Valitsus investeerib Kirde-Eesti taastuvenergia arengusse

Hästi läks energeetika valdkonnal. Foto: Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Valitsus otsustas tänasel kabinetiistungil teha vajalikud investeeringud Kirde-Eesti õhuseirevõimekuse parandamiseks, et vabastada osa Virumaast kehtestatud kõrguspiirangutest tuuleparkide arendamiseks.

Hetkel on Kirde-Eestis kehtestatud tuulikute suhtes kõrguspiirangud, sest kõrged tuulikud häirivad riigikaitseks kasutatavate seadmete toimimist. Valitsus otsustas tänasel kabinetiistungil, et riigikaitse ja kliima eesmärkide saavutamine ei tohi üksteist takistada, vaid on vajalik teha lisainvesteeringuid mõlema eesmärgi täitmise tagamiseks.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul peab riik võimaldama edaspidi kõrgemate tuuleparkide ehitamist, et vähendada energeetikasektori kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja täita riigi energia- ja kliimapoliitika võetud eesmärke. „Valitsus näeb, et peame investeerima rohelisemasse tulevikku ning tänane otsus ei edenda ainult meie tuuleparke, vaid ka riigikaitse võimet,“ märkis Aas.

Tänane valitsuse otsus tähendab, et Kaitseministeerium saab alustada vajalikke ettevalmistustöid täiendavate õhuseireradarite ja muude lisaseadmete hankimiseks. Pärast investeeringute teostamist vabanevad osad Kirde-Eesti alad kõrgusepiirangutest. Esialgse plaani kohaselt saavad vajalikud investeeringud tehtud 2024. aasta jooksul.

MKM koostöös Kaitseministeeriumi, Keskkonnaministeeriumi, Siseministeeriumi ja Rahandusministeeriumiga analüüsivad järgmise aasta suveks, kas kõrguspiirangute eemaldamisega seoses on vajalik algata täiendavaid planeeringuid, et maksimeerida selle piirkonna tuuleenergia potentsiaali.

Ühtlasi otsustas valitsus, et edaspidi pööratakse merealadele looduskaitsealade planeerimisel ka tähelepanu sellise tegevuse mõjule meretuuleparkide rajamisele. Näiteks kaalutakse, kas meretuulepark ja looduskaitseala võiksid koos eksisteerida või on võimalik leida looduskaitse eesmärkide saavutamiseks ka alternatiivseid asukohti, mis asuvad väljaspool tuuleenergia tootmiseks sobilikke merealasid.

7 kommentaari
 1. Küll 2 aastat ago
  Reply

  on hea rahva raha kantida, kui ninamehed on lollid nagu laua jalad. Need tuulikud ei liigu ju ise nagu lennukid. Samuti pole tuulikute tekitatav vari suurem kui mingi Venemaa pommitaja. Pealegi ei hakka ükski Venemaa pommitaja lendama maa kohal alla 100m kõrgusel. Nii et see ohutus on täielikult välja mõeldud, et takistada ärikatel elektrit toota.
  Ammu on selge, et see totakas radar ei vasta tänapäeva nõuetele ning on paigutatud küll kõrgemale kohale, kuid mitte kõrgele maapinnast. Aga oleks pidanud olema masti või torni otsas nt 300m kõrgusel. Nüüd tuleb radar ehitada hoopis Alutaguse idaossa. Kuid siis võib Voova ehitada üle Narva jõe mitusada tuulikut ja jälle ei saa me lennukeid avastada.
  Nii et meie sitapeade lollus mitte isegi kuubis, vaid kümnendas astmes!

 2. Aja Lugu 2 aastat ago
  Reply

  Kellavere radari ülesandeks on NATO idapiiri õhuruumi kontroll. Miks peab Eesti üksi need uued radarid kinni maksma kui nende põhiülesandeks on tulevikus Poolasse paigaldatavate USA rakettide ja tankidiviisi eelhoiatus?? Kulud oleks aus jagada kõigi osapoolte vahel. Lisaks on “tänu” radarile Eestil jäänud tootmata kümnete ja sadade miljonite eest tuuleelektrit, mille ostame praegu valuuta eest sisse. Riigil raha küll!

 3. metsas kosub sõnajalg ja kõiksugu asju veel 2 aastat ago
  Reply

  ja siis öelda kaitseala loomadele-lindudele-hüljestele-kaladele, et palun kolige ümber.
  huvitav kuidas nemad seda teha saavad???
  Ärikad siis ikka võitsid !- taaskord.
  Jumal tänatud ,et Treppoja suvila ära müüsin. Klooga rand mu lapsepõlvemaa pole ka enam kasutusel või maha müüdud tükkidena.

 4. to küll ja aja 2 aastat ago
  Reply

  Tuulikud on maailmas asendamisel hoopis uudsema tuulekasutuse tehnikaga.
  Peale eelsõimajaid, sooviksin NATO paigutada igasse valda.
  Ärikad hakkavad tuuleenergiat meile müüma nii madala hinnaga, et sel polegi hinsa!
  Heast südamest.

 5. muuseum 2 aastat ago
  Reply

  MIKS???!!! TE VANANENUD TEHNIKAT = TUULIKUID ÜLES TAHATE PANNA.
  SEST MINGITEL TEGELASTEL ON KAMBAGA LITSENTS JA RAHAD NENDE ALLA PANDUD.
  KALLIS NATO, TULE SIINGI APPI, REHEPAPID LÄHEVAD ISEKESKIS PÄRIS ARUTUKS ÄRA !
  ETSKAE, EI SAA ME SIINGI NATO-ta LÄBI !MIS PÕHJUSEL IGANES NAD NEID TUULIKUJURAKAID EI LUBA.

 6. uskmatu-toomas 2 aastat ago
  Reply

  Võibolla tuleks uute radarite asemel kaitseministeeriumisse uued inimesed palgata ? Sest see trall mis nende tuulikute ümber on käinud näitab ebakompentenstsust !

 7. to uskumatu t 2 aastat ago
  Reply

  NÄITAB TUULIKUPOOLDAJATE AHNUST JA AMETNIKE EBAKOMPETENTSUST ,KES EI TEA VÕI TAHAGI TEADA
  UUTE TUULEKASUTUSTEHNIKATE OLEMASOLUST EGA SELLE KOHTA KA MÕJUTAMATA TEADLASTELT, KASVÕI VÄLISMAAL, KÜSIDA.
  Jumal tänatud, et radaritele ette jäävad.!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.