Berliin: EL olgu kaitse- ja Venemaa küsimustes ühtne

Saksamaa välisminister Heiko Maas (AP Photo/Francisco Seco/Scanpix)

BERLIIN, 11. november, Interfax-BNS – Saksa välisminister Heiko Maas peab Euroopa Liidu jaoks tähtsaks säilitada ühtsus kaitseküsimustes ja suhetes Venemaaga. 

“Meie, eurooplased, ei tohi kaitseküsimustes killustuda. Saksamaal ei ole erilisi teid, sh suhetes Moskvaga,” kirjutas välisminister ajakirjas Spiegel.

Tema sõnul võivad Saksamaa naabrid Poola ja Baltimaad olla kindlad, et Saksamaa suhtub nende julgeolekusse samamoodi kui enda omasse.

“Tugev ja iseseisev Euroopa on eesmärk, mille on kilbile tõstnud nii Saksamaa kui ka Prantsusmaa,” kuulutas Maas.

Samas arvas ta, et ilma Ühendriikideta ei suuda Euroopa ja Saksamaa end tõhusalt kaitsta, seepärast on koostöö NATO raames väga tähtis.

“Saksamaa jaoks on silmanähtav: oleks ohtlik õõnestada NATO autoriteeti. USA-ta ei suuda Euroopa ja Saksamaa end tõhusalt kaitsta. Venemaa hiljutine keskmaa raketilepingu rikkumine muutis selle silmanähtavaks,” kirjutas välisminister.

Maasi sõnul oleks Euroopa kaitsepoliitika ilma Washingtonita vastutustundetu. “Me vajame NATO-t veel palju aastaid. See vastutab koormajagamise eest, rahvusvahelise koostöö ja mitmekülgsuse eest,” arvas minister.

Tema sõnul on NATO vajalik isegi siis, kui Euroopa suudab end kunagi iseseisvalt kaitsta.

9 kommentaari
 1. Aja Lugu 2 aastat ago
  Reply

  “Kaitsetööstused on võimekad lobistid (viisakalt öeldes) või halastamatud kasumijahtijad (otsekohesemalt öeldes), kirjutab BNSi kolumnis Briti ajakirjanik Edward Lucas. Prantsusmaa kaitsekulutused on suuremad kui Venemaal. Tõsi, numbrid on pisut eksitavad. Kremli tegelikud kaitsekulutused on ilmselt ametlikest arvudest suuremad ning need 55,3 miljardit dollarit kulutatakse Prantsusmaa 56,3 miljardist laiemalt. Aga isegi kui eeldada, et need faktorid kahekordistavad Vene kaitse-eelarve suuruse, on endiselt selge, et NATO Euroopa liikmed kulutavad Venemaast kaitsele vähemalt kaks korda rohkem.
  Enamgi veel, Venemaa kulutused peavad katma sõjalise kosmoseprogrammi, strateegilised tuumarelvad, ookeanidel tegutseva mereväe ja ning terendava Hiina ohu idas. Euroopa riigid peavad selliste teemade pärast muretsema vähe või üldse mitte.” Edward Lucas PM. 10.07.2018

  Muide USA katsetas lepinguvälist raketti juba paar nädalat pärast lepingust väljumist. jääb vaid küsida kuidas nad selle raketi lepingut rikkumata nii kiiresti valmis said? Reeglina kulub raketi väljatöötamiseks palju aastaid!

 2. Miks 2 aastat ago
  Reply

  ma seda ei usu! Sest sakslased on praegu vankade pantvangid oma gaasitorudega. Oleks vaja olnud vankadele kehtestada 100%-line boikott, tehti aga suure lärmiga valitud tilluke, et ise vähemalt vähe kahju saaks. Nii vankade anastamisiha ei taltsusta ja 3. ilmasõda läheneb üha kiiremini. Nagu 1930datel 2. ilmasõda. Sakslased said aga pärast tappa ning mäletavad seda tänaseni. Pealegi on Saksamaad vallutamas pederastide võitlusvõimetus ning mandumine käib ka hariduses, kus paljudes koolides lärmavad õppimise asemel juba muslimi poisinagad, neegritest rääkimata.
  Saksamaa on VIIMANE, mis ennast ise kaitsma hakkab. Mitte ei usu, et nad 2% SKT-st kulutaks relvastusele vankade vastu. Nad said tappa 1. ilmasõjas, said tappa 2. ilmasõjas ja 99% tõenäosusega saavad tappa ka 3. ilmasõjas. Sakslased on siin viimased, kellele loota.

 3. kae 2 aastat ago
  Reply

  Hiina oht ei terenda mitte ainult idas, see ON JUBA igal pool. Teie näete ainult venelast, isegi Euroopa tegi lõpuks vene suhtes teise silma lahti ja pani siis kiirest kinni.

 4. Ioe 2 aastat ago
  Reply

  Kõige agressiivsem riik on USA. Keegi ei astunud vahele kui ta pommitas naftariike. NATO pole kunagi kedagi kaitsnud. EL tegeleb peamiselt Vennemaa-vastase tegevusega ja mitmed riigid vaesuvad nagu meie omagi. Kellelegi on kasulik sõjahüsteeria ja vaenu õhutamine. Venemaa tahab kõigiga hästi läbi saada, ka meiega.Meid ei ähvarda midagi väljaspoolt ja kui ähvardakski ei läheks ükski riik Venemaa vastu sõtta Nii et kasulikum on seada sisse heanaaberlikud suhted kuna praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ja ei kavatse ka teha.EL röövib meilt tohutuid summasid mis peaksid minema meie vaesematele inimestele, sunnib raha andma ka teistele riikidele. me peame toitma suurt hulka poliitikuid. Kui antaks võimalus rahval hääletada siis enamus riike astuks välja EL-ust nagu tegi seda Inglismaa.

 5. Joe 2 aastat ago
  Reply

  Parandan vea–peab olema Venemaa-vastase tegevusega

 6. Ohoo 2 aastat ago
  Reply

  Naeruväärne artikkel. See on lausa sõjaõhutamine. Ainult et uue sõja korral ei jää väikeriikidest midagi järgi. Venemaa vastupidiselt mõnedele riikidele ei õhuta sõda ja tahab hästi läbi saada. Seal pole võimul komparteid ja tuleb loota et ka Saksamaa lõpetab oma sõjaõhutamise ja ei korda Hitleri tegevust. See Venemaa-vastane tegevus tuleb lõpetada. Sel pole mõtet.

 7. kilplane 2 aastat ago
  Reply

  Inglismaa võis endale lubada EL st välja astuda, sest tal on mõistust.
  Keegi Miks tuleb siin arvustama saksa virtsahvti. Ammuks see oli ajaloolises mõttes kui seesama virtsahvt sundis sinusuguseid kasimatu lõuavärgiga kemmerguid ehitama ja kasutama.
  Saksa tegi väga õigesti, et “vankade” gaasi kasutab. Kas sa loll pole näinud läbi metsade Eestis kulgevaid ENDISI gAASITRSSE ja GAASIKOGUMISTSISTERNE, kui peaks katkestus tekkima ? NEED LASTI ÄRA LAGUNEDA, KÕIK SEE KALLIS TORUSTIK, SEST OLI VANKADE EHITATUD JA ÜHENDAS VANKADE GAASIGA.
  KAS NÜÜD ON PAREN SOOMES vms. GAASI SISSE OSTA, MIS VANKADEMAALT SINNA LENDAS TORUSTIKES.
  Mis teie asi on kui suured on Vene kaitsekulud. Seda te nagunii teada ei saa, sest neid kindlasti ei arvutata seal ainult rahasse statistikatulbaks. Seal on tähtis TULEMUS,
  Mis on Euroopa või Eesti tulemus ? ja kui SUURED RAHAD riigi suuruse ja elanikonna vaaesuse mõttes -mis see vaesematele tegelikult MAKSMA on läinud ja LÄHEB.

 8. uskmatu-toomas 2 aastat ago
  Reply

  Kogu see jora mis täna maailmas venemaa teemal toimub on vahelduva võimendusega toiminud Ivan Groznõi ajast peale.Kui palju kordi on püütud venemaad vallutada ja seda ikka loodusrikkuste tõttu.Kes kõik pole venemaa kallal oma hambaid teritanud ja siis murdnud.
  Küsimusele “kas NATO tuleb meile konfliktis venemaaga appi”vastas NATO erukindral-miks see teid üldse huvitab sest selles konfliktis pole teid ega teie maast on järel ainult varemed.
  Venemaa on oht “maailmarahule” aga meie koos liitlastega täristame relvi.Mida rohkem siia sõjatehnikat tassime seda kindlamalt me oma kirstu naelutame aga onud kaugel kihistavad pihku.

 9. to uskmatu t 2 aastat ago
  Reply

  LOOMULIKULT POLE SIIS MEIST MIDAGI JÄREL EGA POOLAST jt. IDA-EUR.MAADEST. SELLEKS SEE NATO KILP LOODIGI,ET RAKETID PÜRISEUROOPLASTELE PÄHE EI SAJAKS.
  AGA VENEMAA EI HAKKA NATOGA MEIE PÄRAST KAKLEMA, SEST NATO EI HAKKA VENEGA MEIE PÜRAST KAKLEMA. PRAEGU TA VAID KARJATAB SIIN SÕJASUKSUSID.
  VAENLANE ON HIINA JA PÜRISSÕDA TULEB ,KUI TULEB, SEST HIINA ON END IGASSE RIIKI JUBA SISSE SÄTTINUD NAGUNII, TEISEL MAAKERA POOLEL.
  Siia pääseb keskerakond ka pinsitõstmise lubadusest priiks .

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.