Valitsus arutas võimalusi vähiravi ja ennetuse tõhustamiseks

Foto: Raigo Pajula/Riigikantselei

Põhja-Eesti Regionaalhaigla, 14. november 2019 – Valitsus pidas kabinetinõupidamise Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, kus tutvuti haigla igapäevatööga. Valitsuse liikmetele anti ülevaade vähki haigestumise, ravi ja ennetuse ning vaimse tervise olukorrast Eestis.

„Tervis on meie kalleim vara. Eesti riigi ja majanduse areng sõltub meie inimeste tervisest ja heaolust. Seepärast peame astuma suuremaid samme tõhusama ja läbimõelduma vähiennetuse ja ravi suunal,“ ütles peaminister Jüri Ratas. „Ühtlasi kutsun üles kõiki Eesti inimesi oma tervist rohkem väärtustama, tervisemuredega arsti poole pöörduma ja vähi ennetamiseks osalema sõeluuringutes.“

Eesti Vähiregistri andmetel registreeritakse Eestis igal aastal ligikaudu 9000 esmast vähijuhtu ja ligi 4000 vähist põhjustatud surma. „Vähi levik ohustab Eesti inimeste tervist ning koormab tervisesüsteemi. Vähk on Eestis enneaegse suremuse põhjusena südame-veresoonkonnahaiguste järel teisel kohal ja vähki haigestutakse kahjuks üha sagedamini,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Toetan sotsiaalministrina mõtet, et selle raske haigusega võitlemiseks peame koostama konkreetse raamdokumendi vähiravi ja -ennetuse tõhustamiseks.“

Samuti anti valitsusliikmetele ülevaade vaimse tervise olukorrast Eestis. „Vaimne tervis on inimese heaolu ja tõhusa toimimise alus. Paraku kogeb iga neljas inimene oma elu jooksul vaimse tervise probleeme. Pool kõigist vaimse tervisega seotud probleemidest saavad alguse enne 14. eluaastat,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Vaimse tervise murede korral on oluline varajane märkamine ning õigeaegne abi. Varajane sekkumine võib vähendada või peatada vaimsete häirete hilisemat avaldumist, sest paljud neist on ennetatavad ja ravitavad.“

Vähi ennetustegevusele annab raamid praegu sotsiaalministeeriumis koostatav uus rahvastiku tervise arengukava aastateks 2020-2030, mis jõuab Vabariigi Valitsuse istungile lähinädalatel. 2020. aasta aprillis esitab sotsiaalminister Vabariigi Valitsusele heakskiitmiseks vaimse tervise rohelise raamatu.

Riik jätkab 2020. aastal investeeringuid tervishoidu ravijärjekordade lühendamisse ja esmatasandi arstiabi arendamisse – haigekassa rahastamine suureneb ligi 144 miljoni euro võrra. Olulisemad valdkonnad on 2020. aastal esmatasandi arstiabi, lastele suunatud teenused, onkoloogia-hematoloogia ja vaimne tervis. Ravimite kompenseerimiseks suunab haigekassa üle 180 miljoni, mis on ligi 14 miljonit rohkem kui tänavu. Lisaks panustab riik täiendavalt 1 miljon eurot sõeluuringute, sh vähi sõeluuringute kvaliteedi parandamiseks ning elanikkonna hõlmatuse laiendamiseks. Kokku on riigieelarves tervishoiule kavandatud ligi 1,68 miljardit.

3 kommentaari
 1. ennetustegevus 1 aasta ago
  Reply

  ehk alustaks sellest, et nõukaaal oli 5000 juhtu aastas. a rahvast oli rohkem.
  ehk see Ameerikamaa geenmuundatud maisisiirup, mida igale poole – isegi saia ja leiva ja vorsti sisse pannakse anna oma osa. vanasti oli peedisuhkur. see nii hirmus pole.
  poest ei saa ühtki asja osta, ikka mingi solk sees.
  no ja lisaks hormoonidega ülesaetud looma,kui linnuliha -üldse liha., + loomade piinad ja õudne elukvaliteet- ka see jääb sisse seletamatul energeetilisel tasandil ,- on ju öeldud -oled see, mida sööd jne. piimatooted limatekitajad, mis lümfi ummistavad, pidev stress, depressioon, kõiksugu kiirgused. ongi ennetus.
  mis loomadele teete saate ise tagasi ja ka need kes pealt vaatavad.

 2. suits 1 aasta ago
  Reply

  SUITSIIDIABI ! ON LÕPUPIINADE ENNETUS .
  Egas aint valu piin ei ole.
  VÕTKE JULGUS VÄLJA SEALT, KUS SEE ON, kui ükdse on, JA TEGELEGE SELLE TEEMAGA TÕSISELT, ET ASI SAAKS TEHTUD. PALUN TEHKE ENDALE SELGEKS, ET SUITSIIDDIABI EI OLE !!! EUTANAASIA.
  EUTANAASIA ON SIIS KUI TORUD KÜLJEST ÄRA VÕETAKSE JA EI ELUSTATA ,sest inimene on nii määranud, MIS EI TÄHENDA TEMA PIINADE VÄHENEMIST.
  SUITSIIDIABI ON ROHU VÕTMINE ,kas seal kus tahad ja ise-ikka ise ja siis kui tahad ,VÕI SIIS MANUSTAMINE NAGU SVEITSIS TEHAKSE, ET AVAD ISE TILGUTIKRAANI VÕI JOOD MINGI ROHU SISSE, see toimub siis juba asutuses ja arst või kaplan vms. ANNAB SELLE ROHU SINU KÄTTE, VÕI ISE AVAD KRAANI.
  NIIKAUA KUI SA SEDA VEEL SUUDAD.
  EBAINIMLIK ON HOIDA INIMESI VÕI LOOMI MISTAHES PIINADES ,valu on üks nende osa, HIRMUDES,AHASTUSES, KUI MIDAGI TEHA EI OLE VÕI KUI TA EI TAHA SEDA RAVI TEHA, SEST HINGEJÕUD ON OTSAS, RAVI, MIS ANNAB ELULEMUST AASTA, MÕNED KUUD, SAMADE PROBLEEMIDE, SAMA KESKKONNA, SAMA VLETSUSEGA, ÜKSILDUSEGA.

 3. järg 1 aasta ago
  Reply

  vabandust, eutanaasia on ka see kui keegi tuleb ja süstib sulle mürki, kas siis sinu enese soovil või mitte.
  eutanaasiat toimetatakse loomadel.Mõniord põhjendatult, sagedamini omaniku Isekuse ja Alatuse tõttu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.