20. november 2019

Esilehe lugu. Keskerakond pidas koos ajakirjanikega maksudebatti

Eelmisel nädalal aset leidnud Keskerakonna maksuarutelul „Aeg rääkida maksudest“ ütles Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas, et Eesti uueks sihiks peab olema ühiskondlik tasakaal, mis toob endaga kaasa kestliku majanduskasvu.

Tanel Kiik: Hoolekande rahastamine vajab ühiskondlikke kokkuleppeid

Peame ühiskonnas laiemalt arutama, mis on hoolekandes meie jaoks kõige olulisem ja kuidas peaks tulevikus toimima hoolekande korraldus ning rahastus. Meie rahvastik vananeb, mistõttu peame tõsiselt kaaluma võimalikke lahendusi hooldusküsimustes ja hindama nende jätkusuutlikust. Valdkond vajab tulenevalt teenuste nõudluse kasvust senisest suuremat tähelepanu ja rahastust.

Juhtkiri: Reformierakonna reeturlikkus

End erakondade südametunnistuseks pidava Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles eelmisel nädalal, et peaminister Jüri Ratas müüks Eesti maha esimesel võimalusel, kui ta ametis jätkab. See on väga ränk süüdistus inimeselt, kes ise on valitsusjuhiks pürgimise nimel hüljanud kõik põhimõtted. Pole niisugune sildistamine kohane ka Reformierakonnale endale, kes oma pika valitsemisaja jooksul on vahetanud partnereid, nagu vaid neile sobib, reetnud oma erakonnajuhte ja intriigitsenud isekeskis ning võtnud endale põhimõtteks machivelliliku: eesmärk pühendab abinõu.

Jälle need eksamid… või hüvasti eksamid?

Mornid näod tulevad koolikoridoris vastu. Eksamite paanika klassiruumis. Mure õpetajate toas ja kirglikud vaidlused Riigikogu saalis. See meenutab koolis huvijuhina veedetud kevadet, kus nii õpilasi kui ka õpetajaid nägi ainult kurbade silmadega. Pikad järeleaitamistunnid ja stress – kõik selleks, et lapsed tõestaksid ennast vanematele ja õpetajatele, õpetajad aga omakorda juhtkonnale ning ühiskonnale. Lõpuks tuleb ju parandada tulemust koolide edetabelis!

Anneli Ott: Maapiirkondi toetav eelarve

Maapiirkondades pakub elanikele kõige enam meelehärmi kruusateede seisukord. Valitsus on võtnud eesmärgiks muuta suurema liikluskoormusega kruusateed järk-järgult tolmuvabaks. Järgmise aasta riigieelarvesse on  suunatud vahendeid kruusateede katmiseks tolmuvabaks täiendavalt 10 miljonit eurot ning kokku soovitakse korrastada 194 kilomeetrit teid.

Erki Savisaar: Ringmajandusest võiks saada Eesti Nokia?

Ma ei pühendaks palju lehepinda ajaloole, kuidas 1865. aastal asutatud paberivabrikust sai maailma juhtiv mobiilide tootja, vaid keskendume küsimusele: kas Eestis võiks olla ettevõtmine, mis kujundab järgneval kümnendil ja miks mitte järgneval sajandil ringmajanduse turgu? Mis on ringmajandus? Mulle tundub, et meil on olnud ringmajanduse teemalisi debatte ja teadusarendusi liialt vähe, sest paljud ajavad segamini kaks mõistet – ringmajandus ja taaskasutus.

Irina Embrich: Perekonnad tuleb nakatada spordipisikuga

Eesti üks edukamaid sportlasi ja noortetreener Irina Embrich räägib sportlikust karjäärist, tööst pealinna volikogus ning soovist tuua peresid rohkem spordi juurde. Ise pürgib ta veel võistlema järgmisel aastal toimuvatel Tokyo olümpiamängudel.

Kliimaneutraalsus kui kirves Ida-Virumaa kohal

Kliimaneutraalsuse tegelikkus marssis Ida-Virumaale varasuvel, kui selgus, et põlevkivist elektri tootmisel eralduva süsinikdioksiidi hind on väga kõrgeks läinud. Elektrit polnud enam kasulik toota ning Eesti Energia hakkas valmistuma kaevurite ja energeetikute koondamiseks.

Kliimapropaganda ja CO²

CO² on elu alus. Ilma selleta ei tooda taimed grammigi O2 ehk hapnikku. Hävitame süsihappegaasi, hävitame elu maal. Taimed, vetikad ja tsüanobakterid seovad süsihappegaasi, vett ja valgust fotosünteesi käigus, et toota süsivesikutest energiat. Selle protsessi kõrvalsaadusena eraldub hapnik. Kliima ajutine soojenemine vaid rikastab loodust. See on üks arvamus. Vasturääkija Marek Strandberg ütleb, et „maailma saab päästa vaid süsinikupõhise energia kasutamise keeluga ja rahatrükiga uute lahenduste loojatele.

Rootsi Keskerakonnal läheb hästi

Rootsi Keskerakond kiitis oma üldkogul heaks terve rea uusi poliitikapakette. Nii mõnigi neis toodud ettepanek vääriks järgimist ka Eestis. Kõige raskem valik seisab erakonnal siiski veel ees. Teatavasti järgnes eelmisel sügisel Rootsis toimunud parlamendivalimistele pikem lehmakauplemine, mis päädis tänavu jaanuaris kokkuleppega, mis lasi jääda võimule sotside ja roheliste punarohelisel valitsusel.

Enn Eesmaa: Kuveit revisited

Selle rahvusvaheliselt tuntud terminiga tähistatakse midagi, mis on vähemasti üks kord kordunud või uuesti üle vaadatud. Minul oli õnn ja töökohustus esimest korda Kuveidis käia aastal 1993, mil president Lennart Meri käis sel kaugel maal riigivisiidil. Olin toona riigipea nõunik. Nüüd käis visiidil president Kersti Kaljulaid ning tema külalislahke võõrustaja Kuveidi emiir šeik Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah on sama mees, kes 26 aasta eest oli Lennart Meriga kohtunud Kuveidi välisminister.

Need ja paljud teised huvitavad artiklid ilmuvad 20. novembri Kesknädala paberlehel. Veebilehel www.kesknadal.ee avaldatakse need artiklid täismahus ja kommenteerimisvõimalusega,  olulisi uudiseid aga kajastame veebilehel igapäevaselt.

3 kommentaari
 1. Soo 2 aastat ago
  Reply

  Kaja Kallas ajab suust väla seda mis sülg toob või on ta segaseks läinud võimu ootuses. Küll oleks hea ja rahulik meie elu kui poleks sellist erakonda nagu seda on Reformierakond. Nad pole ise midagi kasulikku teinud ega lase ka teistel teha. See on jube mida nad teevad võimule saamise nimel. See on alatu, labane ja ebamoraalne.

 2. Ootan huviga 2 aastat ago
  Reply

  Teie leht on paksem aga kahjuks kaua aega-terve kuu oodata.
  Endise maamehena ootan järjejuttu. Eelmine oli mahlakas küll.

 3. natuke naginat 2 aastat ago
  Reply

  to Kiik – HOOLEKANDES PEKSID OLEMA KÕIGE OLULISEMAD HOOLEALUSTE vÕI NENDEKS VÄGISI MUUDETUTE
  REGELIKUD SOOVID JA VAJADUSED – nii lihtne see ongi. ARUTADA TULEBKI NENDEGA, PIDEVALT JA KÕIGEPEALT.
  to Ratas- see maksudeasi õige. AGA KODUMAKSU EI PEAKS KÜLL VÕETAMA.
  to Anneli – no KRUUSATEEDE TOLM NÜÜD KÜLL SEE KÕIKSE TÄHTSAM ASI POLE.
  TAIMED PUUD JA VETIKAD TOODAVAD HAPNIKKU SÜSIHAPPEGAASIST, MIS ANNAB MEILE KOGUSTUSE RAJADA MITMEREALISEMAID MAANTEID JA TEHA MUID LOLLUSI, ET SÜSIHAPPEGAASI IKKA OLEKS – ET TAIMEDEL OLEKS MILLEST TOOTA???!!! SAMA ANNAB ÕPGUSTUSE NEID TAIMI JA PUID MAHA RAIUDA JA OSALT SÜSINIKUTOOTMISEKS KASUTADA ???!!! = LAUSLOLLUS !!!
  Emiirid ja seigid on alati VIISAKAD ja VÄGA KÜLALISLAHKED, SELLEST EI MAKSA MINGEID JÄRELDUSI OMA MISSIOONIDELE TEHA.- to Eesma.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.