Tiit Terik: Tallinn peaks keelama bensiini- ja diislimootoriga taksod

Elektritoitel takso. Foto: ELMO RIIG/Scanpix

Tallinna volikogu esimees Tiit Terik ütles teisipäeval Kultuurikatlas peetaval visioonikonverentsil, et  pealinn peaks lähiaastatel takso- ja sõidujagamisteenuse osutajatel keelama bensiini- või diiselmootoriga sõidukite kasutamise.

Keelu eesmärgik oleks puhtam linnakeskkond ning kliimaneutraalsuse saavutamine aastaks 2050, teatas volikogu pressiesindaja BNS-ile.

“Mitmed Euroopa riigid ja linnad on astumas samme, mille kohaselt 15-20 aasta pärast on sisepõlemismootoriga autode müük ja mõnel pool ka kasutamine lõppenud,” sõnas Terik. “Usun, et Tallinn peaks sellest eeskuju võtma, sest kui me mõtleme puhtale linnaõhule, on tarvis kaaluda võimalust keskkonda saastavate sõidukite maksustamiseks ja järkjärguliseks keelamiseks. Sellele protsessile peaks eelnema elektri- või hübriidautode kasutamise soodustamine. Elektriautode võidukäigu eelduseks on kiirlaadimisvõrgu rajamine.”

“Berliinis on juba praegu piirkonnad, kus diiselautod on tõrjutud. Londonis on kehtestatud kesklinna ummikutsoon ning lisaks sellele on seal low emission zone, kus vanemad ja keskkonda saastavamad autod peavad seal sõitmiseks maksma tasu,“ rääkis Terik.

Teriku sõnul tuleb transpordisektorist sisepõlemismootorite tõttu märkimisväärne osa õhusaastest kogu Euroopas ja sealhulgas Eestis. „Tallinn on võtnud sihiks muuta 2025. aastaks linnatransport diiselkütuse vabaks ning 2035. aastaks üle minna täielikult elektrifitseeritud ühistranspordile. Sarnane eesmärk tuleb võtta ka taksonduses. Loomulikult ei saaks see toimuda ühe või kahe aasta pärast, vaid siin peaks olema mõistlik üleminekuperiood, kuid aastaks x peaks Tallinna taksod olema samuti keskkonnasõbralikud ja bensiini- või diiselmootoriga autodega teenust osutada ei tohiks. Kindlasti peaksid need nõuded hõlmama ka kõikvõimalikke sõidujagamisplatvorme, et taksofirmad ei jääks ebavõrdsesse olukorda,“ märkis Terik.

BNS

3 kommentaari
 1. Tiiduke 3 aastat ago
  Reply

  sikutab taas valest otsast. Vaja oleks tossuautodele peale panna linnasõidu maks – 100€ tunnis! Varsti oleks linn lage. Ainult mõned miljonäride käulad liiguks jalakäijate vahel hädavaevu, sest siis oleks juba jalakäijatel liikumiseelis. Ka mõisad, paltsud jmt pargiks siis linna ääres parklas ja sõidaks Jurka busside, trollide ja trammidega. Sest ka taksod oleks maksu all.

 2. uskmatu-toomas 3 aastat ago
  Reply

  Jutt jumala õige aga veel tuleks ka ahjude kütmine ahjuküttega majades ära keelata !

 3. Mina 3 aastat ago
  Reply

  kaldun jällegi arvama, et naistel tuleb keelata igasugu mökside kasutamine. Need möksid on keemia ja puhas reostus. Rääkimata nende mökside algosistest, mille tootmine reostab loodust veelgi rohkem. Ka šampoonid tuleb keelustada, naaskem seepide manu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.