Dmitri Dmitrijev: võtame eesmärgiks, et Eestis elaksid maailma kõige sportlikumad ja tervemad inimesed

Dmitri Dmitrjev

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Dmitri Dmitrijev käis parlamendis toimunud arutelul, mis puudutas spordipoliitika põhialuseid aastani 2030, välja uue ja suure eesmärgi – et Eestis elaksid maailma kõige sportlikumad ja tervemad inimesed.

„Spordil on oluline roll Eesti rahva püsimajäämises. Eesti naised ja mehed elavad küll järjest kauem, kuid tervena elatud aastate arv püsib samal tasemel. Tervena elavad mehed 52,8 ja naised 55,6 eluaastat,“ ütles Dmitrijev. „See tähendab, et meie elutee viimane osa möödub peamiselt tablette manustades või halvemal juhul haiglavoodis. Sellega ei saa rahul olla. Skandinaavias ja Kesk-Euroopas reisides vaatan kadedusega elurõõmsaid pensionäre, kes kepikõndi teevad või rattaga sõidavad. Ka meie soliidses eas inimesed väärivad sellist elulaadi.“

Tervise Arengu Instituudi poolt läbiviidud uuring näitab, et laste ülekaalulisus on jätkuvalt tõusnud. Riigikogu jalgpalli toetusrühma esimehe Dmitrijevi sõnul on see teravas vastuolus teadmisega, et Eestis ei ole kunagi olnud nii palju jõusaale, staadione ja terviseradu.

„Jooksjate peale mõeldi isegi Reidi tee ehitamisel, kuhu rajati pehme kattega rada,“ lausus Dmitrijev. „Suur küsimus on – miks Eesti inimesed ei kasuta olemasolevaid võimalusi? Toitumisekspertide sõnul on laste ülekaalulisus ühiskonna heaoluga kaasas käiv probleem, mida saab ennetada, kui hakata teemaga tegelema juba lapseeas. Võrdleksin sportimisharjumust hambapesuga. Kui tegevus saab harjumuseks maast madalast, jääb see inimest saatma elu lõpuni. Ülekaalulisuse probleemi lahendamiseks ja rahvatervise seisukohalt on võtmetähtsusega suunata lapsed liikumisharrastuse teele juba lasteaias.“

4 kommentaari
 1. Praegu 1 aasta ago
  Reply

  on kõige sportlikumad arabi terroristid. Nad liiguvad mägedes ja muul raskel maastikul nii väledalt ja vastupidavalt, et meie loskutovid ja kosselevid ei saa vastu. Samuti pole seal mägedes ja kõrbetes pakse nagu meil. Nii et Tiima üleskutse on kohe läbi kukkunud. Kuid teise 50 sekka võiksime pürida küll.

 2. Teen 1 aasta ago
  Reply

  Tiimale hea ettepaneku: ka meil tuleks üle Eesti sisse viia kunagise OVTK ja VTK taoline sportlik mitmevõistlus. Kui oleme äbarikud kiirjooksus ja hüpetes, siis meil on igati eeldusi just mitmevõistluseks.
  Alad peaks olema vastavalt earühmadele, kuid erinevad, sest vaja arendada erinevaid omadusi. Tean et mõnes koolis on juba 3-võistlused ja enamadki, kuid see pole üle-eestiline. Sest Mailis tunneb huvi asjalikkuse asemel eputamisest, mitmendal kohal me oleme maailmas kehvade laste seas.
  lisaks kiir- ja keskmaajooksule peaks sees olema ka kõrgushüpe (see on keerukam kui kaugushüpe) ja odavise, (noorematel pallivise). Kuid lisaks kergeraksule ka ujumine ja rattasõit. Lisaks osavusala lauatennis või tennis (kus on väljak olemas). Ja igas koolis peaks igaüks oskama mängida malet ja kabet. kabe juures tuleb valida, kas vene või muu 64-ruuduline või üleilmne 100-ruuduline kabe. Viimane on mahukam ja nõuab rohkem aega, kuid aste kõrgemal ta võiks vabalt olla. Ning talvel kindlasti uisutamine ja suusatamine. Lauskmaal, tõus mäkke ja laskumine.
  Juba kipub liiga palju tulema, kossust ja jalkast ei saa rääkidagi. Nagu ka käsipallist, sulgpallist, jäähokist või jääpallist. Eks viimased sõltu ka talvest. Igas külas ju võimlat ja jäähalli pole.

 3. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Kena eesmärk. Kindlasti toetavad keskerakondlased ja ekrelased seda eesmärki. Isamaalased on end pühendanud süjategevusele ja muuks neil aega ei jätku. Arvan et sotsidele meeldib ka kõik positiivne. Kuid reformierakondkĺased on pühendanud kogu oma tegevuse võimu saamiseks et muu neid ei huvita. Nad otsivad aina uusi süüdistusi tublidele inimestele et neid kõrvaldada võimult ja ise asemele astuda. Muidugi see tegevus muskleid ei kasvata ja on liiga alatu et millekski kasulik olla.

 4. ei viitsi tühja rääkidagi 1 aasta ago
  Reply

  Rütmihäirete puhul pole lepikõnd sugugi hea.
  Rasvunud inimene ei tohigi joosta.
  KEELUSTADA TULEB KAUPLUSTES MÜÜDAV SOLK TOIDU NIME ALL TÄIS GLÜKOsDI, FRUKTOOSI, RASVU.
  Ühest KÜPSISEPAKIST VÕIB 100 gr. saada 40 gr rasvu + 35 gr suhkruid !!!
  KALAST, LIHAST HORMOONE MIS TEKKISID NENDE LOOMADE ELU JA SURMA ÕUDUSTES+ KASVUHORMOONID.
  PARIMAGI TAHTMISE JUURES POLE VÕIMALIK OSTA ÜHTEGI TOITU, MIS EI KAHJUSTAKS VÕI AJAKS RASVA.
  ISEGI ENAM-VÄHEM TERASEPIKUL, MIS NÜÜD HINNAS LIGI 2x TÕUSNUD ON PLÄRTSTI LISATUD GLUTEENI.
  AGA TEIE POLIITIKUD EI JULGE JU KA EESTI KESKMISTE FIRMADEGA ARVEID KLAARIDA, RÄÄKIMATA VÄLISMAALT TOODAVAST. SPORDIGA NÜÜD KÜLL ASJA PALJU EI PARANDA. NATUKESE EHK.
  MITTE ET EELNEVAD POLIITIKUD PAREMAD OLEKSID OLNUD.
  KOGU SÜSTEEM ON VÄÄRAKAS . JA TULEMID NÄITAVAD KUI VÄÄRAKAS.
  PANGE PEALE TOOTJALE !!! VÄHEMALT RASVA JA MAGUSAMAKSUD, HORMOONIMAKSUD /kalakasvandus on õudne paik nagu farmgi/ E aineMAKSUD, KAHJULIKE AINETE MAKSUD.MÕRKIDEMAKSUD PÕLLUMEHELE KUI TOOTJALE. NENDE KESKKONNAKAHJUSTAMISE MAKSUD, MILLEGA KAHJUSTATAKSE LOODUST, LOOMI, INIMESI /farmide nitraadid jooksevad pinnavete kaevudesse ja sügavamale muutudes sooltes nitrititeks rasvade mõjul =vähk.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.