Tõnis Mölder: hoiame ära mitmesaja apteegi võimaliku sulgemise

Tõnis Mölder

Riigikogu Keskerakonna, EKRE ja Isamaa fraktsioonid andsid sisse ravimiseaduse muutmise eelnõu, mis näeb ette 2020. aasta 1. aprillil jõustuva apteegireformi põhimõtete muutmise ning selleteemalise arutelu taasavamise.

„Säilitame apteegituru praegusel kujul, tagame ravimite kättesaadavuse ja hoiame ära mitmesaja apteegi võimaliku sulgemise,“ ütleb Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder. „Kuigi seaduse nõuetega kooskõlla viimiseks seati viieaastane periood, pole neli kuud enne selle jõustumist seadusandja soovitu sisuliselt tööle hakanud ja realiseerumas on sellega seonduvad riskid.“

Seaduse eelnõu jätab jõustamata piirangud, mis tooksid kaasa suuri probleeme ravimite kättesaadavuse ning Eesti apteegituru toimimise osas. Samuti ei pea üle 4000 elanikuga linnades lõpetama oma tegevuse haruapteegid.

„On selge, et kuna reformi jõustumise hetkeni jäänud aja jooksul ei hakka proviisorite poolt massilist üldapteekide ostmist toimuma, toob see endaga kehtiva seaduse alusel kaasa drastilise apteekide arvu vähenemise. Tegemist on otsese ja tõsise riskiga rahva tervise kaitse kui põhiõiguse kontekstis,“ selgitab Mölder, lisades, et muudatus hoiab ära ohu, kus apteekide senised omanikud esitavad riigi vastu kahjunõudeid, mis võivad küündida kümnete miljonite eurodeni.

Mölderi sõnul on eelnõus meetmed tagamaks apteegiteenuse kättesaadavus ka väiksemates omavalitsustes. „Kohalike omavalitsuste, kus puudub apteek, esindajatel on õigus saata riigile vastav taotlus ja kui see rahuldatakse, saab tegutsevaid ketiapteeke kohustada avama haruapteegi,“ räägib Mölder.

Ravimiseaduse muutmise eelnõud hakkab arutama Riigikogu sotsiaalkomisjon. Esimese ja teise lugemise vahel võivad muudatusettepanekuid esitada saadikud, komisjonid ja fraktsioonid.

4 kommentaari
 1. Erinevalt 2 aastat ago
  Reply

  Tõnisest pean mina kallite ravimite kättesaadavause asemel olulisemaks nende ravimite hinda ja kasumiahnuse piiramist talutavaks.
  Tavaravimid VABAMÜÜKI!

 2. ! 2 aastat ago
  Reply

  Oh Issand ! tehke mis iganes, kapitalismi tingimustes tuleb sest ikka üksainus häda ja viletsus.
  Ja kui siia lisada veel Eestipärane variant demokraatiast ja eestipärane sotsdemokraatia.
  Kui kanad takkus on kilplastest ametnikud ärimeeste käes, eriti suur või välismaiste.
  APEEGID RÄMPSU TÄIS. Ei oleks see proviisorgi palju muuta suutnud, oleks talle lühike lõpp tehtud, aga ehk veidi mitmekesistada ja paremale järjele, märkamatult tõsta, oleks suutnud mõnda paremat tootjat, minnes 3 mehe laost mööda.mõneski sisseostus.
  Veidi pahameelt tarmijatel pani hädakisa kajama -pole ravimeid ! Sellepärast polegi !

 3. uskmatu-toomas 2 aastat ago
  Reply

  Meil on vaba turumajandus st.kes jääb ellu on õnnemees.Toimub looduslik selektsioon,ellu jäävad tugevad ja nõrkasid ootavad taevased pudrumäed ! Muidugi kui ennem vendasid sinna jõuate !

 4. to toomas 2 aastat ago
  Reply

  Kauboikapitalismist räägid? Kontsernide hinnakokkulepped on igatahes KAPO rida ja kas mitte ka regioonikokkulepped ?
  Mis sa`s mõtled, et kui liberaalne turumajandus, tohib kõike teha – tiri kasvõi oma naine orjaturule ja vaata ,kes rohkem pakub ? Tugev, kellele looduslik selekts. ei mõju.
  Kiviaejas elad?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.