Tõnis Mölder: hoiame ära mitmesaja apteegi võimaliku sulgemise

Apteekide kaart

Riigikogu Keskerakonna, EKRE ja Isamaa fraktsioonid andsid sisse ravimiseaduse muutmise eelnõu, mis näeb ette 1. aprillil 2020 jõustuva apteegireformi põhimõtete muutmise ning selleteemalise arutelu taasavamise.

„Säilitame apteegituru praegusel kujul, tagame ravimite kättesaadavuse ja hoiame ära mitmesaja apteegi võimaliku sulgemise,“ ütleb Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder. „Kuigi seaduse nõuetega kooskõlla viimiseks seati viieaastane periood, pole neli kuud enne selle jõustumist seadusandja soovitu sisuliselt tööle hakanud ja realiseerumas on sellega seonduvad riskid.“

Seaduse eelnõu jätab jõustamata piirangud, mis tooksid kaasa suuri probleeme ravimite kättesaadavuse ning Eesti apteegituru toimimise osas. Samuti ei pea üle 4000 elanikuga linnades lõpetama oma tegevuse haruapteegid. „On selge, et kuna reformi jõustumise hetkeni jäänud aja jooksul ei hakka proviisorite poolt massilist üldapteekide ostmist toimuma, toob see endaga kehtiva seaduse alusel kaasa drastilise apteekide arvu vähenemise. Tegemist on otsese ja tõsise riskiga rahva tervise kaitse kui põhiõiguse kontekstis,“ selgitab Mölder, lisades, et muudatus hoiab ära ohu, kus apteekide senised omanikud esitavad riigi vastu kahjunõudeid, mis võivad küündida kümnete miljonite eurodeni.

Mölderi sõnul on eelnõus meetmed tagamaks apteegiteenuse kättesaadavus ka väiksemates omavalitsustes. „Kohalike omavalitsuste, kus puudub apteek, esindajatel on õigus saata riigile vastav taotlus ja kui see rahuldatakse, saab tegutsevaid ketiapteeke kohustada avama haruapteegi,“ räägib Mölder.

Ravimiseaduse muutmise eelnõud hakkab arutama Riigikogu sotsiaalkomisjon.

Kesknädal

4 kommentaari
 1. Milleks 1 aasta ago
  Reply

  ajada sellist tühja möla? Kuna me astume vääramatult sotsialistlikku teed, siis viige parem ellu Maarika soov tuua ka apteegid valitsuse alla. Valitsus ise määrab, kus peab apteek olemas, mida ta müüb ja millise hinna eest. Ning palju saavad palka siis juba riigiametnikest müüjad ja apteekrid.
  Kuna on aga vaja ka kapitalismiga litsi lüüa (muidu Brüssel meid ei mõista!), siis tuleks lubada kõrvalt ka rikkurite ravimiäri. Viimast saaks aga valitsus kui ainuvõim igati nöökida, et neil kaoks ülds etahtmine sellel turul osaleda. Ja kui, siis ehk vaid tarnijatena. Ja ka siis paneks valitsus uue aktsiisi peale, et rahvast röövida.

 2. Kui 1 aasta ago
  Reply

  apteekide omanik(ud) andis/andsid käsu apteegid lühikeseks ajaks kinni panna, läks õudseks kiunumiseks. Et see paneb ohtu inimeste tervise jmt. Kuid tuletagem meelde, kui loiult ja ainult paberil meil tehakse läbi kavasid, mis võib mingi lolli otsuse korral juhtuda/toimuda. Ja kui nüüd ehedal kujul nagu vorss masöör viiakse selline katse ellu, siis ametnikud kohe röökimas. ise aga midagi ei tee, passivad vaid, kas raha uimerdamise eest on üle kantud.
  Sellepärast tuleb hukka mõista IGA rott, kes on selle katkestuse kohta köhinud. Asjad peavad toimima ilma igasuguste politikaanide mängudeta. Ning rahvas peab olema viimane, kellest saaks bandede võimumängude ohver.

 3. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  minu teada oli selline seadus vastu võetud reformierakondlaste poolt ja täitmise tähtajaks oli 2020a. See on ainuke seadus mis on enam-vähem õige nende poolt. Apteeke on tõepoolest palju, iga suuremas poes. Apteek peab olema eraldi. Muldugi ka haiglates või polikliinikutes. Apteegis peaksid töötama kõrgharidusega vastava eriala saanud inimesed aga mitte tavalised müüjad. Apteek peab olema koht kust inimesed saavad professionaalset abi aga mitte sellist et täita müügiplaani.

 4. kuu pealt kukkus 1 aasta ago
  Reply

  ASI EI OLE jU PROVIISORITES KUI SELLIStES VÕI APTEEKIDE LIIGIS – ASI ON SELLES, ET LAOD,KUST APTEEKI KAUPA PANNAKSE KUULUVAD 1-3 OMANIKULE. NII EI OLE LIBERAALSET TURUMAJANDUST OLAGI JA KEEGI EI SAA VALIDA PAREMAID ROHTE JA TOIDULISANDEID, MIS OLEKSID ILMA SOLKIMATA.
  SELLES KÜSSA.
  RIIK ANDKU IGALE PROVIISORILE APTEEK KASUTADA, KINDLUSTAGU , ET ESIMEED 5 a. VÕLGU EI TEKIKS EGA MAKSU EI VÕTAKS, SAATKU RÄNDRAAMATUPIDAJAD JA AUDIITORID PABERITÖÖD TEGEMA JA JULGUSTAGU PROVIISOREID TELLIMA PARIMAT! s.t. AINUVALITSEMISES LAOASJANDUSES MÖÖDA MIMEMA.
  KETID VÕIVAD JU JÄÄDA. KÜLL NAD ISE VÄHENEVAD.
  KA KONTROLLL,KONTROLL MITMEL TASANDIL. KA KODANIKU KÕSIMUSE-OSUTAMISE PEALE.
  ROHTUSID JA VITAMIINE jms. SAAB JU KA MUJALT TUUA KUI SENI TOODUD.
  MIKS PEAN MINA TEID ÕPETAMA, ??!!!
  KUI TEIL ON SEAL KES PALKA SAAVAD, JESSE ja PRISKE VIST NEED OTSUSTAJAD, EGAS MINISTRID MUIDUGI MITTE.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.