Talinna linnapea kuulutas välja jõulurahu

Foto: tallinn.ee

Jõululaupäeva keskpäeval kuulutas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart välja jõulurahu, lugedes traditsiooni kohaselt Raekoja aknalt linnarahvale ajaloolise jõulurahusõnumi.

„Üle kolmesaja kuuekümne aasta tagasi kõlasid siin väljakul järgmised käsusõnad, mis jäävad korduma meie lastele ja lastelastele Eesti Vabariigis täna ja igavesti. Kuulutan Jõulurahu kuninganna Kristiina sõnadega:

Homme, kui see Jumalale on meelepärane, jõuab kätte meie Issanda ja Lunastaja armurikas sünnipäev. Ja sellepärast olgu nüüd välja kuulutatud üleüldine Jõulurahu, ja olgu kõik asjaosalised üles kutsutud seda püha pühitsema sobiliku hardusega, ja ka muidu ennast üleval pidama rahulikult ja viisakal kombel. Kes aga selle rahu vastu eksib ja Jõulurahu seadusevastase või ka ebasobiva käitumisega rikub, seab ennast sellega raskendavate asjaolude kätte süüdi ja langeb karistuse alla, nagu seda igaühe kohta Seadus ja korraldused ette näinud on. Ja lõpetuseks olgu kogu riigi elanikkonnale soovitud rõõmurikkaid Jõulupühi ja Jõulurahu, mis kestku terves riigis Kanutipäevani 13. jaanuaril.“

Jõulurahu tava ulatub juba 17. sajandisse ning kuulub Eesti, Soome ja Rootsi õigusriikluse ühisaega. Traditsioon sai alguse Rootsi kuninganna Kristiina valitsusajal aastail 1632-1654.

Jõulurahu väljakuulutajaks on linnapea või raesekretär, kohaks linn, kus asub peapiiskopi katedraal ning paigaks tsiviilhoone rõdu. Väljakuulutamise aeg on traditsiooniliselt jõululaupäeva keskpäeva eelsed ja järgsed minutid.

3 kommentaari
 1. Elmer Hill 2 aastat ago
  Reply

  Imelik, et kui on trükitud juba TaLinna, siis pole trükitud TaLiNa.Seoses TaLLiNNa muumisega sisserändajate linnaks tuleks ka nimi vastavahõnguliseks muuta.

 2. Jane 2 aastat ago
  Reply

  Sõnum jõuab kindlast paljude inimesteni. Ehk isegi reformierakondaĺased jätavad oma laimukampaania pühade ajaks ära. kui nad muidugi suudavad oma rollist välja minna. Mis mõtted neil küll tegelikult mõlguvad vaadates meie tublit linnapead võib vaid ette kujutada.

 3. Meil ei ole Talinna nimelist linna. 2 aastat ago
  Reply

  Kas see tähendab, et teisest rahvusest linnapeaga linna nimi on muudetud ja edaspidi muutub jälle olenevalt l.p. rahvusest.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.