Dmitri Dmitrijev: Eestis võiksid elada kõige sportlikumad ja tervemad inimesed

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Dmitri Dmitrijev käis parlamendis toimunud arutelul, mis puudutas spordipoliitika põhialuseid aastani 2030, välja uue ja suure eesmärgi: Eestis võiksid elada maailma kõige sportlikumad ja tervemad inimesed.

„Spordil on oluline roll Eesti rahva püsimajäämises. Eesti naised ja mehed elavad küll järjest kauem, kuid tervena elatud aastate arv püsib samal tasemel. Tervena elavad mehed 52,8 ja naised 55,6 eluaastat,“ ütles Dmitrijev. „See tähendab, et meie elutee viimane osa möödub peamiselt tablette manustades või halvemal juhul haiglavoodis. Sellega ei saa rahul olla. Skandinaavias ja Kesk-Euroopas reisides vaatan kadedusega elurõõmsaid pensionäre, kes kepikõndi teevad või rattaga sõidavad. Ka meie soliidses eas inimesed väärivad sellist elulaadi.“

Tervise Arengu Instituudi poolt läbiviidud uuring näitab, et laste ülekaalulisus on jätkuvalt tõusnud. Riigikogu jalgpalli toetusrühma esimehe Dmitrijevi sõnul on see teravas vastuolus teadmisega, et Eestis ei ole kunagi olnud nii palju jõusaale, staadione ja terviseradu. „Jooksjate peale mõeldi isegi Reidi tee ehitamisel, kuhu rajati pehme kattega rada,“ lausus Dmitrijev. „Suur küsimus on: miks Eesti inimesed ei kasuta olemasolevaid võimalusi? Toitumisekspertide sõnul on laste ülekaalulisus ühiskonna heaoluga kaasas käiv probleem, mida saab ennetada, kui hakata teemaga tegelema juba lapseeas. Võrdleksin sportimisharjumust hambapesuga. Kui tegevus saab harjumuseks maast madalast, jääb see inimest saatma elu lõpuni. Ülekaalulisuse probleemi lahendamiseks ja rahvatervise seisukohalt on võtmetähtsusega suunata lapsed liikumisharrastuse teele juba lasteaias.“

4 kommentaari
 1. Miks 2 aastat ago
  Reply

  tingivas kõneviisis? Kenad sõnad kedagi ju sportima ei pane. Vaja on tegusid, mis selleks lausa sunniks.
  1. lahend oleks kohe igasuguse linnaühisveo kaotamine. Et ka mustamäelane jalutaks Lasnamäele tööle jala või väntaks rattaga. Oleks pakkunud ka suuski (millega ise koolis käisin) ja uiske, kuid linnajuhtiv keskbande pole isegi talve korraldamisega hakkama saanud. Olid ajad kui käidi jala koolis ka 12 kildi kauguselt, samapalju tagasi, ja seda iga koolipäev, 6 korda nädalas. Siis ei tulnud mõttessegi lugeda orgude ettekirjutisi, mida ja palju sööma peab. Ega loetud kaloreid, kilodest rääkimata. Kui lugeda lapse sammu pikkuseks pool meetrit, tuli siis päevas 24 kildiga ehk 24000 meetriga 48000 sammu, millele lisandus veel 3-l päeval kehalises jooksud ja suusakildid aja peale. Nüüd kirjutavad mandunud “targad” ette, et vaja oleks päevas 5000 või 10000 sammu, isegi sammulugejad on selleks äriks välja mõeldud. Ja hoia jumal, kui astud äkki 10001 sammu!
  Sportlikkusest aga niipalju, et kus on 3 kehalise tundi nädalas? Vaevu 2 ja ka siis käib tund ilma soojenduseta. Sest õpsiks on vana kõvas ülekaalus mutt, kes annab lastele palli, et eks te nüüd mängige. Ja kui pannakse 25 last kordamööda palli korvi viskama, ilma igasuguse eeltrennita, siis ülejäänud 24 ootavad, millal üks selle mõnesekundilise viske ära teeb. Nii see tund möödubki. Kas sellist kehkat me tahamegi?
  Kus on poistele maadlusringid, enesekaitseringid, suunistusjooksud, ujumistunnid? Linnas on valikud veelgi suuremad. Kui keegi oskabki ujuda, siis seda meie Mailise kooliharimatuskava kiuste.
  Kurat, 6nda klassi poisid on igavesed volaskid aga kauguses ei suuda 3 meetritki täis hüpata! Ja paljud neist lõuga tõmbavad? Kui 1-2 välja jätta, kes juba loodusliku tõenäosuse tõttu hallist manduvast massist erinevad.
  Kus on koolides maleringid ja kaberingid? Miks pole koolides jalkamansasid isegi klassides? Sest ainult 1-2 seda mängida tahavadki ja needki niipalju kuni võhmale võtab. Ning ikka tahetakse kohe pall jalale saada, et siis värav lüüa ja hõisata nagu miljoneid teenivad runaldud ja messid,s est lärm pidavat kuulsuse ja papiga koos käima.
  Sõitke suvel mööda Eestit ringi, kus koolide spordiväljakutel te näete sportlikku tegevust? Paljud on isegi lukku pandud ja kõrge taraga ümbritsetud. Sest lapsed võivad minna TRENNIMA! Või mõni loll oma ateveega murul ringi kärutama. Tule taevas appi! Ja see toimub Mailise koolides!

 2. Toon 2 aastat ago
  Reply

  mõned täiesti juhuslikult valitud näited meie koolide tunniplaanidest.
  Tallinna Õismäe kümna.
  1a klass: kehka on E ja T. Aga K, N, R? 2 tundi nädalas, kuigi lapsed lippaks ja kargaks meeleldi iga päev tunnikese. Kasvõi pärast ajuloputusõpet.
  3a klass: MITTE ÜHTEGI kehka tundi! Kas Mailise käsul või loal? Mida arvab sellest Diima?
  6a klass: T, K, N, R – lausa 4-l päeval! Tehke järele, teised koolid ja klassid üle Eesti.
  9a klass: E ja T.
  12RL klass: 1 tunnike R.
  12KK klass: 1 tunnike R.
  Jääb mulje, et väikesed ja suured kehalist arenemist ei vaja, noored VEEL ja vanad ENAM ei vaja.
  .
  Jõhvi põhikool.
  1a klass: N ja R. Lisaks on R ka rütmika, vist peavad vaesed lapsed ennast liigutama ka selles tunnis.
  4a klass: jõmpsikatele E, K ja N, tibidele K, N ja R. 3 tundi ikkagi.
  9a klass: 1 tunnike N. Muidu lapsed vaesekesed väsitavad end veel ära!
  .
  Põlva kool.
  1a klass: E ja K, lisaks lüüakse R tantsu. Kas kõik, ei tea. Ja kas kaerajaani või mõnd keskaegset ballitantsu, samuti ei tea.
  4a klass: E, K, R. 3 tundi – harju keskmine.
  6a klass: T ja N.
  9a klass: E ja K. Saame aru, lapsed enam ei viitsi rohkem.
  .
  Kuna ka tundide arv kõigub suuresti, siis üle Eesti valitseb koolides TÄIELIK OMAVOLI! Ja Mailist see ei koti. Tema mõnuleb niigi vaieldavate PISA andmete põhjal, mis üldse ei näita meie kehalist arengut ehk mandumist. Mungavunga põhikooli 1. klassi jõmpsikas ronib puu otsa nagu orav, meie Chrystyan lohiseb nagu tühi kott kokku. Millise näo teeks Mailis siis, kui ka kehka PISA sisse arvestatakse?

 3. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Mõned noored armastavad istuvat eluviisi küll vahtides telefoni, arvutit ning oleskledes niisamuti. Aga mõned noored jõuavad palju. Nad tegelevad spordiga, õpivad hästi ja üldse tegelevad veel paljude kasulike asjadega. Tervisest ei saa juttugi olla kui noor inimene suitsetab või tarvitab alkoholi. Vanematel on suur osa lapse suunamisel kasulikule tegevusele. Aga tegevust võib leida palju kui ainult tahetakse. Pole siin kedagi süüdistada kui ainult tahtmist on.

 4. Eve 2 aastat ago
  Reply

  Reformierakond pole kunagi hoolinud noorte tervisest. Nad kaotasid isegi ravisaamise võimalused kohapeal. Nüüd nad õpetavad noortele laimukampaaniat milles nad ise nii osavad on. Loomulikult oli ka Kiviõlis toimunud noorte koosolek valitsusvastane mille eest direktor sai karistada. Reformierakondlased tungivad oma alatu tegevusega juba koolidesse ja rikuvad noorte meeli õpetades kuidas ilma töötulemusteta saab hääli ja võimule. Neid ei huvita noorte tervis. Nad ptsivad omale poolehoidjaid kasutades alatuid võtteid.Meil on nagu sisemine vaenlane kes rikub paljude inimeste tervist oma laimuga ja segab nende tööd. Õnneks väljaspoolt ei ohusta meid keegi aga see mis tomib riigisiseselt on õudne.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.