Tanel Kiik: Eesti tervishoiusüsteemil on valmisolek koroonaviiruse ohjamiseks

Tanel Kiik

Sotsiaalministeerium ja terviseamet jälgivad koostöös Maailma Terviseorganisatsiooni ja Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskusega koroonaviiruse levikut maailmas, samuti on alates eilsest terviseametil võimekus iseseisvalt 2019-nCoV viirust Eestis tuvastada. Terviseamet on edastanud käitumisjuhised kõigile Eesti raviasutustele ja pädevatele riigiasutustele, juhuks kui viirus peaks Eestisse jõudma.

„Terviseameti hinnangul on nakkuse sissetoomise risk Eestisse olemas, kuid meie raviasutustel ja teistel pädevatel riigiasutustel on valmisolek viiruse edasist levikut ohjata,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Maailma terviseorganisatsioon kuulutas neljapäeval koroonaviiruse üleilmseks terviseohuks, kuid seda eelkõige põhjusel, et pidurdada viiruse levikut ja jõudmist nõrkade tervishoiusüsteemidega riikidesse, kus puudub valmidus viiruse leviku ohjamiseks. Piiranguid reisimisele või kaubandusele WHO ei soovita. Kuna praegu on Eestis ka teiste viiruste levimise periood soovitame nakkuste vältimiseks järgida tavapäraseid ennetusreegleid, pesta käsi ning vältida kokkupuudet haigestunud inimestega.“

Euroopa haiguste tõrje ja kontrolli keskus (ECDC) hindab sissetulevate reisijate tervisekontrolli tõhusust uue koroonaviiruse haigete avastamiseks madalaks, kuna isegi väga tõhusa tervisekontrolli korraldamisel  jääb ligikaudu 75% reisijatest sihtkohariiki saabudes avastamata, kuivõrd neil ei pruugi olla reisimise ajal avaldunud haigussümptomeid. ECDC hinnangul on haiguse edasise leviku risk EL-is madal tingimusel, et rakendatakse asjakohaseid haiguse ohjamismeetmeid. Arvestades koroonaviiruse teadaolevat inkubatsiooniperioodi saab järeldada, et kui inimene pole viimase kahe kuu jooksul Hiina Wuhani piirkonda külastanud, on Eestis nakatumise tõenäosus uut tüüpi koroonaviirusesse väga madal.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul jälgib terviseamet olukorda ööpäevaringselt, et vajadusel uuendada nii elanikele kui ametkondadele mõeldud tegevusjuhiseid. Piiripunktides aktiivset reisijate tervise jälgimist ega tervisekontrolli hetkel ei rakendata. „Küll oleme piiripunktidele edastanud reisijatele suunatud infomaterjalid. Jälgime arenguid ja reageerime neile vastavalt,“ ütles terviseameti peadirektor Merike Jürilo.

Hiinast tellitud pakkide vastuvõtmine ja avamine pole ohtlik, sest viirus ei säili väliskeskkonnas kuigi kaua – hetkel teadaoleva info põhjal ei suuda väliskeskkonda sattunud viirus vastu pidada üle 36 tunni.

Terviseamet soovitab vältida Hiina Rahvavabariiki reisimist, reisil viibides (ka Euroopas) tuleks haigestumise ennetamiseks pidada kinni terviseameti soovitustest. Teadaolevalt on praegusel hetkel tõsisemalt ohustatud peamiselt Hiina riskipiirkonnas elavad või viibinud, tõsiste kaasnevate tervisehädadega vanemaealised inimesed.

Koroonaviiruse kohta terviseameti veebilehel: www.terviseamet.ee ja Euroopa Haiguste Tõrje ja Kontrolli Keskuse veebilehel: https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

10 kommentaari
 1. peegel 2 aastat ago
  Reply

  VIIRUS HAKKAS LEVIMA ELUSLOOMADE MÜÜMISE TURULT /nii mets kui koduloomad/ KUS KEEDETAKSE ELUSALT ‘KASSE JA TAPETAKSE PUURIKOERAD OSTJA VALIKUL KOHAPEAL VÕI VIIB TA NEED SAMAL OTSTARBEL KOJU JA TEEB SEAL KUIS TAHAB. TAVA SELLINE.- EETIKA- RAHVAMORAAL.
  KÕIK HAIGUSED SAANUD ALGUSE KITSASTES OLUDES VÕI AHASTUSES JA PIDEVAS HIRMUS PEETUD LOOMADELT. NENDE IMMUUNSÜST. EI SUUDA VIIRUSI JM. PISIKUID VAOS PIDADA. KATKUD JM: EBOLA jne. ON SAANUD ALGUSE LOOMADE ELSPLUATEERIMISEST. SEEJÄREL VIIRUS MUTEERUB JA LÄHEB TEISTELE LIIKIDELE. KA INIMESELE. EPIDEEMIAD SAID ALGUSE KUI LOOMI HAKATI KODUSTAMA.- EKSPLUATEERIMA.
  SAMA MEIE FARMILOOMADEGA. NENNDE HAIGUSED SAAVAD ALGUSE FARMIDEST ! LEVIVAD LOODUSESSE JA SEALT TAGASI FARMIDESSE. NII KÄIB SEE JADA. MEIE AGA TAPAME,TAPAME, HÄVITAME, HÄVITAME.
  NAGU SEE PÄÄSTAKS.
  KUI INIMKOND TAIPAKS KORD LÕPETADA LOOMADEL JA LOODUSEL PARASITEERIMISE, MUUTUKS HAIGUSI VÄHEMAKS.
  Pole sugugi nii kindel, et viirus 36 t hävib. Soodsates tingimustes võib ta reisida ka elutul. Meie elanikkond ostab enamuses – v.a. rikkurid ja valgekraed oma rõivad ja voodipesu turult – Poola ja Hiina kaup, kõik.
  Kui Muteerub, kui prioonid peavad vastu ? kui nahkesemetel,niisketes tingimustes…kui….
  HARULDASELT LEVIMISVÕIMELINE VIIRUS NÄITAB, ET TA ON MUUTUMISVÕIMELINE.
  INIMKONNA LOODUD MENTALITEET PÖÖRDUB OMA TELJEL JA LÖÖB INIMKONNALE VASTU KÕRVU .

 2. järg 2 aastat ago
  Reply

  MEIE TURGUDEL MÜÜVAD HIINAST TOODUD KAUPA KA MÕNED HIINLASED, MEIL ON HIINLASTE POODE
  (NÄIT. TAPA LINNAS JM.) KUS TEENINDAVAD HIINLASED, ON RESTORANE. LOOMULIKULT SUHTLEVAD NAD OMA TARNIJATEGA JA PÄRISPEREMEESTEGA. MIS KEELAB NEIL SIIA SÕITA? NÄGIN ISE SUVEL VIST KUI KAMP EHTSAID HIINA KAUG- MAAPIIRKONNAST, VIST MONGOOLIA PIIRI LÄHEDALT ,ISTUS B-J TURUL, SELJAS
  KUUED MIS SEOTUD SALLIDEGA JA PEAS TERAVATIPULISED ÄÄRISEGA MÜTSID.
  TULLA SAAB AUTODEGA, KAUBAGA, KAUBA VAHEL, RONGIGA. ET RAHAASJU AJADA JA PLAANE PIDADA.
  2 KUUD ON PEITEAEG? KENA, SELLEGA JÕUAB REISIDA KÜLL JA KUI VEEL HARRASTATAKSE LOOMADE SÖÖMIST, MIS ELUSANA KAASA VÕETAKSE – HARJUMUS, KOKKUHOID, NÕUDLIKKUS, KÜLMIKU PUUDUMINE.
  TULEKS EHK TOLLI HOIATADA JA KEELATA IGASUGUNE SISSEPÄÄS Ka KOREAST (VIETNAMIST).
  SIBERIST (pool Siberit Venes hiinlasi täis )
  Ei usu ma vaktsiine kui nende kõrvalmõjud nii tõsised. Iga kord (vaktsineerin kõll haruharva ) kui mõne saan on hirmus vererõhukriis, depress. jm. hädad. Täitsa haige.

 3. järg 2 aastat ago
  Reply

  MITTE MINGIT HIINA KAUPA EI PEAKS KA POSTIGA TOODAMA. ON JU LENNUPOST KA .
  MIS INIMESED NEED ON KES EI SAA MUIDU ELADA KUI PEAVAD POSTIGA HIINAST KAUPA TELLIMA ?

  • Need 2 aastat ago

   on need inimesed, kes ei taha oma raha loopida meie ahnuritele, kes panevad kaubale vahendustasuks mitu korda juurde. Näide: laserkaugusmõõtur 100m maksab meil 10 korda rohkem kui Hiinast tellides. paljud muud asjad 3…5 korda. Miks ma peaks oma raha loopima oma ahnuritele, kui saan asja odavalt, et raha järele jääb muule vajalikule?
   Ja et sa teaks, postiga see viirus ei levi. Ning valdavalt tulevad kaubad Hiinast kastilaevaga Šanghaist või Höngkongist, tee võtab üle 30 päeva Rotterdammi. Seal jõuab kaup lattu, kust siis suunatakse edasi sihtkohtadesse, meil Rae valda postilattu. Sealt alles jaotatakse Omniva kaudu üle Eesti laiali. Kuna pole kulleritasu peale pandud, siis jõuab kaup keskustesse, kuhu peab ise 2 nädala jooksul järele minema. Lennukiga tuleb küll rutem, kuid ka see kaup lastakse viirustõrjega üle, nii et ka satikad ei jõua vahelattu. Ka mind on paaril korral karantiinis hoitud 5 päeva, sest kauba seas olid kahjulikud satikad. Kuigi see oli Põhja-Kanadas, kuid + kraadidega nad elavad ikkagi.
   Kui keegi mõtleb mingi möla välja, siis ei tasu seda uskuda. Muide, sama oli ka seakatkuga, sest inimene võis seda liha vabalt süüa, meil aga hävitati kõik ära, et siis saab lääneliiduvabariikidest tuua sisse kallimat kaupa ja neile meie tarbijate raha kantida. Kas keegi selle raiskamise eest vastutas? MITTE KEEGI!

 4. Kesknadal 2 aastat ago
  Reply

  Kaitseme Teid ennast, sest selliste väljendite eest saaks Teid kohtusse kaevata.

 5. Arvestades 2 aastat ago
  Reply

  viiruse kontrollimatut levikut inimeseti üle ilma peaks Pede-Tanel juba nüüd tegema valistusele ettepaneku Eesti piir sissetulijatele lukku panna. Hea oleks, kui saaks kampa ka lätakad ja litakad, kergem piiri kontrollida. Mitte ükski laev, lennuk, rong, buss ega auto ei tohiks üle piiri sisse pääseda. Kes tahab välja minna, palun väga. Nii karm värk peaks kehtima seni kuni viiruse levik hakkab langema. Kanname küll kahju, kuid sajad või ka tuhanded inimesed jääks ellu.
  See võib tunduda ülepakutuna, kuid ka Üleilme tervisekamp algul irvitas biiruse peale, nüüd aga on kuulutanud selle üleilmseks ohuks. Miks peame meie OMA laipadest õppima? PIIR KINNI!

  • Elmer Hill 2 aastat ago

   Pole kuulnud, et lillakas tustpea oma mõttekaaslasi ohjanud on, pigem vastupidi.Ootame siis, millal esimene eestlane taevasse reisib, eks siis lillalillekene piiksub uuesti.

 6. to need 2 aastat ago
  Reply

  Muidugi, need MEIE AHNURID oleme ju meie ise, EESTLASED.
  Sestap peamegi vaesemad ja v anemad hiina kaupa, Poola kaupa ostma venelaste käest, kes hoiavad hinna
  TEGELIKKUST Arvestades. paraja. Nii et väikese pensioni saajalgi 1-2 korda aastas turule on.Kui näit.jalanõud täiesti ära lagunenud on. HÄBILUGU. Mitte edulugu.
  Aga ää ses nõnna kindel ole, et viirus ää sureb vahepeal…. Viirustel on oma tarkus. SEE viirus sureb, ehk, aga muteerunu mitte. Kujuta ette, et hiinlane vm.kes kauba Hiinast tõi tuleb müüma, viiruse peiteaeg TEMAS 2 kuud, katsub seda kaupa iga päev.
  Huvitav, MISSUGUNE SEE VIIRUSTÕRJE MEIL ON KA ??? Nõukaaal olevat kiiritatud. KAS KÕIKI KAUPU IKKA SAAB MISTAHES VIIRUSTÕRJEGA TÖÖDELDA ???
  PIIRID PEAKSID KINNI OLEMA MUIDUGI.
  See on liiga tõsine asi et selles mööndusi teha. Hõissassaa ja postigaaa…

 7. to need 2 aastat ago
  Reply

  LÄKAKÖHA MUTEERUS SIGADELT INIMESELE , , KUNA NEID PEETI FARMIDES AHASTUSES, HIRMUS, DEPRESSIOONIS JA PEA LIIKUMATULT.
  LOOMADE AJUDEST, PÕRNAST, SOOLEST SAAVAD ALGUSE NEUROLOOGILISED HAIGUSED, MILLE KANDJAKS ON PRIOONID, MIDA EI HÄVITA KIIRGUS, KEEMIA, KÕRGE TEMP: v.a. krematoorium või 130 kraadi kõrge rõhu all.
  Ses GURMAANIDEL ON VAJA SÜÜA AJUSID JA VORSTE.
  Prioonid on viirusest veel hullemad ja väiksemas kurjad ja õiglased valgud.
  PRAGMAATILINE HINGEIDIOOT SÖÖTIS KASUMLIKKUST TAGA AJAADES SURNUD LAMMASTE JAHU LEHMADELE JA SAADI JACOBSI TÕBI KA INIMESELE. jne.jne.jne.NEED küll harvad juhused, kuid OMETI HAIGESTUS SAKSAMAAL SELLESSE jm. MÄRKIMISVÄÄRNE ARV INIMESI JA LOOMI. MA EI TEA KAS PRIOONID ON LIIGISPETSIIFILISED VÕI VÕIMELISED KA MUUNDUMA JA KOHANDUMA. KUI JAH, SIIS POLE ÜLDSE SELGE, MILLISTELT LOOMADELT VÕI INIMESTELT NEID SAAME. Nemad võimelised lendama atmosfääri kõrgkihtides hoovustega mis neid kannab ümber maalera kordi ja kordi…
  Muideks, paapuad sõid esivanemate ajud ära ja said oma prioonhaiguse sealt. Egas see kuskile kadunud pole.
  Seikleb ilma peal.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.