Peaminister Ratas Tartu rahu aastapäeval: meil on õnn elada riigis, mis on rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele

Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 2. veebruar 2020 – Peaminister Jüri Ratas sõnas täna Tartu rahulepingu aastapäeva tähistamisel Tallinnas Reaali Poisi mälestusmärgi juures peetud kõnes, et saame Tartu rahulepingut uhkusega nimetada Eesti Vabariigi üheks aluseks ning meie praeguse edu ja kindluse pandiks.

Peaminister sõnas, et pea kolm aastat kestnud juubeliperiood Eesti Vabariigi 100nda sünnipäeva tähistamisel on olnud austust äratav ja kindlasti suurejooneline, aga ka väga südamlik aeg. Viimane nende väärikate sündmuste reas on just sajandi eest 2. veebruari esimesel tunnil sõlmitud Tartu rahu Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel.

„Tartu rahuleping lõpetas Vabadussõja, põlistas meie iseseisvuse ning avas tee Eesti rahvusvaheliseks tunnustamiseks. Peagi oma 102. aastapäeva tähistav Eesti Vabariik on enesekindel, sõltumatu ja edukas kodu meile kõigile. Meil on õnn elada riigis, mis on rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele,“ kõneles peaminister kõnes.

„Seetõttu on praegu igati kohane mõtiskleda meie teekonna üle, mis on meid tänasesse päeva toonud. Meie ajalugu on meie kõigi ühine kogemus, mis peab leidma toetust nii murrangulistel hetkedel kui ka igapäevaelus. Ajalugu ei saa kunagi valmis ning iga põlvkond esitab sellele kogemusele uued ja oma ajast kerkivad küsimused. Nii on ka Tartu rahulepinguga,“ märkis Ratas.

Peaminister tõdes, et ajaloos kogetu võib olla positiivne, millest rõõmu tunda. Samuti võib see olla muret tekitav, mida tuleb võtta hoiatusena ning teha endast kõik, et sellest õppida ning sääraste sündmuste kordumist vältida. „Tartu rahu kogemus on Eesti rahva jaoks kindlasti läbinisti meenutamist väärt. Me näeme, et lepingusse kirja saanud Eesti Vabariigi huve kaitsvad punktid olid koostatud väga kõrgel erialasel tasemel. Koostajate tarkus ei seisnenud ainult juriidikas või rahvusvahelises õiguses. Nende tugevused olid ka toonaste olude tundmises ning Eesti olukorra, murede ja vajaduste täpses tabamises,“ kõneles Ratas.

„Ehkki möödunud sajand on meie ajalookogemust muutnud ja ka Tartu rahulepingu tähendus on praeguses maailmas hoopis teistsugune kui selle sõlmimisel, saame me seda siiski uhkusega nimetada Eesti Vabariigi üheks aluseks ning meie praeguse edu ja kindluse pandiks. Ma soovin meile kõigile, et peaksime alati Eestit kalliks ja hoiaksime üksteist. Siis on ka Eesti järgmised sajandid südamlikud ja pidulikud,“ lausus Ratas.

Tartu rahu video:

*eesti keeles: https://we.tl/t-4VoNCEO3Ly

4 kommentaari
 1. Õudne 2 aastat ago
  Reply

  lugeda sellist valet. Seesama valitsus on kohe valmis alla kirjutama piirilepingule, et 4,7% Eestist igaveseks ära kingitaks.

 2. Ahah 2 aastat ago
  Reply

  meid käsutab Brüssel- Peame abistama teisi riike kuigi ise vajame abi. Reformikas andsid Ukrainale 3a jooksul mitu miljonit eurot.Meil on palju vaeseid mis on muidugi eelmiste valitsuste süü. Mis õiglusest saab röökida kui reformierakondlased karistamatult arendavad laimukampaaniat ja vorbivad valesüüdistusi.

 3. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Praegune valitsus teeb õigesti kui kirjutab alla piirilepingule ega me muud teha ei saa. Venemaal on ikka kannatust meie vihavaenu taluda. Hea läbisaamine Venemaaga on rahu pant- Ja mitte keegi ei hakka piire ümber seadma.Praegune reformistlik erakond on üle hulga aja parim ja teeb palju selleks et meil oleks parem elu aga väispoliitikas tallatakse vanu radu. aga ehk teisiti ei saa nad pole ju valitsuses üksinda.

 4. Ahah 2 aastat ago
  Reply

  Tahtsin kirjutada ikka rääkida, mitte röökida.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.