Eesti ja Jaapan soovivad tihedamat koostööd IT ning roheenergia vallas

Kohtumine Sumitomo Mitsui Trust panga esindajatega. Foto: Riigikantselei

Tokyo, Jaapan, 10. veebruar 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas kohtumisel oma ametikaaslase Shinzō Abega, et Jaapan on Eestile oluline partner, kellega soovime veelgi tihedamat majanduskoostööd, eriti e-lahenduste ja rohe-energia sektori ettevõttete vahel.

Ratas avaldas heameelt, et Eesti ja Jaapani suhted on viimastel aastatel, eriti pärast peaminister Abe visiiti Eestisse 2018. aasta jaanuaris, üha tihedamad. „Loodan, et ka see visiit tähistab meie lähedase sõpruse uut taset ja annab olulise tõuke ettevõttete koostöö tihendamiseks ning ekspordi ja vastastikuste investeeringute kasvuks,“ lausus peaminister.

Jaapan tunneb üha suuremat huvi Eesti e-valitsemise ja digitaalsete lahenduste kogemuse, eriti ID-kaardi rakenduste ja x-tee põhiste e-teenuste vastu. Riigi valitsus soovib 2035. aastaks digitaliseerida 90% avalikest teenustest. „Jaapanil on tipptehnoloogia ja arenenud infoühiskonna taristu ning soov digitaalsete lahenduste abil oma inimeste igapäevaelu lihtsamaks muuta. Minuga visiidil olevatel ettevõtetel, kellest paljud on ühel või teisel moel aidanud kaasa ka Eesti e-valitsuse ja paljude e-teenuste väljatöötamisele, on pakkuda häid kogemusi ja koostöövõimalusi nii Jaapani ettevõtjatele, riigile kui ka omavalitsustele,“ sõnas Ratas.

Eesti ettevõtted Cleveron ja Cybernetica vahetasid peaministrite Ratase ja Abe kohalolekul koostöömemorandumid oma Jaapani partnerite Itochu Trading House’i ja Sumitomo Mitsui Trust Bank’iga (SMTB). Samuti sõlmisid Eesti ja Jaapani tarbijakaitseasutused koostöökokkuleppe, millega paraneb infovahetus ja tarbijate õiguste tagamine.

Ratas ja Abe kõnelesid veel 2025. aastal Osakas toimuvast EXPO maailmanäitusest ning sel suvel Tokyos toimuvatest olümpiamängudest. „Usun, et need suursündmused toovad rohkem Eesti reisijaid Jaapanit külastama. Mul on väga hea meel, et üha rohkem jaapanlasi leiab tee ka Eestisse, et meie kauni looduse ja kultuuripärandiga tutvuda,“ lausus Ratas.

Peaministrid pidasid oluliseks ka Eesti ja Jaapani vahelist töötamisõigusega turismi kokkulepet, mis toetab mõlema riigi noorte turismi ja lubab jääda riiki kauemaks ning otsida lühiajalist tööd lisaks puhkamisele.

Kohtumisel osalenud haridus- ja teadusminister Mailis Reps tõi esile soovi tihendada Eesti ja Jaapani teaduskoostööd. „Rahvusvaheline teaduskoostöö aitab mõlemal riigil tõsta kompetentsi ja võimekust. Peame senisest enam toetama teadlaste omavahelist koostööd,“ sõnas Reps. „Jaapani tippteadus kombineerituna meie teadlaste nutikuse ja kompetentsidega loob suurepärased võimalused uuenduslike lahenduste juurutamiseks,“ lausus Reps. Kohtumisel tunnustati ka teineteise õpilaste tublisid tulemusi PISA testis.

Samuti rääkisid peaministrid Ratas ja Abe ELi-Jaapani suhetest, regionaalsetest küsimustest, sealhulgas suhetest Venemaa, Hiina ja Põhja-Koreaga. Ratas ja Abe kõnelesid ka Balti riikide ja Jaapani koostööst.

Lisaks oli Eesti ja Jaapani peaministril kõne all koostöö ÜROs. Eesti on ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liige ning toetab reformi, millega Jaapan saaks selle alaliseks liikmeks.

Peaminister Ratas on koos Eesti ettevõtjate, haridus- ja teadusminister Mailis Repsi ning Riigikogu liikme ja Eesti-Jaapani sõprusgrupi esimehe Kaido Höövelsoniga visiidil Jaapanis.

1 Kommentaar
 1. think about it 11 kuud ago
  Reply

  MAAILMA SOOJENEMINE TOOB KAASA VIIRUSTE JA BAKTERITE KASVU JA LEVIKU ?+ MUTATS. TORMID. ÜLEUJUTUSED. MAAEMA KANNATUS ON KATKENUD.
  EI SOOVITA VÄGA VÄLISKAUPU TUUA. JAPSID KA HIINA LÄHEDAL JA NEILGI IDAMAA KOMBED.
  EKS SEE HAIGUSPUHANG, MIS EPIDEEMIAKS KASVAB, OLE MÄRGILISE TÄHTSUSEGA .
  ALGAS SEALT LOOMATURULT KUS ÄGE LOOMAPIINAMINE KÄIB – KASSIDE jt. ELUSALT KEETMINE, KOERTE VIST KA , JA METSLOOMADE
  TAPMINE VÕI ELUSOST ET KODUS TAPPA.
  MEIE MUIDUGI TAPAME SALAJA…PIINAME KA SALAJA….VIDEOSID EI TOHI NÄIDATA MIS VABRIKUTES TOIMUB, ET INIMESED TEAKSID. SEST SEE MÕjUB TOOTJATE JA NENDE NISAST TOITUJATE KÕIKSUGU SORTI LOBBYSTIDE RAHAKOTILE. JA POLIITIKUD PEAVAD NEID KA KUMMARDAMA, MUIDU EI ANTA RAHA OMA PILTIDE ÜLESRIPUTAMISEKS jms. NAGU SEE NORM. INIMEST MÕJUTAKS VALIMA KUI PILTI NÄEB !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.