Õiguskomisjon arutab Estonia vraki ülestõstmist taotlevat kollektiivset pöördumist

MS Estonia mudel Foto: Stan Shebs, Wikipedia

Õiguskomisjon arutab tänasel istungil 1097 allkirjaga kollektiivset pöördumist, mille sisuks on soov tõsta üles parvlaev Estonia vrakk.

Komisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et parvlaeva Estonia vrakk on kaitstud rahvusvahelise hauarahu kokkuleppega. „Selleks, et Estonia vrakiga seoses saaks üldse teha mingisuguseid praktilisi toiminguid, tuleks muuta seda lepet koostöös Soome ja Rootsiga,“ rääkis Karilaid. „Komisjoni istungil arutamegi koos asjasse puutuvate asutuste esindajatega, riikidevahelise hauarahu kokkuleppe muutmise algatamise võimalusi.“

Komisjoni aseesimees Toomas Kivimägi leidis, et arvestatava hulga inimeste kollektiivne pöördumine on piisav, et kaaluda veelkord, kas õnnetusega seonduvalt on vastuseta küsimusi sedavõrd, et algatada Estonia laevavraki ülestõstmise protsess. Kivimägi lisas, et laevavraki ülestõstmist saab kaaluda vaid eeldusel, et see võiks anda küsimustele vastused.

„Ebaoluliseks ei saa pidada seda, et katastroofist on möödunud 25 aastat ja laevavraki võimalik ülestõstmine avab uuesti lähedase kaotanute haavad,“ ütles Kivimägi. „ Tuleb ka arvestada, et vandenõuteooriad on enamasti atraktiivsemad kui ametlikud seisukohad.“

Istungile on kutsutud kollektiivse pöördumise allakirjutanute esindaja, Välisministeeriumi, Justiitsministeeriumi ning Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindajad.

8 kommentaari
 1. Täiesti 2 aastat ago
  Reply

  mõttetu arutelu või ettepanek. Estonia läks põhja kõigi loodusseaduste järgi.
  Maakad loomulikult mereseadusi ei tunne ja mõnigi loodab veel, et tema lähedane hingab veel tänagi õhumulli, mis kuskil kajutis laenurka on kogunenud. Saage aru: KÕIK uppunud on SURNUD! Seal ei anna mitte midagi ka valeoletused, et üks suur auk viis laeva põhja või seda tegi keegi teadlikult. Tahaks näha sellist tegelast, kes suudab värvikihi all oleva teraspoldi tugevusvaru pädevalt hinnata. Või seda, kes sudab jonnipunni panna pea peale seisma. Sest kui allapoole raskuskeset lisandus vett, siis oleks pidanud laev enamgi püstuv olema.
  Kuid lollidele midagi selgeks ei tee. Eks näis, kas ka valistus sellise lolluse levitamisega kaasa läheb. Muide, ma ei imesta, kui lähebki.

  • hm 2 aastat ago

   Sul mõttelaad ja väljendusviis viitavad sellele, et oled sündinud hulk aega pärast Estonia hukkumist, aga see pole antud juhul oluline.
   Oluline on see, et tõenäoliselt tuleb peagi telefonikõne USA saatkonnast, milles selgitatakse NSA seisukohta Estonia vraki uurimise osas. Asi ju salastati 70 aastaks.

  • Olen 2 aastat ago

   hoopis meremees ja sõitnud ka Georg Otsal. Estoniale pidin samuti minema, kuid teine kindlam laev ja reis tuli ette ning nii ma olen elus tänaseni. Sellepärast ma merendust keskmisest maakast paremini jagandi. Sest isegi kui laev üles tõsta, ei saada uppumise seisukohalt mitte mingit uut teavet. Kõik kinnitaks juba teatud tulemust.
   Pealegi on merel omad reeglid, mida viimastel aastakümnetel on hakatud moonutama. Nt et saaks laibad maha matta. Tegelikult peab merel kehtima põhimõte, mis merel, see mere oma. Ning iga uppunu koos laevaga sinna ka jäägu, see on tema kalmistu. See on vana tava.

  • u. 2 aastat ago

   Selline vandenõuteooria, et alati kui meedias avaldatakse parvlaeva hukkumise ametliku versiooniga vastuolus olevad fakte või uurimusi, ilmub kohe rida klakööre kes kukuvad esitatud väiteid naeruvääristama.

  • Kui 2 aastat ago

   miski on juba loomult naeruväärne, siis pole seda vajagi naeruvääristada. Meenutan näiteks kellegi luulu, et tüürimees oli pilves ilmaga pimeduses tormanud sekstandiga sillatiivale kohta määrama.

 2. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  On ennegi püütud vrakki üles tõsta aga see pole korda läinud isegi rikkal riigil, mis siis meist rääkida.Nüüd on juba hilja ja seda pole nagunii võimalik teha. Miks siis reformistlikud valitsused seda ei teinud. Arvan et see soov vrakki üles tõsta tuleb reformierakondlastelt. Nad teavad et seda ei saa teha aga siis saab jälle valitsusele ära panna ja rahva silmis alandada. Nad kasutavad igat võimalust et valitsusele käkki keerate sest nii suur tahtmine on võimule saada et kõiki vüimalusi kasutatakse ära. Aga meie riik ei taluks enam nende valitsemist sest nad ei teinud midagi õigesti ja vaesus aina kasvas.

 3. Vastasseis 2 aastat ago
  Reply

  ongi maarottide ja meremeeste vahel. Maakad on valmis mis tahes lolusi tegema, et mõne idioodi luule kontrollida, meremehed jällegi peavad merd ja merehaudu pühaks. Kui muidu võivad maarotid ka peale jääda, siis nüüd on tegu ka väga kalli ülestõstega. Ning mingit lootust midagi erilist avastada pole, on ainult posijate väljamõeldised..

 4. Noo 2 aastat ago
  Reply

  see uppunud laeva ülestõstmine on utoopia ja keegi seda teha ei luba. See on aja ja raha raiskamine. Need kes teavad miks laev uppus vaikivad. Kellelgi on tahtmine valitsust segada tema töös.Tõstetakse üles mitmesuguseid probleeme et valitsust halvas valguses näidata nagu ta ei tahaks rahva tahet täita.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.