Enn Eesmaa: Eesti on ennenägematult kõrgel välispoliitilisel orbiidil

Foto: Riigikogu

Riigikogus toimus täna olulise tähtsusega riikliku küsimusena välispoliitika arutelu, kus keskenduti Eesti välispoliitilisele edule, välispoliitika prioriteetidele ning rahvusvahelise ja regionaalse koostöö olulisusele.

Väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa sõnul on Eesti viimased paar aastat tõusnud ennenägematult kõrgele välispoliitilisele orbiidile. „Täna ja veel pea kaks aastat on Eesti jaoks mõneti välispoliitiline tähetund, mis ennekõike rikas võimalustest, mida kasutada. Meie juhime praegu Balti riikide koostööd, samuti Balti riikide ja Põhjamaade partnerlusprotsesse,“ rääkis ta. Eesmaa sõnul kuulub Põhja-Balti koostööformaadi ning Balti Ministrite Nõukogu Eesti eesistumise prioriteetide hulka julgeolek, ühenduvus, regionaalsed energia- ja transpordiprojektid ning digikoostöö.

Eesmaa kõneles, et väliskomisjon toetab Eesti aktiivust Kolme Mere Algatuses ning Arktika Nõukogu vaatlejastaatuste taotlemisel. Ta märkis, et eelkõige on fookuses aga Eesti liikmesus ÜRO Julgeolekunõukogus. „Julgeolekunõukogus seisavad ees veel ligi kaks aastat tööd, mis Eestile lisab nii mainet kui võimalusi rahuvahendaja nõudlikus töös,“ rääkis ta. Erakordselt tähtsana mainis väliskomisjoni esimees veel transatlantiliste suhete hoidmist ja edendamist ning märkis, et palju on teha idapartnerluse arendamisel.

Eesmaa rõhutas oma kõnes rahvusvahelise diplomaatia ja välisteenistuse olulisust ning seeläbi Eesti esindatuse tagamist ja tõstmist. Tema sõnul kiidab komisjon igati heaks Eesti saatkondade avamise Lõuna-Koreas ning Singapuris. Ta märkis, et välisteenistuses töötavaid inimesi peab senisest rohkem toetama, muuhulgas nende karjääriplaanides. Samuti kiitis Eesmaa Eesti kõrgkoolide valmidust ja tahet välisekspertide koolitamisel ning diplomaatide ettevalmistamisel.

Esimehe sõnul on komisjon viimastel kuudel erilist tähelepanu pööranud Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumisele ning aidanud välja töötada Eesti seisukohti kahe riigi vaheliste tulevaste suhete osas. Eesmaa rõhutas, et Eesti huvides on jätkata tihedat koostööd – nii laiaulatusliku vabakaubanduslepingu puhul kui ka julgeoleku, kaitse- ja välispoliitika, digi- ning hariduse ja teaduse valdkonnas.

Eesmaa kinnitas, et Riigikogu väliskomisjon osaleb aktiivselt Eesti välispoliitika kujundamisel, välissuhtlemise põhimõtete väljatöötamisel ning kontrollib valitsuse välispoliitilist tegevust. Dokumendi „Eesti välispoliitika arengukava 2030“ puhul peab komisjon Eesmaa sõnul oluliseks suhtlust väliseesti kogukondadega ning lähtub arengukava menetledes sellest, et see ühilduks paljude temaatiliste ja riigipõhiste strateegiatega ning moodustaks ühtse terviku.

Lõpetuseks peatus väliskomisjoni esimees Euroliidu pikaajalisel eelarvel. Ta märkis, et Eesti arvates tuleks vastu võtta ambitsioonikas mitmeaastane finantsraamistik, mis tagaks peamiste poliitikavaldkondade, näiteks regionaal- ja põllumajanduspoliitika, kuid ka välispoliitika järjepidevuse.

9 kommentaari
 1. Ei 2 aastat ago
  Reply

  viitsinud seda võhikute nämmutamist sealt puldist vaadata ega kuulata, kuid kõrvalt kaedes pole me ka selles kõrguses midagi saavutanud ega vankadele kohta kätte suutnud näidata. Pigem lööb läbi kange soov vankade ees pugeda ja karistusi tühistada.
  Ja mida teeb Eesti nn Arktika nõukogus? On ju asjahuviliselgi selge, et vankad püüavad krabada suuremat osa omale, sest merepõhja all on suured õlimaardlad. Kas Eesti on teisi ja kogu maailma selle vastu hoiatanud? Te vaid vaadake gloobust põhjapooluse ümber, 45% pikkuseti tahab Puutin omaks kuulutada. Küsimus on vaid selles, mida pakub vanka altkäemaksuks teistele, et kehtestataks uus majandusvööndi määramise alus? Ja kas Eesti reeturid samuti selle altkäemaksu vastu võtavad? Mina muidugi arvan, et jooksuga ja kummargil võtavad.

 2. Eve 2 aastat ago
  Reply

  Kui vastik on inimene kes venelasi vankadeks nimetab See inimene on lihtsalt alavääretulik. Vene intelligents on kõrgel tasemel ja ei saa võrreldagi nende vihkajatega.

  • to Eve 2 aastat ago

   Sa troll oled tõepoolest lihtsalt alavääretulik. Võtke oma trollivabrikusse mõni adekvaatne vanka vähemasti tööle, kes oma jura suudaks ka eestlastele arusaadavas keeles kirja panna.

 3. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Sisepoliitikas teeb meie valitsus palju head. Tuleb ju heastada neid vigu mida tehti eelnevalt kui vaesus aina kasvas. Reformierakondlased saavad hääli vaid laimu ja valesüüdistuste välamõtlemise teel. Nad segavad teiste tööd. Peavoolumeedia aitab neil praegust valitsust laiali ajada. Ei kirjutata sellest mida head tehakse meie riigis vaid otsitakse kunstlikult vigu.Praegune valitsus teeb sisepoliitikas kõik õigesti aga meie riigi välispoliitika ei meeldi mulle sugugi-Meist ei olene nagunii midagi- Imetlen neid edukaid väikeriike kes ei topi oma nina võõraste riikide siseasjadesse vaid tegelevad oma riigis rahva heaolu kasvuga.

 4. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Ebameeldiv on pugemine USA ees kes on anastanud pidevalt naftariike ja Euroopas tahab riike omale majanduslikult allutada. Väga ebameeldivad riigid on Poola ja Ukraina kus tigetsetakse aga ei hoolita oma rahvast ja seal vaesus aina kasvab. Imetlen Norrat . See riik ei kuulu EL-u on vaba ja sõltumatu. Seal ei topita oma nina teiste riikide siseasjadesse vaid hoolitsetakse oma rahva heaolu eest.

 5. Tom 2 aastat ago
  Reply

  Ma pole siiani aru saanud mida halba on teinud meile preagune Venemaa. Minu teada tahab ta meiega hästi läbi saada ja imetlen Venemaa kannatlikkust meiepoolsete vihavaenu avalduste tõttu. Kui isegi Venamaa ründaks meid , mida ta muidugi ei tee, ei läheks mitte üks riik Venemaa vastu sõtta. Nii et parem ja kasulikum on oma idanaabriga hästi läbi saada.Venemaa suhtub oma riigis kõikidesse rahvustesse hästi.

  • Praegune 2 aastat ago

   Vankastan on meilt röövinud ligi 5% maa-ala ega taha kuidagi seda tagastada. peale selle ei taha ta tagastada Tartu ülikooli varasid. Samuti peab Viha-Kersti ringi käima võltsehtega. Veel nõuab Vankastan, et me peaks tema siiasokutatud okupantide võsukestele kohe kodakondsuse andma ja ise minema üle vene keelele.
   On seda vähe?

 6. Meil 2 aastat ago
  Reply

  pole isegi mingeid põhimõtteid ega huve siin maailmas.
  Miks pole riigikogu astunud välja Tiibeti anastamisele?
  Miks ei toeta riigikogu Kataloonia iseseisvumist?
  Miks pole riigikogu sõnagagi toetanud iirlaste katset riiki ühendada?
  Jne jne.

 7. Soo 2 aastat ago
  Reply

  Rohkem huvitavad sisepoliitilised olukorrad. meil tuleb oma riigi siseselt kaitsta oma inimesi kes satuvad reformierakondlaste julma kohtemise osaliseks.Pole enam saadet Meedia keskpunkt ja me ei tea mis tegelikult toimub. Nüüd nad on hakanud Tallinna juhtkonda laimama. pühendades sellesse ka sotse. Sotsid pole olnud laimajad aga küllap reformikad suudavad mingistúguste lubadustega vüi hirmutamisega neid ka kaasata. lugesin arvutist ühe sotsi väljamõeldist nagu ei annaks tallinn raha vaestemajale. Miks ei kirjutata kuidas tegelikult lood on, miks ei kritiseerita valetajaid, miks ei kutsuta neid korrale vähemalt siin- Enamusele meie inimestest läheb korda mis toimub meie maal ja nad ei ole välispoliitika suhtes sinisilmsed.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.