Ratas aastapäevakõnes: Eesti peab lisaks säilimisele ka arenema

Foto: Riigikantselei

Tartu, 22. veebruar 2020 – Peaminister Jüri Ratas rääkis täna Eesti Vabariigi aastapäeva kõnes, et mitte kunagi varem pole Eestil läinud suures plaanis nii hästi nagu viimasel paarikümnel aastal. “Me olemegi jõudnud heaoluühiskonna piirile, mille hüved, tõsi küll, pole ulatunud kõigini,” sõnas peaminister.

„Paljude näitajate poolest on Eesti siiski arenenud riikide tipus, millest viimati rõõmustas mind siiralt Eesti noorte PISA-testide võidukas tulemus. Ja nüüd seisab meie ees kaks ülesannet. Esiteks, kas murda klaaslagi, mis lahutab meid Põhjala heaoluriikide tasemest, mis aga eeldaks tõelist pööret mõtteviisis ja mõistagi kõigepealt laialdast debatti sellega seoses, või teiseks – ja see paistab praegu olevat reaalsem – hoida hammastega kinni saavutatust, milleni oleme praeguseks jõudnud, vältides samal ajal stagneerumist ning tagasilööke. Säilitamise kõrval on siiski enamasti parem plaan arendamine,“ kõneles Ratas.

Peaminister peatus Eesti Rahva Muuseumis peetud kõnes ilmastiku- ja kogu looduskeskkonna muutustel, mis on kaasnenud 19. sajandi lõpus alanud tööstusrevolutsiooniga ning viinud tänaseks meid kõiki globaalse kliimakatastroofi lävele.

„Esiteks, meil tuleb otsida uusi kohanemisteid toimetulekuks juba aset leidnud muutustega. Teiseks tuleb meil investeerida tehnoloogiatesse, mis vähendavad niinimetatud ökoloogilist jalajälge ja kolmandaks – aga ütlen seda nüüd kujundlikult: tuleb meil hakata koomale tõmbama. Koomale tõmbama kõiges, mis puudutab ainelist ilma, vastukaaluks vaimuilmale, mille süvendamisel ja laiendamisel üleüldiselt ja elukestvalt jätkub lõputult ruumi,“ lausus Ratas.

Peaminister lisas, et me oleme avatud väikeriik ja meie avatuses ongi ühtlasi meie suurus. „Minu sügavaim veendumus seisneb selles, et kuni püsime avatuna tulevikule, tulgu sealt või tulist tõrva – seni, kuni me võtame vastu mistahes proovikivid, komistamata nendele, seni me kestame,“ ütles Ratas.

„Head Eesti Vabariigi sünnipäeva meile kõigile! Jõudu Tartule, jõudu Eestile!“

Peaministri kõne täistekst: https://www.valitsus.ee/et/uudised/peaminister-juri-ratase-kone-eesti-vabariigi-102-aastapaeva-eel-tartus-22022020

3 kommentaari
 1. ?! 1 aasta ago
  Reply

  Need kelleni pole jõudnud, on läinud mulla alla .või lähevad kohe. Et MILLAL SIIS HÜVED NENDENI JÕUAVAD, KUI EESTIL ENAM NII HÄSTI EI LÄHE ??? 30 a on möödas…
  Praegu maailmas kehtiva majandussüsteemiga ei ole võimalik eetiliselt areneda. sest rahamajandus jääb jalgu kõikjal. Samuti areneva EETIKA puudumine, mis on teoloogilise-filosoofilise areneva aluspõhja puuduse tulemus.
  ARENEDA EI OLE VÕIMALIK ILMA EETIKATA MITTE ÜHESKI POSITIIVSES SUUNAS..
  Muide, kes oskas ja läbes paavsti kuulata, saab kinnitust sellele mõttele.
  KAS KOOMALE PEAVAD TÕMBAMA NÜÜD NEEDSAMAD ILMAJÄÄUD JÄLLE KÕIGEPEALT ?
  VAIMUILMAST MA KÜLL MÄRKIGI EI NÄE. Nupulevajutamine ja info valimatu jõllamine telefonist pole mitte vaimuilm.

 2. ! 1 aasta ago
  Reply

  Kõigepealt tuleb luua otseliin inimestelt kõrgametnikeni – Teieni k.a.Et erinevatel gruppidel oleks võimalik
  mitte ainult oma TEGELIKKE VAJADUSI JA SOOVE JA TEGELIKKU OLUKORDA ,VAID KA ETTEPANEKUID ,KOGUNI PROJEKTE JA IDEEKAVANDEID ESITADA. MITTE, ET NEILE ÖELDAKSE, ET HAKKA ISE TEGEMA ! KAASAEGNE VIIS IRVITAMISEKS.
  MUIDE – EESTI AMETNIKEL JA ÜLDSE INIMESTEL ON HAIGUS NIMEGA IGNORANTSUS – KUI TEHA MINGI ETTEPANEK VÕI KIRJELDADA LAHENDUSVARIANTI PROBLEEMILE, ON EESTLASE ESIMENE MURE ,KUIDAS TÕESTADA, ET SEDA POLE VÕIMALIK TEHA, SELMET, ET OTSIDA TEID JA VÕIMALUSI SELLE TEGEMISEKS, PIDADES SILMAS JUST ETTEPANEKUS SISALDUVAID HÄID, ARENGULISI, JOONI. Mitte teiste maade second händi nii vaimselt, põhimõttel. ,juriidiliselt kui mater. kõljest. Sedagi ,kui ametnik viitsib. kui ta ei oska raha kuhugi vana viisi enam kulutada.

 3. On 1 aasta ago
  Reply

  ikka suur isamaalane! Ülistab vabariiki aga ise on kohe valmis reetma 4,7% samast ülistatud vabariigist. Tahate valida reeturit – valige mind!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.