Kiik: tervisesüsteem tõstab valmisoleku 2. tasemele

Foto: Sotsiaalministeerium

Terviseamet tõstis koroonaviiruse riigisisese levikuga toimetulekuks tervishoiu valmisoleku tasemele 2.

Haiglatele anti korraldus piirata alates 16. märtsist plaanilise töö mahtu, olla valmis haigete pöördumise võimalikuks kasvuks ning vajaduseks kohandada voodeid viirushaigete raviks.

“Eestis on tuvastatud riigisisene koroonaviiruse levik ja riigis kehtestatud eriolukord. Peame olema valmis, et arstiabi vajadus võib lähinädalatel märkimisväärselt kasvada,” ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

“Kuna ekspertide hinnangul vajavad tervishoiutöötajate tähelepanu eelkõige raskelt haiged ja riskirühmas olevad – vanemaealised, nõrga immuunsusega ja krooniliste haigustega inimesed, siis tuleb kergemate haigusnähtude korral lähtuda perearsti nõuannetest ning püsida kodus kuni tervenemiseni. Enda ja oma lähedaste tervise hoidmiseks järgigem kõik terviseameti juhiseid.”

Terviseamet andis haiglavõrgu haiglatele korralduse piirata alates 16. märtsist plaanilise töö mahtu, hinnates individuaalselt iga üksikut juhtu ja edasi lükkamise võimalikku mõju inimese tervisele. Ühtlasi peavad haiglad olema valmis haigete pöördumise võimalikuks kasvuks ning vajaduseks kohandada voodeid ümber viirushaigete raviks.

“COVID-19 Eesti sisene levik on ulatuslik ning seetõttu oleme tervishoius kõrgendatud valmisolekus nii esmatasandil kui haiglates,” ütles terviseameti peadirektor Merike Jürilo. “Tervishoiu valmisoleku tõstmine 2. tasemele võimaldab vajadusel korraldada haiglates ümber plaanilise tegevuse, et tagada abi kättesaadavus neile inimestele, kes seda kõige kiiremini vajavad.”

Tervishoiu tase 2 võimaldab seada ajutisi piiranguid tervishoiu kättesaadavusele ning kehtestada tervishoiuteenuste osutamisele ajutiselt tavapärasest erinevaid nõudeid.

Samuti on alates esmaspäevast, 16. märtsist ümber korraldatud perearstide töö.

“Peatame plaanilised vastuvõtud ja ennetustöö, kindlasti jätkame imikutega ja keskendume raskete patsientidega tegelemisele. Perearstikeskusesse palume pöörduda telefoni teel ja ainult tervisemuredega. Töövõimetus- ja hoolduslehtede avamiseks püüame koostöös haigekassaga töötada tuleva nädala alguseks välja digilahenduse,” ütles Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller. “Perearstikeskusest saab telefoni teel nõu, kas pöörduda kiirabisse, tulla perearstikeskusesse kohale või jälgida oma tervist kodus ja leevendada sümptomeid.”

Tervisesüsteemi valmisoleku tasemete määruse kohaselt on tervishoiul kolm valmisoleku taset: tase 1 tähendab, et on reaalne oht kriisi tekkimiseks; tase 2 tähendab, et eeldatav abivajajate hulk ületab kriisipiirkonnas ja sell lähedal asuvate raviasutuste tavapärase abi osutamise võimekuse; tase 3 tähendab, et eeldatav abivajajate hulk ületab oluliselt kogu riigis vähemalt poolte raviasutuste abi osutamise võimekuse.

Terviseameti hinnangul on koroonaviiruse kohapealse piiratud leviku risk väga kõrge, kohapealse ulatusliku leviku risk keskmine.

Nakatumise ennetamiseks tuleb järgida tavapäraseid hügieenireegleid – pesta käsi ja vältida kontakti hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega. Palaviku, köha või hingamisraskuste esinemisel võtta ühendust oma perearstiga või küsida nõu perearsti nõuandeliinilt 1220, kust vajadusel suunatakse kõne kiirabile.

BNS

6 kommentaari
 1. Pole 12 kuud ago
  Reply

  vaja hakata tuld kustutama, tuli tuleb ära hoida. Pange piir kinni ja siis ei tule uusi haigeid juurde vähemalt väljastpoolt, kuni mujal on satikast jagu saadud. Siin saame omavaheliste eraldamistega tast ise jagu. Loobude kasvõi paariks kuuks ahnusest!

 2. talunik 12 kuud ago
  Reply

  Pasundab nagu kolhoosi partorg Aga apteegid maskidest tühjad Mulle ei mahu küll pähe kuidas keskerakond järjest jutumehi edutab Järjest hullemaks läheb Ja see kesknädal on juba bolsevike eho tasemel Urmi asemel mingid äpud

 3. to pole 12 kuud ago
  Reply

  Hilja, sest Eesti oma inimeeste vahel juba levib ega teata nakatumiste tegelikku arvu. Sulgeda tuleb ka maakondadevahelised piirid. ja KÕIK AVALIKUD ASUTUSED. SELGEKS TULEB TEHA KUI KAUA JA MIS TINGIMUSTEL T PUUVILJADEL jms. KÜÜSLAUL MEIL IKKA HIINAST, HISPAANIAST, APELSIN HISPAANIAST, jne.
  LÕPETADA SPEKULATSIOONID HINDADEGA JA NORMEERIDA TOIDUAINED.EI OLE ILUS ENDALE KÕHUALLA KRAAPIDA TOITU, KUI INIMESED KES EI SUUDA SEDA ETTE VARUDA ILMA JÄÄVAD,NEIL POLE KA SUURT KÜLMIKUT EGA AUTOT. POED TULEB ÜLDSE SULGEDA JA MÕELDA KUIDAS TOIMETADA TOIT KODUDESSE
  TÄIELIKU KARANTIINI PUHUKS JA RAVIMID. AGA NO DEMOKRAATIAS ON SPEKULATS. JA HINNATÕUS IGATI LUBATUD…

 4. ????????????????????? 12 kuud ago
  Reply

  MIS KASU ON INIMESTE HAIGLATESSE PAIGUTAMISEST JA VOODIKOHTADEST, KUI NAKATUNUD SAAVAD OLEMA MITMEKESI ÜHES RUMMIS VÕI OLGU ÜKSI, AGA VASTAVAT VENTILATS. POLE, EHK AINULT P-REGIONAALHAIGLAL EHK KA ENDISEL NAKKUSHAIGLAL. SEST VIIRUSTE KONTSENTRATSIOON, MIDA KEEGI SAAB ON OTSUSTAVA TÄHTSUSEGA SEISUNDIS, RAVID VÕI EI KUI OSATAKSE SEDAGI JA KUI KEHVEMA TERVISEGA EHK MÕRGISTELE RAVIMITELE VASTU EI PEA. / kui gripirohtu Tamiflud vaadata siis see nii mürgine et ei tea mis rohkem tapab,gripp või see.Venelasel on aga vähemkahjulike mõjudega sarnae rohi./
  SEEGA, NAAKONNAHAIGLATESSE POLE MÕTET INIMESI VIIA, SEST POLE KOMPETENTSI EGA VENTILATS. KUS NAD ÜKSTEISE VÕIDU VIIRUSI VAHETAVAD JA NENDE HULKA KASVATAVAD.
  TEISTE TIPPHAIGLATE PUHUL KARDETAVASTI KA POLE SEE MÕISTLIK PEALE P-REG. ja ehk veel mõni.
  PAIKA TULEB KONKREETSELT PANNA, MISSUGUNE INSTITUTS., MILLISES KAITSERIIETUSES TOOB KOJU TOIDU JA RAVIMID. JA KUI ELATAKSE LINNAST VÄLJAS MAAL, ET SIIS ON VÕIMALIK KARANTIINIS OLLES PEA RAHVASTAMATA TÄNAVATEL JA METSAVAHEL; PÕLLUVAHEL JALUTADA.
  SELGEKS TULEB TEHA VIIRUSE TALUVUS KÜLMALE, PEAKS JU LIHTNE OLEMA TA KÜLMIKUSSE PISTA, AGA OMETI SEDA EI TETA, SAMUTI PÜSIVUS PUUVILJDEL jm.TOIDUAINETEL.MIS KÕIK TUUAKSE SISSE . KA SEE PEAKS LIHTNE OLEMA AGA IKKA EI TEATA. TÖÖSTUSKAUPADEL.

 5. veel nõrku kohti 12 kuud ago
  Reply

  KUNA TÄIELIKKU KARANTIINI KUUKS AJAKS EI OLE TEHTUD- ASI, MILLEGA HIINA VIIS VIIRUSE LEVIKU ALLA +
  VASTAVATE GRUPPIDE LOOMINE, MILLEGA JÄLGITI JA OTSITI VÄLJA NAKATUNUTE IGA KONTAKT ABSOL. TÄPSUSEGA /tõeline spetspolitsei/, SIIS OLEME SELLEGA HILJAKS JÄÄNUD.
  EGA SEDA SAAKSKI TEHA, SEST KONREETSEID ASUTISI, VASTUTUST JA SKEEMI SELLISES OLUK. TEGUTSEMISEKS JA VARUSTAMISEKS TOOTJALT TARBUJALE EI OLE, ARVESTADES SELLLE OSTUVÕIMALUST /kerjuspensionärid/ HOIUVÕIMALUST jne.
  SEEPÄRAST JA KA MUUDEL PÕHJUSTEL OLEN VÄGA SOOVITANUD RESPRAATORITE JAGAMIST RISKIGRUPPIDELE – VANAD JA KROON.HAIGED. .NAD KASUTAVAD NEID ERIJUHTUDEL KUI VAJA POODI,APTEEKI MINNA. BUSSIS RONGIS SÕITA. VÕI NÄIT.HAMBAARSTI JUURDE. EGAS NAD SAA LUBADA ET KASUTAMATA TOETUSED ,MILLEST KÜLL VÄHE ABI,AGA SIISKI RIIGILE TAGASI LÄHEVAD, PEALEGI OM NAD TEINUD PANGALAENE, MIS LÄHEVAD OTSE RAVIASUTUSTELE NII VÄLJATÕMBAMISTEKS KUI KASVÕI ÜHE PROTEESI SAAMISEKS, ET NEID SURMAGA ÄRA EI VAHETATAKS VÄLJANÄGEMISE POOLEST.
  SEST NEMAD OMA PUUDULIKU IMMUUNSUSE TÕTTU KORJAVAD NEED PISIKUD KIIRELT ÜLES JA LEVITAVAD, SEST NENDE IMMUUNSUS EI SUUDA ÜLDSE VIIRUST KUIDAGI NÕRGESTADA. MITTE ARMASTUSE PÄRAST, MIDA MEIL EI OLE TEISTE ELUSOLENDITE VASTU NAGUNII.
  KÕIGE ESIMENE ASI ON PANNA MEIE VIINAVABRIK PIIRITUST JA DESINF. VAHENDEID TOOTMA!!!!!
  JA 2 PÜEVA TÖÖ OLEKS TÕSTA RESPIRAATORITE VALMISTAMISE LAIENDAMINE MILJONINI JA ROHKEM NÄDALAS. SINNA PEAVAD MINEMA LÕVIOSA NEIST MILJARDIST MIDA LAENAME, MITTE ÄRIKATE VEEPEAL HOIDMISEKS. EELKÕIGE. AGA SELLEGA ON HILJAKS JÄÄDUD. SULETUD KOGUKONNA /maal asulad/ PIIRES JA NAABERKOGUKONNAS OLEVATE NAKATUMISTE ARV KASVAB PLAHVATUSLIKULT, SEST NAD KÕIK KÄIVAD SAMAS POES JA TEENIND.
  KAUA PÜSIB RAAAMATUTEL, SEDA KA EI TEATA! MIS AITAB SIIS RAAMATUKOGU SULGEMINE MÕNEKS AJAKS.

 6. spekulandil rikas põli 12 kuud ago
  Reply

  ON RÄÄGITUD, ET RIIGIL TOIDUVARUD JA KAS KA APTEEGIVARUD? AGA ASI SELLES, ET INIMESED KÕIK EI SAA EGA TOHI SÜÜA ÜHESUGUSEID TOITE. ET KUI MULLE TUUAKSE UKSE TAHA MAKARONID JA PÄEVALILLEÕLI, SIIS KINDLUSTAB SEE SAMA KIIRESTI KUI KOROONA KOPSUHAIGUSTE ÄGENEMISE, NOHU, SINUSIIDI, KÖHA jms. PÕLETIKUD ! INIMESED KES NÄIT. NEID TOITE VÄKDIVAD EI OLE NENDE TOOMISEST MINGIT KASU.
  SELGE ON KA SE, ET TARNELEPINGUID MEIEGA KEEGI ÜMBER EI TEE – SESTAP TULEB TOIDU KOKKUOST RIIKLIKE VAHENDEID KASUTADES LÕPETADA. INIMESED AGA KARDAVAD, ET VÄLISMAISED KARANTIINID LÕPETAVAD SEALT SISSETOODAVATE TARNETE TÄITMISE. SELINE STSENAARIUM EI SÜNNI KÕIGELE VAATAMATA NII KIIRESTI JA JUST SEETÕTTU TULEB KEELATA KOKKUOST JA HINDADE TÕSTMINE=SPEKULATS.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.