Minister Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine

Riigieksam. Foto: Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps nentis Postimehe otsesaates, et esialgu on ebaselge, kuidas korraldatakse kooliaasta lõpetamine põhikoolides ja gümnaasiumites.

“Kõigepealt on vaja saada riigikogu heakskiit seadusemuudatusele,” ütles minister.

Gümnaasiumi sisseastumiskatsetel osaleb ministri sõnul keskmiselt kaheksasada kuni tuhat last. Juhul, kui isolatsioonireegleid valitsuse poolt leevendatakse, siis oleks üheks lahenduseks katsete hajutamine. “Tallinna ja Tartu koolidega käivad läbirääkimised, et oleks võimalik lapsi hajutada koolimajas laiali või jagada katseid mitmele päevale. Samas, kui kaks pluss kaks reegel jääb kehtima terveks maikuuks, siis peame vaatama, kas on võimalik sisseastumine viia läbi ainult elektrooniliste testide kaudu. Täna ei ole see tõenäoline,” märkis Reps.

Ühe võimaliku lahendusena näeks haridus- ja teadusminister ka lisaeksamite sooritamise võimalust sügisel või talvel. “See võimalus oleks neile, kes on juba kõrgkooli pääsenud, aga sooviksid siiski riigieksami tulemust tunnistusele,” selgitas ta.

Keskkooli lõpetajatele võiks ministri sõnul olla riigieksam kohustuslik ainult juhul, kui on soov minna edasi õppima kõrgkooli. “Need küsimused vajavad kiireid vastuseid,” sõnas ta. “Ülikoolidel on olemas valmisolek teha eksameid juulis või augustis, ehk kõrgkoolid on katsete suveperioodile edasilükkamiseks valmis,” kinnitas minister.

Seadusemuudatuses tehakse ettepanek eriolukorrast lähtuvalt loobuda kohustusest panna õpilasele välja numbriline hinne. “Oleme andnud küll teatud vabaduse, sest usaldame õpetajaid ja koole, aga siiski oleme saatnud laiali ringkirju, milles selgitame, mida palume koolidel arvesse võtta,” lausus ta, lisades, et suhtlus ministeeriumi ja haridusasutuste vahel on pidev. “Tihe suhtlus käib läbi kohalike omavalitsuste ja kriisistaapide. Selleks on loodud oma süsteem ja suhtlus on põhimõtteliselt igapäevane. Lisaks kogume ka koolide kaupa infot. Kolmapäevase seisuga oli läbi helistamata ainult 20 kooli,” ütles Reps.

Muuhulgas teevad haridus- ja teadusministrit murelikuks juhused, kui lapsed on läinud kaduma, ehk lapsed kellega kool ühendust ei saa. “Neid ei ole küll massiliselt, aga juhtumid on siiski murettekitavad. Sel juhul on vaja tihedalt suhelda sotsiaaltöötajatel kohaliku omavalitsusega, et teha selgeks, mis perekondades üldse toimub. Üldiselt on säärased pered juba varasemalt teada,” selgitas ta.

Minister nentis, et täna on ärevus ja teadmatus just õpilaste endi seas ja lahendused tuleb leida kiirelt. “See on huvitav kogemus, et just noored on murelikud, isegi mitte väga lapsevanemad,” lausus Reps üllatunult. “Eeldame, et sügisel normaalne olukord taastub. Keegi ei soovi, et see kriis pikalt veniks. Lapsevanemana saan kinnitada, et pinge on väga suur, aga saame hakkama,” märkis minister.

“Küsitakse, kas meil oleks valmisolek üleüldiselt lõpetada õppetöö tänasel kujul. Kinnitan, et pigem ei. Esiteks juba sellepärast, et usume, et me saame hakkama ja kõik ju ajutine,” toonitas Mailis Reps. “Olukorda tuleb vaadata ka sisejulgeoleku seisukohast — kui lastel pole üldse kohustusi, siis tekivad muud sotsiaalsed riskid,” lausus ta.

BNS

3 kommentaari
 1. Nii 2 aastat ago
  Reply

  lolli juttu võib ajada ainult Repsu Mailis. Meil on ju seaduses kirjas, et 1-st punnist piisab tunnistuse saamiseks. Ja kui ise ei viitsi kohale minna, siis tuuakse tunnistus kottu kätte.
  Mingeid raskusi on küll kõrgkooli pääsemisega, sest tagurlikud koolijuhid ei taha iga Mailise lolpead vastu võtta, kuid siis aitab RAHA! Sest just raha on õppejõududel vaja ja selle tagavad just üliõpilased. Nad lihtsalt ostavad omale “hariduse”, et siis uute tegijatena omakorda rahvast petma hakata.
  Nii et haridust ei juhi mitte Mailis, tema harimatusministeerium ega jopskite riigikogu, vaid RAHA!

 2. Keskerakond viib meid kaosesse. 2 aastat ago
  Reply

  Sügisest suletakse jälle kuusteist kooli. Maa tehakse inimestest tühjaks ja Ratas kutsub inimesi maale elama. Suur pettus. Eesmärk on rahvas kaevanduste eest linna küüditada ja põllumaa ning metsamaa välismaalastele müüa. Keskerakond on rahva vaenulik. Räägivad üht ja tegelikus teine.
  Sulid, kaabakad ja kasuahned aferistid ruulivad.

 3. Vaja 2 aastat ago
  Reply

  oleks tootmine maale tuua. Näen ise, kuidas senisedki väikesed töökojad uksed sulgevad ja töötajad pagevad Tallinna ja välismaale. Seal teenib küll rohkem kui 0, kuid pered lähevad lõhki ja lapsed kasvavad kaugteel.
  Kuid see Jurkat ei huvita, talle on raha tähtsam, sest siis saab enne valimist valega läbipõimitud altkäemaksu kaela määrida.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.