Tarmo Tamm: paljud riigid on asunud kodumaised põllumehi toetama, Eesti ei tohi jääda kõrvaltvaatajaks

Foto: Maaeluministeerium

Et tagada toidujulgeolek ja vältida põllumajandusettevõtete suurtesse raskustesse sattumist, tuleks Eestis ajutiselt viibival välistööjõul lubada põllumajanduses töötamist jätkata, leiab Riigikogu maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm.

Seetõttu tegid koalitsioonierakondade fraktsioonid Abipolitseiniku seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõule (170SE) muudatusettepaneku, et välismaalased, kes viibisid Eestis 2020. aasta 17. märtsi seisuga, mil kehtestati piiriülese liikumise piirangud, saaksid edasi töötada kuni käesoleva aasta 31. juulini. Erisus hõlmaks taime- ja loomakasvatust, jahindust ning neid teenindavaid tegevusalasid.

“Muudatusettepanek näeb veel ette, et siseminister või tema volitusel Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor saab anda põllumajanduses töötavatele välismaalastele üldkorraldusega seadusliku aluse Eestis viibimiseks kuni 31. augustini. See annab välismaalastele mõistliku aja enda Eestist lahkumise korraldamiseks,” lausub Keskerakonda kuuluv Tarmo Tamm. “Olukorras, kus näiteks Saksamaa, Norra ja Soome on otsustanud välistööjõudu tšarterlendudega kohale tuua ning paljud riigid kaaluvad seda võimalust, peab ka Eesti selles valdkonnas otsustavaid samme astuma. Mitmed riigid on asunud kodumaised põllumehi toetama, Eesti ei tohi jääda kõrvaltvaatajaks.”

Tarmo Tamm märgib, et põllumajanduses kasutatakse järjest rohkem kaasaegseid masinaid, mis nõuavad eelnevat väljaõpet ning seetõttu on ülimalt keeruline kvalifitseeritud tööjõudu leida. “Näiteks lüpsja kutseõpe kestab kutsehariduskeskustes neli kuud. Üks põllumajandusettevõtja kuulutas paar päeva tagasi “Aktuaalses kaameras”, et soovib lüpsjat palgata, kuid sai seepeale vaid ühe telefonikõne. Lisaks nõuab põllumajanduses töötamine head vastupidavust – tihtipeale tuleb töötada varahommikust hilisõhtuni. Kui Eesti põllumajandusettevõtted ei leia lähiajal kohalike inimeste näol vajalikke töökäsi, siis peame tõsiselt kaaluma välistööjõu Eestisse lubamist,” ütleb Tarmo Tamm.

Kehtiva välismaalaste seaduse § 106 lõike 13 kohaselt on välismaalase lühiajaline Eestis töötamine lubatud kuni 365 päeva 455 järjestikuse päeva jooksul ja praegu ei ole erisust ette nähtud, et välismaalane saaks töötada Eestis pikemalt. Samuti nähakse muudatusettepanekuga ette erisus välismaalaste seaduse § 107 lõikes 1 sätestatud palgakriteeriumist, et tagada sujuv üleminek hooajatöölt, kus palgakriteeriumit kehtestatud ei ole, üldtingimustel lühiajalisele Eestis töötamisele.

8 kommentaari
 1. Milleks 2 aastat ago
  Reply

  selline umbluu, kui kõige lihtsam on kaotada töötute abiraha. Taastage turuvarblased ja omavalitsused peavad tagama töö kõigile nn töötutele. Võlad lausa sunnivad laiskvorstid ja parasiidid tööle minema, sest elu läheb muidu sassi. Maksta on vaja ju toidu ja katuse eest, lisaks muud kulud.
  Meil on palju abitöid, lammutustöid, metsatöid, teetöid, koristustöid. Miks valitsus laristab rahva raha laiskvorstidele?
  Tarmo on küllalt vana et mäletada kunagist turuvarblaste aega. Bussid sõitsid hommikul Tartu turuhoone kõrvale ja viidi tööle heina tegema, taimi kõplama, marju korjama, ehitama, rohima. Isegi käisin ja väga mõnus ja tulus oli. Teenisin kuni 21 rubla päevas. Rohkem ei lubatud, sest majandid ei suutnud selgitada revidentidele töönorme, kuidas saab nii palju teenida. Tegi ju see 20 tööpäevaga 420 rubla puhtalt kätte. Nii et normid paika jääks, teatati meile, et aitab küll, rohkem nagunii ei maksta.
  Tavalised kontoritibid korjasid Raadil tikreid ja sõstraid 18 rubla, see ületas nende päevapalga 4-kordselt.
  Siit ka järeldus: me ei tohi toiduainetele peale maksta! Ning ei tohi sisse lasta ka meie tööstust õõnestavaid toiduaineid, millele makstakse kohapeal peale, et meie majandust hävitada. Loomulikult tõuseb siis ka toiduainete hind, kuid toit ongi seni olnud allahinnatud. Pean loomulikuks, et toitained oleks kuni 3× senisest kallimad.
  Toit ongi elu aluseks, see peaks kõigi teadvuseni jõudma.
  Seega, piir kinni ja turuvarblased vabaks! Töötus kaotada ja asi loksub ise paika.
  Keskbande on ise valitsuse juhtliige, tehke ära! Mis te muidu oma piltide all udumöla ajate.

 2. Soo 2 aastat ago
  Reply

  Mina olen iikka mõelnud et miks meie kui üks vaesemaid riike peame teisi toetama. Me ise vajame abi. kes meid toetas kui Laari valitsuse ajal tekkisid kodutud ja prügikastiinimesed. hinnad tõusid kõrgele aga pensione, abirahasidei tästetud. Vahepeal oli nagu päikesekiir kui Siim Kallas oli peaminister ja koos Edgar Savisaarega tehti palju head ära meie rahvale, isegipensioni tõsteti 30 protsenti. Siis Ansipi tulekuga vüimule hakka vaesus aina kasvama ja tehti palju valesid otsuseid. Aga ka siis abistati teisi riike. Minu teada sai teiste hulgas isegi Ukraina suure summa ainult arusaamatu on mille eest. keskerakondlik valitsus on palju head teinud ja tekkis lootuskiir paremale elule ja nagu kiuste tuli see viirus. Oleks meil olnud kogu aeg keskerakondlik valitsus poleks me olnud vaesemate riikide seas-Edukad riigid peaksid teisi abistama mitte vaesemad kes ise vajavad abi nagu meie tänu reformierakondlaste valele tegevusele,

 3. Niisiis 2 aastat ago
  Reply

  Tahaks hoopis teada kuidas meist rikkamad riigid meid abistavad. Vaesus mõnedes riikides on tingitud valitsuse hoolimatust tegevusest. Seda me saime tunda omal nahal eelmiste valitsuste tegevuse tõttu vales suunas. Aga praegu sellel raskel ajal peaks sime mõtlema oma inimeste peale. Pole me ka EL-js olles rikkamaks läinud. Vaid keskerakondlik valitsus suudab meie rahva elu inimväärseks muuta ja seda hakatigi tegema kuid takistuseks sai koroonaviirus. küllap edaspidi läheb jälle paremaks kui keskerakondlik valitsus jääb. Kuid me ei pea teisi abistama sest sellel tasemel me veel pole.

 4. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Väga õige otsus on toetada kodumaiseid põllumehi. Praegune valitsus on parim.

 5. uudiseid uuest maailmast 2 aastat ago
  Reply

  TOETADA MILLES ?
  KINDLASTI MITTE SUURPÕLLUNDUSES 1-4 KULTUURI MÜRLIDEGA KASVATADES VÕI LOOMAKASVATUST SUURENDADES, METSI LAASTATES JA LOOODUSELE ,LOOMADELE SURVET AVALDADES, NEID AHISTADES, VANGIS HOIDES, STRESSATES JA AHASTUSSE VIIES.
  PRAEGUNE PANDEEMIA ON LOOMAPIINAMISE !!! EPIDEEMIA !!! KAS SAATE SEST ÜLSKORD ARU ????
  PALJU PEAB PEKSTAMA TEIE OMA PRAGMAATILISE,HOOLIMATU AHNUSE MENTALITEEDI POOLT ENNE KUI HAKATAKSE ARU SAAMA.???
  ISEGI HIINA KEELAS NÜÜD METSLOOMATURUD JA KAUBANDUSE. METSADE RAADAMISE JA LOOMADE ASUALADE ÄRAVÕTMISE. FARMILOOMADE KOHTA KÄIB SEE SAMUTI. SEST AINULT VANGISTATUD, AHISTATUD LOOM ON ÕNNETU LOOM JA TEMA IMMUUNSÜST. PUUDULIK , MILLE TÕTTU TAL OLEVAD VIIRUSED KANDUVAD INIMESELE MUTEERUDES . KA INIMENE ANNAB LOOMADELE OMA PISIKUD JA NEED MUTEERUVAD. FARMIDEST LÄHEVAD PISIKUD METSADESSE VÕI INIMESTELE, MUTEERUVAD JA TULEB EPIDEEMIA. METSADEST TULEVAD TAGASI NAKATUMISVÕIMELISTENA, SEST INIMENE ON NENDE KODUD ÄRA VÕTNUD JA ENNAST NEILE LIIGA LÄHEDALE PRESSINUD.
  LÕPETAGE LOOMADEL PARASITEERIMINE JA PANDEEMIAID EI TULE, ERITI KUI NII VÄGA TURISMI EI PROPAGEERITA.

 6. Kindlasti 2 aastat ago
  Reply

  ei tohi toetada neid põllumehi, kes kasutavad oma tootmises MÜRKE! Olen juba näinud, kuidas Põlvamaa põldudel suured mürkitäis paakautod oma sisu põldudele pritsivad. Miks nende üle arvet ei peeta? Tarmo jagas varem taolistele mürgitajatele isegi MAHEtoetust. Vaat kui madalale soppa oleme langenud selle rahva raha laiamisega.

 7. harry 2 aastat ago
  Reply

  Õpetussõnad14

  Saalomoni tarkus
  1 Tark naine ehitab enesele koja,
  aga rumalus kisub selle maha oma kätega.
  2 Ausasti elab, kes Issandat kardab,
  aga eksiteedel käib, kes teda põlgab.
  3 Rumala suus on vits ta uhkusele,
  aga tarku kaitsevad nende huuled.
  4 Kus pole härgi, seal puudub vili,
  aga härja rammuga saab palju saaki.
  5 Tõetruu tunnistaja ei valeta,
  aga valetunnistaja sepitseb valesid.
  6 Pilkaja otsib tarkust ilmaaegu,
  aga arukale on tunnetus kerge.
  7 Mine ära albi mehe juurest,
  sest seal sa ei märka teadlikke huuli.
  8 Mõistliku mehe tarkus on tunda oma teed,
  aga alpide rumalus eksitab.
  9 Rumalad pilkavad süüohvrit,
  aga õigete keskel on hea meel.
  10 Süda tunneb omaenese kibedust
  ja võõras ei saa segada tema rõõmu.
  11 Õelate koda hävitatakse,
  aga õigete telk haljendab.
  12 Mehe meelest on mõnigi tee õige,
  aga lõpuks on see surmatee.
  13 Naerdeski võib süda valutada
  ja rõõmule võib järgneda meelehärm.
  14 Truudusetu süda küllastub oma viisidest,
  aga hea mees oma tegudest.
  15 Lihtsameelne usub iga sõna,
  aga taiplik paneb tähele oma samme.
  16 Tark kardab ja hoidub kurjast,
  aga alp on jultunud ja enesekindel.
  17 Kes on äkilise vihaga, talitab meeletult,
  salasepitsejat meest vihatakse.
  18 Lihtsameelsed pärivad rumaluse,
  aga tarku kroonitakse teadlikkusega.
  19 Kurjad peavad kummardama heade ees
  ja õelad õigete väravais.
  20 Kehva vihkab tema sõbergi,
  aga rikast armastavad paljud.
  21 Kes põlgab oma ligimest, teeb pattu,
  aga kes halastab hädaliste peale, on õnnis.
  22 Eks eksi ju need, kes kavatsevad kurja?
  Aga heldus ja tõde on nendega, kes kavatsevad head.
  23 Igast vaevanägemisest on kasu,
  aga tühjast kõnest ainult kahju.
  24 Tarkade kroon on nende rikkus,
  alpide rumalus jääb rumaluseks.
  25 Tõetruu tunnistaja päästab hingi,
  aga kes sepitseb valesid, petab.
  26 Issanda kartuses on tugeva lootus
  ja varjupaik tema lastele.
  27 Issanda kartus on eluallikas
  surmapaeltest pääsemiseks.
  28 Rahva rohkus on kuninga uhkus,
  aga rahva vähesus on vürsti hukk.
  29 Pikameelsel on palju arukust,
  aga kannatamatu näitab suurimat rumalust.
  30 Südamerahu on ihule eluks,
  aga kadedus on otsekui mädanik luudes.
  31 Kes rõhub viletsat, teotab tema Loojat,
  aga kes halastab vaese peale, austab Loojat.
  32 Õel kukutatakse tema kurjuse pärast,
  aga õigel on surmaski varjupaik.
  33 Mõistliku südames hingab tarkus,
  aga alpide sees pole seda tunda.
  34 Õiglus ülendab rahvast,
  aga patt on teotuseks rahvahõimudele.
  35 Kuningal on hea meel targast sulasest,
  aga tema viha tabab häbiväärselt toimijat.

 8. Ohoo 2 aastat ago
  Reply

  Sel ajal kui toetatakse pällumehi mõtleb NATO välja mitmesuguseid süüdistusi Venemaale. Aidaku parem sel raskel ajal inimesi. Aga mida tahta organisatsioonilt kes ei läinud isegi appi eurooplastele kui isislased neid ründasid. Nüüd istuvad Venemaa piiri ääres kus on turvaline . See raha mis nende ja üldse sõjalisteks kuludeks läheb peaks minema põllumajandusse.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.