Juhtkiri: Ükskord me võidame selle viiruse niikuinii!

Kes ei mäletaks legendaarse rahvarindelase Heinz Valgu hüüdlauset laulva revolutsiooni päevilt: „Ükskord me võidame niikuinii!“ Nüüd tuleb seda taas koos hüüda võitlemaks kurja koroonaviirusega, mis on asetanud paljud inimesed isolatsiooni ja ruumilistesse ahelatesse. Käia eriti kuskil ei saa, sest asutused on suletud, reisida pole kuskile, sest piirid on kinni ja transport ei liigu. Isegi Soome. Taas ihatakse vabanemist, nagu taasiseseisvumise ajalgi.

Kuid seekordne vabaduse soov on teistsugune. Kurja impeeriumi käest vabanemise asemel soovime pääseda kurja viiruse kütkest, mis on rännanud läbi kogu maailma ning nõudnud üle 100 000 inimelu. Vähemal või suuremal määral võitlevad selle vastu kõik riigid ning võitjaks tulevad need, kes vähimate kaotustega selle seljatavad.

Eesti inimesed on juba enam kui kuu kehtivas eriolukorras üldiselt hästi hakkama saanud. Töökohad, mis vähegi võimalikud, on üle viidud kodukontoritesse. Õppijad teevad kodus kaugõpet. Need, kes peavad olema n.ö eesliinil – arstid, päästjad, politseinikud, ka müüjad ja teenindajad, on praeguseks varustatud vajalike enesekaitsevahenditega ning saavad oma tööd teha kindlama tundega.

Valitsus on käima lükanud vastutustundlikkuse kampaania, mis annab elanikele kolm üldist käitumissuunist viiruse leviku piiramiseks – püsi kodus, väldi lähikontakte ja järgi hügieenireegleid. Avaliku arvamuse uuring näitab, et üle 90 protsendi Eesti elanikest on koroonaviirusega seotud teemadega hästi kursis ning 80 protsenti elanikest järgib enda hinnangul kõiki viiruse vastu võitlemiseks kehtestatud reegleid ja juhiseid. Samas 25% elanikest liigub endiselt väljas sama palju kui tavaliselt ja eelkõige 15-24 aastased noored on tüdinemas kodus istumisest. Selline käitumine seab aga ohtu nii iseenda kui teiste inimeste tervise ja elud.

Ent veel veidi kannatust! Eelmist vabanemist jõudsime ju oodata aastakümneid, mis see siis ära ei ole mõni kuu kannatada. Muidugi viirus lõpuks taandub. Ükskord me võidame selle niikuinii! Siis võime taas kõik koos koguneda lauluväljakutele ning vabalt hingates kasvõi taasiseseisvumise aja laule laulda.

9 kommentaari
 1. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Koroonaviiruse me võidame küll aga jääb teine viirus mis tuleb Reformi tagatoast.

 2. Nii 1 aasta ago
  Reply

  otsustusvõimetute jahumütside juhtimisel me küll ei võida. vaja on kindlat tegutsemist, et satika kolded piiritleda ja ta ära tappa. Ning mitte salatseda ega lasta koduspõdevaid jalutada või sõita mööda Eestist ning levitada nakkust.
  Mis see 2 nädalat kindlas kohas valve all siis ära ole? 1000 inimest kinni, 50 haiget selgub ja need ravitakse terveks, ülejäänud ei haigestu või ei anna haigus end eriliselt tunda. Ja saavadki kõik vabaks.
  Kui edaspidi taas mõni kolle selgub, tuleb taas otsustavalt tegutseda ja see kohe kinni panna. Siis saavad nakkusvabad piirkonnad vabalt endist elu elada ja jahumütside valitsusele üha enam makse maksta. Kuid jahumütsid jahumütsid ongi, et nii lihtsat asja ei taipa. Aeg lendab ja üha rohkem matuseid ootab ees, aga keegi valitsuse kuritegude eest ei vastuta!

 3. võib-olla kui kauaks 12 kuud ago
  Reply

  Ehk võidate, kuid VAID SIIS, KUI IGA ELANIK SAAB NANOFIIBERMASKID – JA NAGU TÜRGIS, LÕIGE PAREM KUI TASUTA. HAAVATAVAMAD GRUPID KINDLASTI. SOOVITAVALT KODUMAISED. KUI KAUA KULUB AEGA NANOFIIBRIT TOOTVA TEHASE SISSESEADMISEKS??? KAS HAKKAB JUBA ÜKSKORD LOOMA ?
  EI SAA JU AASTAID EAKAID KODUS KINNI PIDADA. NANOFIIBERMASKITA NEID VÄLJA SOOVITADA OLEKS VASTUTUSTUNDETU.
  SAMUTI KUI ON VÕIMALIK OSTA POET DESINFITSEER. VAHENDEID, MIS VIIRUSI HÄVITAVAD, VABALT NAGU SEEPI JA SEEBI HINNAGA.
  MITTE EI MÕISTA, MIKS IKKA NUNNUTATAKSE VIINAVABRIKUID EGA REKVIREERITA PIIRITUST / kui muidu neist hirmus kahju, võite ju neile pürast maksta/ EGA JAGATA SEDA LAIALI.VÄHEMALT 300 gr KUUS PENSIONÄRI PEALE ,ÜKSIKU JA ALLA 400-EUR PENSI PUHUL TASUTA. MIS MÕTET ON KODUSISTUMISEL KUI VIIRUS KOJU KÄTTE TUUAKSE. MEIL ON JU ERIOLUKORD ?

 4. Muidugi 12 kuud ago
  Reply

  Eestis on küll tehtud kõik selleks et viirus kaoks. Arusaamatuks jääb ikkagi kuidas see viirus tekkis. Räägitakse et Hiina linnast Wuhani kalaturult loomadelt. Aga miks siis nüüd loomad ei nakatu vaid ainult inimesed. Samas linnas on labaratoorium kus muu hulgas katsetatakse ka bioloogilisi relvi.Nad eitavad oma kaaslust viiruse suhtes ja ega tõestatud pole ka. Arutatakse et kas viiruse levik on tahtlik vüi ei ja mõned isegi arvavad et uue koroonaviiruse levitaja on Usa. Aga mina seda ei usu.Väga raske on uskuda et koroonaviiruse levik on tahtlik. Aga maailmas liigub mitmesuguseid versioone selles suhtes.Mõned lähevad oma arvamustes päris julmaks arvates et katsetatakse keemiarelva. Mina seda küll ei usu. Küllap maailmakuulsad selgeltnägijad teavad tõde aga neilt ei küsita.

 5. to muidugi 12 kuud ago
  Reply

  Ei, KÕIKE pole küll kindlasti tehtud. Midagi on ja sellest jääb väheks.
  Usu ikka ,sest miski pole lõputum kui inimese LOLLUS ja JULMUS – PRAGMATISM. Seda arvas ka Einstein, et maailmaruumgi jääb alla oma lõpmatusega – Universum.
  Loomad ei nakatu seepärast, et viirus MUTEERUS enne kui suutis inimest nakatada. Tegi ta seda aga ÄRAPIINATUD loomadel, nende ärapiinatud immuunsõst. ei suutnud seda vaos pidada ,kellede AHASTUS materialiseerus viirusena kui hinduistlikult väljenduda. Muide, hinduismil ja sellest väljakasvanud budismil on tõelevastavad teadmised kosmoloogias ja kvantfüüsikas, kui see usund loodi. Muidugi sai sda edasi anda tollaste arusaamade kohaselt sõmbooselt, ajuti siiski ka otse , säilunud ja meieni jõudnud. INIMKONNAL ON AEG LÕPETADA LOOMADEL PARASITEERIMINE.,ÕIGUSTADES OMA LÄBUMÕNUSID LIIGIRASSISMIGA JA HÄDAVAJADUSEGA, mis on VALE. Kes vähemalt Piiblit lugenud on teab,et Vale on Surmapatt.
  Need loomad mudugi kes turul olid tapeti ja turg pandi kinni. Terve maakond.
  Mis laboriviirusesse puuub, on seegi võimalik eelpoolkirjeldat põhjustel. Ja ometi ei välista see LOOMAPIINAMISE viiruste epideemiaid, nagu on olnud KÕIK epideemiad, seni kui neid hakati laboris valmistama. Sest ajal, mil inimene hakkas loomi ekspluatererima ,tulid ka epideemiad. Kuigi siis oli inimesi palju vähem. Nii et ega küll küllale liiga tee – teeme neid laboris ja tekitame teiste Elusolendite piinadest.
  Jõudu tööle.!

 6. harry 12 kuud ago
  Reply

  Õpetussõnad23

  Tarkade õpetused
  1 Kui sa istud valitsejaga leiba võtma,
  siis pane hästi tähele, mis sul ees on,
  2 ja pane nuga kõri juurde,
  kui sa oled himukas.
  3 Ära ihalda tema maiuspalu,
  sest see on petlik leib!
  4 Ära näe vaeva rikkaks saamiseks,
  ära kuluta selleks oma mõistust:
  5 kui sa pöörad oma pilgu selle peale,
  siis ei ole seda enam,
  sest rikkus saab enesele tiivad
  otsekui kotkas ja lendab ära taeva poole.
  6 Ära söö kadeda leiba
  ja ära ihalda tema maiuspalu,
  7 sest ta on selline, kes arvestab oma hinges:
  „Söö ja joo!” ütleb ta sulle,
  aga ta süda ei ole sinuga.
  8 Sa pead söödud palukese välja oksendama
  ja su ilusad sõnad osutuvad raisatuks.
  9 Ära räägi albi kuuldes,
  sest ta põlgab su mõistlikke sõnu!
  10 Ära nihuta igivana piirimärki
  ja ära mine vaeslaste põldudele,
  11 sest nende lunastaja on vägev,
  tema lahendab nende riiuasja sinu vastu!
  12 Pööra oma süda õpetuse
  ja kõrvad tarkussõnade juurde!
  13 Ära hoidu poissi karistamast:
  kui sa teda vitsaga peksad,
  siis tal ei tule surra!
  14 Sa peksad teda küll vitsaga,
  aga päästad tema hinge põrgust.
  15
  Mu poeg! Kui su süda saab targaks,
  siis rõõmustab minugi süda
  16 ja mu neerud hõiskavad,
  kui su huuled räägivad õigust.
  17 Su süda ärgu kadestagu patuseid,
  vaid karda alati Issandat,
  18 sest siis on sul tõesti tulevik
  ja su lootus ei kao.
  19 Kuule, mu poeg, ja saa targaks
  ning juhi oma süda õigele teele!
  20 Ära viibi veinijoojate
  ega lihaõgijate killas,
  21 sest joodik ja õgija jäävad vaeseks
  ja uimane olek sunnib riietuma räbalaisse!
  22 Kuule oma isa, kes sind on sigitanud,
  ja ära põlga oma ema, kui ta on vanaks saanud!
  23 Osta tõtt ja ära seda müü,
  osta tarkust, õpetust ja arukust!
  24 Õiglase isa võib tõesti hõisata,
  kes targa on sünnitanud, võib temast rõõmu tunda.
  25 Olgu su isal ja emal rõõm,
  kes sinu on sünnitanud, hõisaku!
  26 Anna, mu poeg, oma süda mulle
  ja su silmad tundku head meelt mu teest!
  27 Sest hoor on sügav haud
  ja võõras naine on kitsas kaev.
  28 Jah, ta varitseb otsekui röövel
  ja rohkendab truudusetuid inimeste seas.
  29
  Kellel on häda? Kellel on halb?
  Kellel on tüli? Kellel on kaebus?
  Kellel on haavad põhjuseta?
  Kellel on tuhmid silmad?
  30 Neil, kes viibivad veini juures,
  kes lähevad maitsma segatud veini.
  31 Ära vaata veini,
  kuidas see punetab,
  kuidas see karikas sädeleb,
  hõlpsasti sisse läheb:
  32 see salvab viimaks maona
  ja mürgitab otsekui rästik!
  33 Su silmad näevad siis imelikke asju
  ja su süda räägib pöörasusi.
  34 Sa nagu lamaksid keset merd
  ja magaksid masti tipus.
  35 „Mind löödi, aga ma ei saanud haiget,
  mind peksti, aga ma ei tundnudki!
  Millal ma ärkan?
  Ma tahan veelgi otsida sedasama.”

 7. Maali Maalt 12 kuud ago
  Reply

  Loomade süüks nüüd küll ei saa seda viiruse levikut ajada. Eluaeg on ju teada, et loomadel on igasuguseid viirusi, isegi meil kodukassidel ja koertel on neid. Nahkhiirtel on neid olnud maailma algusest saadik ja ka mitte kõikidel. Inimene peab ikka ära sööma väga palju haigeid viiruseid kandvaid tooreid nahkhiiri, et saada haiguse külge. Siin ikka tundub, et selle ägeda viiruse levimisel ja loomisel on tunda inimese kätt. Nüüd käib süüdistamise pall USA ja Hiina vahel. USA ütleb, et viirus algas Hiinast ja nad ei teatanud WHO-le. Hiina jälle ütleb, et viirus tuli juba novembris USA laborist jne jne. Tundub, et pada sõimab katelt ja mustad on mõlemad. Üks kummaline tähele panek, et surmasid on vähem endistes sotsmaades ja Ida-Euroopa riikides, kus käis sunniviisiline tuberkuloosi vastu süstimine juba paarikuustel lastel. Selle tähelepaneku tegid Austraalia teadlased. Helistasin oma 96 aastasele doktorikraadiga farmakoloogist vennale USA-sse ja tundsin huvi, kuidas temaga lood on. Tema arvas, et tal on eluaegne immuunsus, kuna 1945a. Saksamaal põgenike laagris sattus ta tuberkuloosiga haiglasse ja seal tal raviti kopse (puhuti läbi). Nüüd, kui talle tehakse käe peale tuberkuliini proov, läheb tal alati käsi paiste, aga gripi viirus pole talle kunagi külge hakanud. Nii, et mingi tõetera võib sellel sees olla. Rikastes riikides on vaktsineerimine alati olnud vabatahtlik. Meil oli see sunniviisiline.

 8. Feja Räim 12 kuud ago
  Reply

  Kesknädala paberlehes on dr Nikolai Põdramägi artikkel karantiini vale korralduse tagajärjel tekitatud probleemidest. Kuna pika staažiga arst on üles lugenud rea suuri vigu, siis veebiväljaandes tema artiklit ei ole avaldatud. Sama lugu on Pealinnas dr Kuuko Kutsari artikliga, mis oli vaid paberlehes. Poliitikute kohatud seisukohad lähevad aga riigile ja rahvale väga kalliks maksma. Käib mingi jabur propaganda, mis tekitab vaid kahtlust, et asjad on teisiti, kui avalikkusele räägitakse.

 9. to Maali 12 kuud ago
  Reply

  Inimene ei pea üldse sööma nahkhiiri /nende püüdmisel või vangispidamisel see viirus külge hakkab/, soomusloomi ,vangistama tiibetkasse või mistahes loomi. Kas seepärast, et saab viiruse või siis seepärast, et teeb teiste Elusolendite elu põrguks sellega -tekitab neile ahastust ja piinu.
  Mitte selleks pole ta inimeseks loodud.
  Inimene on läbi aegade PARASITEERINUD LOOMADEL ja LÄBI AEGADE SAANUD ÜKSIKHAIGUSI KUI EPIDEEMIAID. Muuseas, need üksikhaigused levivad samuti.Siis juba inimeselt inimesele või inimeselt loomadele ja tagasi -tuberkuloos näit.
  Levivad ka mitmed vähiliigid.
  Ehk oled kuulnud prioonidest – valgud -mis veel väiksemad kui viirused ja hävivad vaid krematooriumis või autoklaavis. Need on enamuses neuroloog.haiguste tekitajad. /ilmselt ka paljude teiste,kuid neid vähe uuritud/
  Need tulevad LOOMSETE TOODETE SÕÕMISEST. Näit.pasteedid, süldid,vorstid jms. üks neist oli Jacobsi tõbi, on teisedki dementsuse liigid ja palju mida ei tea sest vähe uuritud. See on kui inimese julmuse tagasimõju.
  Inimese lõputu LOLLUSE ja HALASTAMATUSE.IARASIIDILE SAAB OSAKS PARASIIDI SAATUS.
  Aga mis puutub laboriviirustesse, siis tõesti ei tee küll küllale liiga ja Jõudu tööle !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.