Riik toetab koroonaviirusega seotud teadus- ja arendustööd

Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Teadlased saavad tänavu juuli algul taotleda toetust projektidele, millega otsitakse lahendusi koroonaviiruse levikust tulenevate probleemide lahendamiseks ja kriisi tagajärgede leevendamiseks. Toetusmeetme maht on 2,1 miljonit eurot, projektid peavad valmima järgmise aasta lõpuks.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles, et praegune koroonaviirusest tingitud kriis näitab selgelt, kui oluline on teadlaste kaasamine kriisi paremaks mõistmiseks ja selle mõju leevendamiseks. „Eesti teadlased on juba panustanud ja teevad seda jätkuvalt,“ sõnas Reps. „Eriolukorra aegne täiendav rahasüst on tunnustus meie teadlaste tööle. Samas on selge, et teaduse riigieelarveline rahastamine peab püsivalt kasvama.“

Peatselt algav taotlusvoor on suunatud seniste uuringutulemuste edasiarendamisele või uute kasutusvõimaluste leidmisele ja testimisele. Vooru teemad on kujundatud Eesti Teadusagentuuri korraldatud ideekorje põhjal. Toetatakse innovaatiliste lahenduste, toote- ja teenuste prototüüpide väljatöötamist viies valdkonnas:  viiruse levikut pärssivad materjalid ja pinnatöötlusvahendid; uut tüüpi isikukaitsevahendid; ruumide siseõhus viiruseosakeste vähendamisega seotud tehnoloogilised lahendused; tervishoiusektori töökoormust vähendavad tehnoloogilised lahendused; andmeanalüütikal tuginevad lahendused viiruse leviku hindamiseks ja meetmete mõju prognoosimiseks. Projektid peaks algama sel sügisel ja jõudma tulemusteni 2021. aasta lõpuks.

Taotlusvooru korraldab Eesti Teadusagentuur, praegu valmistatakse koos ministeeriumiga ette tingimusi ning täpsem info tuleb juuni esimeses pooles. Projektide hindamisel osalevad ka arendusprojektide võimalike rakendajate esindajad ettevõtlussektorist ja ministeeriumitest ning Haridus- ja Teadusministeeriumi esindajad.

Raha käivituvaks projektikonkursiks tuleb riigi lisaeelarvest. Riigikogus 15. aprillil heaks kiidetud lisaeelarvest eraldati teadusele 4 miljonit eurot. Lisaks toetatakse eraldatud vahenditest Tartu Ülikooli siirdemeditsiinikeskuses oleva kolmanda astme biolabori – ehk koroonaviiruse uuringuteks sobiva labori – arendustegevusi ning Eesti teadlaste osalemist Põhjamaade ühises teadustöös koroonaviiruse teemadel.

Koroonakriisiga seotud teadus- ja arendustegevusse on riik suunanud kokku 8,1 miljonit eurot. Tartu Ülikooli eestvedamisel COVID-19 seiresüsteemi käivitamiseks eraldati 1,8 miljonit ja viiruse antikehade uuringuks 0,3 miljonit eurot. RITA programmist eraldati COVID-19 teemalisteks uuringuteks 2 miljonit eurot.

2 kommentaari
 1. Ma 3 aastat ago
  Reply

  ei tahagi 2,1 milli, andke ainult 2 milli. Teen paari päevaga pädeva ja põhjaliku töökava, kuidas kaotada töötus ja töötuse abirahade maksmine. Kuidas ässitada võlad laiskade kallale ja sundida nad lõpuks ometi tootvale tööle põllul, aiandites, metsades, teedel, varemetes, hooldekodudes ja mujalgi. Eestlased saaks tööd ja kaoks ka viha töötamise vastu.
  Nii et ainult 2000000 eurot! 100000 võite sisse soolata.

 2. Pask 3 aastat ago
  Reply

  Mart “doonalt”Helme sõnul on põllutöölistest ukrainlased hirmus oht Eesti rahvusriigile. Jäin sellele mõtlema, kui nägin hommikul must möödasõitvat georgi lindiga uhket maasturit. Mõtlema selle üle, et EKRE auesimees tegeles ju omal ajal massilise venkude Eestisse sissesmugeldamisega ja on igati õige mees? Kas ukrainlased, kes siin eestlaste põlatud töid teevad, on ohtlikud, aga tohutu kogus vankasid, kes siin parasitseerivad meie turjal, seda kohe mitte ei ole? Või kuidas, seltsimees Helme?
  Muuseas, neid kaabudega isandaid vaadates tuleb miskipärast silme ette omaaegne foto Viktor Kingisepast, kes samuti oli kaabuga. Arvestades vanade bolzevike suurt konsentratsiooni EKREs, võik erakond hakata lõpuks ausaks poliitkogumiks ja võtta tõese nime- Viktor Kingisepa nimeline Eesti Kommunistliku Restaureerimise Erakond!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.