Üks päev Eesti poliitika superstaari Edgar Savisaare elust

Inimese eluteel mängivad sageli rolli üks või kaks päeva, mis talle, tema kaasaegsetele ja vahel ka tulevastele põlvedele tähenduslikuks saavad. Kui on tegemist ühiskonnaelus olulist rolli etendanud inimesega, omandavad sellised päevad  ajaloolise mõõtme. 31. mail 70. sünnipäevani jõudvale kauaaegsele tipp-poliitikule Edgar Savisaarele oli selliseks päevaks ka 15 mai 1990, mil Toompeal toimus Eestit Nõukogude Liidu külge tagasi siduda sooviva Interrinde organiseeritud riigipöördekatse.

30 aastat tagasi, teisipäeval 15. mail teoks saanud Interliikumise rünnaku kulminatsiooni ajal, kui iseseisva Eesti vaenlased Toompea lossi tungisid, ütles toonane valitsusjuht Edgar Savisaar Eesti raadio kaudu Toompea lossist rahva poole pöördudes: „Ülemnõukogu ja Eesti Vabariigi valitsus kutsuvad rahvast valitsushoone kaitsele Toompeale. Interliikumise ja Töökollektiivide Ühendnõukogu on lossi sisse piiranud ja seda rünnatakse. Kordan Toompead rünnatakse. Toimub riigipööre, riigipöörde katse Tallinnas ja paralleelselt Riias seaduslikult valitud võimu kukutamiseks.“ Teksti korrati raadios mitu korda. Selle mõjul hakkas Toompeale tulema massiliselt Eesti iseseisvuse meelseid inimesi, mille tulemusena Interliikumise toetajad sunniti lahkuma ja tee Eesti taasiseseisvumisele jätkus.

Võimalik, et tulemus olnuks sama, kui sarnase üleskutsega esinenuks Eesti Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel või Ülemnõukogu juhataja Ülo Nugis. Kindlasti tuleb aga arvestada Edgar Savisaare tolle aja märkimisväärselt suure populaarsusega, mis sai alguse Rahvarinde loomisest 1988 ja süvenes Balti Keti korraldamisega 1989. aastal.

Mati Talviku dokumentaaltriloogias „Võitlus Sinimustvalge eest“ avaldab Arnold Rüütel arvamust, et rahvas uskus Edgar Savisaart. Tunnustavalt on lausunud ka 1990. aastal välisministri ametis olnud Lennart Meri. „Edasi ilmutas Savisaar aga suurt poliitilist vaistu (Andreas Oplatka, „Lennart Meri. Eestile elatud elu“.

Sama dokumentaalfilmis sõna saanud Edgar Savisaar selgitab, et Toompeal korraldatu niiditõmbajaks oli Moskva keskvõim, kes taotles Eesti parlamendi ja valitsuse tegevuse pärssimise korral ka eesmärki sundida Eesti riigivõimu esindajad pöörduma Moskva poole, mis näidanuks, et ise ei saada hakkama.

Esmaspäeval 14. mail võttis N Liidu president Mihhail Gorbatšov vastu seaduse, millega tunnistas kehtetuks Eesti NSV Ülemnõukogu otsuse Eesti riiklikust staatusest ja sümboolikaseaduse.

Otsus rahva poole pöörduda tekkis peaminister Savisaarel järjest pingelisemaks muutunud sündmuste tõttu. Hommikul alustas ta tavalist tööpäeva valitsusjuhina ja kohtus Eesti kõrgkoolide rektorititega arutamaks kõrghariduse hetkeseisu ja tulevikku. Kui olukord äärmuslikud pinged võttis katkestas ta mõttevahetuse kõrgkoolijuhtidega ja saabus Toompea lossi. Mõistagi kaasnes üleskutsega „Toompead rünnatakse“ ka risk kehaliste ja ka relvastatud kokkupõrgete tekkimiseks Eesti iseseisvuse pooldajate ja selle vastaste vahel. Iseäranis ohtlik olukord tekkis siis, kui lossi katusele roninud ja seal punalipu heisanud interrinde meest Eesti korrakaitsjad ka takistasid kasutades selleks ka kumminuia. Võib arvata, mis kaasnenuks, kui see mees katuselt alla kukkunuks. Savisaar oli ka isiklikult valmis kõige nn personaalseks enesekaitseks. Ta palus siseminister Olev Laanjärvel näidata kuidas lasta revolvrist, mis oli tema kui peaministri šeifis.

Poliitika lavastaja

Raamatus „Peaminister“ kirjutab Edgar Savisaar erinevate võimuinstantside koostööst. „Pidasin mitmel korral telefoni teel nõu Arnold Rüütliga, kes oli Kardiorus. On küsitud, miks Ülemnõukogu esimees sel ajal Toompeal polnud ja teada on isegi kahtlustatud soovis sündmustest kõrvale hoida. Pean ütlema, et Rüütel jäi Kardiorgu minu tungival palvel. Ärgem unustagem, et tegu oli kõrgeima ametisikuga ja äsja sündinud riigivõimu sümbolina. Seadsime valmis spetsiaalse salga, kes pidi Kardioru lossi kaitsmise enda peale võtma, kui seda oleks püütud rünnata.“

Mammuteoses „Peaminister“ jutustab Savisaar ka oma toonasest abikaasast. Ta kirjutab, et helistas koju Liis Savisaarele ja rääkis, mis Toompeal õieti toimub. Liis leidis, et ka tema koht on Toompeal ja saabus lossiplatsile. Edgari sõbrad aitasid Liisul minna ema juurde Pelgulinna, sest seal oli ohutum kui valitsusjuhi elukohas Lasnamäel.

15. mai õhtul kuulutas Edgar Savisaar Toompea lossist välja ka Kodukaitse loomise, et moodustuks püsiv üksus Eesti riigivõimu struktuuride kaitsmiseks. Kodukaitse juhiks sai Rahvarinde turvateenistuse juht Andrus Öövel. Intrite mässukatse ajal kutsus ta Toompeale Rahvarinde turvamehi Edgar Savisaare abi Vilja Laanaru kabinetist.

On öeldud, et Eesti rahvas jaguneb Savisaare tulisteks pooldajateks ja vastasteks. Paneb mõtlema, kust pärineb Savisaare karisma, mis rahvamassidele tugevasti kui mitte hüpnotiseerivalt mõjub. Küllap on asi tema tugevas tahtes, heas ajaloo tundmises vastava hariduse tõttu, kõrvale ei saa aga jätta teatrikunsti aluste tundmist, mis samuti poliitikule kasuks tulevad. Otsustas ju Savisaar Tartu Riiklikus Ülikoolis ajalugu õppides astuda ka Konservatooriumi lavakunsti kateedrisse – Panso kooli. Ja sai sinna ka sisse, kuigi õppima ei asunud. Ise on Edgar Savisaar arvanud, et paremini saanuks ta hakkama lavastamisega.

Oma liidritee algul Eesti Õpilasmalevas lavastas Savisaar näidendid Talvepalee vallutamine ja Jeesus Kristus – Superstaar. Eesti poliitikaelu superstaar on Edgar Savisaar olnud ka vaieldamatult ise.

Jaan Lukas

13 kommentaari
 1. Elmer Hill 9 kuud ago
  Reply

  Miks ei puuduta autor Savisaare bakteriga nakatamist, tema haiglas viibimise ajal Must-Ratas-Repsi alatut võimuhaaramist KE-s?
  Savisaar ise on aga otsustades tema intervjuu põhjal PM-s juba seniilne.Tuleb ka välja, et tema suured sõbrad on Ansip ja Kallas.Ansip olevat Hundisilmal 25 korda käinud-kohe näha, et vanad sõbrad.Aga Ratasest ja tema kambast ta eriti kuulda ei taha-no kes tahakski kuulda inimestest, kes su raskel ajal reetsid.
  Savisaare jutt, et ta on kõike alati rahulikult võtnud, on aga jama, aga eks seniilsus annab tunda.

  • heh 9 kuud ago

   Miks ja miks? Aga miks Teid ei huvita, miks Savisaart said haiglas külastada peale tema koomast väljumist esimestena vaid üksikud persoonid, üks neist Kaljulaid, Pettai, Toobal. Pettai polnud isegi erakonna liige, aga mul selgelt silme ees mingid kaadrid kus Pettai sinna haiglasse ruttas. Mina näiteks tõepoolest usun, et Savisaare juhitavas erakonnas ei teadnudki teised, mida need kolm tegid. Nad küll võinuks kahtlustada, aga miskipärast väga midagi ette ei võetudki.
   Ei arva, et võim oleks haaratud Savisaare seljataga. Tema tervislikust seisundist räägiti väga avalikult ja see ei tõotanud küll midagi head. Pealegi oli selleks ajaks juba Savisaarele konkurent kahel kongressil kuklasse hinganud (Simson, Ratas) Alles kolmandal katsel see ka õnnestus. Ma ei arva et üks suur erakond peaks olema ühe indiviidi eraomandus, kus ta teeb mida tahab, kuidas tahab ja heaks arvab. Haavu lakutakse siiani. Isegi imestan, et erakond temaga veel nii tasakaalukalt on käitunud. Savisaar oli poliitik, kes ei saanud aru, millal tuleb lahkuda ja sellega kirjutas ennast ajalukku poliitikuna, kes hävitas end ise.

  • Almar Glustsenko 6 kuud ago

   Loe kommentaarist Kesknadala artiklile

   “Riigi ja kohalike omavalituste tulevikunägemus asub ühte sammu”

   1/3 l6pus olevat osa.

 2. eestlane 9 kuud ago
  Reply

  Venemaa ei ole meile kunagi midagi halba teinud. Eesti on maha müünud reformierakond, ja atendaadi Savisaarele korraldas samuti reformarite tagatuba koos Kremli sõjarditega, kellele ei mahu siiani pähe, et savisaar vabastas eesti!

 3. Üldse 9 kuud ago
  Reply

  ei eita, et siis oli Edgar popp ja nr 1. Ise olin ma eemal poliitilistest sahkerdamistest ega teadnud, kas Edgar on mingit malevat juhtinud ja kas ta on punane, lilla või roosa. Ja pole ka tänaseni Edgariga kokku puutunud.
  Kuid kohe pärast lavalejõudmist tekitas ta ka vastuseisu. Mind häiris väga Edgari poolevalik Gorba selja taha ja IME, mis süvendas meie liiduvabariigistumist. IMEs oli väga palju seisukohti, mis rääkisid iseseisvuse jätkamise vastu. See sundis Edgarisse suhtuma juba ettevaatusega ja tõrksalt, sest ta polnud enam usaldatav. See varjund käis taga kaasas ka Moskvas ning minu suhtumine temasse ei muutunud sugugi paremaks.
  Peagi sai see vastuseis ka toe, kui Edgar hakkas vastu töötama iseseisvuse jätkamisele de facto (de iure polnud küsimustki, sest see polnud ju katkenudki). Tema eelistas ENSV jätkumist, kuigi nn 3. vabariigi kujul. See tähendas 1918.a iseseisvuse katkestamist ka õiguslikult.
  Lisandus tehislik vastasseis iseseisvujatega, sest nood ähvardasid Edgari ainuvõimutsemiskava peatada. Viis see ühtlasi eestlaskonnaga vastandumisele ehk vene poole valimine. See tekitaski lõhe rahvuste vahel ja Edgar jäi oma aheneva kambaga okupantide ja nende järglaste poolele. Nii pole ka ime, et eestlaskonnast pooldas tema kampa keskmiselt 10% (needki vanemad punased ja harimatud), ülejäänud olid muukad.
  Eks saanud Edgargi aru oma kaotusest aga üle oma ahne võimuvarju hüpata ei suutnud ehk temast vaimselt eestlast ei saanudki. See tõukas temast eemale ta kunagised lähedased, keda ta nimetas endamisi reeturiteks. Teda solvas see, et isemõtlejad ei soovinud tema pimedale võimujanule alluda. Sarnane eemaldumine on kestnud tänaseni, vahel on põhjuseks olnud hoopis Edgari enda ülespuhutud avalik solvimisavaldus.
  Kuna meil pole ajaloost midagi võrdluseks võtta, siis ei oska ma pakkuda, milline oleks olnud Eesti juhul, kui nt 1992-2001 oleks peaminister olnud Edgar. Kindlasti mitte võltspresident, sest selle õigused on niivõrd piiratud, et poleks Edgarit rahuldanud.
  Mindi Laari Mardi teed, mis samuti oli suurel määral ebaõnnestunud, sest Eesti ülalpidamisvõime äriti maha ja just see mõtteviis pettis meid ka eurosohu. Õnneks on EL-i juhid olnud niivõrd rumalad ja jõhkrad, et on tekitanud vastuseisu ka mitmes suuremas vennasvabariigis ning Eesti on saanud tuge just tänu neile. See on ära hoidnud ka meie eurostumist rehvide ja sotside unistuste järgi. Meie rahvuse hävitamine on saanud seega tõsise vastulöögi. Kuidas rahvas suudab end tulevikus kaitsta, näitab juba aeg.
  Edgarist võib ju kahju olla, kuid ta on sellise seisundi valinud ise ja ise ka vastutab.

  • Almar Glustsenko 6 kuud ago

   Kas sa selle peale oled ka m6elnud, et Edgari ajal t6i Tallinnas Hipodroomile ja m6ne uksiku maja ehitusloa andmisele v6i mitte andmisele Edgari poolt, kaasa ilge kisa vastaste poolt (Sepiku poisid ei saanudki siis Suda tanava jugapuu k6rvale oma kolossi ehitamise luba, kuigi olid juba hulk aastaid varem vaidetavalt kelleltki selle krundi ara nihverdanud).

   Vaata aga nuud selle vaidetavalt rahvusliku kokkuleppimisvalitsuse haaret: Reidi tee veel laiemaks ehitamise soov, COVID-riigilaenust Tederile sadamatsitadelli ehitamise miljonid, Klandorfi poolt mingite umber ja ule Tallinna kulgevate ring- ja sildteede ehitamine, ropult Tallinna haljasalade ja lahip6ldude taisehitamine, Haabersti kitsas ja ropult petooni valatud viadukt, koos 100-de puude roovraiega korrusmajade eest murasummutusest ning h6beremmelga kaitsmise eellepitud poliitfarsiga ,3 viimase aastaga 100 000+ inisesele Tallinnasse ja lahiumbrusse korrusmajade, Rail Balticu ootuses Ulemiste City ja T1 ehitamine, Reidi teele Rail Balticule TalSinki jaama maa-aluse tuhimiku ehitamine (vaidetavalt kanalisatsiooniks), Tartu lahedal 2. Rail Balticu haru eest, Raudtee turvatsoonist, omajopedele 50 m uletava maa aramuumine, sest siseinfost teatakse, et seda on kavas 200 meetrile ehitada ja selle eest kordades suuremat Eurokompensatsiooni n6uda, Ihaste metsa roovraie kava, vaatamata kohtukaebustele, et see korrusmaju tais ehitada, keskkonnaminister Kiisleri poolt Fortumile Raadi 2000 tihu metsa parseldamine, sealt Auvere ahju tossama mitmetuhande tonni vanarehvide lisaks kinkimine, et teisele Tartu linnale saaks Seli, 25 000 000 eurot maksva paikesejaama ehitada ja riigilt selle eest 40 000 000 tagasi kusida, Teede hoogne 4-realiseks ehitamine ning Saare silla plaanimine, et “Kalevipoegadele” pakkuda paremat kodumaalt arapendeldamise v6imalust ja Pakistanlastele, Iraanlastele ja Keenialastele , kes “jaadavalt kodumaise poliitterrori eest Eestisse pagenud” oma kodumaa vahet pendeldamise ja sealt terroripere siia juurde toomise v6imalust jne jne.

   Ei-ei, COVID-suukorvistatult ei tohi sa m6elda, et seda teeb praegune vaidetav rahvusvalitsus kokkulepitult koos oma “kurjade vaenlastega” opositsioonist. Et ta teostab Euroopa Komisjoni Pagulasfondi ja teadusrabi, Tarmo Soomere suurt plaani, osta Eestisse elama 7 600 000 tulnukat.

 4. oleme sunnitud vabandama sic 9 kuud ago
  Reply

  Püha mees….superstaar…
  Perselakkujad ei tea enam, mis suust välja ajavad!

 5. Maali Maalt 9 kuud ago
  Reply

  IME oli oma aja produkt. See oli täies jõus okupatsiooni aeg, kus sa pidid kõik mõistu kirjutama. Muide, Kremlis tekitas IME väga suurt hirmu ja selles nähti eesmärki NSVLiidu lagunemiseks. Seal võeti vastu otsus hävitada Savisaar füüsiliselt. Hiljem nad said aru, et see IME pisik oli juba hakanud ka teistesse liiduvabariikidesse liikuma ja Savisaare tapmine oleks tekitanud suurriigis veelgi suuremat segadust. Teiseks siin räägitakse seniilsusest. Pika stressirohke ja paljude haigustega koomast tagasitulnud vana mehe kohta on ta haruldaselt tubli. Arstide arvates poleks nad uskunud, et see mees üldse ellu jäi. Vaatasin neljapäeval ETV-st taas filmi Savisaarest. Peab ütlema, et seal oli palju valet. Lauristini jutt, et 20.aug. oli Edgar solvunud nagu poisike. Esiteks talle tegi muret, et osa eestasi Riigikogus ei soovinud EV väljakuulutamist s.h. Laar, Hallaste, Kama jt. Lauristin kutsus sinna T.Kelami ja lõpuks suure lehmakauplemise (Kelam nõudis, et 50%ERSP liikmeid saaks Põhiseaduse komisjoni ja siis nad on nõus ka EV poolt hääletama). Teiseks, käis Savisaare juures mehed teatega, et vene tankid hakkavad Tondilt ründama Toompead ja talle anti üle ka nimekiri, kus seisid nimed, keda koos perekonnaga arreteeritakse. Esimestena olid muidugi Rüütli ja Savisaare nimed. Teiseks lindiskandaal. Kallas oli solvunud, et miks teda lindistati. Aga, miks mitte, sest Kallas oli selleks ajaks juba varastanud 10 miljonit ja ärimeestelt varastatud fondiga moodustanud Reformierakonna. Teda ei saa siiani usaldada. Veel Pettaist. Pettai koos Toobaliga praktiliselt tõmbasid Keskerakonna rahast tühjaks topelt kirjutatud arvetega. Vaadake, millises vanas lagunevas metsavahi majas elab Savisaar ja minge Pettai impeeriumisse, kus on basseinid ja rikkus. Kõik ju teavad, kuidas KGB agent L.Meri koos Marustega päästsid suurvarast Kallast ja kuidas otsiti võimalust Savisaar hävitada. Kus kohast järsku laste mängukastidesse suvemajas (see ei olnud alarmi all) ilmusid 300 tuhat EEK pakkides ja miks Savisaarele ei tagastatud vaatekaamerat, kus oli näha, kes tema haiguse ajal majas käisid. Jah, küsimusi tekkis palju. Sellise väikese rahva seas sünnib geeniuseid 1 kord sajandis -Sirk, Savisaar ja rohkem polegi. Mõlemaid hakati kohe hävitama oma eestlaste poolt. Aga loodame, et nendele meestele tulevad kunagi ausambad.

  • Almar Glustsenko 6 kuud ago

   … pigem sinuga n6us. Ruutel (Villu Reiljaniga)? Valjas? Kas pole geeniused? 6igel ajal ropult sudamega tood rugavad igaljuhul.

  • Almar Glustsenko 6 kuud ago

   Ilmelt hasti keerulise ja jaiga iseloomuga Nugis?

 6. Jane 9 kuud ago
  Reply

  Edgar Savisaar on meie ajastu suurkuju. Ta on tark, hooliv, suure töövõimega. Terve elu on ta pühendanud sellele et meil oleks parem elada. Väga aus inimene kellele on tehtud tohutut ülekohut. See kui KAPo läks ta kodu rüüstama ja peremees vaatas pealt seda istudes ratastoolis oli tapmiskatse. Savisaar elas kokkuhoidlikult ja tal olid suured palgad aga see raha viidi minema. Savisaar oli parim linnapea ja t temast lahti saada mõeldi välja süüdistused. reformierakonnal on tagatuba kus neid meisterdakse ja paljud tublid inimesed on saanud neid tunda. Keskerakondlased on parimad kuid parimatest parimad olid ja on E.Savisaare pooldajad.

 7. Jah 9 kuud ago
  Reply

  E.Savisaar on ausaim inimene ja kõik need süüdistused on väljmõeldised kuna reformiste hirmutas Savisaare suur häältesaak ja taheti Tallinn üle võtta.Reformierakondlased võivad süüdistada karistamatult ausaid inimesi. Isamaa on sellest ajast muutunud rahulikuks kui sealt lahkus E.N.Kross ja sellel erakonnal on nüüd tubli esimees. Kross võib teha mida tahab. See tubli ajakirjanik kes tema kuritegudest kirjutas artikli milles oli kõik õige sattus ka korruptsioonisüüdistusega kohtu alla. Parimale ajakirjanikule Ummelasele määriti ka kaela süüdistus ja sunniti karistuseks rasket tööd tegema mis murdis ta tervise. jube mis tehakse võimu nimel ja tegelikke süüdlasi võib otsida Reformierakonna tagatoast.

 8. Nüüd 9 kuud ago
  Reply

  on siis ka poliitikas hakanud tekkima ülihüpersuperstaarid.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.