Telia saab jälle sugeda

Eesti Ekspress kirjutas, et räme mädaplekk Eesti digiloo kuuerevääril eksisteerib „tänu“ turuliidri Telia tööle ja turgu reguleeriva Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) passiivsusele.

Tegu ei olevat äsja tekkinud olukorraga. Euroopa Komisjon märkis juba kaks aastat tagasi tellitud uuringus, et Eesti puhul kehtib imelik anomaalia. Eestis on üks parimaid ja suurema kattuvusega kaabelvõrkusid – pole mingit tehnilist takistust ülikiire interneti (komisjon defineerib seda kui 100 Mbit/s ja enam) pakkumiseks – aga mingil põhjusel Eesti inimesed ja ettevõtted seda ei kasuta. Saame teada, et ülikiire interneti kasutamisnäitajaga 11% oleme Euroopa viimaste seas. Mitu korda maas Lätist ja Leedust, Rootsist rääkimata, kus juba enamik inimesi ning firmasid istub ülikiire interneti otsas. Eesti riik on ise seadnud oma infoühiskonna eesmärgiks, et aastaks 2020 ehk tänavuseks kasutab Eestis ülikiiret internetti (100 Mbit/s ja enam) 60% majapidamistest. See eesmärk loomulikult ei täitu, isegi ligilähedaselt mitte. Eks viimane ehmatus oli siis, kui koolid koduõppele läksid. Internet jooksis kinni, paljud lapsed hädas oma ülesannete tegemisel. Nii see oli ja eks meie nõudmised ja soovid on ikka kõvasti üles keritud.

Aga teeme väikese tagasivaate ühes maakonnas. Interneti algusaastad olid nukrad küll. Raplas oli selline allüksus nagu Eesti Telefon. Firma, mis telefonidega tegeles. Traatliinid ei toiminud ja peamine töö oli nende kokkusidumine pärast tugevamaid tuulepuhanguid. Ja et tollal see igavene needus internet just neile kaela pidi langema… Entusiastid kasutasid telefonivõrku sisselogimiseks DialUp süsteemi. Aeglane ja äärmiselt ebakindel asi võis olla ka viletsate modemite tõttu, mida arvutitesse paigaldati. Ehitati veel Eesti Telefoni püsiühendusi, kuid nende kuumakse oli tuhande krooni lähedal igas kuus. Seda kasutasid rikkad ettevõtted. Kiirused olid muidugi suhteliselt madalad.

Tavainimesel oli Eesti Telefoniga raske suhelda. Toona, helistadas riketesse interneti pärast siis kõigepealt uuris näitsik, mis arvuti teil on. Kas ikka piisavalt kallis ja korralik. Kas olete kontrollinud oma telefonipesa asetust arvutisse ja palju ei puudunud, et veel ka telefonitraadi mõõtmist oleks nõudnud (teate seda anekdooti, kus andmed tuli pärast mõõtmist pista teatavasse pehmesse kohta). Aga ega siis jonnakad internetlased ei vandunud alla. Kui ikka ühendus katkes, tõsteti kisa. Ja tuli siis Rapla tarkmees kohale ja ajas igasugu jura kokku. Ikka nii, et arvuti on kõiges süüdi, olete rumalad ja ei oska pingida. Kord oli isegi „konsiilium“ koos minu korteris, kus peameheks ET Rapla tollane juhataja, hilisem koolidirektor Raplas. No mida kosta, targad mehed?

Asi läks lõbusaks, kui andsin neile mõõtmisandmed liini kohta. Liin, mis tuli vaskkaablina otse telefonijaamast postini, kus telefonid läksid õhuliiniks. Mis tarkus see on, küsiti, ja millega mõõdetud? Lasin tublil elektri– ja arvutientusiastil posti otsa ronida ja digitaaltestriga traadid ära mõõta. Liin näitas nõrka maandust (kaudne kokkupuude maaga). Kui nimetasin nooruki nime, hakati teda halvustama, et temal puuduvat pass ja elukoht… No kuulge, mis see asjasse puutub? Polnud teadjamees just kõige rikkamast perest, aga vea leidis üles küll, töötas kõhutäie eest. Püant asjas oli aga selles, et digitaalne mõõteriist polevat ikkagi see õige- vaja kasutada manuaalset mõõdikut! Too vigu ei näita. Vaat nii targad olid Eesti Telefoni mehed aastaid tagasi. Nemad väitsid oma peamiseks ülesandeks olevat kõnede tagamise telefonide kasutajatele. No olid ajad. Tänaseks on need tarkurid suundunud mujale. Koha võtsid üle Elion ja siis Telia, kelle peateemaks on saanud internet ja televisioon.

Hiljuti riieldi Teliaga, et kaotavad ära tasuta kordustelevisiooni, kus polnud reklaame. Selle asemele antakse tasuline salvestusvõimalus, kuid hoopis koos reklaamidega. Täpsemalt, kui soovid, keri ise reklaamidest saadet edasi. Konkurent aga hõiskab: “Elektrilevi kiire interneti võrgu rajamine on täies hoos ning peagi saab nautida kiiret internetti ja kvaliteetset telepilti pea kõikjal Eestis”.

Vaatame, kumb võidab?

Aivo Aju

22 kommentaari
 1. Kagu-Eestis 8 kuud ago
  Reply

  vist juba 2 aastat tagasi käis ringkiri, et plekkige kenasti (kuni 200€ oli vist), siis saate ka jube kiire needuse endale kaela. Mõni vist ühineski. Mina mitte, sest mingit ülikiirust pole vaja, piisab kiirestki.
  Muidu pole Telial viga, katkestusi pole olnud. Ainult teadjamees ei osanud mu väikest digitelekat kaabliga ühendada. St et ühendas küll aga kanaleid ei leia, ainult helikanalid luges ette.
  Telialt on mul ka kaardimaksega mobla, viimati vist 3 kuud tagasi helistasin. Nutikal on Elisa 1-eurone laadimine, samuti pole 3…4 kuud kasutanud. Tele2 keeras mulle aasta tagasi käki, seda nüüd väldin. Lubas et saan ka Euroopas nutikaga veebis olla, ei tühjagi. Ainult kohalikus wifis ränga hinna eest. Kui lõpetasin, siis pakuti kokkulepet, et tasun vaid 50%, pidin nõustuma.

 2. telia sulitempude tipus 8 kuud ago
  Reply

  Telia petab rahvast. Kiirused olematud!
  Mõõta ei kannata.
  Pettis ka tasuta järelvahtimisega.
  Nüüd küsib raha juurde. Alles lubas, et tasutA TEENUUS.

 3. telia kaotab kunded 8 kuud ago
  Reply

  Telefonid kolivad mujale.
  Saamatu särgivabrik teine!

 4. See on valitsuse praak 8 kuud ago
  Reply

  Telia praht ongi valitsuse tegematus.
  Pange ministerid tööle!

 5. vahet pole 8 kuud ago
  Reply

  Teie kiidate Ratast, venelased Putinit.
  Vahet pole.
  Ikka valitakse ära.

 6. Mul 8 kuud ago
  Reply

  on selline karvane tunne, et ka Harri kasutab Telia teenust.

 7. harri jägab tuusti 8 kuud ago
  Reply

  Venemaa tegi Putja jumalaks, harri teab seda!

 8. Soo 8 kuud ago
  Reply

  Räme mädaülekk asub meil Reformierakonna tagatoas kus meisterdatakse valesüüdistusi tublide inimeste suhtes segades nende tööd ja rikkudes nende tervist õhutades vihavaenu. see on nagu meie riigi sisene viirus mis sealt tuleb jpeavoolumeedia toetusel.

 9. millise vihaga 8 kuud ago
  Reply

  Rehvid vihased, et EKRE kongressi kannab edasi TELIA!

  • aga kvaliteet on nigel 8 kuud ago

   Pilt hakib ja heli kadus ära.

 10. kas on muutusi? 8 kuud ago
  Reply

  Pole tänaseks selles Eesti “tublis” internetis midagi uut.
  President käib ja kiitleb, rahutu rahvas vaid ehmatub tema pilti nähes.
  Millal küll see kõik muutub?
  Kas ekre muudab? Kes usub?

 11. kahtlase tagamõttega süüdistus 8 kuud ago
  Reply

  Kelleli kange häda MG5 tekitada. Hiinaga head sõbrad? On nii või?
  TELIAGA OLEN SENI VÄGA RAHUL. v.a. üks väike lollus – tehnikuabi otse.

 12. rumal ikka teisi õpetama 8 kuud ago
  Reply

  Kui rumal manuaalne tester läks koolijuhiks, on kõik hää!
  Ikka rumal õpetab teisi.

  • rumal on ka propageerija 8 kuud ago

   Kahju, et president pole digiasjus midagi õppinud.
   Isegi Läti naerab!
   Aga mida ütleb must maailm?

 13. tulevikku nuuskides 8 kuud ago
  Reply

  See viimasemiili lahendus on roppkallis ja pärast maksad ikka Teljale veel samapalju juurde.

  • Üle õhu ongi odavam 8 kuud ago

   Polegi telijat vaja. Luft lahendab kõik!

 14. telia hirmud 8 kuud ago
  Reply

  Kardab Hiina 5G-d nagu vanakuradi wälku!

 15. mida tahta nõuka jäänukilt 8 kuud ago
  Reply

  Eesti Telefoni mehed olid koolis käinud Lenini morsetraadi alusel.
  Kõik muu, peale kommunistliku ellusuhtumise oli neile võõras.
  Seepärast tuleb ka järglast Teliat mõista, sest kooliharidus on peamine.
  Praegu on ju raha tähtis. Ei kvaliteet.
  See ongi kapitalismus!

 16. to Telia hirmud 8 kuud ago
  Reply

  Peabki kartma !!! MG5 ja Hiinat. Et lollid sest ka aru ei saa!
  Olen TELIAGA väga rahul v.a. apsakas, et otsese tehnikuabi ära kaotasid. See oli küll LOLL OTSUS.
  Eriti veel koroona ajal, mis tagasi tuleb.

 17. igapäevapoliitikat näeb ka mujal 8 kuud ago
  Reply

  See lugu nirust Teliast ja tema saamatusest on üsna värskendav pärast Kadriorutädi pikki kiiduvisiite välismaale.
  Peaks ka välismeediasse panema.
  Rahvast kaua petta ei saa.

  • musilimmekenene 8 kuud ago

   Petan oma poiss-sõpra naissoost ülemusega ja seks on lihtsalt imeline.
   Virtuaalne Telia seggs.

 18. telia tunneks rõemu 8 kuud ago
  Reply

  Kui Telia saaks veelgi hinda tõsta. Ja küllap tõstab ka.
  KOnkurendid on kavalamad ja teevad odavamaid pakkumisi.
  Nii see pool riigiaparaati lagunema pannakse.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.