Tanel Kiik: EL vajab rahvatervise kriisides ühtsemat ja koordineeritumat lähenemist

Tanel Kiik. Foto: Scanpix

„COVID-19 kriisi kogemus näitas, et hädaolukorras kiirete ja tõenduspõhiste otsuste tegemiseks on vaja Euroopa Liidus tervikuna tõsta valmisolekut ja tagada koordineeritum lähenemine,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik, kes osaleb täna Euroopa Liidu Nõukogu terviseministrite videokohtumisel.

Sotsiaalministri sõnul on vaja senisest rohkem rõhku panna riikidevahelisele andmevahetusele ja -analüüsile. „Euroopa Liidus on oluline investeerida toetavate IT-lahenduste ja infosüsteemide kasutuselevõttu, sest see võimaldab omavahel koguda ja edastada võrreldavaid andmeid. See omakoda annab parema ülevaate olukorrast erinevates liikmesriikides,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Parandada tuleb ka andmete kättesaadavust ja analüüsivõimekust – seda on vaja näiteks epidemioloogilise olukorra ja riskide, aga ka erinevate meetmete mõju hindamiseks.“

„Seetõttu toetame praeguse eesistuja, Saksamaa ettepanekut tugevdada Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) tegevust ja anda neile oma ülesannete täitmiseks vajalikud vahendid. Tänasel terviseministrite kohtumisel arutamegi, milliste tegevustega saaks ECDC paremini panustada kriisivalmidusse. Kaaluda tuleks uute digilahenduste kasutuselevõttu, Euroopa Liidu ülese pandeemia plaani loomist, epidemioloogidest ja rahvatervise ekspertidest koosneva rakkerühma loomist, samuti ka liikmesriikidele mittesiduvate soovituste andmist ja teadusalase koostöö tugevdamist erinevate riikide rahvatervise instituutide, rahvusvaheliste partnerite ja Maailma Terviseorganisatsiooniga (WHO),“ ütles minister Kiik.

Lisaks räägitakse tänasel kohtumisel, kuidas parandada Euroopa Liidus ravimitega varustatust. „Kõikide liikmesriikide huvides on ravimite kättesaadavus ja koroonaviiruse kriisi ajal esile kerkinud ravimite tarneraskuste probleemi lahendamine. Euroopa Liit vajab siin pikaajalisi ja jätkusuutlikke lahendusi,“ ütles sotsiaalminister. „Eelkõige soovime vähendada Euroopa Liidu sõltuvust kolmandate riikide ravimite ja nende toimeainete tootmisest, seda eriti geneeriliste ravimite, antibiootikumide ja vaktsiinide puhul. Eesti peab siinkohal oluliseks kõikehõlmava EL ravimistrateegia väljatöötamist, et tagada kriisiolukordadeks vajalik ravimite varu ja võrdne ravimite kättesaadavus ka väiksemates liikmesriikides ning ravimite taskukohasus inimestele.“

5 kommentaari
 1. Juhul 4 aastat ago
  Reply

  kui mingi satikas hakkab kuskil piirkonnas või liiduvabariigis levima, peab kaitsemeetmete üle otsustama ÜKSAINUS täievoliliste õigustega inimene. Kui neid on mitu või mitukümmend, siis mingi arukas kaitsetegevus on mõeldamatu. Kurb aga vajame DIKTAATORIT (Adolfit, Josibit), kes poob ja laseb. Need meiemoodi võhikute ja politikaanide komisjonid/nõukogud/nõukojad/mölakogud aina õõnestavad olukorda ning nad tuleks üldse keelustada.
  Kõik andmed peavad olema avalikud, näidata tuleb täpselt piirkondi ja kalduvust, samuti piiranguid. Mitte nagu meil kus enamik andmetest on salastatud ja rahva massimõrvamine käib vastutamatult täie hooga.

 2. Lisaks 4 aastat ago
  Reply

  Kindlasti tuleb rahvatervise hulka arvata ka meie toitumine. Järelikult tuleb keelustada e-ained ja muud keemilised lisandid. Iga laps peab saama juua piima nagu ta lehmatissist tuleb, mitte kooritud ja lahjendatud lõssi. Liha peab olema värske. Elada tuleb nagu elas Põrgupõhja Jürka.
  Järelikult tuleb ei öelda ka igasugusele toidusolkimisele ehk põldude mürgitamisele. Saame küll väiksema saagi, kuid selle eest puhta. Ning meil on lootust elada ka 120-seks või vanemakski. Hiljuti tähistati 107-aastase sünnipäeva, kuid tema elamine 112 eluaastani on nullilähedase tõenäosusega. Oma osa annab just meie mürgitatud toit ning elu ei taga ka tehislik elushoid.
  Tanelile ma panust ei tee, ta on tüüpiline broiler, kes tuleb ja läheb ilma midagi põhimõttelist otsustamata.

 3. Tsensor 4 aastat ago
  Reply

  on üles aetud. Sest tõde rahva raha kantimisest pededele ei tohi siin kirjutada.

 4. ÕIGED MASKE ON VAJA ! 4 aastat ago
  Reply

  Misasja siin rääkida on? NANOFIIBERMASKID TULEB KINDLUSTADA RISKIGRUPPIDELE = KROONILISSTE HAIGUSTEGA VANEMAEALISTELE.
  Välkamaa tatilappe KOHUSTADA KANDMA KÕIKI SISERUUMIDES JA TRANSPORDIS.
  Terve suvi oli aega DUBLEERIDA SILLAMÄE TEHAST=LUUA UUED TEHASED NANOFIIBRI TOOTMISEKS.
  MIDA nõuk. AEG SUUTIS I SUUDA TEIE MITTE. MIKS?! MIS VIGA ON???
  RÄÄKIMISEST JA IT st pole tolku kui maske kõlblikke ei ole. Hakkate siis jagama kui pandeemia taas käes on??? Nii ta TULEBKI KUI ÕIGEID MASKE POLE. RESPIRATOORSET INFEKTS. HAIGUSTE ÄRAHOIDMISEKS ON VAJALIK ESMAJÄRJEK. ÕIGE MASK. SELLEST PEALS PÜSTILOLL KA ARU SAAMA.
  IT AITAB KÜLL TEADA KUS PISIK ON, AGA SELLE EEST TA EI KAITSE.
  SELGE SAAMATUS !

 5. Pedede 4 aastat ago
  Reply

  rahastamine pole rahvatervis! MIKS TANEL VALETAB????

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.