ELi riikide juhid otsivad kokkulepet Euroopa majanduse elavdamiseks ja tulevases pikaajalises eelarves

Euroopa Liidu Ülemkogu, Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 17. juuli 2020 – Peaminister Jüri Ratas sõidab Brüsselisse täna algavale Euroopa Ülemkogu erakorralisele kohtumisele, et leppida Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtidega kokku majanduse taaskäivitamise kavas COVID-19 kriisile reageerimiseks ning uues ELi pikaajalises eelarves aastateks 2021-2027.

Peaminister Jüri Ratas rõhutas, et Euroopa Liidu liikmesriikidel tuleb leida kiirelt kokkulepe majanduse elavdamise kava ja järgmise pikaajalise eelarve kohta. „Liikmesriigid ja Euroopa Liit reageerisid pandeemiale kiiresti ning laiaulatuslikult. Koroonaviirusega võitluse tõttu maailma sulgemisel on mõistetavalt majandusele suur mõju. Meie eesmärk on jõuda ülemkogu kohtumisel kiiresti parima kokkuleppeni, et saaksime elavdada Euroopa majandust ja taastada seeläbi meie inimeste heaolu,“ sõnas peaminister, pidades oluliseks tugevdada Euroopa vastupanuvõimet võimalikule viiruse taaspuhkemisele, kiirendada majandusreforme ning aidata ellu viia digi- ja rohepööret.

Ratase sõnul on Eesti peamised eesmärgid uue ELi pikaajalise eelarve läbirääkimistel seotud näiteks investeeringuteks ja reformideks vajaliku ühtekuuluvuspoliitika rahastuse, Rail Balticu ehitamiseks vajaliku toe jätkumise ning põllumeestele antavate otsetoetuste suurendamisega.

„Samuti on tulevases pikaajalises eelarves ja majanduse taaskäivitamise kavas kokkuleppele jõudmine tähtis selleks, et saaksime edasiste viivitusteta valmistuda uue perioodi investeeringute ja reformide elluviimiseks. Oleme juba alustanud Euroopa Liidu toel tehtavate järgnevate aastate plaanide väljatöötamist, et luua töökohti ja muuta Eesti nutikamaks, rohelisemaks, paremini ühendatuks, sotsiaalselt sidusamaks ning inimestele lähedasemaks,“ lausus peaminister.

Ülemkogu alguses kohtuvad liikmesriikide juhid Euroopa Parlamendi presidendi David Sassoliga. Selle järel arutavad ELi riikide liidrid järgmise pikaajalise eelarve ja majanduse taaskäivitamise kava ettepanekut.

Enne ülemkogu toimub ka Eesti, Leedu ja Läti riigijuhtide nõupidamine, et arutada ühiseid prioriteete eelarve läbirääkimistel.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel esitas 10. juulil, pärast liikmesriikide juhtidega peetud kõnelusi, oma ettepaneku ELi mitmeaastase finantsraamistiku ja taastepaketi kohta. Selle kohaselt oleks ELi pikaajalise eelarve maht 1074,3 miljardit eurot. Ülemkogu eesistuja säilitas Euroopa Komisjoni poolt mai lõpus esitatud ettepaneku taaskäivitamise kava mahu kohta – 750 miljardit eurot, millest 500 miljardit jaotataks toetustena ja 250 miljardit laenudena.

Eelarvekava vastuvõtmiseks on vaja kõigi liikmesriikide ühehäälset toetust ja Euroopa Parlamendi nõusolekut.

Möödunud nädalal avaldatud Euroopa Komisjoni suvise majandusprognoosi kohaselt ootab sel aastal Euroopa Liidu majandust suurem langus ja seejärel aeglasem taastumine, kui kevadine prognoos ette nägi. Tänavu on oodata majanduse langust 8,3% ja tuleval aastal kasvab SKP 5,8% (kevadprognoosis vastavalt -7,4% ja +6,1%). Eestit võib oodata sel aastal 7,7% majanduslangus ning järgmisel aastal 6,2% tõus.

Rohkem infot ülemkogu kohta: https://www.consilium.europa.eu/et/meetings/european-council/2020/07/17-18/

2 kommentaari
  1. ... 2 aastat ago
    Reply

    sõnad,sõnad,sõnad…

  2. Ühes 2 aastat ago
    Reply

    võib ette kindel olla – Eesti saab pika nina. Sest mida kõlavamalt kõlab Ratta Jurka enesekiit, seda lahjem on tulemus.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.