Ütle koroonaseiklusele ei

Tõnis Mölder, Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees, Keskerakond

Võitlus koroonaviirusega pärast hetkelist rahunemist jätkub. See pole suur üllatus, sest uueks võitluseks paluti meid sügiseks valmis panna. Vahepealne haigusevaba periood on pannud meid unustama kevadised piirangud ning ühised pingutused haiguse seljatamiseks. Ajal kui haigus pole kuhugi kadunud, peame endalt küsima, miks suhtusime sellesse üleolevalt ja andsime haigusele taas võimaluse jõudu koguda?

Riigi ja siinsete inimestega ei tohi mängida

Paraku peame inimestena endale otsa vaatama. Mõistan, et pärast kevadisi piiranguid oli suvine vabadus ja hingetõmbepaus hädavajalikud, et kohtuda taas lähedastega ning nautida kõike seda, mida pakub Eestimaa suvi. Kuid nelja seina vahelt pääsedes ununesid justkui kõik soovitused ja reeglid. 2+2 polnud enam kellelegi vajalik ja peagi hingasime kassajärjekorras juba kõik teineteisele kuklasse. Kevadel rahvusspordiks saanud kätepesu jäi unarusse ning kaitsemaski kandmisest loobuti, sest see ei sobinud suvise outfit´iga lihtsalt kokku. Kuid tegelikult on need elementaarsed asjad, mida järgides anname oma panuse meie riigi ja siin elavate inimeste heaks.

Pastakat panid mind haarama aga need, kes on otsustanud, et haigena olles tuleb ikkagi külastada meelelahutusasutusi ja avalikke üritusi. Teades sealjuures isegi seda, et suure tõenäosusega on nad haigestunud covidisse. Selline asi ajab harja punaseks. Mis toimub selle inimese peas, kes otsustab niivõrd vastutustundetult käituda? Eirata haigussümptomeid ja levitada viirust, mille tõttu on kaotanud oma elu 63 kaasmaalast ning üle 700 tuhande inimese üle kogu maailma. Terviseamet ja arstid pingutavad, et hoida Eesti puhtana, aga inimeste vastutustundetu käitumine nullib selle hetkega. Need inimesed tuleks minu arvates võtta karmimalt vastutusele. Hoolimatuse tagajärjel seatakse ohtu inimeste elud, pannakse löögi alla kogu kätte võidetud vabadus ning meil tuleb hakata jälle piirangute peale mõtlema.

Meist kõigist sõltub viiruse edasine levik

Kaalul on palju, nii meie inimeste kui ka tegelikult kogu riigi heaolu, sest kui haigestumine kasvab, siis tulevad piirangud nagu kevadel. Vaevalt meist keegi seda soovib. Lukustada end taas koduseinte vahele või kaotada töö külmutatud majandustegevuse tõttu. Viiruse edasine levik sõltub aga meist endist, meie kõigi käitumisest ja valikutest.

Meeldetuletuseks tooksin siiski välja üldised põhimõtted. Punkt üks – väldi rahvarohkeid kohti ning naudi suve pereringis. Punkt kaks – haigusümptomite korral püsi kodus ja võta ühendust perearstiga. Punkt kolm – kõrgendatud tähelepanu. Suhtu täie tõsidusega valitsuse ja Terviseameti poolt kehtestatud reeglitesse. Punkt neli – 2+2, kaitsemask siseruumides ning üldine kätehügieen on endiselt aktuaalsed.

Viimased nädalad on toonud murepilved välja ning mitmete lokaalsete puhangute tõttu on seis taas keerulisem. Eesti inimesed olid kevadel väga tublid ning distsiplineeritud – see päästis meie riigi ka hullemast. Kui me suudame enesekontrolli taas kõrgendatud tähelepanu alla viia, siis ei sulge me Eestit, aga sulgeme viiruse.

5 kommentaari
 1. Milles 1 aasta ago
  Reply

  Tõnis eksib? Selles et püüab lahendada seda nakatamisjama sisemiste võtetega. Et meie ise peidaks end satika eest aga selle levitajad las aga tulevad sisse ja levitavad, see läheb nn tööõnnetuse kirja.
  Vaja oleks aga vaja panna piir kinni. Ja iga rott, kes saabub teiseltpoolt piiri, sõltumata sealsest nakatumistasemest, tuleb 2-ks nädalaks sulgeda kongi kindla valve alla. Lähed näiteks satikavabast Eestist täna Soome või Latvijasse ja tuleb homme tagasi, saad kongist vabaks alles 12+15 = 27.08. Kas ta seal ka nakatus, selgub 99% juba siis. 100% ei pakugi, sest igasugused erandid võivad olla võimalikud. Kui selline nõue ei meeldi, istu raisk kodus!
  Muidu aga leelotada pole mõtet. Ja kuna Tõnis ise kuulub keskbandesse, mis on isegi võimul koos edumeelsemate bandedega, siis pangu ta ise Jurkale mõistus pähe, et teeme kord sellele satikale lõpu. Las ülejäänud maailm sõdib ja tapab oma rahvast, meie aga mitte. Igasugused üleskutsed, nagu seegi, on aga kohe valge lipu heiskamine, ehkki relvi ja laskemoona satika vastu on varakamber täis.

 2. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Venemaal on olemas juba koroonavastane ravim. Varsti saab sellest abi. Aga Eesti toppimisest oma nina teiste riikide siseasjadesse abi ei saa. Sisepoliitika on praegu heas olukorras aga välispoliitika on ebaeeldiv. EL-us olemise ajal pole meie elu paremaks läinud küll aga ässitamise tegevus on kõrgel tasemel. Vastik oli Ukraina tapatlagu Maidanil, vastikon tapatalgu Valgevenes. Eestis tegutsevad reformierakondlased kes mõtlevad jälle igasuguseid valesüüdistusi kahjustades inimeste tervist. Need meiepoolsed vihavaenu avaldused Venemaa vastu on vastikud ja meiepoolne tegevus on äudne. NATO kohalolek on vale.See on sama vastik kui koroona. Ääretult ebameeldiv riik in Poola. Valgevenes oli siiani rahulik ja inimväärne elu.

 3. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Ütlengi ei sest Venemaal leiti koroona ravim. Venemaal hoolitakse inimestest ja mõnede riikide vihavaenu väljendamisele ei vastata samaga.

 4. Just 1 aasta ago
  Reply

  koroonaminister kuulutas, et las inimesed nakatuvad ja surevad, valitsus ei tee nende päästmiseks midagi. Päästku nad ennast ise. Peaasi, et ralli toimuks ja papp tuleks. Laibad aga matame maha ja peagi unustame.

 5. ausus ausse 1 aasta ago
  Reply

  Need inimesed,kelle tahtel või millistel ajenditel kästi piir avada on otseselt süüdi koroona uuest puhangust kuna me olime peaaegu koroonast vabanenud.Rumalus oli lubada siia autoralli korraldamist kuigi teame, koroona suurest levikust maailmas. Kui juhtivad tegelased oleksid suhtunud Eesti riiki vastustus tundega,oleks me võinud 1septembri kooliaastat alata normaalsetes tingimustes ja riik ei peaks enam toetama koroona seisaku tõttu töö kaotanud töölisi.Millal küll saavad Eesti riiki juhtima targad,aatelised ja vastutus tundega inimesed?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.