Peaminister tänas Eesti Vabariigi taastamises ja ülesehitamises osalenuid

Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 20. august 2020 – Peaminister Jüri Ratas tunnustas täna 20. Augusti Klubi koosolekul peetud kõnes kõiki inimesi, kes on Eesti Vabariigi taastamisse ja ülesehitamisse panustanud.

“Tänasel ilusal päeval, kui siin, Pika Hermanni tornis ja tuhandetel kodudel ja õuedel üle terve Eestimaa lehvib sinimustvalge, on kindlasti paslik mõelda kõigile inimestele ja põlvkondadele, tänu kellele meie Eesti Vabariik on just selline, millisena me teda armastame: olgu need siis sugupõlved, kes meie vabadusele aluse panid ja seda põlistasid, või teised, kes seda aastakümnete jooksul südames kandsid ning alal hoidsid,” ütles peaminister.

Ratase sõnul väärivad tunnustust nii raskuste ja rõõmudega toimetulemiseks pingutanud Eestimaa inimesed iseseisvuse taastanud sündmuste keerisest kui ka kõik teised, kes meie riigi taastamise ning ülesehitamise heaks on panustanud.

Eraldi tänas Ratas 20. Augusti Klubi pidulikul koosolekul 69 naist ja meest, kes 29 aasta eest ütlesid Eesti Vabariigi Ülemnõukogus oma ajaloolise sõna Eesti riikliku iseseisvuse taastamiseks.

1994. aastal asutatud 20. Augusti Klubi ühendab inimesi, kes kuulusid 1990. aastal valitud Eesti Vabariigi Ülemnõukokku ja hääletasid Eesti iseseisvuse taastamise poolt. 20. augustil 1991 kell 23.03 võttis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu 69 poolthäälega vastu otsuse taastada Eesti riiklik iseseisvus.

3 kommentaari
 1. Jane 8 kuud ago
  Reply

  Vabaduse saime paljus tänu E,Savisaare ja Arnold Rüütli tegevusele ja paljus aitas kaasa E.Savisaare poolt loodud Rahvarinne.oli arvata et kõik läheb ka edaspidi hästi aga suure tagasimeneku ja vaesuse kasvu tõid meile Laari. Ansipi ja Rõivase valitsused- Nende tõttu oleme vaene riik. See mis tehti E.Savisaarele tema hävitamiseks meenutab stalinistlikke kuritegevusi ja on häbiplekiks vabale maale.praegune valitsis on palju teinud meie riigi heaks kuid sekkumine teiste riikide siseasjadesse on vale.

 2. ausus ausse 8 kuud ago
  Reply

  Jah,me taastasime Eesti Vabariigi targa,julge ja aatelise isiksuse juhtimisel ning muidugi eesti rahva iseseisvus eufooriaga aga mis juhtus edasi sellest ei tahaks enam mõelda.Jah,tollane,Eesti Vabariigi taasiseseisvumisele juhtinud juht leppis venemaa juhiga kokku,et taastab riigi Tartu Rahu järgsetes piirides kuid selle lepingu vastu olid riigikogus,peale Interrinde veel teised erakonnad ja nii me jäimegi ilma Narva ja Petseri tagusest EV territooriumist.Tollal,Põhiseaduslike valimistega,eesti rahva poolt valitud president siiski oma kohustusi teostama ei saanud hakata sest riigikogu määras ametisse oma presidendi

 3. Tehkem 8 kuud ago
  Reply

  selgeks, mida taastati või jätkati.
  Õiguslikult oli Eesti vabariik olemas juba 1918.a-st, see seisund NSVL-i vallutuskäiguga ei lõppenud. Seega ei saadud 1991.a seda niigi kestvat seisundit taastada. Küll katkestas NSVL-i kallaletung 1940.a meie iseseisvuse de facto seisundi. Vaheldumisi Saksamaa vallutuse ja NSVL-i taasvallutuskäiguga kestis see 1991.a-ni, mil iseseisvust JÄTKATI. Mitte ei taastatud, sest taastada saab midagi, mis on ametlikult lõpetatud.
  Seega oli Eesti vabariik ENSV piirides alates 1991.a-st iseseisev nii õiguslikult kui ka tegelikult. Ja seda kuni 2004.a-ni, kui Eesti vabariigi ENSV piirides neelas alla Euroopa liit. Viimane toimus juba vabatahtlikult, sest 2/3 meie hääletanutest otsustas 2003.a rahvahääletusel kasumiahnusest iseseisvusest loobuda ning muuta põhiseadus EL-i alamaks ürikuks.
  Iseseisvuse TAASTAMINE tuleb kõne alla taas siis, kui Eesti euroliiduvabariik otsustab taas vabariigistuda ehk iseseisvuda. Toimub see meie algatusel või EL-i lagunemisel ositi või täielikult, pole enam tähtis. Kelle võimu alla me siis end palume võtta, seda selgitab juba tulevik.
  Et meil tänagi räägitakse tõsimeeli TAASiseseisvumisest, on poliitilise harimatuse süü. Ning mitte üskki suurepalgaline ja vastutamatu ahv ei soovi tõde kuulutada.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.