Moodustati iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva tähistamise valitsuskomisjon

Tallinn, 11.09.1988. Vabaduse laul ehk massiüritus "Eestimaa laul." Rahvarinne kutsus rahva lauluväljakule. Foto: Scanpix

Tallinn, Stenbocki maja, 3. september 2020 – Valitsus otsustas moodustada Eesti iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva tähistamise valitsuskomisjoni, mida juhib peaminister Jüri Ratas. Komisjoni eesmärk on ette valmistada iseseisvuse taastamise üle-eestiline ja meeldejääv tähistamine.

„Eesti iseseisvuse taastamine on meie lähiajaloo tähendusrikkaim sündmus, tänu millele saame elada vabas riigis,“ ütles peaminister. „Meil on nii au kui kohustus tunnustada inimesi, kes iseseisvuse taastamise ja meie vaba riigi uuesti üles ehitamise nimel tööd tegid. Me peame neid sündmusi mäletama ja andma oma panuse ajaloomälu kujunemisse, et ka uued põlvkonnad väärtustaksid meie iseseisvuse taastamise teed,“ lisas ta. „Vabadus ei ole midagi iseenesestmõistetavat. Selle nimel pingutasime 30 aastat tagasi ning selle nimel teeme iga päev tööd ka praegu,“ ütles peaminister Jüri Ratas.

Iseseisvuse taastamise tähistamise sündmused algavad 2020/2021. aastavahetusel ning kestavad kuni järgmise aasta 13. septembrini, mil 30 aastat tagasi kogunes Põhiseaduslik Assamblee.

Ajaloosündmuste tähistamise kõrgpunkt on järgmise aasta 20. augustil kui Tallinna Lauluväljakul toimub iseseisvuse taastamise tasuta kontsert. Üle Eesti peaks siis aset leidma pöördelistesse sündmustesse panustanud ühenduste ja inimeste tunnustamine.

Komisjoni liikmeteks on haridus- ja teadusminister, rahvastikuminister, kultuuriminister, rahandusminister, siseminister, välisminister ja riigisekretär.

5 kommentaari
 1. 30 5 kuud ago
  Reply

  aastat tagasi iseseisvust EI TAASTATUD, vaid JÄTKATI de facto. Taastada saab seda, mis on lõppenud/lõpetatud, kuid Eesti oli iseseisev juba alates aastast 1918 (esmakuulutuse järgi isegi 1917.a lõpust). Nõukogude okupatsioon 1940-1991 (koos vahepealse Saksamaa okupatsiooniga 1941…1944) seda ei saanud väärata. Küll polnud Eesti iseseisev de facto 1940…1991.
  Samuti loobus Eesti iseseisvusest 2003.a rahvahääletusega, kus 2/3 hääletanutest ahnusest hääletasid oma põhiseaduse alamaks Euroopa liidu käskude-keeldude suhtes ning muutus euroliiduvabariigiks.
  Saame oma iseseisvuse TAASTADA taas siis, kui me sellest tobedast liidust taas vabaks saame. See seisab aga ees. Praegu pole meie ahnus aga otsa saanud, küsitluste järgi on 5-st 4 ikka veel valmis orjana kerjama, selle asemel et ise oma riiki kujundada.
  Küll on jätkuvalt de iure iseseisvad meie kunagised osad Narvataguse ja Petserimaa, seda aga alates 1920.a-st. De facto on nad aga okupeeritud 1940.a-st NSVL-i/Venemaa poolt. Ning sealsete kodanike ja nende õigusjärglaste seas pole korraldatud rahvahääletusi oma õigusliku seisundi kohta. Nii pole nad ei EL-is ega ka de iure Venemaa osad.
  Meie aga salgame selle ajaloolise tõe maha ning mängime, et 1920.a Tartu rahulepingut pole kunagi olemaski olnud, nagu ka de iure Narvatagust ja Petserimaad. Sest nii on meile mugavam. Sest muidu ei mõisteta meid ei Brüsselis, Washingtonis, Jeruusalemmas, Moskvas ega Beijingis. Peremehi aga ärritada EI TOHI!

  • Kodanik 5 kuud ago

   Jälle ülks läbu kus seeneline saaks eestlasi sõimata. Ei ole vaja meile veel ühte “roosiaeda.”

 2. Komisjoni 5 kuud ago
  Reply

  liikmeteks on haridus- ja teadusminister, rahvastikuminister, kultuuriminister, rahandusminister, siseminister, välisminister ja riigisekretär.
  Muide, nad kõik on ebaseaduslikud! Sest riigikogu on valitud põhiseadusevastase valimisseaduse järgi mittevõrdeliselt ning seega on ebaseaduslikud ka ebaseadusliku riigikogu moodustatavad/sokutatavad/”valitavad” ametnikud ja ametkonnad. Miks nad kõik mängivad kokkuleppeliselt ENSV-likku seaduslikkust, no ei mahu pähe.

 3. oleme sunnitud vabandama sic 5 kuud ago
  Reply

  Mart Helme ülisuur panus võitluses Eesti iseseisvumisel on siiani süvariigi vastutöötamise tõttu vähekajastatud.Terves maailmas ei oli pretsedenti, et riik oleks iseseisvunud läbi pullikasvatuse. See fakt tuleb ajaloo annaalidesse igaveseks kinnitada

 4. Triin 5 kuud ago
  Reply

  Ma väga palun—ärge Kaljulaidi sinna lähedale laske, see roojab (vabandust kuid mõte sellest ei muutu) kõik eestlasele püha ja puutumatu ära. Pärnitsa taolisi liberaste on sellel isendil veel jalaga segada, keda eestlaste mõnitamiseks püünele vedada ja siis plaksutab “koorekiht” pugejalikult kaasa. Olgu lõpuks üks pidu rahvale, mitte väljavalitud ja isehakanud “siniverelistele”.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.