Jaanus Karilaid: õnneks istuvad rohelised mehikesed opositsioonis

Jaanus Karilaid

Vastukiri Erik-Niiles Krossi artiklile „Kas rohelised mehikesed istuvadki juba valitsuses?“ (PM 21.09)

Tegelikult ei peaks sellise propaganda ja eksitamise peale üldse kuidagi reageerima, kuid kaua võib jõhkraid valesid lugeda.

Hea Eerik, sa tead väga hästi, et Helmed ei rääkinud kaitse-eelarve vähendamisest. Olukorras, kus kogu riigi SKP väheneb koroonakriisi tõttu, vähenevad kõigi eelarved proportsionaalselt ja see on paratamatus. Kas sinu erakond oleks valmis võtma veel vähemaks näiteks pensionäridelt ja õpetajatelt selleks, et teha protsentuaalne tõus kaitse-eelarves? Kokku on lepitud alampiir 2 protsenti ja sellest vähemaks ei võeta. Seega sa kasutad termineid meelevaldselt – vähenemine ja vähendamine on kardinaalselt erinevad protsessid.

Olles olnud riigikaitsekomisjonis aastatel 2015-2016, oli teemadeks nii õhutõrje kui rannikukaitse. Ei pea olema sõjanduskorüfee, et saada aru nende võimete olulisusest. Sõjalised võimed on loogilised süsteemid, mitte asjad omaette. Teen võrdluse: sa ehitad maja (kaitsesüsteemi), et ennast ilma mõjude (vastase) eest kaitsta. Teed vundamendi, laod seinad, ehitad ahju. Kuid kui sa katust ei ehita (õhutõrje), uksi (soomustõrje) ja aknaid (rannikukaitse) ei raatsi teha, siis külmud ikkagi ära sõltumata kui palju sa ahju kütad. Me võime loota liitlastele, kuid peame ka ise tõhusad olema. Maja ehitades sa ju ei looda, et naabrimees katuse ehitab?

Riigikaitse ei ole ühe erakonna ega ka ühe ministeeriumi ainupärusmaa – see on valdkond, mis puudutab kogu rahvast ja tema vabadust ning ellujäämisvõimet. Selles mõttes tuleks prioriteetsed kaitsevõimevaldkonnad loogiliselt ja argumenteeritult erakondade üleselt kokku leppida, mitte lahmida isikute ja isiklike arvamuste pinnalt. Meil kõigil lasub vastutus oma riigi, rahva ja vabaduse püsimajäämise eest, nagu ka põhiseadus meid kohustab.

Reformierakonna ajal toimus teatavasti sisejulgeoleku olukorra halvendamine: politsei isikkoosseisu tühjenemine ja see mineviku vari varjutab meie julgeolekut samuti nagu puuduvad investeeringud kaitsevõime lünkades.

Näiteks on meil täna üks riik aga nö 3 laevastikku (PPA, Veeteedeamet, Merevägi). Vanade valesti kujundatud mustrite ümbertegemine on nüüd mõistagi keerulisem, aga sellegipoolest tuleb need vanad vead parema julgeoleku ja koostöö huvides parandada.

Reformierakonna ajal aeti taga küll 2 protsenti, aga võimelüngad on ikkagi veel tänagi haigutavalt suured. Järelikult puudusid siis prioriteedid ning nüüd nende kritiseerimine on kummaline. Kõik see pigem näitab, et õnneks istuvad rohelised mehikesed täna opositsioonis ning õnneks on võimul poliitiline liin, kellele läheb tõesti korda meie laiapindne riigikaitse.

13 kommentaari
 1. Igasuguse 4 aastat ago
  Reply

  relvastatuse kohapealt tuleb kõigepealt selgeks teha, kas räägime ENSV piirides Eesti euroliiduvabariigi KAITSMISEST (Venemaa vastu, sest teist vaenlast me ei näe) või RÜNDAMISEST (jänkitaalrite eest nende õliärikate erahuve kaitsmas). Vähemalt viimane tuleb selle 2% alt välja jätta, see on jänkiärikate ja meie palgamõrvarite omavaheline asi. Kurb kui sellega peab tegelema kaitseministeerium ja meie kaitsevägi.
  Kaitsmise seisukohalt peame aga endale tegema selgeks, kust vaenlane (Venemaa) meile kallale tungib ning kuidas me seda saaksime vastu võtta. Selleks peame panema end vankade nahka ja kujutama ette nende mõttemänge meie järjekordsest vallutamisest. Jätan siinkohal välja Tonga ja Marshalli saarte kurjade ajakirjanike vastulaused/etteheited vankadele, et “nõnna pole ilus”.
  Vene kindralid/marssalid teavad suurepäraselt Venemaa ja ENSV piiri nõrkust ehk mittepidavust, samuti meie käpardlikkust enesekaitse korraldamisel. Nad teavad samuti seda, et siinpaiknevad natokad ei allu Eesti kaitseväe juhatajale, kellest mõne ründetunniga ei saa ka kaitseväe ülemjuhatajat. Sest vankad ründavad meid külmal öösel kella 2…3 ajal vastu laupäeva või pühapäeva, kui tegevkoosseis on vanaema juures moosipirukaid õgimas ja unelalu kolmest põrsakesest kuulamas.
  Kuidas see öine kallaletung toimub? Väga lihtsalt.
  Soome lahel on vaba lennuvöönd ka Vene lennukitele. Pole mingi kunst mitmel dessantlennukil (rahuviisilise lennuki pähe) sealt hälbida ning 10 minutiga jõuda Lennarti lennuväljale ning maandudes aetakse välja ka vajalikud soomukid ülejäänud Tallinna sõlmkohtade vallutamiseks. Iva on ka selles, et meil pole õhukaitserelvi ning luba neid kasutada! Edasine on ööl vastu pühapäeva aja küsimus. Peaeesmärgiks on just võimuhaaramine, side ja ELEKTER! Eriüksused lasevad juba varakult määratud kohtades õhku vajalikud alajaamad ja ka mõne kõrgepingeliini posti. Samal ajal lendavad venemaalt ka üle idapiiri kiilikud oma vägedega, kes hõlmavad meie olulised liikumissõlmed. Ükski auto, buss, rong ega lennuk ei saa liikuda. Laevadega pole meil aga teha midagi.
  Samuti tõusevad õhku mööduvatelt võltskaubalaevadelt uued dessantkiilikud, mis lendavad samuti 15 minutiga Tallinna olulistesse kohtadesse ning pealinna elu halvatakse.
  kas ka Vene merevägi osaleb? Kindlasti, kuid mitte nii nagu kujutavad ette Herem, Helme või Karilaid. Mingit vanamoelist dessanti pole vajagi, sõlmed on juba õhust vallutatud. Kuid mõni lahingulaev võib Aegna ja Naissaare vahele ilmuda küll. Selle ülesanne on lasta mõni pauk Tallinna sõjaväeosade (Miinisadama) ja elamupiirkondade pihta, et tekitada õudu ja paanikat. On ju öö ja elektrit enam pole, selle on okupandid juba ettenägelikult välja lülitanud. Kuna side on vankade käes, järgnevad juba teated Eesti vallutamisest ja nõudest alla anda, muidu järgneb Berliin 1945.a mai eeskujul.
  Mida teeb Ratta Jurka ja Viha-Kersti (need on olemasolevatena vaid sümbolid)? Neile muidugi teatatakse, kuid juba on vankad Kadriorus ja vahetavad meie kolmevärvilise oma kolmevärvilise lipu vastu. Sama ka Toompeal.
  Mida teevad natokad oma osades? Mitte midagi, sest neil on kindel käsk vankadele mitte vastu astuda. Vankad piiravad nad lihtsalt sisse, kuid ei rünnata. Nad n-ö kohitsetakse ära. Et nad ei avaks tuld, sest siis läheks suureks sõjaks. Jurka võib küll helistada Mardile ja teistele, kuid nood on jõueatud. Hommikul on juba hilja. Samuti manitsetakse kõiki rahulikkusele, sest sõda kui relvatäristamist ju ei toimu. Ning nagu ütles kunagi Arnold: Meid on niigi vähe. Mis tähendab 100%-liselt alistumist ja lootmajäämist Nato juhtkonna otsustele, kui nood esmaspäeva lõunaks kuskile kokku tulevad. Muidugi tuleb Washingtonist ja Brüsselist paha haisu vankade suunas, kuid see on juba moepärast. Sõda ei soovi ka nemad.
  Järgnevad juba läbirääkimised USA ja Venemaa vahel, Eesti esindajatele sõna ei anta, need pannakse tõiga ette.
  Palju me läbirääkimiste käigus kaotame ja milliseid järeleandmisi peame tegema, ei oska öelda. Kuid parem küsida kremli mõjuisiku Jaana käest. Nt kohene kodakondsuse annetamine igale vankale, kes siin on ja suvatseb siia tulla. Siis Ida-Virumaa äralõikamine ja võltshääletuse korraldamine Venemaaga ühinemiseks koos uue piirilepingu kehtestamisega. Ja palju pisiasju lisaks.
  Nüüd jääb võrrelda, mida sellise kallaletungi pehmendamiseks (vältida või väärata me seda ei suuda) me teha saaks, kui raha läheks õigesse kohta. Kindlasti pole arukas külvata raha rannakaitsesse, kust rünnakut ei järgne. Kuid õhukaitseks ehk küll, see paneb igatahes mõtlema. Ning mis peamine, natokad peavad alluma meile, mitte Brüsseli peakorterile. Ning tegutsema kohe, kui kaitseväe juhataja käsu annab. Igatahes esialgu tuleb vastu hakata, see on 100% kindel ja selge. Et me mõne tunni pärast (pärast masendavat raketirünnakut) alla anname, on ka 99% kindel ja selge. Siis jätkub meie kaitsevõitlus juba siinseid okupante aegamisi nõrgestades, tehes nende võimutsemise siin väheedukaks. Meie vastu on ka siinne 5. kolonn, seda me hävitada ei suuda, kuid kaitsta end ikka.
  Muidugi ma sellist rünnakut PRAEGU tõenäoseks ei pea, sest kuigi Venemaal on selline huvi ning kindel kava meid taasvallutada ja alistada, siis hetkel pole sellist VAJADUST. Samuti kuulab Kreml ka muud maailma, sest ainult võit meie üle maksab majanduslikult (mis nõrgestab ka tema sõjatööstust ja võimekust) rohkem kätte. Pealegi pole me nii tähtsad, et kogu relvavõimekus meie vastu suunata, Venemaal on kombeks krabada korraga rohkem. Seetõttu ootavad nad kannatlikult 1930ndate õhkkonna kordumist, et silmakirjalike rahu- ja kaitselepingute varjus valmistuda suureks massimõrvaks oma naabrite vastu.
  Jääb küsimus, kas me praegu üldse peaks midagi sõjaväele kulutama, kui taolist õhkkonda pole järgnevalgi kümnendil näha, kuigi relvad vajavad asendamist ehk kasutamist ja lepingudki muutuvad hapramaks. Ma siiski arvan, et meil on vaja raha raisata rohkem kaitseliidule, et valmistuda okupantide sisemiseks nõrgestamiseks, et teha okupatsioon võimalikult tülikaks ja kahjulikuks. Sest mitme ohvri seas on iga vastuhakk suure tähtsuese ja kasuteguriga. Kremlis pole oinapead (nagu meil), seepärast nad tunnetavad suurepäraselt õiget aega, millal kedagi rünnata. Nägite ju isegi, kuidas vallutati Krimm ja susitakse karistamatult Donbassis. ning meiesugused jahumütsid karistavad hoopis Krimmi elanikke, mitte vallutajat Venemaad!!! Nii haige mõtteviisiga meie kaitsmine küll edu ei too.

 2. Jah 4 aastat ago
  Reply

  Tore on näha Jaanus Karilaidi kes on väga õiglanr ja tark inimene. Meie kõige suurem kurikael E.N.Kross on siis jälle välja ilmunud.. Meie julgeolekut ohustavad kõige rohkem E.N.Krossi-taolised reformierakondlased. Mina leian et NATO kohalolek pole vajalik sest isegi ohu korral ei läheks ükski riik Venemaa vastu sõtta. Sellist sõjavarustust nagu on Venemaal me nagunii ei jõua osta. Hea läbisaamine Venemaaga on kasulik ja raha peaks minema meie vaestele. Ma ei saa aru kuidas meiepoolne vihavaenu õhutamine ja teise riigi siseasjadesse oma nina toppimine on kasulik rahule.

 3. Ohoo 4 aastat ago
  Reply

  Eks Reformi tagatoas on hea ja ohutu olla. Sealt võib karjuda karistamatult jgasuguseid lollusi, sepitseda valesüüdistusi tublidele inimestele. E.N.Kross on nii palju sigadusi teinud ja alati pääsenudkaristusest- Üleelmisel korral ta isegi loovutas oma koha Riigikogus E. Savisaare eksnaisele kuna see aitas tal laimata E.Savisaart. Ei tea kas Kross on ära maksnud riigirahad oma elamiste renoveerimiseks. Väga palju halba võiks kirjutada sellest inimesest. Aga eks Reformierakonnale on ta kasulik. Kuidagi peab ju hääli saama kui pole tüütulemusi. eks peavoolumeedia on ka abiks olnud.

 4. Almar Glustsenko 4 aastat ago
  Reply

  Pikas kommentaaris on toodud ara p6hiline iva.

  Eesti kaitset ei saa ules ehitada nende abil, kes hiigelimpeeriumina sind neelab, kas vaenlase v6i liitlasena.

  Nii teevad vaikeriigis vaid palgas6durid (ka palgakindralid), kes lahkuvad v6itja teenistusse kohe oma riigi kaotuse jarel.

  Ainus huvi, mis meie (Valge mere ja Vahemere) meredevahelise riba riikidele iseseisvuse v6ib katte jatta (juutide meelevallas, Odessa kulge haagitud Ukraina on siin hetkel probleemseim) on see, kui mahitada Trumpi (Maduroga) ja Putinit (Lukashenkaga) veel v6imul pusima ja panna neid tahtma, et nende poolt traditsiooniliselt poliitmajanduslikeks kapikuiks peetavad, nuud “toetus”-lomitavad euroopa judaismeeruvad paganad ukes aratataks ja meil lastaks olla ribana omatahtsi hambunirelvastatud nende jaoks vastikud t6prad, kellel teistes maailma osades teiste parismaalaste (vastikute t6braste, kes inin6igustele oma viimaseid notte, rotte ja veeringuid ei anneta) armutul mahanottimisel ja meie 6uede peale, meie orjapidajatele lisaorjadeks tassimise kohustus pole.

  Niisuguse vardrefleksi meelevalda on eesti s6durid sattunud just E-N Krossi, Jaanus Rahumagi ja eran6ukodadega NATO labi. See ei ole eesti vapside rida. Soovitan riigikogulastel, kes tahavad t6esti me Ugrilat vabana naha, minna ja istuda arutades m6nel paeval Amblas, Artur Sirguga uhe pingi peal. Naiteks tana, 25.09.2020, vapside kompromissitu juhi ummargusel tahtpaeval.

  …ja siis lasta Riigikogus sonil m6ne ringi teha. kuhu ka muuri juures nutmisest luitunud rohemehikesed (RSR, kellest pole ilmselgelt olnud asja midagi Eestile m6istlikku ka idapoolsetega kokku leppida) panevad igal ringil oma katte riigilt saadavast rahast 20% (v6i panevad p6genemisv6imaluse eest juute taevani kiitva Laanemaa praosti juurde Heiki Magnuse juures oma nimed kirja, et saada P6gari-Sassi talust 5 aasta palga eest endale kummipaat, et s6uda Tauksi laanekuljele ning loota piiritusevedajatele st moodsas keeles narkomuuladele).

  Kui k6iksugu Arsenali, kudumistehase jm tehaste havitajad Singapurile valja anda ja FBI pensionaride vahendusel nendelt tagasisaadud Singapuri kasumist 20% juurde paluda, siis peaks jatkuma lahedalt 100 tanki kere valamiseks, igale 60 tonni malmi, korda 1000 eurot tonn. Langholtz kull kurtis mulle, et optika ja elektroonika on kallis, aga riigiulikoolide v66ragendid tuleb Simmile seltsiks panna ja siis ei jookse sealt ulejaanud valismaale ara vaid lihvivad ja tinutavad ja laserdavad selle kommirahaga (6ppelaenu intressina) valmis mis kole.

  Venkudel v6i jankidel v6ivad kull 5000 km/h soostvad raketid olla, aga ukski kindral ei taha oma surnud s6durite emadele otsa vaadara, kui on saatnud peale oma raketirunnakuid helikopteriga ne pojad linna asustama, aga kusagilt kartulikeldritest roomavad valja mingid metsavennad tankides, mida rahvusvahelistes teatmikes kirjas ei ole.

  Elik siis pean vist teid kurvastama, Lindanisal laamendavad Dominaatla koerad, et teil pole k6iki Odineid 6nnestunud Soome kargutada ja keset anastajate piiritu vabaduse valjakut maha lasta ning see te 2 paeva enne Sirgu 120 sunniaastapaeva edastatud AK-poolne teade, et Soome massoonikohus keelas P6hjamaade Vastupanu ara, ei ole ka paris nii, nagu te seda tahate paista lasta.

  Kuna militaars6da on siin maanukal ikka pigem reegel ja tava ning raua eest on vaja raha valja kaia, siis on VEEL teie otsustada, kas te, Valitsuse massoonlate 3 peamusketari, arvate, et te kingite oma juutidest isandatele Enefiti, Eesti Teed ja Operaili ara (pooletoobiste sposatode man) ja jaate lootma, et nad palkavad teile m6ned Ahvla neegrid Punaarmee vastu puuksu laskma, peale te s6lmitud MRP Rail Balticut, mis jagaks niikuinii igaveseks Soomest Poolani ja vaenlaste ettekujutuses ka Kreekani, kogu militaarturvavoondi, ida ja laane impeeriumite vahel ara. V6i lasete Uhtegi , Terrase ja muude oma ristiamblikutena k6huli roomavate asemel jaagrivaarilised vapsid ja p6hjamaised s6jajumalad me Vanapaganate maleva ette.

 5. Triin 4 aastat ago
  Reply

  Tänan hr. Karilaid! Mul on tõsine küsimus-:”Kaua veel võib oravapartei (sh. see “luureekspert” Kross –tema taset nägime abikaasa “kividega loopimise” musternäites) süüdistusi süüdimatult loopida? Kas nendega ei peaks tõsimeeli KAPO tegelema (selle asemel otsiti Savisaare “miljoneid” madratsi alt). Minu arust on see võimukaotusest hullunud erakond koos sotsidega muutunud tõepoolest Eesti Riigi Julgeolekuohuks. Kuidas inimestele see pidev süüdistamine, ustavate meediagurudega mõjub, see neile korda ei lähe. Mina ei vali kunagi Keskerakonda, sest teie olete okupantide kaitsjad, kuid austan nii Jüri Ratast kui Jaanus Karilaidu–ja tänan veidigi kindlust andmast. Kui randa võib iga kell dessandi teha, või õhust rünnata, siis jäämegi ju reaalselt kaitseta ja sellele vastu olla saabki ainult hingelt riigireetur–kelleks ilmselt ongi kogu oravapunt.

 6. ...veel 4 aastat ago
  Reply

  …veel sooviks teada, kas hr. Karilaid usaldab Kaitseministrit Luike? Mina reakodanikuna mitte, sest tean, et see mees oli koos Lennart Merega valmis vene sõjardeid siia jätma (otsene oht riigi sees), 12 meremiili (õgvendama) 4 meremiili peale, Et vene allveelaevad ikka rannale lähemale saaks???? Tema on ka üks neist, kes Hermann Simmi edutasid. Seega seda inimest ei usalda ja veel hullem, kui teda presidendiks “Isamaa” soovib. Aga noh need “isamaalased” panid ju presidendiks KGB nuhi–Nikolajevi-Meri. Võib-olla on Luik tõesti ausameelne ja siiras inimene (vabandan kui ülekohtuselt kritiseerisin), kuid see imelik vastuseis EKRE kaitsetugevdamise küsimustele, tundub igal juhul kentsakas. Minu arust on igal inimesel õigus arvamust avaldada ja seda ka EKRE, l.

 7. Luik 4 aastat ago
  Reply

  on osalenud mitmes reetmises, piirilepe ongi üks tuntumaid. Ilma mingi vastuseisuta kuulutas ta, et Eestil pole mingeid nõudmisi oma vallutataud alade (Narvataguse ja Petserimaa) tagasisaamiseks. Sama tegi ka Helme Mart, Mere Lennart, Kalda Siim, Vähja Tiit, Tarandi Andres ja teised tolleaegsed ametnikud. meid päästis nende reeturite alatusest Venemaa ise, nii imelik kui see ka ei tundu. Nagu nüüd Krimmi puhul, kuulutas venemaa ka siis, et narvataguse ja Petseirmaa on NAŠE ja VSJOO. Mingeid läbirääkimisi nende üle ei peeta.
  Loomulikult on teetmisteed sammunud ka Rüütli Arnold, Ilvese Tomm ja Viha-Kersti. sama oleks teinud ka teised kandidaadid Kadriorgu. Helme Mart võib küll praegu piiksuda, kuid ta teab ise suurepäraselt, et tema sellele postile ei sa akunagi ega pea ka luulude eest vastutama.
  Ma pole ka Luige suust kuulnud midagi andekat meie välispoliitika ja kaitsevõime kujundamises. Ta on olnud reaametnik ja selleks ka jäänud. Tema ainus + on olnud see, et ta on hoidnud end tagaplaanil ega ole kuskil räuskamas käinud.

 8. Almar Glustsenko 4 aastat ago
  Reply

  (Edgari m6istes)”Mittekeegi” Karilaid ehitab ju seda militaarkaitsemaja pagulastele. 14 000 000 000 euro eest (seni igalt Eesti inimeselt 11 000 euro vaartuses), mis ta, koos ulejaanud Riigikogu parteide eliitidega, on 6 aasta ja 3 kuuga ESM-i kogunud (nn Kreeka fordi), millele juba 2018 sugusel Macron ja Merkel kuuned taha panid, et Eurokomisjoni abil see inim6igusrahva IMF-i osaks teha ja Kaljuranna, Anvelti ja Kiisleri sugused saaksid neil seda URO-le kantida, et Teaduste Akadeemia juhi, juut, Tarmo Soomere saaks oma 7 600 000 tulnuk-orja Aasiast ja Aafrikast sisse osta

  (25-27.09.2020 toimub tudengitele ses suhtes suur ajupesu, Teoreetilise Geoloogia ja Teoreetilise Bioloogia uhine sugiskool teemal “Tihedalt Kooselamise Teooria”
  , mille kaigus Eesti noori parismaalasi Valitsuse sh RSR-i poolt sisseostaetavateks tulnukahordideks ette valmistatakse,
  sygiskool.ee,
  Konservatiivide Vaba S6na, 3/2018 – 10)

  ning tema paadikaaslane (Bellinghauseni v66ragentla on USA m6jufondi Bellingcat selge partner), RSR-i bussioligarh ja MRP Rail Balticu poliitoligarh, Tiit Pruuli, neile koos Valitsusega kiiresti saabumiseks laiad teed ja raudteed ehitada.

  Eesti rahvale, sealhulgas eesti 900 000 parismaalasele on koos Karilaiuga, nende Domineerimise koerla (Domini canus ehk Toompea) mael istuv, vabamuurist labiimbunud seltskond tegelikult jatnud niisuguse ahtakese eran6ukodadega NATO kaitse, nagu seda on kujutatud NATO vihmavarjuna Rihanna videos Umbrella ja juba ammu Disney jm multikates, st 6line ori piinleb agoonias puamiidrahastuses.

  (bing.com/videos/ – anti mason symbols – Umbrella = pyramid – symbolism illuminati HD three movies hOllywood disney symbol pyramid)

  Maletatavsati esitleti Lauluvaljaku militaarpaeval 2018 nii Vene miinipildujat, mis maksab 1000 –2000 eurot (ei esitletud Tuulas 300 $ maksvat AK-d) kui ka ule 2000 $ maksvaid laane automate, mille tookindlus v6ib olla kr6bedama kulma korral usna kaheldav. Tomahawkid maksavad 120 000 dollari kanti ja kujutavad p6him6tteliselt samasugust toru.

  Sellest valjuval “targal’ (?) raketil ei saa olla mingit niisugust elektroonikat, mille omahind on ule 2000 dollari. Kui keegi vaidab, et militaart6rjeks peab Eesti ilmtingimata ostma sadu rakette USA erafirmadelt, mis lepingutega NATO-t varustavad, siis see on arutu raiskamine. Pigem on vahese inimj6u v6imega (kuni 120 000 oma s6durit) Eestil m6istlik leida ja eelnevalt hasti kindlustada ja maskeerida niisuguseid kohti maastikul ja linnades, kuhu niisuguseid mobiilseid rakettide v6i miinidega torusid saab paigutada nii, et vaenlane ei suuda seda taristut loogilise korraparasuse abil ette naha.

  Niikaua, kuni Karilaiu erakonnakaaslane, Enn Eesmaa ja RSR-i koalitsiooikaaslased, Reinsalu, Luik naisega, EKRE diplomat Toivo Tasa pole oma Auleegioni ordeneist avalikult lahti oelnud ja Ruuben Kaalep oma isalt paritud ordenist, sest see kohustab neid praegu alluma vabamuurlaste seaduste alusel Rochildile, sest ordu juht on Napoleoni jarglane, Macron (loodetavasti utlevad sellest avalikult lahti ka selle ja muude ristiruutliordude liikmed Riigikogus ja erakondades ning ametnikkonnas), senikaua v6ivad Valitsuse vennikesed esitleda mistahes filosoofiaid ,

  aga siinkandis k6ige m6istlikuma hinnaga tegelikku militaarsete teniliste vahendite kaitset Eesti ei saa, sest seda toodavad Tsehhi, Ukraina ja Venemaa.

  P6hilise osa, Eestile m6istlikest, moodustavad taiesti tavaparased kaitsevahendid (kiivrid, kuulivestid, konservid, vili, leib, saapad r6ivad, pustolid, automaadid, optilised vahendid, sidevahendid, jalgrattad, tsiklid, autod, lihtsad soomukid, paadid, kerglennuvahendid, eramajade juurde taristatavate varjendite elemendid jms) mis enamuses v6i mille komponendid enamuses on ka soodsa hinnaga Eestis toodetavad.

  Maletatavsti juba 2017 aasta jaanuaris kirjutas Eesti Paevaleht 1.-3. lehekuljel RAND-NATO ERAM6TTEKOJA (mis on ilmselgelt USA erarelvatoostusest hasti kasumlev ripats) KOKKUV6TTEST, et Balti riikidesse on soomusv6ime t6stmiseks vaja tuua kokku 7 pataljoni. Selle jaotuse alusel oleks sellest Eesti osa 4000 s6durit. Kuigi ilmselt niipalju Laane-Nato s6dureid pole nuudseks siiani Eestis baseerumas, vaatamata sellele, et sellel ettekaandel on juba kumnete miljonite eurode eest kuuldavasti selleks majasid ehitatud, siis sellega seoses on j6udnud siia niisugune taiendav soomuskaitsev6ime, mille koosseisus on suurusjargus vaid 15-35 tanki, mis on naeruvaarselt vahe.

  RAND arvestuse kohaselt on sellele taiendavale kaitsev6imele vaja Eestil kulutada (peale senise 400-420 000 000 euro aastas) taiendavad 503 000 000 eurot aastas, mis teeb ule 9000 euro s6duri kohta. Arvestades seejuures nendega tulnud (kuid millegiparast mitte Eesti vaejuhatusele alluvate) tankide arvu, ning arvates maha USA m6istes vaarilise s6duri palga ja muud elamiskulud, siis va6ib selle alusel teha jarelduse, et seesuguse arvutuse alusel on 10 aastaks Eestis kaitsev6imele liisitavate Abrams tankide maksumus 30 000 000 eurot tk. Seejuures on enamus neist Iraagist labi kainud k6rbetankid, mille amortiseerumisjargne maksumus on maksimaalselt 5 000 000 eurot tk ja Eestist umbes Ukrainani ja Tshehhini laiuva militaarturu hinna ja kvaliteedi suhet arvestades tegelikult MAKSIMAALSELT 500 000 eurot tk. Relvakaubanduses tuleb muidugi arvestada asjaoluga, et Ida-Euroopa on eri poliitiliste huvide poolest tihe piirkond ja tankide ost valismaalt ei kulge vaid tavaliste autode turu loogika kohaselt. Sestap ongi vaja toota va6imalikult palju raskesoomustehnikat riigisiseselt ja vaid v6imalikult vaike osa (veermikust, laagritest, optikast ja elektroonikast) v66rsilt sisse osta.

  P6hilise probleemina Eesti piirkonnale nahtub hoopis, et vabamuuri militaars6jaks turgude panimuleerijad on saavutanud olukorra, kus lahiaastatel on nii Venemaa kui ka Eesti ja siinse piirkonna muude riikide ladvikud v6tnud oma kavva ulemineku 7,62 mm automaadi kuulidelt 5,56 kuulidele. Nagu juba 1979-1988 aasta Afganistani kogemus naitas, kusige naiteks Seakula Simsonilt v6i Indrek Taalmaalt, siis 7,62 mm kuul on nii tugeva loogij6uga, et lendab pigem inimesest labi ja peale sisselennu ja valjalennu vahelise trajektoori muid keha piirkondi ei kahjusta. Seevastu 5,56 mm kuul on niiv6rd vaiksema looguj6uga, et inimese kehaga kokkupuutudes kaotab niiv6rd paju oma kineetilisest energiast, et pigem ei jaksa enam kehast valja lennata ning hakkab seiklema seal ringi, kahjustades hulga rohkem inimese siseorganeid, kui 7,62 kuul.

  Need seltskonnad, kes tahavad, et mingis piirkonnas mindaks ule enamuses 5.56 mm kuulidele, konstrueerivad tahtlikult olukorda, et selles piirkonnas rahvusvaeliste turgude mullistustega saaks v6imalusel ja neile 6igel ajal tekitada niisuguse militaars6ja, et selle piirkonna enamik (eelnevast) pusielanikkonnast oleks selle tagajarjel v6imalikult vahem eluv6imelised.

  Sellele viitavad ka Eestsi TV-levis viimtel aastatel sagenenud seriaalid elavatest surnutest, homostatud Oscari auhind, Hollywoodi (mis sai alguse Odessast emigreerunud juutidest) maailmal6pufilmid, “, “T6e ja 6iguse”, “Surnumatja”,”Novembri”, “Litside” (mille homorezhissoor kaasas ka Jaak Madisoni, metsavendade juhina) ja Elisa ning LHV reklaamid, maskis laulja konkursid jms, eluisu eitavad. “Tenet”, mis mahitab Ukrainas , Valgevenes ja kugu siinses piirkonnas kohaliku iseseisva poliitv6imu saamatust, etv+ pealt lastav seriaal Zelenskist, millest vaataja ei saa uheselt aru, kas see on filmitud enne tema presidendiks saamist v6i on see dok-ulekanne. Milles teda veetakse maffia poolt kuhugile pantvangi ja kastakse kaituda presidendina nii, nagu maffiale kasulik, Kaljulaidi ja Ratase konikorjajatena esitlemine ja Kaljulaidi ning Aegi poolt LGBT ja eesti rahvuse vaenlaste ja havitajate esitlus aastapaevauritustel, misjarel saadetakse Aeg Puisesse paadip6genike malestusmargi avamisele, kus rahvuslaste vaenlane ja vabamuurlasest kaitseliidu juhi, Uhtegi, hampelmann, Heiki Magnus 6hutab k6iki Aegiga malestuspilte tegema. Ime, et mitte seelikut selga t6mbama.

  Eestis Rahva Tanumedali Tiit Madissonile Hirvepargis katteandmisel, P6lluaasa k6nelema kutsumine, kes mahitab meelevaldselt Uutes Uudistes s6jalist konflikti Valgevenega (mille vastaste kommentaaride varjamiseks kustutas EKRE k6ik portaali kommentaarid, mis olid ka usna sisulised),

  Markus Jarvi ja Varro Vooglaiu k6nelema kutsumine, kelle k6ned ei pakata rahvusluse 6hutamisest, vaid viitavad pigem sellele, et nad on suurusulises s6ltuvuses mainitud Auleegioni ruutliorduvennast, piiskop Jordanist (v6ibolla ka ta ruutliorduvennast, Eesti Apostelliku Konstantinoopoli 6igeusu juhist, Srefanusest).

  N6mme Raadiost, ida-Aasia parismaalaste p6hjenduseta anastaja, kindral Einselni, jutustusi ule kuulates selgub, et juba vahemalt 20 aastat tagasi kais kindral “Tanki”Ants Langholtz temalt n6udmas lobitood USA-s, et USA tagaks k6ikide vaeliikide tehnilised vahendid (sh lennukid, aevad) Eesti omandisse ja juhtimise alla. Einseln saatis langholtzi toona kurele ja utles, et 3 Balti riigi poliitikud pangu oma vahesed rahad kokku ja siis saab vaadata, mis selle vahese raha eest on uldse v6imalik osta.

  Need k6ik on konkreetsed filosoofilised ja poliitilised aspektid, mis aitavad Eesti militaarkaitset lammutada v6i ules ehitada.

  • 5,6mm 4 aastat ago

   padruneid kasutatakse sportpüssides, mis tapavad ainult pähe ja südamesse tabades. Arvestades inimkeha pinda peab laskja siis olema eriti täpne, sest tavaliselt liigutakse ning pika vahemaa taga kaotab kuul olulise osa löögijõust.

 9. Almar Glustsenko 4 aastat ago
  Reply

  Taiendavad 503 000 000 eurot aastas , mida Valitsus kavatses enne pandeemiana tekitatud covid-majanduskriisi v66r-NATO heaks kulutada saab vaga edukalt kasutada mitemekumne tuhande Eesti enda s6duri jaoks siskukaitsevahendite ja –relvade tegemiseks ja AARMISEL VAJADUSEL TELLIMISEKS ULEILMSELT TURULT, MITTE VAID LAANE V6I VAID USA TURULT. NEED ARVESTUSED ON MUL JUBA VAHEMALT 2 AASTAT TAGASI SUURES OSAS TEHTUD Seejuures saab iga 3-4 aasta tagant neist valjakoolitatud Eesti oma s6duritest vahemalt iga 3-4 aasta tagant kordus6ppustele kutsudes ja neile 1-1,5 kuuks seejuures tavaparast palka huvitades, tagada pideva kaitsev6ime ISESEISVALT vahemalt selle v6ime seisukohalt, mida on igas militaars6jas vaja seonduvalt pikaajaliste vinduvate lahingutega (loodame, et neid ei tule, aga need on naiteks Ida-Ukrainas juba 6 aastat ja m6nelpool Suurias 8 aastat) ning seoses oluliste geograafiliste punktide ja linnade haldustaristu enda kaes hoidmise ning riigis igapaevase tsiviilelu tagamise v6imekkusega.

 10. Kaitsevõime 4 aastat ago
  Reply

  kujundamisel tuleb arvestada ka sellega, et täna Malis “sõjakogemuse” saanute tase kukub kergesti, 5 aasta pärast on nad heal juhul 2/3 tänasest. Seega pole nende kogemusest 10 aastat hiljem enam mingit kasu. Pealegi pole Malis sissetunginud okupantvägede turvamine võrreldav Ahvanistaanis pidevalt tule all olemisega. Kuid ka sealolnud ajaga manduvad. Mingeid kordusõppusi tõsisel tasemel lahingukogemuse saamiseks või taastamiseks meil aga ei korraldata. Üle 35-aastased endised palgamõrvarid pole enam suutelised samakiiresti liikuma ega samaohverdamatult võitlema. Ja palju meil neid viimaseid üldse on? Isegi kui teenijaid on tinglikult 3000, siis sõjaväelise vaimuga kindlasti mitte üle kümnendiku. 300 “spartalast” ei tee tänapäeval vankade vastu võideldes mitte midagi ära. Nad kas saavad lollilt surma või annavad pärast Kersti valge lipu heiskamist VÕIDUKALT alla.

 11. Aja Lugu 4 aastat ago
  Reply

  Selleks, et planeerida riigikaitset, tuleb esimese asjana üritada vastata küsimusele: miks peaks Venemaa nii meeletult himustama Eestit, et enesele häda, sanktsioonid ja rahvaste vaen kaela tõmmata.
  1.Venemaa pindala on 377 korda Eestist suurem.
  2.Venemaa ei vaja, tänu Ust-Lugale Eesti ja baltikumi sadamaid
  3. Eestis puuduvad atraktiivsed maavarad
  4.Eesti ei tõkesta väljapääsu Läänemerele.
  Kuid on vähemalt kaks kaalukat põhjust, miks Venemaa võiks rünnata.
  1. Kui Eesti poliitikutel õnnestub eestlased muukeelsetega tülli ajada ja siin viibivad võõrriigi eriväelased provotseerivad verevalamise (nii alustati muide Süürias kodusõda), saadab Venemaa omadele appi “Rohelised mehikesed”. Sel juhul peaks Eesti suunama kogu ressursid piiri ja rannakaitsele, et välistada “Roheliste mehikeste ” juurdevool, varustamine ja haavatute evakueerimine. Rannakaitse peaks suutma tõkestada väikeste laevukeste ja paatide sõelumist. Javelinidele ja keskmaa õhutõrjele kõmmutamiseks märklaudu tõenäoliselt ei saadeta.
  2. Kui Eestisse paigutatakse USA tuumapommitajad, tuumavõimekusega ründedroonid ja ballistiliste rakettide väljasaatmise võimekusega nn.”Katjušad”, võib Venemaa anda enesekaitseks ennetava ja NATO riike “rahustava” tuumalöögi Ämarile ja Tapale. Selleks juhuks tuleks meie kaitsevägi varustada suure hulga tuletõrje masinatega,suurendada meeletult haiglakohti ja meditsiinilist personali.Pärast tuumalööki ei ole Venemaal mingit mõtet siia saata maaväge ja võtta enese kaela põlenute ja kiiritushaigete ravi. Lappige ise oma haavad! Javelinid koos ellujäänud kaitseväega jäävadki piirile märklaudu ootama.
  Teised NATO riigid nõuavad seejärel USA vägede kohest lahkumist ja Venemaa tagab oma julgeoleku.Ei ole mingit alust loota, et USA asub paari pommi pärast Venemaaga tuumasõtta.

 12. Praeguses 4 aastat ago
  Reply

  õhkkonnas Venemaa vaevalt tuumarakette siia saadab. Kuid tal on küllaga vanu lähi- ja keskmaarakette, millest tahab ammu lahti saada. Seega kena raketilöök mitme olulise asja kohta oleks kõige tõhusam. Eriti kui seda teha talvel külmal ajal, kui elekter kaob mitmeks päevaks.
  Soojal ajal aga polegi vaja merelt rünnata. Kõige haavatavam koht on meil Narva jõgi Värskani. Ka Edgari Salosaarele jõuab paadiga mõne minutiga. Samuti enne koitu vaiksete paatidega saata siis üle Narva jõe ja Lämmijärve tuhatkond eriväelast pole mingi kunst ega võta ka palju aega. Ülalt toestavad kiilikud raketilöökidega. Mitmest kohast rünnates oleks meie kaitsevägi täiesti peata. Kuigi kabinetis on palju ründevõimalusi läbi mängitud, on tegelikkus midagi muud. Isegi öösel lahinguhäiret andes ei jõua see 95% elanikkonnanigi. Hommikuks on aga Toompea ja Kadriorg kutud ning võim läinud. Sõida siis kogunemiskohta, kui teesõlmed on hõivatud ja saad kohe tina, kui virisema hakkad.
  Kuid tõesti pole Venemaal praeguses õhkkonnas meid üldse vallutada. Seni on vankad kasutanud vale taktikat. Nad vallutasid alasid (nn endisi liiduvabariike) ja rüüstasid need ära, pärast oli nälg majas. Siis oli tegu sotsialismi ja kommunismi ehitamisega, kuid ega praegugi venelase mõtlemisvõime eriti erine. Seega edumeelsust neilt oodata pole. Sellepärast on vankade ninamehed üle võtnud jänkide majandusliku vallutamise kava. Poevad igale poole oma käppadega sisse ja siis juhivad kohalikku tottmist ja turustamist nagu Washingtonile meelepärast. Sama taotleb nüüd ka Kreml aga pole erilisi võimalusi. Apsnõ ja Irõstoni ülalpidamine läheb pea kohta julmalt maksma. Seepärast Kreml vähemalt esialgu maad juurde vallutada ei soovi, sest see õõnestab ta enda majandust veelgi. Küll tahab ta oma rikkurite abil vallutada paljusid majandusharusid, nagu meilgi mõned näited võtta.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.