Ratas: Eesti asub juhtima reisilaeva Estonia huku uut uurimist

Parvlaev Estonia

Peaminister Jüri Ratas kinnitas esmaspäeval, et tulenevalt äsja ilmnenud uutest asjaoludest käivitub parvlaeva Estonia huku uus uurimine, mida asub juhtima Eesti.

“Uus tehniline uurimine Estonia huku uute asjaolude kohta tuleb läbi viia,” märkis Ratas. “Meie vaates hõlmab tehniline uurimine veealuseid vaatlusi ja sellest oleme informeerinud ka Soomet ja Rootsit,” ütles Ratas.

Tema sõnul on kolm riiki ühtlasi kokku leppinud, et Eesti asub Estonia lipuriigina uut uurimist vedama. “Meie soov on, et tõde tuleks kindlasti päevavalgele,” rõhutas Ratas. “Edasise uurimise koordinatsioon tuleb kolme riigi vahel kokku leppida. Eesti poolt veab seda praegu riigikantselei ning ühel hetkel tuleb see tehniline uurimine reaalselt ka läbi viia.”

Välisminister Urmas Reinsalu lisas, et uue uurimise läbiviimisel lähtutakse 1997. aasta uurimisraportile. “Uus tehniline uurimine ei tähenda, et 1997. aasta raport oleks tühistatud,” selgitas Reinsalu.

Välisminister lisas, et uus uurimine saab olema siiski täiesti autonoomne. “Me ei plaani 1997. aasta raportile lihtsalt mõned leheküljed juurde kirjutada. Ja kui ilmneb uut olulist teavet, siis riigid menetlevad seda ühiselt,” ütles Reinsalu.

Ühtlasi märkis Reinsalu, et uurimise hinnas pole küsimus ja riigid panustavad sellesse täpselt nii palju, nagu on vaja.

Välisministeeriumi esindaja Mart Luik märkis, et filmi tegijad võtsid Eesti ametivõimudega ühendust juba koroonakriisi alguses, teatades, et mullu sügisel läbi viidud veealused võtted paljastasid Estonia vraki juures uusi asjaolusid. “Kaadreid nägime 12. augustil ja olenemata laevanduse spetsialist sai selgeks, et lõhe Estonia paremas pardas on midagi uut,” märkis Luik.

Septembris vaatasid kaadrid üle ka tehnilised eksperdid, kes kinnitasid, et löök laevale on toimunud väljaspoolt ja pole plahvatuse tekitatud.

Telekanalile Discovery Estonia katastroofist dokumentaalfilmi tootnud meeskond leidis sukeldumisel vraki juurde laeva kerest nelja meetri suuruse augu, mida varem varjas osaliselt merepõhi, kirjutab Postimees.

«Pole võimalik välistada, et vigastusel on tähendus uppumise käigus,» lausu Trondheimis tegutsev meretehnoloogia professor Jørgen Amdahl uues dokumentaalsarjas, mis tuli täna välja Discovery voogedastusplatvormidel Põhjamaades.

Dokumentaalsarja «Estonia – leid, mis muudab kõike» tootis produktsioonifirma Monster Discovery Norra tellimusel. Režissöör on Henrik Evertsson.

Parvlaev Estonia lahkus Tallinna sadamast 27. septembri õhtul 1994 ja võttis suuna Stockholmile, kuhu pidi jõudma järgmisel hommikul. Laeva pardal oli 803 reisijat ja 186 meeskonnaliiget.

Avamerele jõudes tabasid laeva mitmemeetritsed lained ning umbes poolel teel Stockholmi, Soomele kuuluva Utö saare lähistel vajus Estonia kreeni ning uppus kiiresti.

Estonia pardal olnud inimestest õnnestus päästa 137, elu kaotas 852 inimest, kellest suurem osa jäi laeva lõksu ja uppus koos sellega. Hukkunutest 501 olid Rootsi kodanikud ja 285 Eesti kodanikud, kokku oli laeval 17 riigi kodanikke.

Eesti, Soome ja Rootsi ühiselt ellu kutsutud laevahuku uurimise komisjoni lõpparuande kohaselt põhjustas katastroofi ränk ilm, mis rebis lahti laeva vöörivisiiri ning sellega seotud rambi, misjärel ujutas vesi üle autoteki.

BNS

4 kommentaari
 1. Kui 10 kuud ago
  Reply

  Jurka tahab et tõde tuleks päevavalgele, siis järeldub, et ta ise kahtleb senises tulemuses. Sest kui üks tõde on olemas, ei saa sellest erinev olla samuti tõde. See on juba kellegi suvaline või tundeline hinnang.
  Täiesti jabur on oletus, et toimus kokkupõrge allveelaevaga. Kõigepealt ei saaks seda nagunii varjata ning mitte keegi pole sellest ka rääkinud.
  Teine tõik, mis välistab allveelaeva, on matemaatika! Sest allveelaev ei sõida tormiga pinnal või mõni meeter pinna all. Allveelaevale ohutu vähim sügavus on siis tormilaine pikkus, sest nii sügavale pole tal enam jõudu. Allveelaev on aga väga tundlik kerepingete suhtes. Nt isegi süvaveepomm kaugel eemal võib plahvatussurvega teda vigastada ja uputada. Antud kohas võis laine pikkus olla 25…30m, seega ei saanud allveelaev liikuda kõrgemal ega Estoniaga kokku puutuda. Nagu ka Estonia süvis ei saanud olla üle 6m. Nii et mingit kokkupuudet allveelaevaga olla ei saanud.
  Mis puutub väidetavasse lõhesse, siis ka sealt läbitunginud vesi ei saanud Estoniat uputada, sest vett ei saanud purskuda rohkem kui 2 veekindlasse vahesse, sellega aga laev kaasaja ohutusnormide järgi ei upu. Samuti ei saanud see lõhe olla kaarte kohal, ta pidi olema vahekohas. Seega ei saanud ta uputada ka 2 vahet, vaid ainult 1.
  Me ei tea täpselt, kuidas Estonia põhja vajus, on vaid kuulujärgsed oletused. Vabalt võis ka Estonia vajudes puutuda küljega kari ning oma raskusega ta rebestas ka kereplaate. See on vaid minu oletus. Mälu järgi oli kereplaatide paksus 6 või 8mm. Vesi seda kokku ei suru, seestpoolt on toed vastas. Kuid nt vastu põhja vajudes võis plaadi vabalt sisse vajutada. Ning mittenähtavas kohas võib neid muljumisi olla teisigi.
  Nt meie laev seisis Linnahalli kai ääres ning tugev tuul pani laeva kõikuma ja kai ääres otstel liikuma. Tulemuseks oli kereplaadi purunemine. Toimus see aga pealpool veeliini ning mingit vett sisse ei tulnud. Järgnes dokk ja uus plaat ning laev oli meresõiduks taas valmis. Kuid see näitab, milline suhteliselt väike jõud võib plaadi muljuda ja rebestada. Vaadake või Juutjuubist laevaõnnetusi ja tulemusi.
  Ma võiks rohkemgi pajatada, kuid kuna maarotte see ei huvita, siis pole ka vajadust. Pealegi ootavad kõik, et just tema luul saaks uut tuge, mitte see, kuidas kõik sai tegelikult toimuda vastavalt loodusseadustele. Viimane on aga iga luulutaja esimene vaenlane.

  • Almar Glustsenko 10 kuud ago

   Kuidas sinuga uhendust saab?

  • Olen 10 kuud ago

   juba surmaeelik ja avalikkusest tagasi tõmbunud. Vahel kasutan vaid kommimist, et politikaanide jaburusi arvustada.

 2. Almar Glustsenko 10 kuud ago
  Reply

  Mis mulje on jaanud seekordse uurimise alustamise eelseid seotud sundmusi p6gusalt omavahel analuusides:
  Esimesena paistis silma:
  Stenbocki maja, Tallinn, 22. september 2020 – Peaminister Jüri Ratas ja välisminister Urmas Reinsalu kohtusid Soome ja Rootsi peaministri Sanna Marini ja Stefan Löfveniga.

  https://kesknadal.ee/2020/09/23/juri-ratas-piiriulene-koostoo-soome-ja-rootsiga-on-vaga-tahtis/ (loe ka selle artikli kommentaare)

  Kuid sellest kohtumisest Kesknadal Estonia huku teemat esile ei t6stnud.

  Praeguseks 28.09.2020 ilmsiks tulnud uudiste p6hjal v6ib jareldada,et Auleegioni ordeni kavaler (vabamuurlaste selle ordu liige?), Reinsalu (loe: et.wikipedia, Auleegioni ordu, ka teiste liikmete nimesid, sest see on siinsest kommentaarist arusaamise eelduseks)

  ja VAHEMALT 2-el aastal Bilderbergi klubi koosolekut kulastanud, Ratas osalesid sellel 22.09.2020 kohtumisel Soome ja Rootsi peaministritega selleks, et oleks 28.09.2020 v6imalik ,Estonia katastroofi aastapaeva korralise meenutamise loomuliku tunduva p6hjendusega, esile tuua Ratase (v6i siis tegelikult Reinsalu?) poolt nuud algatatavat uut ja s6ltumatut (?) uurimist.

  Eesti vabaduss6jalastel sai 1930-tel aastatel t6siselt hing tais Patsi poolt varanduse oma seltskonna katte kahmamisest ja nad tegid uue erakonna, Vapsid, uue koostasid uue p6hiseduse, ning nende ametlik presidendikandidaat, vabaduss6ja kindral Larka, sai presidendi rahvakusitlusel ulekaaluka v6idu 63,63% haaltega (Laidoneri 22 ja Patsi 11 vastu). Seet6ttu otsustas Pats vabaduss6jalased Eesti poliitikast likvideerida, mille tulemuseks oli Eesti allumine 1940. aastal Venemaa poolt anastamisele.

  25.09.2020. oli Vapside partei juhi, Artur Sirgu 120. sunniaastapaev. Teaduparast sisuliselt saabus tema surm Luksemburgis, kuna Pats saatis oma poliitilise politsei eriagendid sinna Sirku tapma.

  Rahvuslaste ringkonadades hakkas 14.-20.09.2020. nadalal levima jutt, et 24.09.2020. kl. 18 toimud Solarise Apollo raamatumajas raamatu esitlus. Raamat on kirjutatud Kalle Muuli poolt.

  Vahetult enne esitlust tuli uus info, et see esitlus toimub kl. 17.30, mis viitab sellele, et esitlejad soovivad millegiparast, et Sirgust lugupidavad rahvuslased soovitavalt ei j6uaks uueks esitluse ajaks sinna kohale ning samuti soovivad rahvuslasi m6nitada sellega, et toovad esitluse pool tundi varasemale.

  Eelnevalt oli ilmunud maletatavasti Postimehes Sirgust raamatu arvustus millegaiparast Siim Kallaselt, mehelt, keda vaga paljud Eestis peavad suurimaks poliitvargaks.

  Selle raamatu esitlust 24.09.2020. Apollo raamatumajas juhtis Randpere Reformierakonnast.

  Raamatu on kirjutanud sisult Reformarite (Rein “Molekul” Langi Kuku raadio alaline tootaja) ja IRL-i riigikogulane,Kalle Muuli. Esitlusel vaitis ta, et pole Soome arhiivides uldsegi kohal kainud. P6hjenduseks t6i covidi-aegse v6imatuse sinna minna. Samuti r6hutati esitlejate poolt, et Sirgu surmani viimine Luksemburgis Poliitilise politsei agentide poolt ei ole t6endatud

  (et Eesti poliitilise politsei tootajatele, harukordselt Luksemburgi visa valjastamine ei ole naitaja, sest poliitilise politsei agendid oleks saanud ka ilma viisata labi Eesti piiri ja, et Luksemburgi piiriarhiiv ei kinnitanud nende agentide sisenemist Luksemburgi sel ajal)

  ja, et Sirk, kui advokaat, lootis tulla Vabaduss6jalaste erakonnaga Eestis v6imule seaduslikult ja keeldus Soome Vappulaste tavaparasest tavast, mille alusel tahtsid nood viia Patsi Soome piirile, et naitlikkustada sellega Soome ja Eestis avalikkuse ees, et Patsil ei ole rahvuslaste poolt tegelikult toetust ja ta paeks v6imust loobuma ise Vabaduss6jalaste erakonna kasuks.

  Seega praegu on Eestis kujunenud olukord, et k6ige suuremad poliitilised esivargad on hakanud tegema endale juba valimiste eel odava kuluga reklaami, erastades omaarust endale 6igust samastada Vapside juhiga, kes poleks nendesuguseid iialgi v6imule lubanud.

  28.09.2020. esitas (endine?) riigiprokuror, Margus Kurm, 28.09.2020 Kanal2 Reporteri saates oma intervjuu (?) Estonia hukuga seonduvatest oma m6tetest, milles ta millegiparast

  (vaatamata eeldusele, et prokuror peaks olnud olema ka varem profilt objektiivne ja peaks seda ka praegu olema, mis tahendab sisult s6ltumatust valitsejatest)

  ei toonud valja neid Valitsusi ja poliitikuid, kes on varem tema poolt Estonia uurimist takistanud, vaid ullatuslikult toonitas hoopis seda oma nagemust, et ka uuest Estonia uurimisest ei saa uue (praeguse) Valitsuse olemuse t6ttu asja. Saarane jutt riigiprokurori suust, nuud, k6lab pigem, kui kellegi soov labi tema suu pisendada praeguse Valitsuse t6siseltv6etavust enne, kui see Valitsus saaks t6estada, et suudab Estonia hukku objaktiivselt uurida.

  29.09.2020. ilmus artikkel, millest v6ib teha juba t6sisemaid jareldusi, kuidas ja keda tahetakse missuguses rollis esitleda seoses nende konstrueerimisega Vapside juhist kirjutava raamatu autoriks ja Eestonia katastroofi uurimisel otsustajaks.

  https://leht.postimees.ee/7073466/parvlaeva-estonia-hukku-hakatakse-uuesti-uurima?_ga=2.118825537.956514351.1601337573-566812032.1599439450

  Artikkel esitleb esmapilgul neutraalselt infot, et Discovery

  (mis on asunud reklaamima nuud ka avalikult aktiivselt BLM-i ja ei ole enam seet6ttu avalikkusele ka nailikult t6siseltv6eatav teaduslik kanal, nagu ta on seni end esitlenud, vaid on osutunud seega samuti vabamuurlaste esindajaks v6i vahemasti kasilaseks)

  vaidetavalt ootamatuna ilmunud film Estonia laevast on p6hjustanud Valitsuse erakorralise pressikonverentsi, mida kasitlev see Postimehe artikkel viitab, peale Reinsalu ja Ratase, veel 3-le, seotud, Valitsusesliikmete juures palgal olevale vaidetavalt padevale mehele . Seda esmapilgul.

  Aga analuusides nende meeste isikuid saame tapsema pildi. Artiklist selgub, et juba 12.08.2019. on valisministri (IRL,Reinsalu) n6unik, Mart Luik ja justiitsministri (IRL, Raivo Aegi) n6unik Kalle Muuli kainud Oslos vaatamas doksarja “Estonia – leid, mis muudab k6ike”, kuid Eesti avalikkuse eest ja Estonial hukkunute omaste eest on seda vaatamist pigem kiivalt varjatud, et saaks sellega lagedale tulla nuud, Estonia huku aastapaeval ja uutele valimistele juba lahemal ajal, peale covidi 1. laine (lavastust?) ja enne 2. lainet, mil avalikkus pole v6imeline vaga keskenduma selle info sisulise poole analuusimisele.

  Mart Luik on teatavasti endine lehe paetoimetaja, kes ei kainud veel Tallinna TV saates “Suud Puhtaks”, kuid paistis oma punaste pukstega ja l66piva k6neviisiga silma juba TTV saates “Otse 10-sse”. Samuti pendeldamisega erakondade vahel valimiste ajal, kust maandus ilmselt samuti IRL-I (kui tema tegelikku erakondlikku kuuluvust on v6imalik uldse kindlaks teha?).

  Kokkuv6tteks.

  Estonia huku uurimisega seonduv paistab seni IRL-i juhtide poolt kavandatud plaanilise nokkimisega Ratase, kui valitsusjuhi aadressil, et sundida Ratast va6tma, koolipoisilikult, kohe valmisolevate 6igete vastustega lagedale tulija hoiakut ja nii end avalikkuse ees naeruvaaristama. Seejuures tasub poorata tahelepanu sellele, et seda konstrueerivad riikidevahelised (vabamuurlaste?) ringkonnad on seekord panustanud avalike v6tnekujudena ajakirjanikele (rootslased, Discovery, Mart Luik, Kalle Muuli, Elo M6ttus, Ringvaade ning ka riigiprokuror Kurm on siin pigem mitte oma jutu eest avalikkuse jaoks vastutaja rollis, vaid pigem kui ajakirjanik, kelle jutt ei pea olema avalikkusele niisugune, mida too igal jargmisel hetkel ei hakka uue sensatsiooniga ise umber lukkama).

  PS

  Kui tahad 1,2 korda 6 meetrise augu Estoniasse tekkimise uhest t6enaolsest v6imalusest tapsemalt teada, siis loe kommentaari ka siit:

  https://kesknadal.ee/2020/09/28/ratas-eesti-asub-juhtima-reisilaeva-estonia-huku-uut-uurimist/

  Mida utleb politseiuurija ametieetika selle Ratase avalduse kohta, et nuud asub Eesti (Valitsuse erikomisjon?) juhtima uut Eestonia hukuga seotud uurimist?

  Mitte taiesti sama, nagu Elo M6ttus puudis oma (28.09.2020 Ringvaates esitletud Postimehe) intervjuus Ratast naeruvaaristada sisult, et ei ole v6imalik, et Eesti juhib uurimist ja teised (Rootsi ja Soome) alluvad sellele passiivselt, sest niisuguse reglemendi alusel peaks Eesti saama vahemasti Rootsi riigiametnikke ule kuulata, nagu kahtlustatavaid, sest uuest filmist on sisult ilmnenud, et Rootsi poliitilised ringkonnad on seni Eesti poliitikute eest varjanud olulisi fakte Estoniast.

  Maletatavasti juba 2012. aastal peeti Rahvuslaste Tallinna Klubis loeng sellest, et Rootsi kaitsepolitsei 50 ametnikku olid teadlikud Estoniaga toimuvast. 2017. aasta N6mmel toimunud Telegram Konverents oli vaga hasti rahastatud ja vaga suurelt ettev6etud samuti selleparast, et roheliste Zuzu saaks poliitpopiks sellesama “uue sensatsiooniga” Rootsi Kaitsepolitsei kohta ning teda poliitiliselt juhtiva David Vseviovi, ta USA Eesti suursaadikust poja ning Aleksander Laane vanamuurlaste loozh, nimega Casa Nostra

  (millel on uhetaheline vahe nimes ja ilmselt ka tegevuses, v6rreldes Sitsiiliast New Yorki ammu laienenud maffiaga, mille poliitilisele esindajale, Silvio Berlusconile, tagas 5 000 000 $ tema partei Forza esimeseks suuremaks poliitikasse tulekuks Siim Kallas Eesti Pangalt saadud 10 000 000 $-st; Poolametsa kirjasttud ja Pealinna toimetaja, Virkko Leppassalu kirjutatud raamat “Kallase Afaar”

  https://www.oleteadlik.ee/kallase-afaar/ )

  , saaks Tallinnas v6imule ning korraldada koos Eesti Metsa Abiks metsakaitsjatega Haabersti h6beremmelga etenduse ning selle “eba6nnestudes” teha Reidi tee koos Klandorfi TalSinki tuhimikuga (maletate seda maa-alust saali, mida Reikop Ringvaates esitles?), mis peab olema avapauk praegu Valitsuse loomulikuna ja eestlastegi toetatavana esitletavale MRP Rail Balticule.

  Seega Valitsuse Estonia erikomisjon peab t6siseltva6etavana ilmselt tooma k6ik need Rootsi Kapo 50 ametnikku Eestisse eeluurimisvangi (sest kuidas ta tagab nende erapooletuse Rootsis nende vangistamise ja ulekuulamise korral), eraldi kongidesse ja nende tunnistustele suure osa Estonia uuest kohtuasjast ules ehitama ning seejuures ei saa ta kasutada praegu ilmselt vabamuurlusest poliitiliselt labiimbunud Eesti politsei ja Kapo juhtkonna teenuseid.

  T6epoolest senise poliitilise mentaliteedi alusel, et Eesti ja eestlasest tootajad on seni olnud rootslaste (too ja panga) ning soomlaste (too) orjad, ei ole va6imalik uurimine, milles Rootsi (v6i ka Soome) ametnikud ja poliitikud on Eesti uurimises kahtlustatavad (kohtus tulemina suudim6istetavad). Kull on aga v6imalik see, et Eesti Valitsus v6tab seni kiivalt poliitiliselt (vabamuurlikult?) valditud selge suuna, et niikuinii ON EESTI VALITSUSE KOHUSTUSEKS (eelmiste Valitsuste poolt) poliitvaesestatud oma 300 000 JA ENAMAGI KODANIKU, eriti eesti paganliku ugrirahva,EES HAAKIDA EESTI JAADAVALT LAHTI ROOTSI KAUDU TEOSTATAVAST SAKSA RAHAORJUSEST JA ROOSI JA SOOME TOOORJUSEST, MIS V6iMALDAB EEST VALITSUSELT REAALSELT TAGANEDA KA SENISEST KOHUSTUSEST ALLUDA URO RANDELEPPE JA EUROOPA KOMISJONI PAGULASKESKUSE KAVALE, ASUSTADA EESTISSE JUURDE 7 600 000 TULNUKAT, MIDA EESTI VALITSUS ON SENI OLNUD SUNNITUD TEAOSTAMA NING MILLE TEOSTAMISE HEAKS ON VIIMASE 6 AASTA RIIGIKOGUD JA VALITSUSED JATNUD ARUTULT KOKKU 14 000 000 000 EUROT ESM-I.

  (veebis kattesaadav ajaleht Konservatiivide Vaba S6na, 3/2018 lk. 10;
  Avalikeesti.ee, nr 3, lk 6, prof Olev Trass, mitte vaimustuda katteta $ ja eurode eest Eesti majanduse kinkida laskmisest v66ranastajaile)

  EKRE Uueduudised esitleb oma piltlugudes samuti tanast “Estonia skandaali”, Selle uudise esipildil seisab kummarduva Poolematsa selja taga EKRE noorpoliitik

  ( http://www.lotman.ee/blogi/ain-kaalep-in-memoriam#comments )

  , kes pole selgelt avalikkusele m6ista andnud, kas ta on oma isalt parinud Auleegioni ordu vabamuurlase ristiruutli staatuse ja sellega loomulikult kaasas kaiva kohustuse eesti parismaalust havitada.

  Uueduudised oli vahemalt 24.08.2020-ni t6siseltva6etav infokanal, kuna v6imaldas samuti pikki ja sisuliseid kommentaare, mis sealhulgas argitasid samuti Valitsuse ja Riigikogu liikmeid loobuma poliitilisest vabamuurlusest, mida tuuakse v66rsilt sisse ja mis sunnib neid havitama Eesti riiki ja rahvuskogukondi juba loetud kuudega. Kahjuks on nuudseks Uueduudised taandunud sisult vaid propagandakanaliks, kuna l6petas artikli kommenteerimise uldse ja seejarel kustutas ka k6ikide artiklite eelnevad kommentaarid avalikkuse silmele.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.