Ülemkogu saavutas kokkuleppe Valgevene sanktsioonide kehtestamiseks

Euroopa Ülemkogu. Foto: EL Nõukogu

Brüssel, 2. oktoober 2020 – Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid jõudsid hiliste öötundideni kestnud ülemkogu välisasjade arutelul kokkuleppele Valgevene sanktsioonides.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on see ainuõige ja selge vastus neile, kes on vastutavad vägivalla, kinnipidamiste ja valimistega seotud pettuse eest. Ülemkogu andis ELi välisasjade nõukogule ülesandeks kehtestada viivitamata sanktsioonid Valgevene 40 isiku suhtes.

Ratase sõnul on Valgevene tänavatel juba kaheksandat nädalat rahva vastu suunatud vägivald šokeeriv. Ülemkogu mõistis hukka rahva vastu suunatud vägivalla ning kutsus üles seda koheselt lõpetama.

Riigipead ja valitsusjuhid ei tunnista Valgevene valimiste tulemust. Nad avaldasid toetust Valgevene rahva demokraatlikule õigusele valida vabadel ja õiglastel valimistel omale uus president. Samuti andis ülemkogu Euroopa Komisjonile ülesande valmistada ette laiaulatuslik kava Valgevene majanduse toetuseks.

Ülemkogu arutas ELi suhteid Türgiga ning olukorda Vahemere idaosas. Ratase sõnul on pingeline olukord Vahemere idaosas murettekitav ning pidas oluliseks Türgi ebaseadusliku puurimistegevuse lõpetamist. „Eesti soovib, et Vahemere idaosa oleks stabiilne ja turvaline. Selleks on vaja pingeid vähendada. Kreeka ja Türgi on astunud ka samme otsekõneluste ettevalmistamiseks,“ sõnas Ratas ning kinnitas Eesti solidaarsust Küprose ja Kreekaga.

ELi riigipead ja valitsusjuhid avaldasid valmisolekut jälgida Türgi edasisi samme ja vajadusel reageerida. Samas arutati ka võimalust alustada laiapõhjalist dialoogi Türgiga, mille eesmärk on tihendada koostööd paljudes valdkondades. Peaminister tõi ka esile, et suhted Türgiga on Euroopa Liidu jaoks strateegilise tähtsusega.

Ülemkogu kutsus üles korraldama Vahemere idaosa probleemidega tegelemiseks rahvusvahelist konverentsi, mis keskenduks merealade piiritlemise, julgeoleku, energeetika, migratsiooni ning majanduskostöö küsimustele.

ELi riikide juhid mõistsid hukka Aleksei Navalnõi tapmiskatse närvimürgiga Novitšok ning kutsusid Venemaad üles tegema täielikku koostööd Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooniga (OPCW).

„Keemiarelvade kasutamine on  täiesti vastuvõetamatu ja tõsine rahvusvahelise õiguse rikkumine. Rahvusvaheline uurimine peab olema erapooletu ning süüdlased tuleb võtta vastutusele,“ rõhutas Ratas.

Ülemkogu arutas ka pingestunud olukorda Mägi-Karabahhis ning ELi suhteid Hiinaga.

11 kommentaari
 1. Kas 2 aastat ago
  Reply

  Jurka nägi ka tõendeid, et Aljaksandr kogus poolthäältest vaid 49,9% ja vaja oleks olnud 2. hääletamisvooru? Et siis 49,9:50,1 alla jääda Aptsihhanouskajale.
  Millegipärast oletan, et mitte keegi pole selliseid tõendeid näinud. Lihtsalt mõnele vabamüürlasele Aljaksandr ei meeldi, sest tema ajal ei saa rahvast orjastada. Ning Jurka on üks mõtlemisvõimetu karjaloom, kes läheb sinna, kuhu oinas talle teed näitab.
  Millegipärast Aljaksandrile mingeid piiranguid ei pandud peale. Nagu ei pandud pärast Krimmi vallutamist ja Donbassi massimõrvu keelde peale ka Medveedevi Tiimale ja Puutini Voovale. Viimased on siiski arusaadavad, sest Jurka bandel on nendega ju salakokkulepe.

 2. Noo 2 aastat ago
  Reply

  See on nii alatu et pole sõnu. Mis on teistel riikidel asja Valgevenega. Miks topitakse oma nina võõraste riikide siseasjadesse. Väljaspoolt tuli see alatu mäss seal. Valgevene oli tubli ja rahulik riik. Kas Brüsselis pole muud teha kui sanktsioone välja mõelda. Poolas peaks küll presidendi välja vahetama.

 3. Ohoo 2 aastat ago
  Reply

  Tõepoolest Valgevene oli tubli riik ja mitte kedagi ei halvustanud. Palju hullem om meie riik kus reformierakondlased meisterdavad valesüüdistusi tublide inimeste suhtes rikkudes nende tervist ja segades nende tööd. Vot siin tuleks sekkuda sest see on meie sisemine viirus mis on väga hädaohtlik. Seni selliseid alatusi Valgevenes polnud ja väljaspoolt tulev ebaõiglus nende suhtes on ääretult alatu. Valgevenes on president valitud ja see pole teiste riikide asi. Valgevene ei teinud kellelegi halba ja nüüd koheldi teda ebaõiglaselt.

 4. Eve 2 aastat ago
  Reply

  Kas ei tea et meie peaministri nimi on Jüri Ratas. Tema sisepoliitika meeldib mulle aga välispoliitika mitte. Oleme väike riik ja peaksime jätma oma nina toppimise teiste riikide siseasjadesse. Meil on oma riigis palju probleeme mis on tekitatud reformierakondlaste poolt. Nüüd on kahjuks ka sotsid hakanudoma negatiivsust üles näitama. Sellest on kahjuSinna on sattunud lihtsalt mõned inimesed kes ei vääri sotside seas olemist.Isamaalaste jaoks on kõige tähtsam sõjandus ehkki keegi ei kavatse meid rünnata ja ega isegi ründamise korral ei läheks ükski riik Venemaa vastu sõtta. Nii et head suhted on kõige parem rahu kindlustaja. Siiani on karistamata Kiievis toimunud verisevõimuvahetuse tegelased keda valmistati ett Poolas ja Leedus.Valgevene pole kellelegi halba teinud nii et ta tuleks rahule jätta. See naine keda väjaspoolt sokutati presidendiks poleks selleks mitte kuidagi sobinud. Brüsseli ülemkogu on baõiglane ja mittevajalik istants.

  • Jurkast 2 aastat ago

   saab taas Jüri alles siis, kui ta TÜHISTAB koostöölepingu meie AINSA vaenlasega – Puutini Voova bandega.

 5. Tõbis Viilol 2 aastat ago
  Reply

  KALLID EESTIMAALASED.
  Ameerika on astunud võõrriikidega sõtta juba üle 200 korra. Pidev sõdimine eesmärgiga õnne viimine teistesse riikidesse on need riigid laostanud. Omastatud maavarad on rikastanud oma riiki. Ameerika on ju ähvardanud Põhja- Korea maa pealt pühkida ja ellu ei pidanud jätma ühtegi inimest. See on ju massimõrvaga ähvardamine.
  Praegu me ju näeme mis on Ameerika plaan? Piiravad oma baasidega Venemaa sisse, et nõrgestada venet. Sellel eesmärgil külvavad valet. Valgevenele lõid nad hambad sisse eesmärgiga ka sinna baasid viia.
  Ameerikal ei ole plaanigi rahuneda – olgugi, et mõnesse riiki röövima minnes on saanud haledalt peksa. See juhtus ka Vietnamis. Massiliselt hävitati süütut rahvast. Põletati napalmiga ja gaasitati. Endale lubasid nad kõik. Sealsed riigid tegelevad siiani selle sõja tagajärgede likvideerimisega. Kaevatake siiani välja sajad tuhanded miinid ja mürsud. Inimesed siianii hukuvad Ameeriklaste süül.
  Palju kordi olen näinud (ka meie telerites) kuidas Ameerikas surutakse maha rahutusi. Gaasitakse, tulistatakse ja pekstakse. Ei ole vahet kas siis naised on rasedad või ei. Alati on surmasaanuid ja invaliidistunuid. Politsei seal tapab kerge südamega musti ja ka valgeid. Piinatakse. Siiani koheldakse julmalt indiaanlasi. Rahvust, kes jäeti oma kodumaast röövimise eesmärgil ilma.
  Nüüd rakendame sanktsioone Venemaale. Rakendame sanktsioone Valgevenele. Põhjuseks inimõiguste rikkumine. See on aga võõra riigi siseasjadesse sekkumine.
  Me oleme Euroopa. Miks me soojendame ennast Ameerika olematu päikesega. Seal ju rikutakse iniõigusi ja karjutakse demokraatiast. Miks me ei nõua Ameerika riigilt inimõiguste rikkumise kohest lõpetamist? Venemaa – kui uurite ajalugu, näete, et nemad on Ameerika kõrval pühakud.
  Peame esitama sanktsioonid Ameerikale. Piirame nende siia sõidud ja siin tegutsemised. Jätku nad rahule Ukraina, Valgevene ja veel rida riike mida nad siiani pommitavad demokraatia nimel ning tapavad inimesi.

 6. >Tõnis Viilol 2 aastat ago
  Reply

  Saame näha!

  Kuidas toimib meie sõna-, arvamuse ja muu vabadus. Kas pannakse “õiglastel” alustel meid puuri. Näen, et paljud ei ole nõus praeguse valitsuse tegemistega. Ei ole nõus sanktsioonide rakendamistega Venemaa ja ka Valgevenele. Ka meie väike riik (teistega võrreldes suurel s . tahunnikul kärbse must (meie) karjume, kraaksume ja täidame meie läbipõlenud presidendi tahet karjudes ennast suureks. Kunagi oli laul kui konn tõmbas ennast õhku täis ja karplauht lõhki käis. Meiega juhtub sama. Mingil hetkel kellelgi saab hing täis ja saame jalaga vastu p.rset.

 7. Ma 2 aastat ago
  Reply

  saaks neist piirangutest aru siis, kui EL otsustaks kas ise või Nato abil vallutada Valgevene ja seal pukki panna OMA pupujuku ehk mängiks jänkisid Euroopas. Siis oleks sel otsusel ka mingi väärtus.

 8. Tõnu 2 aastat ago
  Reply

  Kui suur vahe oli Valgevenes märatsejate tegevus keda juhendati väljaspoolt ja rahulik poolehoiuavaldus presidendile. Viisakas ja kena rahvas tuli rahumeelselt tänavale ja küsitlrtud rääkisid kui hea ja rahulik elu neil seni oli. Alatud inimesed sekkuvad teiste riikide siseasjadesse ja veel pooldavad sanktsioone.

 9. noo 2 aastat ago
  Reply

  Paistab et inimestel Brüsselis pole midagi teha ja siis hakkavad lollusi välja mõtlema. Valgevenet peaks hoopis toetama ja neid märatsejaid peaks karistama kes rikkusid rahuliku elu Valgevenes.Selge et väljaspoolt tuli see sekkumine valimistesse nagu oli ka Ukrainas kus toimus verine võimuvahetus.

 10. robert 2 aastat ago
  Reply

  Arvan et seni kuni Eesti saab EL igal aastaid andameid oma riigi püsimiseks pole meil mingit õigust arvustada iseseisva majandusega Valgevenet Ükski valimiste jälgija pole teinud avaldust et valimistulemusi võltsiti Jüri ilmselt nägi unes kohutavat vandenõu selle brüneti daami vastu kes sai mingi 10 protsenti häältest Lukasenko on küll vanavõitu aga mitte nii nõder nagu need 2 USA põikpead

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.