Reps: kriisidega toimetulekul sõltume teadlastest

Mailis Reps

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles Riigikogus teaduspoliitika konverentsil, et Eesti teadlaste initsiatiiv ja tegevus on olnud koroonakriisi ohjamisel suureks abiks poliitikutele ning aidanud Eestil võimalikult hästi toime tulla keerulistes oludes.

„Poliitikutena oleme täitnud ühiskonna ühe suure ootuse, esmakordselt kasvab teadus- ja arendustegevuse riigieelarveline rahastus 1 protsendini SKPst. Kuid tähtsam kui summa ise, on see, mida ja kuidas me selle rahaga ette võtame,“ rääkis Reps. „Tänased proovikivid – olgu selleks siis koroonakriis, rohepööre või sotsiaalne ebavõrdsus – ei lahene peenhäälestusega. Kriisidega toimetulek nõuab märksa enamat – põhimõttelisi muutusi nii inimeste käitumises, ühiskonna toimemudelites kui majanduse struktuuris. Need aga eeldavad ajast ees olevaid tippteadmisi ja -oskusi.“

Minister märkis, et ehkki tahame olla riikide seas, kes veavad eest Euroopa või isegi maailma digi- ja rohepööret, ei suuda Eesti-sugune väikeriik rahastamise mahu poolest kuidagi võistelda rikaste suurriikidega. „Kuid meie teha on, kuivõrd suudame oma eelised enda kasuks pöörata,“ sõnas Mailis Reps. „Meie trumbid on nutikus, julgus ja kiirus – just need annavad Eestile võimaluse uusi teadussaavutusi ja tehnoloogiaid katsetada ning olla maailmas esirinnas. Seda saab võimaldada vaid kvaliteetne ja mõjus teadus- ja arendustegevus, nii avalikus kui erasektoris, ning sellele tuginev ja seda toetav kõrgharidus.“

Minister Mailis Reps lisas, et teaduse mõju suurendamiseks ühiskonnas peame soodustama teadlaste liikumist ettevõtetesse ja vastupidi. „Samas ei tohi me teaduse majandusliku mõju kasvatamise tuhinas ära unustada, et uued ideed ja avastused sünnivad tänu tippteadusele ning teadlaste vabadusele uurimissuundade, metoodikate ja lähenemisviiside valikul. Ehkki mõnikord võib tunduda, et kõik täna teaduses tehtav ei ole ühiskonna vaatest asjakohane, võib see osutuda vägagi oluliseks homsete väljakutsete valguses. Seda on näidanud meile koroonakriis,“ rääkis minister Reps.

Minister rõhutas teaduse lipulaevade toetamise tähtsust – olgu need siis inimesed, asutused või koostöövõrgustikud. „Peame kujundama teadlaskarjääri paindlikuks ja võimalusterohkeks ning tagama akadeemilisele personalile motiveeriva töötasu,“ ütles Mailis Reps. „Haridus- ja Teadusministeerium teeb selleks kõik võimaliku – suuname lisaraha noorteadlaste järelkasvu kindlustamisse. Ka kõrghariduse tegevustoetuse viie protsendi suurune kasv on abiks akadeemilise järelkasvu ja õppejõudude palga konkurentsivõime tagamisel.“

1 Kommentaar
 1. Igatahes 2 aastat ago
  Reply

  Uhannisatika vastu võitluses ei aita meid mitte ükski teadlane oma manduva kokkulepluse ja allaandmisega.
  Aitab ainult üleilmne kokkulepe, et kõik piirid pannakse 2+2-ks nädalaks kinni, nii riikide ja liiduvabariikide kui ka nende oma piirkondade vahel. Tuleb ka lõpetada igasugune inimeste ringihulkumine, meil Eesti NSV piirides. Kõik pikemad reisiliinid tuleb peatada, säilivad vaid lühikesed ostureisiliinid ning needki jaotatult eri nädalapäevadele. Tihedalt koosolnud inimrühmi pole vaja piirata, iseenesest satikas möllama ei hakka, see tuleb alati väljastpoolt rühma.
  Samuti tuleb tervete seast eraldada kõik nakatunud ja nende lähikondlased, kuni nad enam haigustunnuseid ei näita.
  Mujal aga võib vabalt vanamoodi elada, tööl käia ja suhelda. Ees ootab pime aeg ning mitte turismiaeg, seega on praegu kõikse õigem aeg satikaga asi ühele poole ajada.
  Tean et meid kannustab pidevalt ahnus, kuid peame sellest üle olema. Mitte ühtki reisi välja ja kui keegi väljastpoolt tulebki, siis kohe 2-ks nädalaks puuri, olgu ta Jaana, Andrus, Jack, Katariina, Voova või Toonald.
  Ent on ka loomulik, et seda on vaja teha koos teiste liiduvabariikidega. Soomest Ungarini on terve meel veel säilinud, üllemadiseid ja soroslasi tuleb eirata.
  Kogu maailm saaks kuu ajaga puhtaks ja elu võib vanas vaimus jätkuda. Mitte aga nii nagu praegu oma mõistusega sahkerdades ja otsides igasugu imerohte ja maske, abi posijatelt ja mida veel. Kõige vähem usaldage aga teadlasi, kes soovitavad satikaga harjuda.
  Kuna mida pole teadlane, siis loomulikult ma neist ka eristun ning annan parimat nõu kogu maailmale.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.