Mis on Bideni trumbid?

Enn Eesmaa

Enn Eesmaa, Riigikogu väliskomisjoni esimees

Kiire ja pisut liialdatud vastus sellele küsimusele on – Trump ise. Arvatavasti  kallutas seekord valijate otsust suuresti president Trumpi värvikas ja sageli ettearvamatu isiksus. Samas ei tohi unustada, et seni pole veel ükski USA presidendivalimiste kaotaja saanud nii palju toetushääli. See aga ütleb mõndagi ka miljonite inimeste kohta, kes Trumpi toetasid. Sedagi ei tohi unustada.

Nüüd aga siis uuest riigipeast, kes kelle tänane ametlik staatus on president elect. Sisulisemalt mõeldes pooldavad paljud ameeriklased ja teistegi riikide rahvad Joe Bideni kadestamisväärset poliitilist kogemust, vastupidavust ja rohkeid saavutusi. Kes lugenud Bideni põhjalikku valimisprogrammi võiks koguni ennustada, milliseks kujuneb värskelt valitud riigipea valitsemistaktika ja stiil. Kuid miski pole must-valge siin ilmas. Kindlasti tahab ja koguni peab Biden maailmale ja oma rahvale näitama, et tema juhtimisel muutub USA kurss.

Võimalik, et eksivad ka need, kelle meelest Joe Biden jätkab sealt, kus Barack Obama ja ta ise nelja aasta eest töö lõpetama pidid. Valimislubadustes kinnitas Biden, et teeb muudatusi riigi tervishoiusüsteemis, pagulaspoliitikas, maksuseadustes, timmimist vajab riigipea arvates ka õigussüsteem. Siin on talle kindlasti abiks asepresidendiks valitud Kamala Harris, kes töötanud California peaprokurörina. Oma programmide läbiviimiseks peab presidendil olema hea või vähemalt normaalne töösuhe Kongressiga.

Teada on, et Biden ja tema nõunikud ongi juba läbirääkimisi alustanud Senati liidri, vabariiklase Mitch McConnelliga. Bideniga on see Kentuckit esindav tippmees koos töötanud aastaid ja see on üks uue riigipea plusse Trumpi ees, kes enne presidendiks saamist polnud töötanud üheski poliitilises ametis. Biden aga on koostööd teinud paljude vabariiklastega mitmel tasandil. Muide pole võimatu, et mõnele neist teeb ta ettepaneku koostööd ka jätkata, sest Biden tahab ühendada, mitte lahutada ja leerideks jagada oma riigi rahvast. Kui säilib vabariiklaste ülekaal Senatis on kaalul eluliselt palju. Esindajatekojas jätkub demokraatide enamus. Kubernere on USA osariikides endiselt rohkem vabariiklaste ridadest.

Olen üsna kindel, et USA naaseb kiiresti Pariisi keskkonnaleppesse, millest see  üliriik alles läinud nädalal ametlikult väljus. Ilmselt peatatakse Mehhiko müüri rajamine, millele on maksumaksja raha kulutatud juba mitu miljardit. Võimatu pole taasliitumine Vaikse ookeani partnerlusleppega. Suhete taastamist USA-ga oodatakse mõneski rahvusvahelises organisatsioonis, mille vajalikkuses Donald Trump aktiivselt kahtles. Kindlasti vaadatakse üle START leppega seonduv, sama käib  loodetavasti Nord -Stream kahe kohta.

Muutuda võivad USA suhted Põhja- Korea, Iraani ja mõnegi teise probleemse riigiga. Iisraeli suhtes võib oodata valikulist lähenemist, asunduste rajamist Biden ja Harris ei poolda. Venemaa poliitika jääb ilmselt suuresti samaks. Putinit kritiseerivad nii Trump kui ka Biden. Ega ka Hiina suunal erilist poliitikamuutust oodata ole. Kamala Harris on seni korduvalt rõhutanud Hiina elektroonika edusammudest lähtuvaid ohte USA-le. Inimõigusprobleemid Hiinas teevad muret nii Bidenile, kui Harrisele.

Eestist teab Joe Biden kindlasti rohkem, kui vaid meie aktiivse osaluse pärast NATO-s. Siinkohal võib meenutada senaator Bidenile osutatud au Maarjamaa Risti I järgu teenetemärgi näol. Sellega tänati tema teeneid Eesti toetamise eest NATO-sse pürgimisel. Kindlasti tegeles Biden oma tasandil ka president Obama Eesti visiiti ette valmistades. Lõpuks mõni lause ka Joe Bideni perekonna kohta. Ta abikaasa filoloogiaprofessor Jill Biden aitas aktiivselt kaasa oma mehe ja ta partei edule valimistel. Tulevane esileedi käis mõnelgi koosolekul toetades partei kandidaate Senatisse. Joe Bideni isiklikest tragöödiatest on üsna palju kirjutatud. Tema poeg esimesest abielust Hunter on jurist ja investeerimisnõunik, Jilli ja Joe ühine tütar Ashley on edukas moemaailmas.

Seekordsed presidendivalimised jäävad ajalukku mitmel olulisel põhjusel. USA saab ajaloo vanima riigipea. Presidendi vannet andes on Joseph Robinette Biden Jr. juba 78 aastane. Ta on alati seadust järgides avaldanud teate oma tervisliku seisundi kohta. Seni on kokkuvõte olnud normide piirides, mis on rohkem, kui hea näitaja. Arvestagem, et Bidenile on tehtud kaks ajuoperatsiooni, muudest ihu ja hingeprobleemidest rääkimata. Donald Trump muide seda ülevaadet järjekindlalt oma rahvale ei andnud.

Igaveseks jääb USA ajalukku see, et riik saab esimese naisasepresidendi. Pealegi veel tõmmunahalise. Kamal Harrise ema oli India, isa aga Jamaica päritolu. Mõlemad olid oma alal edukad, mõne aasta eest igavikku lahkunud ema biomeditsiini alal, isa Donald J Harris aga on tänagi Stanfordi ülikooli emeriitprofessor majandusteaduses. Kamala kandideeris viimase valimistsükli alguses koguni partei presidendikandidaadiks, kuid loobus kuuldavasti rahanappuse tõttu. Ta asus toetama Bidenit, kes Harrise oma asepresidendikandidaadiks valis.

Usutunnistuselt baptist Kamala Harris on aktiivne inimõiguste, kaasa arvatud vähemuste toetaja. Sellega tasuks arvestada mõnegi riigi tipp-poliitikuil, kellest paar-kolm viivitasid üsna kaua enne, kui uut USA presidenti õnnitlesid. Sloveenia peaminister sai hakkama aga halenaljaka valestardiga, kui õnnitles Trumpi juba valimisõhtul. Omajagu oli tal selleks ka põhjust, sest USA president seda ju ise ütles ja kinnitas. Venemaa analüütikute arvamused USA valimistest on erisugused. On neid, kes peavad oluliseks dialoogi jätkamist, paljud aga suhtuvad kriitiliselt presidendivalimiste protsessi ja tulemustesse.

Oma kirjutise lõpetan äsja Venemaalt kuuldud rahvatarkusega. Selle kohaselt on Venemaa tähtsaimad valimised mõneti üllatuslikult USA presidendivalimised. See andvat aga teada selle mehe nime, kes on järgmised neli aastat süüdi kõiges, mis Venemaal nihu läheb. No oskavad ikka öelda. Selle kohta, mida ministrid Helmed ütlesin tahan öelda, et polegi midagi öelda.

12 kommentaari
 1. Aja Lugu 4 kuud ago
  Reply

  Biden peab otsustama, kas laseb areneda Hiina-Venemaa sõjalisel ja majanduslikul liidul või üritab saada Venemaad
  kasvõi osaliselt enese leeri.Vähemalt Hiinast eemale. Sellest, et NATO on niikuinii juba vana haige hobune, tuleks teha järeldused ka meie endid poliitikuteks pidavatel tegelastel. NB! NATO ei ole juba ammu kaitseorganisatsioon vaid tegeleb ainult heidutusega.Heidutus võib lõppeda sõjaga meie tillukesel territooriumil, sõjatöösturite hüvanguks!

 2. Põhimõtteliselt 4 kuud ago
  Reply

  nõus, et Pajdnil mingeid trumpe päälä Trumbi polnudki. Tonald kraaksus ja kargas nagu KaKa siin aga kasutegur oli 0.
  Ärikas ikka ei oska poliitikat ajada. Süvariik hakkab igast võimalusest kinni, et talle mittemeeldiv ja mittekuulekas juht porri sõtkuda. On ju selge, et valet pidevalt rahvale kaela määrides saab paljusid inimesi ka kallutada soovitud suunas.
  Sama teevad praegu ka Linnamäe Margus ja Luige Hans. Neile on abikäe ulatanud ka ERRi vanad punarondid.
  Hiljuti vaatasin Õhtulehte. Sealgi oli üks pedestamiskirjutis teise otsas. Kui aga kirjutad otse, mida need peded tegelikult endast kujutavad, et mees imeb teise mehe türa või topib oma munni teise sitaauku, naine lakub teise naise vittu, siis mitte keegi seda tõde ei avalda. Nagu sedagi, et peded tahavad lapsendada just sellepärast, et laste kallal oma väärakusi rakendada. Ja nii lastaksegi lollidel mittemõtlevatel kodanikel vasttaa, kas nemad tõesti ei taha, et elgebeteelased saaksid abiellud? Mida teab aga keskmine lambapea neist väärakatest? Nii nad väärakate poolt hääletama meelitataksegi, kuigi sisult on neid tühine murdosa.

 3. Joe 4 kuud ago
  Reply

  suurriigid USA, Hiina ja Venemaa peaksid sõbralikult kokku hoidma sest nendest oleneb rahu. Väikeriigid võivad pugeda USA ees või toppida oma nina teiste riikide siseasjadesse aga neist ei olene muud kui tuleb lõpetada oma nina toppimine võõraste riikide siseasjadesse ja vaenu õhutamine Venemaa vastu sest isegi hädaohu korral ei lähe ükski riik Venemaa vastu sõtta ammugi mitte NATO. Nagunii meie poliitikud teavad ae Venemaa tahab meiega hästi läbi saada aga kahjuks meie valitsuses on ka natolased ja nendega peab arvestama.

 4. u. 3 kuud ago
  Reply

  Samal ajal kui USA president toetudes tõenditele teatab, et valimised on varastatud, et hääletamisel esines massiivne pettus (mis tõenäoliselt toob kaasa valimistulemuste tühistamise kohtus), ülistab KE uut demokraatide presidenti. Kui see ei ole liitlassuhete rikkumine, siis mis see on?

  • Täpselt... 3 kuud ago

   …nii.Aga see on ju pugejalikkusega tuntud seltsimees, kes korruptanti ülistab.Ise on ta kõik valitsused ja ülemused üle elanud-poiss oskab elada.

 5. Jah 3 kuud ago
  Reply

  Kui ebaõoglased valimised olid USA-s skandaalid ja valed aga ei tohi midagi UsA kohta üelda. helme kaotas oma koha sellepärast et ütles välja oma arvamuse. Ehk aitaks juba USA ees pugemisest sest ta pole meile mingi liitlane, Kas siis ei tohioma arvamust avaldada kas peab teesklema ja valetama. Kus on demokraatia. Ag Venemaa kohta võib kõike üelda ja seda karistamatult. Samuti võivad reformierakondlased karistamatult laimata, mõelda välja valesüüdistusi mis rikuvad inimeste tervist ja segavad nende tööd. Helme pole seda teinud.

 6. Aga sinu trumbid, nannipunn? 3 kuud ago
  Reply

  Jälle lobiseb mehike, kes kogu oma “töömehe”elu ongi ainult lobisenud-alates Tv-ga ja lõpetades KE-ga.
  Kas keegi teab öelda, mida on see vennikene kasulikku teinud, peale lõugade lõksutamise?Kui teate, andke siin teada!

 7. Soo 3 kuud ago
  Reply

  Ilves käis selle uue USA presidendi kintsu kaapamas ja siis on selge et midagi head sealt ei tule ja olukord läheb aina hullemaks. meil juba karistatakse poliitikuid kui nad ütlevad oma arvamusi Bideni suhtes. Demokraatia on kadunud ja mis meid veel ees ootab on arusaamatu. Minu soovitus oleks et tõepoolest tuleks lõpetada pugemine USA ees ja meil pole mingit liitu ega asja selle suurriigiga. Loomulikult teatakse igas riigis kuidas tegutseda ja see on nende asi. Vaid majandus-ja lultuurisidemed on vajalikud.Sõbralikud suhted muidugi peavad ka olema ja jätkem oma nina toppimine teiste riikide siseasjadesse.

  • Näib jah... 3 kuud ago

   …et USA-ga on kööga, kui piider-kamarajura pukki saavad.Võimust võtavad siis kõik eurohullud, pederastid, mustad ning meil teada-tuntud eurokaapijad+KE pugejad eesotsas siinsega.

 8. Kodanik 3 kuud ago
  Reply

  Ehtne eesti” mees”,mitukümmend aastat ajab sooja suust ja ikka juhib riiki. Ehtne keskerakondlane.

 9. Almar Glustsenko 3 kuud ago
  Reply

  Kus on juba (vahemalt 45 tagusest) n6ukaajast oma impeeriumilojaalsete usutlustega tuntuks saanud Enn Eesmaa rattad?

  Kui vaadata sisult Rottsildile alluva Macroni juhitud Auleegioni ordeni nutuvabamuuri ordu ruutlite nimekirja (et.wikioedia.org), siis on need rattad ilmselt sealt parit.

  Ja pole vist loota, et kasutaja tahaks neid rattaid alt ara v6tta selleparast, et seesugune poliits6it on sisult oma rahvuse ja riigi reetmine v66rpoliitanastajate majanduseesmarkide nimel?

  Artikli sisust: Ei ole m6tet kedagi presidendi bv6i aseperesidendina lugejatele kiitma hakata, kui kiitja ei ole v6imeline suvenema (antud juhul USA ja tema osariikide keerukatesse ja erinevatesse) seadustesse, mis ei v6imalda praeguseks hetkeks kull veel vaita, et nutuvabamuuripandeemia junger, Biden v6i enamusele USA-lastelegi oma olemuselt v66ras ja sotsiaalparitoluliste dogmade kaes end ilmsegelt alavaaristatud ohvriks reflekteerinud Kamala (soomeparaselt seega: hirmus) Harris on saanud USAs pukki.

  USA-ssegi tulnukavoolu taastamine.

  Eesmaal ei maksa ilmselt loota, et rahvuskultuuride ADL-foxmanlikuks havitamiseks Eestisse 7 600 000 tulnukat ja kogu Euroopasse 1 500 000 000 poliitsisseosta kavandanud, temale armsad nutuvabamuuri juhtidest sionistid tahavad nuud loobuda sellest plaanist meie valget raasi havitada muudega seginema sundimise teel. Nad ei loobu ja ei lase ka Eesmal seda teha, kuniks Eesma sellele susteemile allub. Kull aga hakkaks Biden presidendina teostama nende kava, et ka USA v6taks m6ne loetud aasta jooksul juurde vastavalt 1 810 000 000 lisatulnukat.

  Pariisi keskkonnaleppesse USA naasmine.

  On samuti sama poliitgalakteemia sisatahk, mille eelarvesse saab kirjutada l6pmatult tegelikult sama tulnukastamiseleppe heaks paadivaid hiigelsummasid, raiuda p6hjamaades (sh Eestis), Brasiilias ja Kagu-Aasias l6putult paljaks p6lismetsi ja istutada snende asemele parismaalastes surmavalt vahkitekitavate 6lipalmide istandusi, ikka selleks, et havitada susteemselt nutuvabamuurile orjastamatuteks jaavaid parismaalasi ja toita lojaalseid tulnuksorje, suhu iganes neid ka pooliitumberasustatakse selleks kohalike parismaiste peremeeste looduharmooniat rikkuda.

  Mehhiko müüri rajamise peatamine.

  Eesti riigi-tv-s praegu jooksva Eesti doksarja viimases osas reetis Eestist sinna emigreerunud mees selle sarja tegeliku eesmargi, mis seisnes selles, et sinna sattunud Eesti paritplu mees oli vaidlustanud Trumpi poolt muuri rahamise samamoodi, nagu eeskatt vaikerahvaste suurte rahvusetuks poliitmuudetud masside teelt havitamise eesmargil, tahab Eestis 92 riigikogulast havitada eesti ugrirahvast, arritades va;gevenelasi meile kattemaksuks kallale tulema, nii ka tahab samasugune end eestlaseks nimetaja havitada nii L6una-Ameerika parismaalaste h6me, keda nutuvabamuur tahab endale USA-sse odavamateks orjadeks osta, kui ka nende praeguste USA alade parismaiseid h6ime, keda t ulijate eest havitada tahetakse.

  USA v6imalik taasliitumine Vaikse ookeani partnerlusleppega.

  Igasugused poliitpandeemilised majandussepped ule naaberriikide peade, mida eeskatt USA nutuvabamuurlased on peale Kennedy ja enne Trumpi aega kogu maailma neile riikidele peale surunud, keda nad on eelnevatel aastatel eeskatt nainud, kui kogu Maailma katvaid oma tulevasi covid-pandeemmajanduspartnereid, on samuti suunatud vaid muudes vaiksemates rahvuslikes riikides ja impeeriumite osariikides h6imurahvusliku isemajanduse ressurside ja nende isetootlemise v6imaluste juurest t6rjumiseks. Selleks et k6rvalolevate vaieste rahvusmajanduste havitamise jarel havitada ka hiljem oma partnerriikide omarahvuslikud majandused ja seega ka viimane lootus iseseisva looduse taastumisel p6hinevasse taasiseseisvumisse.

 10. Maali Maalt 2 kuud ago
  Reply

  Valimistel olid muidugi suured valsifikatsioonid. Trump nägi seda ette, et sotsdemokraadid lähevad libedale teele. Trump oli otseütleja ja seda ei kannata ükski inimene välja. Trump oli puhtalt ärimees. Ta on üle 20 raamatu kirjutanud, kuidas äris läbi lüüa. Nii, et loll ta ei ole. Biden on rumalam. Trump püüdis välja rabeleda Hiina impordi alt. Asi läks päris hulluks, väikeettevõtlus kiratses, sest odavad Hiina kaubad ujutasid terve USA üle. Ta nägi ette, kuidas Hiina lihtsalt ostab üles kõik maad. See ongi see kollane rass, kes tuleb maailma valitsema. Trump püüdis lõpetada USA agressioonid teistesse riikidesse, sest see võttis suure osa eelarvest. Oma kõnes ta küsis, miks oli vaja segamini lüüa Liibüa ja Iraak, ta hakkas välja viima oma vägesid Afganistanist. See muidugi ei meeldinud relvade tootmiste korporatsioonidele. Bidenil on poliitikuna rohkem kogemusi -oranžid revolutsioonid postsovjetlikes maades, Lähis-Idas ja Maidan Ukrainas. Selge on ka see, et vaatamata sellele, et riigid tõstsid NATO rahastamist, ei suuda see organisatsioon tasemel olla. Kindralid on rohkem oma rahakoti paksenemisest huvitatud.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.