Aas: peame jätkama pingutusi elektrivõrkude sünkroniseerimiseks

Foto: Matthew Perry/Unsplash

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles täna videokohtumisel Leedu energiaminister Dainius Kreivysega, et Eesti, Läti ja Leedu peavad jätkama pingutusi elektrivõrkude sünkroniseerimiseks Lääne-Euroopa võrkudega.

Eesti liigub Aasa sõnul seni graafikus ja seatud tähtaeg 2025 on igati realistlik. „Teoreetiliselt on sünkroniseerimine võimalik ka enne seda, aga see eeldab Leedu-Poola merekaabli varasemat valmimist,“ lisas ta.

Minister jagas Leedu muret Astravetsi tuumajaama ohutuse pärast ning kinnitas, et Eesti elektrikaubanduses Valgevenega ei osale. „Samas pole võimalik piirata füüsilist elektri liikumist Loode-Venemaa, Valgevene ja Balti ühises elektrivõrgus kuni aastani 2025, sest füüsikaseaduste vastu ei saa.“ Ta rõhutas, et oluline on Leedu liitumine leppega, kuidas tehniliselt piirata elektrikaubandust kolmandate riikidega.

Aas tõi välja edasise koostöö jätkumise vajaduse kolme riigi vahel roheenergia osakaalu suurendamisel, kasvatades investeeringuid ühendustesse ja ühistesse meretuuleparkidesse. „Puhtama kliima saavutamiseks peame ühiselt veel palju pingutama, aga piiriülene koostöö muudab investeeringud efektiivsemaks,“ ütles minister.

3 kommentaari
 1. Selle tarbeks naabreid pole tarvis,
  inverter sünkroniseerib.

 2. Aja Lugu 1 aasta ago
  Reply

  Kas võrkude sünkroniseerimine Lääne-Euroopaga peab tähendama ilmtingimata lahtiühendamist Venemaast?Teatavasti kasutavad nii Venemaa kui Lääne-Euroopa 50Hz sagedust. Ka pinge on sama. Ehk tuleks võrgud hoopis kokku ühendada? Nii saaks lähitulevikus suunata Euroopasse Venemaal, kus päike tõuseb varem, päikeseelektrijaamade energiat? Ka võiks eesti lülitada võrku piiramatult tuugeneid, karmata,et nende kõikuv toodang suudaks suure võrgu sagedust kõigutada.

 3. pool juttu jumala õige sul 1 aasta ago
  Reply

  JÄTKE NEED KURADI VANANENUD TUUGENID ÜKSKORD MÄNGUST VÄLJA!!! NII PALJU UUI TEHNIKAT ON LEIUTATUD VAHEPEAL: VÕTKU KEEGI VAEVAKS ÜLES OTSIDA JA PÜÜDA RAKENDADA. TULEVAD TUUGENID JA HAKKATE PEAGA VASTU SEINA JOOKSMA.
  VENEST LAHTI{HENDAMINE ON SELGE NARRUS KUUBIS. K}IK MIS TULEB, TULEB NAGUNII KUI ON AEG. EESTIL OLE SIIN MIDAGI PIIKSUDA. EGAS SEEP@RAST EI PEA VAHEPEAL ELEKTRITA OLEMA.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.