Erki Savisaar: kärpekäärid sahtlisse ja majandusele hoog sisse!

Erki Savisaar. Foto: Andrus Tamm

Värske rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus tegi ülevaate riigi rahalisest seisust ja manas lugejatele silme ette kurjakuulutava pildi. Eelarveauk olla nii sügav, et sealt välja ronimiseks on vaja ämblikmehe võimeid. Rahu. Riigi rahalise seisuga on kõik korras. Jah, eelmisel aastal suurenes märgatavalt laenukoormus, kuid punase nupu vajutamiseks ei ole põhjust. Kaugel sellest.

Valdavalt kulus laenuraha koroonapiirangute tõttu kannatanud ettevõtjate toetuseks. Seda võib võtta kui investeeringut koroonajärgsesse ajastusse. Spordivõistlustel saab tihtipeale määravaks hea stardipositsioon. Praegune seis majandussfääris on sellele üpris sarnane. Võidab see, kes olukorra normaliseerudes pakkudelt kõige kiiremini minema saab. Eestil on eeldused konkurentidele kandu näidata.

Kardetust väiksema majanduslanguse ja prognoose ületava maksulaekumise taga on Jüri Ratase juhitud valitsuse otsus keerulises olukorras jõuliselt ettevõtlust toetada. Kui vaadata, millest eelarve puudujääk tekkis, siis selle peamiseks põhjuseks on kriisiabi ettevõtjatele ca 1,1 miljardit ning teiseks põhimõtteline otsus riiklikke investeeringuid mitte kärpida. Võrreldes viimase majandusprognoosiga oli eelarvepuudujääk 286 miljonit eurot väiksem, mis tulenes oodatust paremast maksulaekumisest. Tänu sellele sai pensionitõus neli lisaeurot – 1. aprillist hakkab keskmine vanaduspension olema 552 eurot.

Prognoosi kohaselt kasvab Euroopa Liidu majandus käesoleval aastal 3,7% ja 2022. aastal 3,9%. Eesti näitajateks on vastavalt 2,6% ja 4%. Tundub tagasihoidlik, meie ambitsioon peaks olema kõrgem.

Üleilmsed majandussuhted on viimase aasta jooksul märkimisväärselt muutunud ja muutuvad veel. Iga päevaga väheneb võimalus, et viiruskriisi lõppemisel saame jätkata sealt, kuhu kevadel pooleli jäime. Võidavad need majandussektorid ja ärid, mida toidavad automatiseerimise, digitaliseerimise ning virtuaalkanalitesse kolimise trendid ning ka need, millele tulevad kasuks üha karmistuvad keskkonnanõuded. Just nendesse sektoritesse tuleks suunata jõuline riigipoolne tugi. Seega – kärpekäärid sahtlisse ja majandusele hoog sisse! Kui vaja, võtame laenu. Nutikalt investeeritud rahast saadav kasu kaalub kuhjaga üles intressid.

21 kommentaari
 1. New post on eestinen 2 nädalat ago
  Reply

  Värske uuringu kohaselt on põlissoomlaste erakond Soomes populaarsuselt esimene 21,1 protsendiga. Valitsuserakond sotsid on jäänud teiseks 21,0 protsendiga.
  Kolmandal kohal on teine opositsioonipartei koonderakond 16,4 protsendiga. Keskerakonna toetus on 11,0 protsenti ja roheliste toetus langes alla 10 protsendi – 9,9 protsendi peale, vahendab Helsingin Sanomat.

  • Naiste võrdõiguslased on silmakirjalikud.
   Naistele ei maksta palka ja dividende, intresse laste tootmise eest. Naised ei teeni kasumit laste kasvatamise pealt. Ometigi nad investeerivad lastesse palju õnne ,raha,aega ,tervise.
   Laste tootmise pealt teenivad kasumit pangandus ja Eesti KV,firmad jms.

  • Erki Savisaar vastandub Keit Pentus-Rosimannusele 2 nädalat ago

   Erki. Ammu aeg ülekolida EKRE ridadesse.
   Näed ise,etJürka pettis kõiki vaid isikliku huvi pärast.

  • Esmalt tuleb likvideerida liigkasu pangandus ja inflatsioon.

  • Lisaks rahatrükkimisele inflatsiooni tekitatakse sisendhindade tõstmise abil.
   Nii kuis tõstetakse elektrivoolu hinda siis automaatselt kerkivad hinnad teenustele ja toodetele aga palgad ei kerki.

   Inflatsiooniga hoitakse Eestit vaesuses ja elatustaset madalana.

   Inglismaal puudus inflatsioon ja see toetas majanduse jätkuvat kasvu.
   Andro Roos :” Mõtteid parteidele maksukoorumuse radikaalse vähendamise elluviimiseks (aga ärge lootkegi, parteidel ei jätku mõistust ja mune):

   Alates aastast 973 toimus Inglismaal raha ümbermüntimine iga kuue aasta tagant. See toimus järgnevalt: kuninglik rahapada muutis iga kuue aasta järel olemasolevad vaegväärtuslikud mündid maksevahendina kehtetuks, kogus need kokku ja müntis uue välimusega müntideks. Seda aga nii, et iga nelja vana mündi vastu andis välja ainult kolm uut münti ehk 25% vähem. Iga kuue aasta tagant korrigeeris kuninglik rahapada ka ringlusse lastavate müntide koguarvu, lähtudes otsuse tegemisel järgmise kuus-aastaku planeeritavast riigi üldisest rahavajadusest reaalmajanduse käitamisel. Sellel ümbermüntimisel oli kaks peamist mõtet. Esiteks toimis ümbermüntimine riigi alamatele ühe ja ainsa maksuna. Maksumääraks oli seega 25% kogurahamassist 6 aasta peale ehk 4,17% aastas ehk 0,35% kuus. Teiseks positiivseks nähtuseks ümbermüntimise juures oli see, et kuni münte ümber vermiti, ei kaotanud valuuta ise väärtust, st puudus inflatsioon ja see toetas majanduse jätkuvat kasvu. Selline ümbermüntimisel põhinev süsteem kattis õige pea lisaks Inglismaale terve Lääne-Euroopa.”

   Kas leidsite Andro Roosi tekstist selle lause ?:

   puudus inflatsioon ja see toetas majanduse jätkuvat kasvu.

   Andro Roos : ” Niikaua kuni eksisteerib riigiväline intressiga keskpank ja tema raha, seni ei saa olla ka vaba turumajandust ega tõhusust.”

   Inflatsiooni likvideerimiseks Eesti Riik peab kodanikele tagastama raha mille on kasseerinud Eesti Energia ja Eleringi elektriarvete kaudu ja enam mitte esitama elektri arveid kodanikele sest Eesti Energia ja Elering on riigiasutused mille omanikuks on kõik Eesti kodanikud ehk siis elekter peab olema tasuta.

   Eesti tarbeks piisab kolmest tuulepargist millede tuulikud on 200 meetri kõrgused sest seal on tuult alati.
   Teine variant on päikesepaneelide jaam mille pindala on Sirtsu soo jagu.

   Inflatsiooni likvideerimiseks peab kütus olema tasuta.
   Auto sisepõlemis mootorile paigaldatakse elektrolüüsi aparaat mis lahutab veest vesiniku ja toodab paukgaasi piiramatus koguses ja tasuta.

  • Inflatsioon ongi olnud meie majanduskasv?
   Einar Eiland, EMÜ majandusmagister
   Kui panna graafikule kõrvuti inflatsiooni ja sisemajanduse kogutoodangu kõverad, selgub, et kümne viimase aasta jooksul pole tavakodanik mitte mingit majanduskasvu tunda saanudki.

   Lähtudes Eesti Panga soovitatud statistikaameti andmetest, jõuame hämmastavale järeldusele: majanduskasv ületab inflatsiooni kümne aasta lõikes vaid 1,3 protsendiga. Võib öelda, et sisuliselt nullib inflatsioon majanduskasvu.

   Kui arvestada majandustsükli pikkuseks kümme aastat, see on eelmisest langusest praeguse kriisini, siis on meie majanduskasv tavakodanikule osutunud nullilähedaseks, sest nii palju kui on tõusnud majandus, on kasvanud hinnadki. Tavatarbija pole saadud raha eest rohkem osta saanud. Headel aegadel kogutu on halbadel aegadel kohe kasutusse läinud.

   Meie taasiseseisvumise perioodi viimased kümme aastat pole olnud mitte majanduskasv, vaid meeleheitlik Euroopa hindade tagaajamine. Kõige rängemalt on inflatsiooni läbi kannatanud tavatarbija ehk kõige nõrgem lüli ühiskonnas. Just tema on sunnitud tarbima kõige enam kallinevaid tooteid, näiteks toitu. Ta ei osta kinnisvara ega kulda, mida hiljem kallimalt müüa.

   Naudi roosasid prille

   Seega on valitsuspoliitika osaks kujunenud raha äravõtmine või äravõtmise organiseerimine nendelt, kellest jõud üle käib ja vastava informatiivse seisundi loomine. Selline käitumine on iseloomulik feodaalkorrale, mitte demokraatlikule riigile. Vastuolu ilmneb ka euroopalike tavadega, mille kohaselt riik peaks toimima rahva huvides, mitte looma tingimusi inimeste vaesumiseks. Viimati nimetatud protsessist räägime, sest lõhe Eesti ja Euroopa Liidu sissetulekute vahel suureneb.

   Eesti kõrget inflatsiooni on probleemina käsitlenud ka rahvusvahelised reitinguagentuurid. Ilmselt oli ka nende mure seotud rahva vaesumisega. Ent selle jutu ees on siinse maakamara valitsejad oma kõrvad lihtsalt sulgenud. Seega on pimekurdi mängimisest saanud meie poliitika osa.

   Rahvale valeandmete ja pooltõdede esitamine või olukorra tõlgendamine omakasupüüdlikult on kuritegelik nii valimistel valitsejate poolt hääletanute kui ka ühiskonna suhtes.

   Kreeka laenude puhul oleme valeandmete esitamise julgelt hukka mõistnud. Kuid kahjuks on valelike pooltõdede esitamisest Eesti Panga ja statistikaameti andmetele tuginedes saanud kohaliku poliitika lahutamatu osa. Tegeliku seisundi varjamine meenutab olukorda arstipraksisest, kus patsiendile pakutakse kõhuvalu raviks roosade prillide kandmist ja lõbusate meelelahutuslike multifilmide vaatamist.

   Mõne aja pärast aga selgub, et patsient on surnud või riigist lahkunud. Nii laheneb olukord ise ega vajagi riiklikku sekkumist.

 2. Perseverance 2 nädalat ago
  Reply

  Aeg on niimoodi, et kesikud vaibuvad varsti igavesse unne.
  Rotid põgenevad uppuvalt laevalt.

  • Uskumatu 2 nädalat ago

   See pidi ikka uskumatu suur summa olema mida KE juhtkonnale ja Ratasele maksti valitsuse kukutamise eest. Rahapesijatel poleks mingi probleem olnud miljoneid maksta.

 3. Äkki 2 nädalat ago
  Reply

  Erki avalikustaks, mida me siis nii jubedalt tootma hakkame, et maailma ära vallutame? Ja miks me seda seni pole teinud?

 4. Enn 2 nädalat ago
  Reply

  Soome valitsus ei topi oma nina teiste riikide siseasjadess vaid hoolitseb oma rahva eest. Ega keskerakondlikul valitsusel kerge pole olnud peale Ansipi ja Rõivase valitsemist kui majandus seiskus, meditsiinile ega haridusele raha ei antud. Kaotati ära arstiabi saamise võimalus kohapeal, õpetajate palgad olid imeväikesed, vaesus aina kasvas ja inimesed otsisid tööd välismaal aga Ukraina sai meilttohutult suuri summasid jne.ei tule meelde ühtegi positiivset otsust mida siis tehti.Keskerakondlik valitsus tegi ära suure töö ja elu läks paremuse poole igas valdkonnas aga muidugi segas ka koroonahaigus lisaks varem tehtud vigadele reformierakondlaste poolt.

 5. to perseverance 2 nädalat ago
  Reply

  a äkkisti on sedasi. et laeval peale rottide polegi kedagi.
  muideks, rott kui loom on igati austusväärne ja armas elukas.päris sõbruke.

 6. to äkki 2 nädalat ago
  Reply

  ÜHINEN KÜSIMUSEGA.

 7. to laste kasvatamise 2 nädalat ago
  Reply

  Tähendab naised toodavad lapsi?. Miks nad seda siis teevad kui kasumit ei saa ?
  Sest muud ei oska enesega peale hakata, teevad nagu teised ees, lähevad sama teed, sest ei oska oma elu mõtestada. muudmoodi.
  Muidugi juhtub ikka. Ja muidugi on tarvis meest kinni pidada või laste pealt teenida alimente või abiraha. Kõiksugu asju on , elu on keeruline.

 8. to autor 2 nädalat ago
  Reply

  ME TOETAME MAJANDUS-ÕIGEMINI TEENINDUSHARUSID, MIDA MEIL VÕIB OLLA KUNAGI ENAM TARVIS EI LÄHE. SEE, ET NAD KUNAGI RIIGILE MAKSE SISSE TÕID ENAM EI LOE. SEST KOROONA EI PRUUGI JÄÄDA VIIMASEKS. TA ELAB JA ÕITSEB JÄRJEST UUTES VARIANTIDES. PEALE SELLE ON MUIDKI HAIGUSI.
  SEEGA SPAAD /oli ju selge sitikalegi, et spaast saab hea laksu koroonat/, RESTOD, PUBID, BORDELLID, KASIINOD, TURISM, HOTELLINDUS VÕIVAD OLLA JA TÕENÄOLISELT ON LAHKUMAS. AGA IKKA OLI VAJA NEID LAENURAHADEGA PINNAL HOIDA.
  GLOBALISEERUMINE TOOB KAASA KA EPIDEEMIAD, MÕRGISED LAUBAD, SIGIVUSE SUURENEMISE, ÜLETOOTMIST TA ENAM PIDURDADA EI SUUDA, KUIGI JUST SELLEKS TA LOODI, ET IMEKS ENDASSE SELLE ÜLETOOTMISE. NÜÜD TOODETAKSE JA HÄVITATAKSE TOODANG KUI MÜÜDUD EI SAA. JA SEAL KÕRVAL TULEB ÜLAL PIDADA TOHUTUT ARMEED VALGEKRAESID, KES REKLAAMIVAD, IT-ABIL MÜÜVAD JMS: TRIKID.
  AGA JAH- EESTI NAINE PIDI KANGESTI ILS OLEMA. OSA TÜDRUKUID MÜÜVAD PILTE OMA PEPU NÄITAMISE EEST JA NOORHÄRRAD KA. NUTITELEF. ON ÜKS PAGANAMA HEA ASI- SOOVID MIDAGI ILUSAT VAADATA, MALSA PAARKÜMMEND EURI JA VAATA. VOT SEE TÖÖSTUS ON KÜLL MEIL ARENEMISVÕIMELINE. LAUSA RAHVUSVAHELINE.
  NIIKAUA KUI INIMKONNAL PUUDUB IGASUUNE EETILINE BAAS-VUNDAMENT, ET LEIDA ÕIGEID TEID, ARENGUSUUNDI, POLE KÕIGIL NEIL UNISTAMISTEL MÕTET. SEST INIMESED EI KUJUTA ETTE, MILLINE ON NENDE OSA MAAILMAS, VASTUTUS JA KOHUSTUS, MILLINE PEAKS MAAILM OLEMA, MIDA NEMAD KUJUNDADA AITAVAD, MILLISED SÜSTEEMID, MIDA NAD LOOVAD = ILMA TEISTELE ELUSOLENDITELE HÄDA JA SURMA TOOMATA = ARVESTADES NENDE ÕNNE. SEST INIMESTE ÕNNELIKKUS OLENEB TEISTE ELUSOLEVUSTE ÕNNELIKKUSEST. NEED KÕIK ON OMAVAHEL SEOTUD. TÄIESTI UUT MAAILMA SÜSTEEMI VAJAB INIMKOND JA SEDA REIL ANDA EI OLE. LUGEGE ROHKEM RAAMATUID…

 9. Jane 2 nädalat ago
  Reply

  Ratas tegi sisepoliitikas kõik mis võimalik. See on päris koomiline kuidas Reformierakond jälle võimule sai- tEE oli pikk ja kõverik. Kui palju pidi valesüüdistusi välja mõtlema et teelt võimule kõrvaldada inimesi poliitikast kuni jõuti tippu ja koalitsioon lagunes. Küllap oleks veel süüdistusi leitud aga Ratas ei tahtnud seda.Mulle ei meeldi välispoliitika mis pole keskerakondlik ja ei meeldi praegune rahandusminister ja välisminister. Välisminister peaks siduma kasulikke leppeid ja mitte toppima oma nina teiste riikide siseasjadesse. pole kerge olla liidus erakonnaga kellel on peavoolumeedia ja kapo soosing ja küllap ka prokuratuur pooldab neid. Meeldiv on alati lugeda keskerakondlaste arvamust kes ei kritiseeri teisi riike vaid hoolivad oma riigist.

 10. Väga 2 nädalat ago
  Reply

  kena, et hakkame taas kokku panema maaparandustraktoreid, tootja aukudega telliseid ja kergesti katkimibeat aknaklaasi. Samuit loodust kaitstes läheme üle klaasist pudelitele. Ja laevadel tõstame purjed üles.
  Loobume e-ainetest ega lase ka ühtki toodet nendega sisse. Ainult oma!
  Veel oleks vaja hakata tootma jalavarje ja avada õmblusvabrikud. Inimesed saaks ropult tööd ja kasumilt saaks tohutult makse. Iga pluusi, kopi ja mantli seljale õmmeldaks suur kiri “See ei ole toodetud Hiinas”.

 11. to väga 2 nädalat ago
  Reply

  Kas su kujutlussvõime tõesti n ii unine on? Et unustatud vana ogi uus? Osaliselt. Mõnikord.
  PROBLEEME EI SAA LAHENDADA SMALT TASANDILT, KUST NAD TEKKISID. A.Einstein

 12. Triin 2 nädalat ago
  Reply

  Kõik kirjapandu ju õige, ent selle üdini rumala ja ahne oravapundiga te seda teha ei saa. Juba peatati teeehitus, (tööta seega teeehitajad), ehitussektor sai põntsu, kuigi Teder oravaid kõige rohkem kuldas (tööta jäävad ehitajad), kuigi kehtestati keskide nõudmisewl maksurahu, siis nende näriliste hambad sügelevad ikka hirmsasti kärbete järele. Ega need inimesed kaugemale “eelarve tasakaalust” pole võimelised mõtlema. Riik on nende isiklik liivakast ja ainult nendel ja nende kintsukaapijatel on õigus rikas olla. Jüri Ratas aga mängis kahjuks inetut rolli eelmise valitsuse kukutamisel, kes oli tegus. Topiti nii inimeste suud kinni (ei mingit rahva õigust riigikorralduses kaasa rääkida) kui aitas kinni mätsida “rahapesu” kuritegelikku tausta. Tõepoolest kas K. Krachti jutul on tõepõhi all, kes sai kasu Eestist (peale välispankade) ja kuhu kadus järjekordne hiigelsumma –jutt 1 miljardist. 17 aastat hoidsid oravad oma “targa juhtimisega” meid näljapajukil, õitses “käsi peseb kätt” poliitika nagu nõuka ajal, ja kasusaajad laulavad neile hosiannat nüüd. Lausa 28-33% toetajaid.Kurb, et Rattas polnud riigimehelikku ainest, et mitte lasta neid riigi hävitajaid taaskord võimule.

 13. to Triin 2 nädalat ago
  Reply

  PAREM JÄÄGU NAD TÖÖTA KUI TOODAVAD VALESID ASJU VALEL AJAL.
  NEID TEID NII SUURI POLE VAJA! AINULT TEATUD OSALE ELANIKEST -NEILE,KEL AUTOD. POLE VAJA MIIPALJU KIHUTADA JA MÕTTETULT SÕITA.
  NIIPALJU MAJU POLE VAJA, MIS SEE ON MINGI EESTI BLACKSTONE- TOOTA POTENTS.ELANIKETA MAJU
  INVESTEERIMISEKS !!! MIDAGI NII LOLLI ON RASKE VÄLJA MÕELDA. OMETI ON NEED PILVELÕHKUJAD KÕIK SELLELS TEHTUD. INVESTEERITAKSE KINNISVARASSE, MIDA ILMSELT LEEGI KASUTAMA EI HAKKAGI. MISSUGUNE ENERGIAKULU !!! A NO TÖÖTUD SAAVAD TÖÖD…EHK MAKSTA PAREM NEILE KODANIKUPALKA
  NENDE MÕTTETUTE, TOHUTULT VALGUSTATUD ;MONSTRUMITE ASEMEL., MILLE VASTU MILJONID, SAJAD MILJONID LINNUD END SURNUKS LENDAVAD.
  KUNA NEID MAJU TÄISKASUTUSSE EI SAA TULEB SIIA MEELITADA RIKKAID, HARITUD SUGUNEEGREID, NAGU KEEGI SIIN NIMETAS. KOHALIK ABORIGEEN ELAB ENAMUSES VAREM EHITATUD MAJADES, SEST TAL POLE UNENÄGUDESKI NIIPALJU RAHA ,ET MONSTRUMISSE KORTER OSTA JA EGA TAHA KA.
  EHK AITAB JUBA SUURUSHULLUSTUSEST, MIS KÄIB ÜLE JÕU RIIGI ELANIKKONNA ENAUSELE. NAD EI TAHAGI JU MUUD KUI ELADA OMA ONNIKESTES 20m2- 50m2 OMA AIAKESES, PÄRISPUUDE ALL. SÕITA EI TAHAGI TEAB KUI KAUGELE KOGUAEG, VAID OMA PISIKESE LIIKURIGA MIS SIIS KÄIB ELEKTRI VMS.
  TÄHTIS ON SEE, ET NAD END VÕLGADESSE MÄSSIMATA /kui neile üldse võlga antaksegi/,JAKSAKSID NEID NÄLGIMATA JA LEMMIKLOOMI NÄLJUTAMATA OSTA.

 14. Ratas on reetnud pidevalt. 2 nädalat ago
  Reply

  Savisaare jalgealust õõnestas Repsi ja Simsoniga. Reetis tema ja ja sulimisega astus Savisaare kohale. Tühjad lubadused. Tema lubadus aastate jooksul oli presidendi otse valimine. Oli lubadus E hääletuse kaotamine. Oli lubadus pensionid tõsta 100 euri. Oli lubadus seista näoga rahva poole kuid keeras taguotsa. Neid lubadusi oli palju ja siis reetis EKRE aidates sellega oravad valitsema.
  Ratta teed on saatnud pidevalt reetmised ja reetur jääb alati alatuks ning reeturiks.

 15. Ikka edasi. 1 nädal ago
  Reply

  Ainult majandus ei põruta üles vaid alla. Kahjuks sa ei mole isa vaid lontiskõrvadega suutmatu poeg.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.