Välisminister pakkus välja, et Eesti ja Venemaa võiksid ratifitseerida piirilepingu

Eesti-Venemaa riigipiir Saatse kandis. Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Välisminister Eva-Maria Liimetsa sõnul võiks Eesti astuda esimese sammu ja välja öelda, et on valmis ratifitseerima Eesti-Vene piirilepingu. Edasi on tema sõnul oluline, et protsess käiks käsikäes Vene poolega. “Olen veendunud, et Eesti huvides on endiselt see, et Eesti ja Venemaa ratifitseerivad allkirjastatud piirilepingu ning ametis olev Vabariigi Valitsus on põhimõtteliselt valmis selles küsimuses edasi liikuma,” ütles välisminister Liimets teisipäeval Riigikogus.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas kommenteeris välisministri poolt väljaöeldut: “Mõistlik edasisamm. Riigid vajavad piire ja antud juhul on tegemist mitte ainult Eesti, vaid ka Euroopa Liidu piiriga. Kui teeme selle pooleli jäänud sammu lõpuks ära, saame kindlamalt tulevikku vaadata.”

Riigikaitsekomisjoni esimees Enn Eesmaa kommenteeris ratifitseerimisplaani: “Piirileppe küsimuses olen algusest peale olnud konstruktiivsel seisukohal. Tavainimese tarkus peaks ju ütlema, et kui naaber on keerukalt isepäine, vaata kõigepealt üle oma aiapostid ja väravad. Piirilepe on vajalik nii Eestile, Euroopa Liidule kui NATO-le. See on tähtis loomulikult ka Venemaale, nii nagu kunagi Tartu rahu, sest reguleerib ja hõlbustab rahvusvahelist suhtlemist.

Samas ei saa ega tohi piirilepingut sõlmida ükskõik mis tingimustel. Olen Riigikogus selle protsessi parlamentaarset tasandit näinud ja jõudumööda suunanud väga lähedalt ning tean, et Venemaa on igal tasandil keeruline ja puhuti raske vastane.

Riigikogus oleme lähtunud põhimõttest, et püüame oma vene kolleegidega edasi liikuda enam-vähem samas tempos. Oleme olnud initsiatiivikad, Venemaa seadusandjate tempo on seni olnud ettevaatlik, et mitte öelda pidurdav. Kui Eesti ka valitsuse tasandil tahab nö esimese avakäigu teha, siis ootan huviga, mis juhtuma hakkab. Hoopis nigelamalt positsioonilt kunagi alustanud Soome on ju mõndagi saavutada suutnud.”

11 kommentaari
 1. Kuna Petserimaa ja Jaanilinna alad kuuluvad Eestile siis Eesti piir peab kulgema vastavalt Tartu rahulepingule. Eesti Põhiseaduses on kirjas ,et need maad kuuluvad Eestile.

  • Need alad tuleb tagasi võtta ja asustada Eestimaa vene elanikkonnaga.
   Aga kus sa sellega. Eesti riik lakkas olemast juba 1992 aastal sest siis Peterburi maffia erastas Eesti Politsei.
   Sellest ajast saati puudub piirivalve Eesti ja Venemaa vahel,samuti.

  • Pööklander 2 aastat ago

   Seee on häää mõte!
   Aeg võtta vene ruts ja kohe rikkad kah veel.

 2. Nüüd 2 aastat ago
  Reply

  on kari reetureid koos ja lägeb vabadussõja mõnitamiseks.
  Kindlasti on reetmise poolt Ratta Jurka Ühtse Venemaa lepingulised, siis KaKa rollotajad, Indreku pedesotsid. Lisa tuleb ka isamaareeturite seast, nt Ladõnskaja Vika ja kindel ei saa olla ka Lotmani Miša häälekeses. Saare,äe Üllar on küll pede, kuid siin võib ta ehk seda reetmist mitte toetada.
  Igatahes on paras ülekaal olemas ja mõned vastalised ei suuda takistada.
  Kuidas edasi? Kõigepealt tuleb muuta põhiseaduse §122 sest seal on selgelt sätestatud Tartu rahu piir. Teised piirilepingud selle alla ei käi, need on nt Eesti-Läti maa-, mere- ja õhupiirileping. Kuid samuti ka Eesti-Vene merepiirileping. Muu on määratud Tartu rahuga. Et üks seda ei tunnista ja tahaks selle reeta ka 2/3 riigikogust, komistavad nad ikkagi põhiseadusele. §122 muutmine võtab aga aega mitu aastat, sest vajalikku arbu hääli ei saada kohe kokku.
  Kuid ega seegi ole veel otsustatud. Sest õiguskantsler ja riigikohus teevad tellimustöid ja tõlgendavad sätet nagu makstakse või neid ähvardatakse. Viha-Kersti kõne alla ei tule, sest tema võib tarfutada ainult pärast.
  Kuid kuna õiguskantslerid on meil samuti reeturid, juba teame seniste otsuste põhjal. Seega võibki juhtuda nii, et presidendikssaamise lubaduse eest Madise Ülle tõlgendab seda üheseltmõistetavat sätet nagu vaja. Ning 3 bandet + reeturid viivad ruttu läbi lepingu kinnitamise Venemaale meeldivas vormis. Helmed ja seedrid küll räuskavad aga nad jäävad toorele lollile jõule alla. Ning olemegi 4,7%-st maa-alast lahti. Ning Venemaa võteab ette järgmised sammud meie rüüstamiseks ja mõnitamiseks..

  • mille omanikuks sai Hodorkovski.

  • Almar Glustsenko 2 aastat ago

   Justnimelt, Helmed ja Seedrid räuskavad, kes Rail Balticu raha ootuses, kes jalutab Joalat mõnitava massooniga Viljandis, aga kodukaitsele ei anna erakonnast välja oma pearaha neist keegi.

   Vaid juba 400 000-500 000 euro eest aastas oleks ka piir kohalike jäägrite poolt paremini kaitstud püssiga, kui majanduskurjategija, Elmar Vaheri retside poolt. Ka igasugu Eesmaade ja Liimetsade eest seestpoolt, misiganes möla nad siia ei kirjuta.

   30 aasta tagune Mossadi op, (Vene) Ida-Ugrila ja kaug-Ida rahvaste alade vallutamiseks, on taas „covidiga” väga ägedasse faasi jõudnud. Russid võivad küll hambuni tuumarelvastunud olla (rahvuslane.blogspot kirjutab, et Putin ei ole pigem russ), aga nad on suuresti segurahvas ja enne Ugrilasse ja Kiievlasse saabumist lõunas märgataval määral juutlaga segunenud (enne ugridega segunemist ja põhjamaises olemuses „koju jõudmist”).

   Seega on see pigem eesti maarahva ugride ja läti ning leedu baltide rida, et piir siitpoolt peaks ja me oma kodumaa looduse, ülejäänud maailma-juudistatuile eeskujuks, säilitaksime ka teispool Tartu Rahu piiri,

   Kusiganes Euraasia vabamüürlased seda Tartu Rahu piiri omaarust näevad.

   Seega seto, võro, Peipsiääre ja Narovia kodukaitse peab koos ingeri, isuri, vadja, vepsa, liivi, läti ja vanausuliste kodukaitsega kaitsma Tartu Rahu piiri puutumatust mõlemalt poolt ja (pigem iga kohalik rahvuskogukond eeskätt igaüks eraldi) kogukondlikult korraldudes ja alles siis suur-riklikult korraldudes ja nii Kremlil, kui Süldikogul on mõistlik seda rahastada, aga oma impeermöla ja –poliitika sellest eemal hoida.

   Galakteem- ja üleilmajuutlale on alati kohalike sõda kasulik ja Mossad ässitab alati pärismaiseid üksteise kõridesse. Karabahhijad ju ka kargasid jälle, mis kole ja keev veri (nagu Eesti teatrite 1980-90-te juudiarstid ütlesid: veri guud) ei lasknud neil sellele mõelda

   (sest nad on ju isakesed-peremehed ja neil ei sobi tunnistada, et nad on Mossadi lastesõim),

   et tegemist oli jänki-juutla poolt Trumpi võõrasse sõtta juhtimise kampaaniaga, nagu Kennedy omal ajal Kagu-Aasiasse. Einseln ju taples ka Eestis lõpuni hmeeride ja kongide kommunismiga, nagu siiami kaksik, seljad piltlikult vastamisi, koos San Su Tshiiga. Ega ta muidu indiaanide mahanottijate Arlingtoni „rahusse” puhkama ei läinud.

   Kas teist keegi on kuulnud, et Eesti Politseisse, KaPosse, Teabeametisse, Kaitseväkke, Kaitseliitu ostetud Mossadi Gladio-B vabamüüri sõdurid on vabatahtlikult lläinud Osvald Sasko man ja teatanud, et tahavad anda vapslikku vannet „Surmani Kodumaa Kaitsel” ning öelda oma eelnevast vabamüüris riigireeturiks olemisest lahti?

   Näiteks Terras või Ühtegi, Vaher või Preimvalts, Heldna või Sinisalu.

   Mis te arvate, miks see bande õhutab ajalehtedes oma orduvendi ja muidu nõrgema närvikavaga peosttoidetavaid kodudes hambuni relvastuma ja siis mängib oma vabamüürikohtutes maha kuude viisi etendusi, mis päädivad hoiatustrahviga, mille tasumist me kontrollida ei saa? Mis pagana relvaladu kaminatel, laskemoonamuuseumid korrusmagalates jms. Kas teist keegi tunneb niisuguseid inimesi?

   Kas seakatk ei olnud loomade „covid”, et sul poleks metsa asja, ostaksid liha vaid Soome juutla lihakombinaadist, mune Boba-juutlast ja Elmar käiks end hästirahastanud Mardi järel ja korjaks seto jäägritelt kasutuks muutunud sileraudseid ja vibusid ära?

   Sestap ongi juba ammu tekkinud küsimus, et kas vaenlane on hoopis su selja taga. 23.08.2020 ma peaaegu Kaarmanni surema jätmise kohas tundsin, mis tähendab, kui selline vaenlane on su selja taga, kes tahab pärismaist isakest ja su vajadusel olulist liitlast (antud juhul Lukashenkat) hävitada ja kui sa ei taha enam Toompea lossi poole seljaga seista, sest sinna on ostetud 92 samasugust inter-juutla demokra(s)ti.

  • Kodanik 2 aastat ago

   Aga miks mitte kohe Venemaa kooseisu astuda? Vot siis kuhu kunagine RR on jõudnud.

 3. Almar Glustsenko 2 aastat ago
  Reply

  ….. see on tähtis ka siinsele peremeesrahvale, ugridele. Tartu Rahu. Nii, nagu kunagi oli võibolla Enn Eesmaa, nüüdne Rottsildi-Macroni-Kallase Auleegioni Ordeni anastajarüütlite ordu sell.

  Eesmaal ja Liimetsal on aeg mingite muude liistude juurde naasta. Kui on naasmisel abi vaja, siis vapsid aitavad koos Osvald Saskoga, Tartu Rahu Sihtasutuse juhiga, kelle talu, koos arhiiviga, te juutla, piirileppe ootuses, asja maha põletas.

  … või kujutasite ette, et see oli taas Inga Raitari maal olev KaPo poolt „sibitatud” peldik?

  Enne kustub pirg Põrgupõhja katla all, kui teie nutuvabamüüri kõigis tegemistest sotti võib saada.

 4. Jane 2 aastat ago
  Reply

  Mul on vahest tunne et Eesmaa polegi keskerakondlane. Keerukalt isepäine on EL kes topib oma nina teiste riikide siseasjadesse. Venemaa pole saatnud teistesse riikidesse presidendikandidaate et nnde rahu rikkuda. Vist on kade meel et Venemaal on olnud rahulik aga paljudes EL-u riikides ja USA.s mõratseb rahvas tänavatel.Keeruline ja raske vastane on hoopis EL ja NATO kes pole kunagi kedagi päästnud isegi siis kui isislased ründasid eurooplasi. Venemaa aitas Süürias vabastada isislastest territooriumi ja sealt enam põgenikke ei tulnud. Armeenia ja Aserbaidzaani vahelise sõja aitas Vrnemaa rahulikul teel lõpetada mitte NATO. Ma pole üldse aru saanud mida head on NATO teinud peale vihavaenu soodustamise Venemaa vastu.Meil on võõrvägi sees ja me pole vabad vaid liidus ja ei saa ise otsustada mis meile hea on. Praegune Venemaa tahab meiega hästi läbi saada ja meil oleks kasulik sama teha. Meie vihavaenu õhutamine on naeruväärne sest hea läbisaamine naabriga on rahule tähtis ja isegi hädaohu korral ei läheks mitte üks riik Venemaa vastu sõtta. Kardan et see piirilepe tuleb selline mida Venemaa vastu ei võta sest meelega tehakse siit poolt see Venemaale vastuvõtmatuks et saaks jälle ära panna. Mulle ei meeldi et Ratas soovitas välisministriks naise kes polegi keskerakondlane ja kes selleks üldse ei sobi.

  • Almar Glustsenko 2 aastat ago

   Kui tekib vahest mõistuslikult seletamatu tunne, siis venelaste vanasõnaks nimetatav ütelus sõnab sellepeale, et on vaja risti ette lüüa,

   pärismaalaste rahvususulises otseses tõlkes, seega end rasvase ristiga maha tõmmata või risti lüüa, nagu Eesmaa sugused vabamüürlased ilmselt seda oma vaimusilmas, Eesti 900 000 ugri suhtes ja muude siinsete rahvuslaste suhtes ette näevadki.

   Sellest, et miks Mossadi poolt oma Gladio-B-sse ostetud isislased, kes on kohalikesse politseidesse, kaitseliitudesse, kapodesse ja rahvuskaardivägedesse sisseostetud, alates vähemasti 1970-test “omarahvuslike itaalia kommudest” terroristidena tavaliselt ründavad ja terroriakte toime panevad, Pariisis, Hispaanias, Rootsis, Utöyas ja Uus-Meremaa Ristikirikulinnas, pikaajalisi, politsei poolt millegipärast ärahoidmatuid tapatalguid korraldada saavad,

   võid lugeda RahvuslikTeataja.ee numbritest 1-7, 2017, ja senistest 2021 numbritest, lk 10-11 artiklisarjast Terroritegusid panevad toime võimud ise.

   See on aga küsitav, et millist, enne valimisi Trumpi üle ookeani sõjalisse konflikti kaasamise katset aitas Venemaa ära hoida, kui Putin kohtus umbes aasta tagasi, üsna peatselt peale, Kaukaasias tegutsevate sionistide poolt, tolle Armeenia peaministri kohale laskmist, Pushinjaniga, kellel on kästud oma poliitilist tõsiseltvõtmatust rõhutada sellega, et ta longib tavaliselt avalikult ringi seljakotiga, nagu Sõõrumaa oma vabamüüri-juutide LHV-le tehtud reklaamis, Patarei vangla hoovis

   ja kes suutis hästirelvastatud, Auleegioni Ordeni vabamüürlase, Ojulandi, sõbra meelitada Karabahhi üsna mitmeid kohalikke sõdurite elusid mõttetult nõudnud konflikti.

   Antud juhul tundub Venemaa, nagu kobra, kes ootab oma asustuspiirkonna ääres, et milline pime hiir talle parajasti suhu jookseb.

   Ülilustlik oli hiljuti, märtsi lõpus, vaadata mingit kogumemist, millel norrakast NATO peasekretär (kelle nimigi praegu enam meelde ei tule) ebalevalt midagi väitis, nagu teda oleks Norra fjordide kaljudelt esimest korda kinnipüütud ja suure avalikkuse ette tiritud, nagu neid Kaukaasia lambakarjuseid, keda oma mägedest otse Nõuka kroonusse kupatati.

   Aga tänapaeval, eriti Rottsild2010-järgsetel “covid”-aastatel, on ilmne naiivsus rääkida ainuüksi militaarsõja ärahoidmise olulisusest, kui isegi just Eesti ja Baltikumi kaudu käib vist olulisim Lääne vabamüürlaste e-ühiskondlik poliitmeedia vallutus-rünne Venemaa, seega Ida-Ugrila vastu.

 5. Almar Glustsenko 2 aastat ago
  Reply

  PARANUS

  …Rockefeller2010-järgsetel…

  AGA ON VÄHETÕENÄOLINE, ET KA ROTTSILDID SELLE ROCKEFELLERI 2010 MAAILMA PÄRISMAALASTE LUKKUKEERAMISE MRP-GA EHK “covid-19 “-ga KOHE EI ÜHINENUD

  (Jüri Lina, RahvuslikTeataja.ee, 1/ 2021-1)

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.