Eesti hoiab oma regiooni julgeolekuküsimused ÜRO Julgeolekunõukogu fookuses

Foto allikas: Välisministeerium

Täna, 4. märtsil andis välisminister Eva-Maria Liimets valitsuskabineti nõupidamisel ülevaate Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmesuse senise tegevuse tulemustest ja eesmärkidest 2021. aastaks.

Ministri sõnul on Eesti aastaga tõestanud, et ka väikeriigil võib olla ÜRO Julgeolekunõukogus arvestatav mõju. „Eesti esimene aasta Julgeolekunõukogu valitud liikmena oli edukas. Meie rahvusvaheline tuntus on kasvanud ning oleme näidanud end usaldusväärse liitlase ja partnerina. Lisaks andis COVID-19 pandeemia meile võimaluse teha Tallinnast juhitud kõrge kvaliteediga virtuaalsete istungite korraldamisega ajalugu, mille kaudu kasvatasime oma digiriigi kuulsust ning avasime uusi uksi oma tehnoloogiaettevõtetele,“ sõnas minister Liimets.

Eesti eestvedamisel arutas ÜRO Julgeolekunõukogu kahel korral ränki inimõiguste rikkumisi nii Valgevenes kui ka Krimmis. Samuti on Eesti seisnud selle eest, et Venemaa rahvusvahelise õiguse rikkumised Ukrainas ja Gruusias oleksid ÜRO liikmesriikide ja maailma avalikkuse tähelepanu all ning toetaks praeguse olukorra paranemist. Minister lisas, et oleme aidanud julgeolekupoliitika aruteludesse tuua kliimamuutuste mõju: „Olime möödunud aastal sellel teemal toimunud istungi kokku kutsujate seas ning toetame ÜRO peasekretäri eriesindaja nimetamist kliima ja julgeoleku küsimustes.“

2021. aastal Eesti eesmärgid ja prioriteedid Julgeolekunõukogus ei muutu. „Ka sel aastal on Eesti tegevuse keskmes kõik, mis puudutab meie regiooni vahetut julgeolekut. Seepärast kutsun 12. märtsil Julgeolekunõukogus kokku kõrgetasemelise mitteametliku istungi Krimmi teemal. Ühtlasi märgime sellega ära seitsme aasta möödumise Krimmi annekteerimisest,“ ütles Liimets.

Eduka töö tulemusena sai Eesti 2021. aastaks pealäbirääkija rolli Afganistani ja Euroopa Liidu operatsiooni Irini teemal – koostöös vastavalt Norra ja Prantsusmaaga.

Sellel aastal lasub Eestil ÜRO Julgeolekunõukogus suurim vastutus juunis, kui Eesti juhib taas eesistujana nõukogu tegevust. „Soovime jätkata küberjulgeoleku küsimuste tõstatamist Julgeolekunõukogu istungi korraldamise kaudu ja kavandame kõrgetasemelist laste õiguste teemalist arutelu,“ ütles minister.

Lisaks kiitis Vabariigi Valitsus heaks välisministri ettepaneku esitada Eesti uus ÜRO Julgeolekunõukogu kandidatuur valitud liikme kohale perioodiks 2050–2051.

5 kommentaari
 1. Vägistati naine 1 aasta ago
  Reply

  Gran Canaria saarel on vahistatud neli kahtlusalust, keda kahtlustatakse 36-aastase naise grupivägistamises läinud reedel. Naine oli läinud meeste käest küsima nende olukorra kohta. Kahtlusalused migrandid on pärit Põhja-Aafrikast

 2. Soo 1 aasta ago
  Reply

  Ma ei usu et see Ratase poolt sokutatud välisminister ülde midagi õigesti teeks. Ta pn õelust täis ja toetab riikide rahurikkujaid ja rahutuste korraldajaid. Ta pole kunagi olnud keskerakindlane aga arvan et president soovitas teda. r Ratase sisepoliitika oli suurepärane ja tõeliselt keskerakondlik kuid välispoliitikas käitub mitte nagu keskerakondlane.

 3. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Nojahmul lähetuju alati nulli ja vererõhk tõuseb kui ma selle naise kirjutist näen isegi kui ma seda ei loe.

 4. Kapo on reetur 1 aasta ago
  Reply

  Samamoodi ,millest Kersti Kracht jutustab,et tuhandeid majandus kuritegusid mätsitakse kinni,tehakse mistahes teiste kuriteo liikidega.
  90-ndate alguses kriminaal politseinikud ise otsustasid kas algatada kriminaal asja või mitte. Suvisel ajal visati avaldused prügikasti ja mindi randa päevitama, õlut jooma ja naisi lantima.
  Siis kui Harry Pääsuke sai prefektiks siis ta pani politseinikud tegelema näitliku silmakirjaliku tööga. Igale avaldusele pidi reageerima näitlikult s.o. pidi algatama näitliku kriminaal asja. Mis seisnes selles,et 20 lehekülge pabereid trükiti täis ja kahe kuu möödumisel saadeti kannatanule teatis millega teavitati,et ” me otsisime kurjategijaid kuid ei leidnud neid,me otsime edasi ”
  või siis ” me aktiivselt tegeleme kriminaal asja lahendamisega,kui saame lahendatud siis teid teavitame” siis pandi need 20 lehekülge näitliku kriminaal asja seifi hoiule ja mitte keegi enam neid ei puutunud. Kriminaal asju ei lahendatud ealeski sest Politseinikud istusid vaid kabinetis ja trükkisid näitlikke kriminaal asju.
  Politseinikud väljusid kabinetist vaid keha kinnitamiseks,toaletis käimiseks ja koju minemiseks.
  Kurikuulsaim näitlikuse tipp on taskuvaraste reidid.
  Sellest hiljem.

 5. Eve- 1 aasta ago
  Reply

  USA on agressiivne riik. Praegune president on sõja õhutaja ja ässitaja. Aga me peame pugema USA ees sest EL nõuab.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.