Aab: Ida-Viru üleminek toob muutusi ja loob võimalused kiireks arenguks

Stuudioarutelu. Kadri Simson, Jaak Aab

Täna Narvas toimunud seminaril “Rohepööre ja Ida-Virumaa tulevik” tõdeti, et eelkõige on üleminek kliimaneutraalsele majandusele võimalus lahendada piirkonda pikka aega vaevanud probleeme ning tuua uut arenguperspektiivi.

„Investeeringutoetuste maht, mis seoses õiglase üleminekuga järgmise seitsme-kaheksa aasta jooksul Ida-Virumaale tuleb, on märkimisväärne,“ sõnas riigihalduse minister Jaak Aab. „Näen esimest korda väljavaadet, et Ida-Virumaale, kes on 1990. aastatest töötuse probleemiga maadelnud, avaneb nüüd reaalne võimalus seda põhilist probleemi päriselt lahendama asuda. Piirkonda tuuakse uusi ja paremini tasustatud töökohti, samas toimub inimeste ümber- ja täiendõpe liikumaks traditsioonilistest sekoritest nagu põlevkivitööstus, uutesse valdkondadesse ning sellega luuakse tulevikuperspektiiv ka noortele.“

Suure ulatusega muutused ei mõjuta üksnes põlevkivisektorit ja selle töötajaid, vaid piirkonda tervikuna. Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simsoni sõnul on õiglase ülemineku vahendid mõeldud just selleks, et Ida-Virumaal muutusi ellu viia. Lisaks otsesele rahalisel toetusele, on aga võimalik saada ka eksperttuge. “Eesti pole ainus, kes ülemineku väljakutsetele vastu peab astuma. Juba mõnda aastat tegutseb komisjoni toel platvorm, mis aitab regioone, mis on kivisöest loobumas. Oleme nüüd seda laiendanud ka pruunsöele, põlevkivile ja turbale ning ma väga julgustan Eestit sellega liituma,“ rääkis Simson. „Meil on rohkelt näiteid, kus riigid Poolast Rumeeniani ja Saksamaast Tšehhini on saanud konkreetset abi muutuste läbiviimise ning uute võimaluste ja töökohtade loomise planeerimisel, olgu see energeetikas, tööstuses või turismisektoris. Usun, et Eestil oleks kasulik teiste kogemusest õppida ning uurida, kas ja millised lahendused võiksid toimida ka siin.“

Veebiseminari on võimalik järele vaadata korraldaja Euroopa Komisjoni Eesti esinduse kodulehelt.

5 kommentaari
 1. Kohutav lugu 1 aasta ago
  Reply

  Rootsi politsei teatas täna , 5. märtsil, et uurib terrorikuriteona riigi lõunaosas Vetlanda linna keskuses toime pandud rünnakut, milles sai vigastada 8 inimest. Rünnak toimus kella 15 ajal pealelõunal kohaliku aja järgi. 20-aastane mustanahagaline mees ründas, hõigates kiitust ….le.

 2. Pistisega 1 aasta ago
  Reply

  majandust ei turguta. Vaja on viia riigikogu ja valitsus Sirgalasse ja Viivikonda. Nednega lähevad kaasa ärikad ja tööstus saab uue tõuke. Samuti muutub piirkond kiiresti eestikeelseks ja -meelseks.

 3. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  See on õige tegevus aga kas EL lubab meil tegutseda selle suunas. Me pole ju iseseisvad. Ansipi valitsemise ajal tekkisidki töötud ja inimesed põgenesid välismaale raha teenima. Kui vahepeal poleks olnud Ansipi ja Rõivase valitsust ileks ka Ida-Virumaal kõik korras juba ammu.

 4. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  100 krooni väärt 100 eurot? Kuule, parm, joo vähem Bocki.

  • Loodetavasti sa mäletad,et saja krooni eest sai osta rohkem kaupu kui praegu saja euro eest.
   Hinnatõus ehk inflatsioon kahandab raha väärtust lühikese aja jooksul.
   Tuleb arvestada ka seda,et raha kurss pandi lambist.
   Viieteiskümnest kroonist tehti vaid üks euro. Miks ei vahetatud kroone eurode vastu kursiga 1:1 ?
   Lisaks sellele ka hinnad pandi lambist. Algul ümardati ja siis pandi kirves selga.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.