Eesti korraldab ÜRO Julgeolekunõukogus istungi Krimmi olukorra teemal

Foto: Välisministeerium

Reedel, 12. märtsil toimub Eesti eestvedamisel ja 20 riigi kaaskorraldamisel ÜRO Julgeolekunõukogus kõrgetasemeline virtuaalistung, mis märgib ära Krimmi annekteerimise seitsmenda aastapäeva ning keskendub sealsele halvenevale olukorrale.

Istungi peakõneleja on ÜRO abipeasekretär ja inimõiguste kõrge voliniku New Yorgi esinduse juht Ilze Brands Kehris. Veel võtavad sõna USA Potomaci Fondi president ja sõltumatu vaatleja dr Phillip Karber ning Krimmi inimõiguste rikkumistele keskenduva Ukraina kodanikuühenduse Media Initiative on Human Rights koordinaator Maria Tomak. Lisaks annab kohapealse tunnetuse ajakirjanik Ukrainast.

„Juhime istungiga ÜRO liikmesriikide ja rahvusvahelise üldsuse tähelepanu Vene Föderatsiooni juba seitse aastat kestnud rängale rahvusvahelise õiguse rikkumisele Ukrainas, Krimmi poolsaare ulatuslikule militariseerimisele ning krimmitatarlaste ja Ukraina aktivistide tagakiusamisele,“ ütles minister Liimets.

Ürituse algataja on Eesti, kaaskorraldajaid on sel korral rohkem kui kunagi varem – 20 riiki, sealhulgas mitmed Julgeolekunõukogu liikmed ja teised ÜRO riigid nii Euroopast kui ka kaugematest regioonidest. „Märkimisväärne kaaskorraldajate hulk nii Euroopast kui ka kaugemalt näitab, et oleme Julgeolekunõukogus oma seisukohti meile väga olulisel teemal edukalt esitanud ning leidnud mõistmist ja liitlasi tervest rahvusvahelisest kogukonnast,“ sõnas minister.

Krimmi annekteerimise aastapäeva üritusi on ÜRO Julgeolekunõukogus korraldatud alates 2016. aastast. Eesti korraldas Julgeolekunõukogus sarnase mitteametliku istungi möödunud aasta märtsis ja hoiab järjepidevust ka tänavu.

Kohtumist on võimalik jälgida reedel kell 16 välisministeeriumi YouTube’i ja Facebooki kanalites ning ÜRO TV vahendusel.

Istungit aitab tehniliselt korraldada Eesti firma Global Virtual Solutions.

13 kommentaari
 1. Jane 1 aasta ago
  Reply

  See pole üldse Eesti asi. Krimm läks Venemaa koosseisu enesemääamise õigusega.Krimmi elanikud on eluga väga rahul. Kunagi kinkis Venemaa tollane ukrainlasest Nikita Krimmi ebaseaduslikult Ukrainale. No USA-le see muidugi ei meeldi sest ta oleks tehtnud sinna oma väeosad oaigutada. aga jas seda aastapäeva ka mälestatakse kui toimus verine võimuvahetus Kiievis. Kas seda ka märgitakse ära kui paljud inimesed said nüüd selle USA presidendi ajal nende pommirünnkute tõttu surma.Kui palju rahutusi ja surmajuhtumeid on olnus selle tõttu et saadetakse mõnedesse riikidesse mässude korraldajaid jne. Ja see pole Venemaa kes selliseid asju korraldab. Toetatakse hoopis USA presidenti kes tuli võimule nii et vähemalt pooled tnumesed ei tahtnud teda ja nüüd on tigedust täis ja õhutab vihavaenu.

  • Topime oma nina 1 aasta ago

   Las elavad oma ajaloos. Pole see meite asi susida.

 2. Enn 1 aasta ago
  Reply

  Mul on häbi meie riigi pärast. Meil on hoopis vaja kaitsta oma kaasmaalasi kes on sattunud reformierakonna valesüüdistuste ohvriks. See on jube kuidas keskerakondlased võimule said järk järgult oma teelt kõrvaldades segajaid, haarates oma võimusesse peavoolumeed ja kapo. Mitmes aastapäev see on kui kapo käis rüüstamas E.Savisaare kodu ja peremees vaatas pealt olles paranemas raskest surmavasy haigusest istudes ratastoolis. aga mis toimus Krimmiga pole üldse meie asi. Ilmas sünnib palju hullemaid asju. ;eie välispoliitika on ebaõiglane ja anastajad on hoopis need kellele praegu välispoliitikas kaasa tuntakse.

 3. Nii 1 aasta ago
  Reply

  Venemaa tahab kõigiga hästi läbi saada ja praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ja kui teekski i läheks ükski riik meie kaitseks Venemaa vastu sõtta-nii et võiksime hästi läbi saada see on meile ka majanduslikult kasulik ja ja praegu ka parim Venemaa seerum oleks meile vajalik. See vihavaenu õhutamine meie poolt on lihtsalt vastik- Palju hullemaid asju tehakse maailmas .

 4. Ütlen 1 aasta ago
  Reply

  3 eelmise Kremli trolli vastu samuti sõna.
  Tegemist on riikidevahelise õigusega ning sellest peab kinni pidama ka keskbande lepingukaaslane Venemaa.
  Mitte Krimmi elanikke ei tule kottida, vaid Venemaa tuleb riikidevahelisest suhtlusest välja lülitada. Ei osteta Venemaalt midagi ega müüda sinna midagi. Samuti ei tehta Venemaaga koostööd ega lasta noori nuhke välisülikoolidesse õppima.
  Kui keegi aga seda põhimõtet rikub, tuleb ka see suhtlusest välja lülitada.
  Venemaa pole suuteline oma pohhuistide toel uusi massihävitusrelvi välja mõtlema, tema leiutised on valdavalt varastatud.
  Juba 10 aastaga jääb Venemaa teadusarengus maha ning muutub keskmiseks paariariigiks.

  • Ütlen ile ütlen mina. 1 aasta ago

   Sa käi oma kommiga kassi saba alla.

  • Topime oma nina 1 aasta ago

   Krimm on iidne Venemaa osa.

 5. Ohoo 1 aasta ago
  Reply

  Mitte Eesti ei korralda seda vaid vihavaenus vaevlevad poliitikud ja sedasi saab ka hääli juurde vihavaenus vaevlevatelt inimestelt.. USA tuleb hoopis riikidevahelisest suhtlusest välja lülitada sest nende õelusel pole piire. kapitooliumi ründamine näitas et seda presidenti ei tahet ja õigusega sest kohe lmindi Süüriat pommitama aga Venemaa aitas Süüriat vabastada isislstest kes ründasid ka eurooplasi. Venemaal toimusid rahulikult valimised. aga nüüd oli vaja saata väljaspoolt inimene Venemaa rahu rikkuma. Vene intelligents on muidugi palju kõrgemal tasemel kui meie oma ja nad ei laima teiste riikife poliitikuid. Venemaal möödub ka valimiseelne aeg rahulikult mitte nagu meil kus Reformierakond saab võimule tänu sellele et kõrvaldab teelt segajaid kuni jõuab valitsuse kukutamiseni ja ega Ratasel ei jäänudki muud üle kui alistuda sest ta ei tahtnud uusi süüdistusi mis oleksid ta elu rikkunud . kuid välispoliitikas keeras ta küll kahjuks uue mitte keskerakondliku leheküljeja suur viga oli mittekeskerakondlasest välisministri valik. ratas on palju head teinud sisepoliitikas kuid ju polnud see ainuke korruptsioonisüüdistus mida talle oleks leiutatud ja stsenaarium koostatud ja ta alistus. Reformierakondlaste vastu ei saa sest ka peavoolumeedia on nende käsutuses.Kunagi kirjutasid Postimehe ausad ajakirjanikud et neile öeldakse ette millest nad peavad kirjutama ja keda laomama eriti E.Savisaart. Kapo pole ka lkülastanud ühegi reformierakondlase kodu ka mitte sadama afääri korral , ka mitte siis kui Kross renoveeris riigi rahadega oma elamisi jne. Aga meie kirume Venemaad kuigi praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ja tahab hästi läbi saada.Aga meie pole vabad sest oleme liidus ja isegi presidenti ei saa valida.

  • Rattal topiti lõugade vahe pappi täis ja nii sai reform valitsema. Nii arvan mina. 1 aasta ago

   Keskerakond oli õiglane Savisaare aegu ja tema võitles inimeste heaolu eest. Ratas;vargast Reps ja Simson koos Aadu Mustaga reetsid savisaare. Valetasid ja võltsisid. Reeturid maha. Õigest erakonnast sai sõnnik.

 6. Eve 1 aasta ago
  Reply

  Krimmi elanikel pole häda midagi. mul on tuttaveestlasest arst Venemaal kelle väimees on ema poolt tatarlane ja isa poolt ukrainlane ja ta ei tahaks Ukrainas elada. Venemaal suhtutakse kõigisse rahvustesse hästi ja ukrainlasi on seal ruhkesti. Üks ukrainlanna kelleg ma tutvusin Peterburis olle rääkis et ta tuli elama tütre juurde Venemaale ja saab Ukrainast pensioni meie rahasse arvestatult 80 eurot. Aga Venemaal sai ta veel töökoha ka. Ta rääkis et kui oli verine võimuvahetus Kiievis siis suruti mitmed korrakaitsjad seina äärde ja peksti keppidega et ei segaks ebaseaduslikke valimisi Tema sõbranna poeg pääses ja rääkis. Snaipreid kes korraldasid tapatalguid valmistati ette Leedus ja Gruusias. Gruusiasse ju topiti j’ka presidendiks mees kes hiljem osutus tagaotsitavaks. Millal tuleb selle kurba sündmuse aastapäeva lippude langetamine. Enne seda ässitati rahvas tänavale mässama ja nõudma et seaduslik president laseks neil astuda EL-u kuid president keda tõugati troonilt arvas et riik ei suuda veel täita liitu astumise nõudmisi ja tal oli õigus. Kuigi siis oli elu Ukrainas palju parem kui praegu sest viimased presidendid ei hooli rahvast.

 7. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Rong on ammu juba läinud aga meie sudime edasi ! Kui juba tõsta küsimus siis miks ei pea Ukraina Minski lepetest kinni ja pommitab Donetski ümbruse asulaid edasi ?

 8. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Kesknädal on samasugune vaba ajakirjanduse kants kus hoolega valitakse mida sobib ja mida ei sobi avaldada ! Kui kirjutad tõde aga see on liialt valus siis …… !

 9. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Kesknädal on samasugune vaba ajakirjanduse kants kus hoolega valitakse mida sobib ja mida ei sobi avaldada ! Kui kirjutad tõde aga see on liialt valus siis …… !
  Ja näe imet eelmine kommentaar ilmus ime väel !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.