Oluline info teise pensionisamba omanikele

Erki Savisaar, Keskerakond

Nagu lubatud sai käsitlesime Riigikogu rahanduskomisjonis Pensionikeskuse tegevust teise pensionisamba fondimaksete ülekandmise korraldamisel.

Pensionikeskus soetab pensionikogujatele Maksu- ja Tolliametist laekunud maksuraha eest PAARI NÄDALA jooksul erinevatelt pensionifondidelt ettenähtud pensioniosakuid. Osakute hinnad võivad ajas aga muutuda ja selle tõttu võib samal kuul erinevatel päevadel tehtud ülekannete tõttu samast fondist sama suure makse eest saadav osakute arv erineda.

Matemaatilise juhuslikkuse teooria järgi muidugi sellised lühiajalised kõikumised taanduvad pikaajalises perspektiivis välja. Kuid olukord ei ole kiita – kõnealused tehingud ei ole nii keerulised, et neid aastal 2021 ei saaks teha samas rütmis deklaratsioonide esitamise või raha laekumise rütmiga. Samas ei ole põhjust kedagi otseselt süüdistada, sest osapooled tegutsevad seaduses ettenähtud raamides. Kuna seaduse järgi on selline “tilgutamine” lubatud, siis ei ole ka osapooled seni analüüsinud võimalusi protsessi kiirendada.

Samuti põhjendati venitamist asjaoluga, et osakute päeva hinnad selguvad kella 12-ks ning riigikassale saab arveid esitada vaid tööpäevadel kuni kella 15-ni ehk iga päev on vaid kolm tundi tehingute tegemiseks. Ma ei pea sellist lähenemist põhjendatuks, sest esiteks ei sõltu väljamakse suurus päeva kursist ning teiseks ei pea raha ja osakud liikuma samaaegselt.

Süsteem peab olema selge ja arusaadav ning teise sambasse raha koguvate inimeste huvid peavad olema kaitstud. Süsteemi tuleb järjepidevalt täiustada ja vajadusel vananenud õigusakte muuta. Mind paneb imestama seotud osapoolte ignorantsus riiklike teenuste arendamisel. Tegin Rahandusministeeriumile ettepaneku kujunenud olukorda analüüsida ja teha aprilli lõpuks ettepanekud protsessi optimeerimiseks.

1 Kommentaar
  1. Lahend 1 aasta ago
    Reply

    oleks hoopis selles, kui iga hoiustatud ühik käiks kaasas eelarve muuduga. Muutub 10 aastaga eelarve 3 korda, peab ka väljamakstav rahahunnik olema 3 korda suurem.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.