“Euroopa Liidust on vaja kiiresti lahkuda ja ma olen üsna veendunud, et ma algatan sellekohase toetusrühma siin Riigikogus.”

IMRE SOOÄÄR

Imre Sooäär, Keskerakond

Sellist avaldust oleks parem ignoreerida, aga need olid Mart Helme sõnad tänasel parlamendi istungil. Osad ilmselt muigavad, osad löövad käega, sest vanaisa Helme on varemgi kulmukergitavalt kõlavate avaldustega paugutanud. Mina Riigikogu väliskomisjoni ja Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmena Eesti suveräänsust, kuulumist liitlasorganisatsioonidesse või inimeste turvatunnet ohustavate sõnavõttude üle nalja ei heida. On teemasid, millega ei mängita.

Kas ootame ära päeva, kui Mart Helme käib Riigikogus Euroopa Liidust lahkumise toetusrühma avaldusele allkirju kogumas? Huvitav oleks kuulata tema dialoogi Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Siim Kallasega. Suure tõenäosusega Hr. Helme kangelastegudeni siiski ei jõua, sest ta jääb juba oma fraktsioonis vähemusse. EKRE saadikud saavad ju aru, et selliseid samme astudes kukutatakse veel sügavamale opositsiooni. Aga mine tea, võib-olla tunnevad ekrelased end hoopis koduselt, kui nende suuruselt teine juht on rääkinud.

Mõttetu on hakata isegi spekuleerima teemal, mida toob Eestile kaasa Euroopa Liidust lahkumine. Piisab vaid sellest, kui lugeda uudiseid Brexiti mõjudest. Segadus, ebakindlus, eraldatus, süvenev sotsiaalne kihistumine, hirm tuleviku ees, järsult kasvanud suitsiidide arv, eriti meeste hulgas jne. Need on vaid mõned saareriigi olukorda kirjeldavad märksõnad.

Mart Helme tänane avaldus oli niivõrd suure kaaluga, et sellele peaks kindlasti hinnangu andma EKRE esimees Martin Helme. Samas pole ju tegelikult seadagi vaja, sest me teame kõik vastust ette. Valijate suhtes oleks siiski aus panna see punkt oma valimisprogrammi. Kui Hr. Helme nüüd oma sõnadele tagasi mõtleb, siis saab ta kindlasti ka ise aru, et tegi vea. Euroopa Liidust lahkudes tuleks Eestisse tagasi Brüsselisse pagendatud Jaak Madison ja see tähendaks lõppu Helmede ainuvalitsemisele erakonnas.

Püüan aga samas mõista, mitte hukka mõista, miks Mart Helme end siiski nii šokeerivalt väljendas. Kahtlustan, et EKRE fraktsiooni siseringis on käivitatud mäng, et kes arulagedama provokatiivse tegevuse või kommentaariga avalikuse ette tuleb, see saab punkti kirja. Otsa tegi lahti täna kolleeg Kalle “Olen aastaga targemaks saanud” Grünthal, kes hiljuti viskas oma kuulsa kileülikonna prügikasti ja teatas tõsimeeli, et tema siseruumides enam maski kanda ei kavatse ning vandus selle asemel täna ühe korraliku k–rdi Riigikogu infotunnis. Vandumine Riigikogu saalis ei ole ei härrasmehelik ega sünnis, see näitab muidugi vanduja taset. Sellega tõsteti, aga latt taas uuele kõrgusele ja punkt Postimehe portaalis plaktsti kirjas.

Hr. Helme üritas vist oma mõttevälgatusega taas Euroopa uudisekünniste latti ületada. Loodan, et ei ületa, see oleks Eestile parem. Igal juhul võiks Euroopa Liidust välja astumine kõigepealt olla kinnituse saanud oma erakonna volikogu ja valijate poolt ega tohiks tulla kõigi Eesti inimeste turvatunde arvelt.

7 kommentaari
 1. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Mulle on hakanud ekrelased meeldima ja valitsuses olid nad ka tublid.Olen küll alati valinud Keskerakonda. Mart Helmel on täielik õigus nii arvata. Ei ole meie elu El-us olles paremaks läinud. Ansipi valitsemise ajal vaesus aina kasvas. Valitsusest oleneb riigi heaolu mitte EL-us olemisest.Need tohutud summad mida me oleme pidanud teistele riikidele maksma oleks kulunud omale ära. Me peame alluma EL-u käskudele ka mis iseseisvus see on. Läksime ühest liidust teise.Käib üks vihavaenu õhutamine, teistesse riikidesse segajate saatmine, Venemaale sanktsioonide väljamõtlemine jne. Mart Helmel on õigus ja mulle meeldis ka tema õiglane arvamus USA uue presidendi kohta. Ta on tark mees ja valitsuses töötas hästi.

 2. Jah 2 aastat ago
  Reply

  El-ust välja saada kui tahakski oleks raskem kui meie lahkumine nõukogude liidust. Saime vabaduse ia rõõmustasime. Väga tähtis oli meie oma raha. Ju me ei oska vabad olla. Brüsselis on suur hulk poliitikuid kes saavad palju raha aga mille kasulikuga nad seal tegelevad pole teada. Kunagi varem pole olnud Euroopa riikides rahutusi nagu praegu.Aga lahkumine EL-st on väga raske ja me oleme hakanud pugema EL-u ja USA ees ning sealt lahti me ei saa. Meie riigis rahvas lahkumineku suhtea hääletada ei saa, me ei saa isegi presidenti valida.

 3. Triin 2 aastat ago
  Reply

  EL, i st lahkumise korral säiliks omanäoline väikerahvas. EL, i Segasummasuvilas jääb muidugi ellu sakslane, prantslane (üle 80 miljoni) isegi ehk soomlane (5 miljonit) , kuid alla miljoniline rahvas mitte kunagi, seda enam, et meie oma rahvuskaaslastele-liberaalidele on rahvus punaseks rätikuks—silmad valguvad kohe verd täis kui “Põhiseadusest” ja Laulupeost räägid. Kristina Kallas lubab armulikult kandle ja pastlad meile alles jätta või siis rahvuse hauale asetada, pisaratki poetamata. Ivo Linna kindlasti ka häbeneb silmad selja taha, et kunagi “Eestlane olen ja eestlaseks jään……” laulis. Nüüd oleks parem “Internatsionaali” laulda, aga küllap isand õpib. Nüüd suurmood ju rahvuslust häbeneda ja kaelakuti hoopis koos neegriga või slaavlasega vigases englisis või saksas, või isegi venes (suurrahvaste eelisõigus ellu jääda, domineeroda ja dikteerida) pugejalikult ja kuulekalt kaasa pomiseda. Elagu rahvaste sulatusahi ja samas räägime indiaanlaste keelte säilitamisest, mis hävitati samuti globaliseerimise käigus ja tugevama õigusega. Jõudu hr. Helme, et julgete nende rahvuste hävitajate rahu rikkuda.

 4. Miks 2 aastat ago
  Reply

  … Imre ei selgita, kuidas see suveräänsus Eesti puhul välja näeb? Milleks on meil üldse õigusi? Isegi peldikupott tuleb sakslase perse järgi valmistada.
  On ilmselge, et EL on Eesti õnnetus ning mida rutem sellest jalga laseme, seda vähem kannatame järgmiste aastakümnete jooksul. Kogu see eurotaak tuleb visata maha või end sellest puhtaks pesta, mitte roomata peremeeste ees ja lunida pugemise eest armuande nagu imrele omane.

 5. Soo 2 aastat ago
  Reply

  EL-u lemmikpartneri USA presidenti huvitavad sõjalised tegevused ja sekkumine teiste riikide siseasjadesse. Tõepoolest võtab ka aega teistesse riikidesse segajate saatmine ja stsenaariumide väljamõtlemine. Naeruväärne kuidas tuntakse kaasa Navalnõile kellele leiutati võimas stsenaarium ja saadeti Venemaa rahu rikkuma. Nüüd olevat tal jälle mingi haigus mis tekitab muret EL-le ja rohtu võiks saada USA-st. Küll tahetaks saata teda USA-sse ravile ja ta naine on seal. Aga stsenaariumide väljamõtlemine on moes ka meil.Ma pole kuulnud et EL-us oleks tuntud kaasa meie parima, ausama inimese, meile vabaduse tooja Edgar Savisaarele külge poogitud süüdistuste tagajärjel tervise kaotanud inimesele.Vaevalt et üldse nii väikese riigiga nagu Eesti keegi arvestab kuigi poeme välispoliitikas EL-u ees. Ilma teevad suurriigid ja nendega arvestatakse.

 6. lugeja 2 aastat ago
  Reply

  euroopa kä.ärib, ja saab näha millal kaane pealt viskab.
  Poola ; Ungari on tõsised pähklid, kelle juhid ei allu fö.deraa.lvalicuse sea.dustele ega lase oma õigusi kaaperdada.
  Prantsusmaa ja Saksamaa, Soome on ka la.hkumise m.õtteid välja käi.nud.
  Itaalia, Kypros , Kreeka oo.tavad vä-ljavis.kamist.
  See plandemia on po.liitiline nagu väitis AMerkel.
  JEJU on ju.hitavuse kao.tanud praam, kustpääsevad need, kes kii.remini re.ageerivad.

 7. uskmatu-toomas 2 aastat ago
  Reply

  Elu on lill sest mis maailmas viltu on süüdi Putin mis Eestis viltu on süüdi EKRE !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.