Tallinna volikogu kinnitas esimese haiguspäeva toetuse tingimused

Tiit Terik

Tallinna linnavolikogu kehtestas neljapäeval uue ajutise abimeetmena esimese haiguspäeva toetuse, mille kohaselt hakkab Tallinna linn avalduse alusel tallinlastele maksma esimese haiguspäeva eest toetust 30 eurot.

Volikogu esimehe Tiit Teriku  sõnul on esialgse plaani järgi esimese haiguspäeva eest kavas tallinlastele toetust maksta aprilli lõpuni, kuid vajadusel on volikogu kindlasti valmis meedet pikendama.

“Toetuse eesmärk on tagada inimestele kindlustunne ning julgustada haiguslehte võtma kohe, kui ilmnevad esimesed haigustunnused. Eriti just väiksema sissetulekuga leibkonnad mõtlevad esmajärjekorras igapäevasele toimetulekule ning sel põhjusel esimeste kergemate haigusnähtude tekkimisel veel koju ei jääda. Viiruse levik on vaja kontrolli alla saada ja esimese haiguspäeva hüvitamine aitab sellele kindlasti kaasa,“ rääkis Terik.

Volikogu liige Anto Liivat märkis, et sotsiaaldemokraadid on juba varasemalt esitanud idee hüvitada esimesest haiguspäevast koju jäämist ka riigikogu menetlusse, kuid see on jäänud valitsuse toeta. „Tunnustan linnavalitsust, kes pealinnas selle vajaliku sammu astuda otsustas. Kindlasti oleks vaja ka täiendavaid vahendeid selleks, et suurendada psühholoogilise abi teenuste kättesaadavust. Viirusest tingitud kriisi tõttu vajab linlaste vaimse tervise ja töövõime taastamine varasemast enam toetamist,“ ütles Liivat.

Esimese haiguspäeva toetust makstakse esialgse plaani järgi tagasiulatuvalt 25. märtsist kuni 30. aprillini alanud haiguslehe puhul. Esimese haiguspäeva toetust taotlemiseks peab inimene tegema ise avalduse Tallinna e-teenuste lehel, toetust saab hakata ka tagantjärele taotlema 15. aprillist e-taotluskeskkonnas  https://www.tallinn.ee/est/toetused või linnaosavalitsuse teenindussaalis.

Toetuse saamiseks peab inimene olema registreeritud Tallinna elanikuks. Haigestumise korral pöördub töötaja esmalt perearsti poole, kes avab haiguslehe. Tööandja esitab haigekassale vajalikud andmed ning kinnitab haiguslehe. Seejärel esitab töötaja linna universaaltoetuste infosüsteemis taotluse. Süsteem kontrollib taotleja elukoha andmeid rahvastikuregistrist ning töövõimetuslehe andmeid haigekassa infosüsteemist ning seejärel teeb linn inimesele väljamakse.

Koroona tõttu kehtestatud haiguslehtede hüvitamise korra järgi on töötaja omavastutus esimene haiguspäev, tööandja maksab hüvitist teisest viienda päevani ning haigekassa maksab hüvitist alates kuuendast päevast. Hüvitise määr on 70% inimese eelmise aasta töötasu päevamäärast. Keskmine haigekassa poolt Tallinna elanikule makstav haigushüvitise päevamäär on 26,7 eurot.

Keskmiselt alustatakse Tallinnas ühes kuus 25 000 töövõimetuslehte. See tähendab, et ühes kuus võib toetusmeetme hind kujuneda kuni 750 000 euro suuruseks.

1 Kommentaar
  1. Matilde 11 kuud ago
    Reply

    Tiit Terrik on tubli keskerakondlane ja alati hoolitseb linna vaesema elanikonna eest. Kindlasti paljud mõtlevad et see on populistilik samm erakonda reklaamida aga vaadake kui lihtne on saada seda 30 EUR kätte. Ainult mõned dokumendid ja avaldused ja veel kindlasti ka vestlus tööandjaga ja veel mõned dokumendid ja raha ongi käes. See aitab väga elus edasi kui oled haige ja esimesel päeval kulub rohtudele juba 30 EUR. Õnneks tänu Tanel Kiigele on rohud odavad ja juba saab 30 EURi eest mõned tabletid. Väljamaal selliseid hüvesid ei ole ja see on kõik tänu keskerakonna pikaajalisele tööle et Keskerakonnal oma raha mida jagada inimestele nende rasketel hetkedel.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.