Tanel Kiik: raskel lõpusirgel tegeletakse üksteise toetamise asemel mõttetu vastandumisega

Tanel Kiik

Oleme vaktsineerimise kiiruselt Euroopa Liidus kolmandal kohal, kuid viimaste päevade avaldusi lugedes jääb mulje, nagu oleksime viimased.

Eestis on tänahommikuse seisuga koroonaviiruse vastu kaitsesüstitud 257 837 inimest, kellest 74 370 on saanud mõlemad doosid. Seega on meie tublid tervishoiutöötajad teinud 332 207 vaktsineerimist. Soovin tänada sadu tervisevaldkonna asutusi, tuhandeid tervishoiutöötajaid ning sadu tuhandeid terviseteadlikke valikuid teinud inimesi!

Oleme Eestimaa elanike vastutustundliku käitumise ja ühiste pingutuste tulemusena koroonakriisi ületamas, kuid raskel lõpusirgel üksteise toetamise asemel tegeletakse mõttetu vastandumisega. Osa ühiskonnast arutleb tõsimeeli, kas globaalses pandeemias on süüdi eelmine või praegune valitsus. Teine seltskond koguneb Toompeale meelt avaldama lootuses, et küllalt valihäälsel nõudmisel võtab viirus rahvast kuulda ja pakib end ise kokku. Enamik inimesi panustab aga tervemõistuslikult tegutsedes pandeemia ületamisse ja ootab kannatlikult harjumuspärase elukorralduse juurde naasmist.

Suurem osa otsuseid õiged

Loomulikult on elus ja riigijuhtimises alati asju, mida saanuks paremini teha. Tagantjärele tarkusena on kahtlemata nii eelmine kui praegune valitsus teinud paremaid ja halvemaid valikuid ning oleme ausad, teeb ka järgmine. Siiski julgen öelda, et valdav osa kriisi ajal langetatud otsustest on olnud õiged ka täna teadaoleva info põhjal hinnates. Oleme püüdnud hoida viiruse levikut kontrolli all säilitades samal ajal ühiskonna avatust, et toetada inimeste toimetulekut ja ettevõtlust ning pakkuda meie lastele parimat haridust. Paljud riigid on läinud märksa rangemat ja inimeste vabadusi laiemalt piiravat teed, kuid see pole ilmtingimata edu toonud.

Veebruaris ja märtsis oluliselt tõusnud koroonaviirusega nakatunute arv on viinud meie koroonasuremuse numbrid kurvastavalt kõrgeks. Minu siiras kaastunne kõigi lahkunute lähedastele. Siiski on Euroopa Liidu riikidest vaid Soomes, Taanis ja Küprosel surnud koroonaviiruse tõttu elaniku kohta vähem inimesi Eestis. Praeguseks selgelt taanduv viiruse levik ja vaktsineeritute kiire tõus annavad alust uskuda, et raskeimad ajad on möödas ning saame peagi taasavada ka plaanilise ravi, mille ajutise piiramise mõju rahvatervisele on paraku pikaajaline.

Tuhanded tervishoiutöötajad ja sajad riigiteenistujad on üle aasta panustanud töötunde lugemata nii hilisõhtutel, nädalavahetustel kui pühade ajal, et meid koroonakriisist välja tuua. Nad väärivad tänu ja tunnustust, mitte tühisõnalist kriitikat. Oleme üheaegselt tegelenud tervisevaldkonna ja elanikkonna teadlikkuse tõstmise, koroonaviiruse testimise ja leviku tõkestamise, koroonahaigete ja kõigi teiste patsientide ravitöö ning tulevikuks ettevalmistumisega. Tegutseme juba üle aasta korraga väga mitmel rindel ning oleme sunnitud langetama otsuseid piiratud ja kiiresti muutuva info põhjal.

Mais saavad kõik huvilised vaktsineerida

Meie suurim väljakutse on praegu elanikkonna laialdane kaitsesüstimine, mis on ainuke jätkusuutlik tee koroonakriisi ületamiseks. Aprillikuus keskendume veel eeskätt vanemaealiste vaktsineerimisele, et kaitsta koroonaviirusest haigusest enim ohustatud inimesi. Seejärel saame järk-järgult vaktsineerimise võimalust laiendada kõigile ühiskonnagruppidele, kes igati mõistetavalt seda ootavad. Üha kasvavate tarnemahtude tõttu määrame vaktsineerimise sujuvamaks korraldamiseks ka eraldi projektijuhi ja vaatame üle kogu juhtimisstruktuuri.

Mai- ja juunikuu eesmärgiks on pakkuda vähemalt ühe doosiga vaktsineerimise võimalust kõigile täisealistele, kes seda soovivad. Teises kvartalis on Eestisse oodata ligi miljon vaktsiinidoosi ning tarned kasvavad kolmandas kvartalis veelgi – oleme Euroopa Liidu ühishanke toel kindlustanud piisavalt vaktsiini igale Eestimaa elanikule. Me kõik ootame päeva, mil vaktsiin on tasuta kättesaadav kõigile soovijatele. See aeg on üha lähemal.

Mõistan igati inimeste väsimust ja ängistust, mille on kaasa toonud koroonaviiruse pandeemia, erinevad piirangud ning jätkuvalt ebapiisavad riiki jõudvad vaktsiinikogused. Loodan, et meile kõigile annab jõudu teadmine, et olukord paraneb iga päevaga. Nakatumisnäitajad langevad, haiglaravi kõrge koormus väheneb ning vaktsineeritute arv tõuseb. Olen veendunud, et tuleme peagi sellest kriisist välja ning suvi tuleb märksa vabam ja tervem, kui paljud meist veel mõne aja eest uskuda julgesid.

13 kommentaari
 1. Eve 1 aasta ago
  Reply

  Keskerakondlased teevad kõik mis vaja et lahti saada sellest haigusest. Kindlasti saaks paremini teha kui oleksime iseseisev riik ja mitte liidus, kui president hindaks seda tööd ja mitte ei kritiseeriks, kui reformierakondlased toetaks ka.Kõige lihtsam on kritiseerida ja ise mitte midagi teha vaid teiste kaela ajada.

 2. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Kiik on väga tubli olnud.. Ta pole süüdi et meil ei lubata osta Venemaa vaktsiini mida oleks saanud vajalikul hulgal. Ka mitte kõik inimesed ei täida ohutusreegleid.

 3. Kas 1 aasta ago
  Reply

  need otsused on samuti olnud õiged, mis on hauda viinud üle 1000 süütu inimese? On ju see massimõrtsuka Taneli tegemata töö. Mitte midagi ei oska, ajab verist vahtu välja aga midagi inimeste kaitseks teha ei oska.
  Oleks hoidnud vastu sügist piiri kinni või iga sissesõitnu pannud 2.ks nädalaks valve alla puuri, poleks satikat sisse toodud. Järgmine viga Taneli arvel on see, et ei keelanud liiklust linnade vahel. Nii sai Tallinnast vabalt üle Eesti satikat vedada ja levitada. Lõpuks ta rõõmsalt kuulutaski, et kuna nüüd on kõik kolkad nakatatud, hakkame kõiki ühtviisi nöökima. Muidu ju kõlas naljakalt, kui Sillamäel 2 haigestus ja pandi Kihnu kool kinni.
  Kuid meil on massimõrv JOKK ja see mõrtsukas naudib Kaja ja Jurka kaitse all veel kaua rahva arvel leumõnusid.

 4. Tõnu.P 1 aasta ago
  Reply

  Sotsministeerium poolitati ja tehti veel üks minister /S Riisalo/ juurde ,et Tannul tööd vähem oleks aga ei mitään.,Poisil on seitse projektijuhti ja ikka ei saanud hakkama. Need üleliigsed surmad jäävad Kiige ja KaKa südametunnistusele. Olen kindel,et pole kaugel ajad kui nende üle hakatakse kohut mõistma.

  • to Tõnu.P 1 aasta ago

   Huvitav mõttemaailm siin mõnel mehel. Kas Tannu peab tulema Tõnule maski ette panema ja käekõrval vaktsineerima viima. Eks sellisest suhtumisest need üleliigsed surmad ka tulevad. Ikka on süüdi keegi teine, aga mitte mina ise. Mina lähen ja lällan Toompeal võhivõõrastega kaelakuti, aga kui viirus kallale tuleb on Tannu süüdi.

 5. Soo 1 aasta ago
  Reply

  Inimesed surevad ikka. Kui palju on surnud vähihaigusesse ei oskagi üles lugeda aga ravimit pole siiani. aga mis ravimeid üldse on, peamiselt leevendatakse haigusi aga ei ravita. Vihavaenu õhutamine on tähtsam. TANEL KIIK ON TUBLI INIMENE JA TEEB KÕIK MIS OLENEB TEMAST. Ega ta ise vaktsiini tegema ei hakka. Aga ma ei saa aru selle vaktsiini mõjust mida meile jao kaupa antakse. Kohe ta ei mõju enne läheb tükk aega ja siis tuleb teha teine süst ning keegi ei tea kui kaua see mõjub. Ütlen veel kord et Kiik teeb kõik mis tema võimuses on ja mitte keegi ei saaks tema asemel paremini teha.

 6. ära imesta, ilus poiss 1 aasta ago
  Reply

  EESTLASTE PEAMINE TEGEVUS ONGI VASTANDUMINE, KINTSUKAAPIMINE , TEISTELE KÄKI KOKKUKEERAMINE
  KA RAHA KÕHUALLA KOKKUKRAAPIMINE. JA SIIS MÕNITAMINE KUI KEEGI ALAM JA HÄDAS ON.
  OMA ÕIGUST ON NAD TÄIS, TÜHJA ÕHKU JA VÕIMUKUST.
  Aga Sina Kiigujene, katsu ikka selliseid vaktsiine tuua, mis mitte odavuse pärast ja käsukorras ostetud pole, vaid
  ka aastate pärast ära ei tapa ega samdiks tee, sest selle eelpoolkirjeldatud karja hulgas on üksikuid tõeliselt häid, tarku, hoolivaid, loominguvõimelisi /loomingu alla käib ka haldus ja keskkond -nende probl.lahendamine
  posit.ja kõigile Elusolenditele sobivalt=neid ja nende vajadusi ja soove arvestades omasuguste heaolu arendamisel/ Tuleb sul oma peaga mõelda ja uurida asju. Küsitleda rohkem erinevaid teadlasi jms.
  JA PIIRANGUID TULEB KARMISTADA VEEL VÄGA KAUA JA PALJU ROHKEM, KISAKÕRIDEST VÄLJA TEGEMATA. SEST NEED TÜVED, MILLE VASTU VAKTSIINID EI AITA, OLEME JBA SISSE SAANUD MÕNEDE POODNIKE JA VÕÕRASTEMAJAPIDAJATE RAHAKOTTI SÄÄSTES. JUST SEDA PANNAKSE SULLE SÜÜKS PRAEGU JA ÜLSKORD. UUS-MEREMAAL POLE PEA OLLAGI VIIRUST. KUI NAD SAMAS VAIMUS JÄTKAVAD
  SÄILUB SEE OLUK. EHK.

 7. Mutter 1 aasta ago
  Reply

  Tanel on kõige ilusam ja targem inimene eestis. Ja see,et meil on selle haiguse tõttu kõige suurem suremus euroopas pole üldsegi tema süü. Süüdi on inimesed kes surevad. Tanel räägib igal õhtul teles kuidas Ta meist hoolib aga meie rumalad ikka sureme. Ärge kiusake Tanelit ta on hea poiss.
  .

 8. Oi 1 aasta ago
  Reply

  Mõnedel on kohe mood halvustada. Aga seda tehakse ilmaaegu sest Kiikteeb kõik temast oleneva ja hästi.Ma tavaliselt pühapäeviti toidupoes ei käi aga täna läksin arvates et küllap inimesed istuvad kodus puhkepäeval ja mõnulevad koduste seltsis. Sinna läksin paar peatust jalgsi aga tagasi tulin pakkidega ja istusin trolli. Trollibuss oli rahvast täis ja mingit pikivahet hoida ei saanud. Käiakse ja kogunetakse ning siis on teised süüdi.INIMESED ON ISE SÜÜDI ET NAKKUS LEVIB. Me oleme liidus ja ise ei saagi eriti midagi otsustada ja vaktsiini saamine ei olene meist. Süstima oleks küll tulnud hakata juba ammu ja idanaabril oli juba vaktsiin olemas mida oleks kõigile jätkunud aga Brüsseli tegelased ei lubanud seda kasutada.Kiik on väga hoolitsev olnud .

  • Mutter 1 aasta ago

   Mina ei halvusta,minul on lihtsalt uhke tunne,et oleme suremuse poolest euroopa esimesed. Mis meil see 600 inimest rohkem matta siis ära ei ole,oleme suur ja võimas rahvas.Ja loomulikult ei pea meil keegi vastuma,see vastutamise värk KE ja lollidemaale ei sobi.

 9. Eve 1 aasta ago
  Reply

  El-ul pole aega pandeemiaga tegeleda sest sõjaõhutamine käib. NATO on tõdinenud tegevusetusest ja ihkab sõda. Ukrainas tegutseb pättide grupp kes tapab rahulikku elanikkonda. Mul on häbi Eesti pärast et ta tunneb kaasa sõjaõhutajatele peab riigis võõrvägesid. brüsselis ei hoolita epiteemia taltsutamisest vaid sõja õhutamine käib hoolega.kas pandeemia ei tapa nii palju inimesi on vaja veel arvu vähendada sõja teel.uu presidendi tulekuga sai sõjategevus veel hoo sisse. Ja siin süüdistatakse inimesi kellest ei sõltu midagi ja kes teevad kõik mis nende võimuses on.

 10. Enn 1 aasta ago
  Reply

  Vanad inimesed ei saa viirust kui istuvad kodus ja lasevad sugulastel toitu tuua ukse taha. Õues võib ikka jalutada ja siis ei saa seda haigust. Vanadel on muud haigused ja suremus on ikka ka muude haiguste puhul. koroonaviirus muutub ja eks vaktsiin peab ka muutuma. Venemaal on juba 3 vaktsiini ja neljandat uuritakse. meil on siiski vähem koroonat kui nii mõneski teises riigis . Aga süüdistada milleski Kiike on alatu-

 11. to Enn 1 aasta ago
  Reply

  Ää ole nii kuradi loll !!!
  Vanast inimesest püütakse eemale hoida. mida vanemals ta saab, järsku hakka teisele veel abi andma! /v.a. kui tal just midagi oluist pärandada pole ja siis peab ka asi k indel paberi peal kirjas olema./ Vanainimene muidugi otsib ja loodab,et keegi teda ja ta lemmiklooma aitab. A võta näpust, on ta läinud, tehakse loomale kohe ots peale, või viiakse hullemasse varjupaika, kus ka ots tehakse, sest siis jääb raha ales.
  Mõni noorem ehk pole veel nii rikut või vanem häbi pärast toob 3 x midagi ukse taha, aga see on ka kõik.
  Ja seejärel läheb sotsi ja laseb ta vanadekodusse panna,et ise lahti saada.
  Omavalitsused osad otsustasid aga toidutoomise tasuliseks teha ja mõned vanainimesed oma viletsate pensionitega on saanud juba psühhiaatrilise kinnismõtte raha “hoidmiseks” ja tuterdavad ise poodi. Seal,sest nad on aeglased ja bussis nad oma viirused kätte saavad. Et kui riik pani INDEKSEERIMISE /mitte pensionitõus polnud see/ juurde keskm. 20 eur siis oli omav. esimene kes epideemia ajal sellele küüned taha lõi.
  Ei ole see eestlane mingi aitaja ja kohalikud venelased on nad ka ära rikkunud või välja vihastanud.
  Ja seda peaksid sa taipama, et vanainimestel ei pruugi üldse enam sugulasi ega tuttavaidki olla -jumala ihuüksi ja hirmu täis ilma turvatundeta tuleviku ja sots.osak.ees elavad ja peidavad nad end, häbenevad ja väsivad.Abituna tegelikult.Seda ka koroonavälisel ajal koguaeg.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.