Riigikogu esimees arutas Soome ametikaaslasega töörände küsimusi

Riigikogu esimees Jüri Ratas arutas Soome ametikaaslasega töörände küsimusi. Foto: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei

Riigikogu esimees Jüri Ratas arutas videokohtumisel Soome parlamendi esimehe Anu Vehviläineniga pandeemia olukorda mõlemas riigis ning Eesti ja Soome vahelise töörändega seotud küsimusi.

Ratas informeeris Soome ametikaaslast, et Riigikogu kavatseb järgmisel nädalal heaks kiita töörände küsimusi puudutava pöördumise Soome Eduskuntale. Ratase sõnul avaldatakse pöördumises lootust, et Eesti ja Soome leiavad koostöös meetmed, mis vähendaksid viiruse levikut piiriüleses liikumises ja võimaldaksid piiriüleste töötajate liikumist riikide vahel.

„Kui piiriülene liikumine pole lähitulevikus täielikult võimalik, tuleks kahepoolses koostöös leida ajutine režiim, mis võimaldaks külastada lähedsi,“ ütles Ratas pöördumise sisule viidates. „Praegune olukord, kus paljudel Soomes töötavatel Eesti inimestel tuli valida, kas jääda teadmata ajaks kodumaale või minna tööle, on olnud äärmiselt stressirohke nii tuhandetele töötajatele kui ka nende peredele.“

Ratas andis ametikaaslasele ülevaate koroonaviiruse levikust Eesti ja ütles, et olukord Eestis on paranenud, vaktsineerimise tempo kasvab ja haiglate võimekus on säilinud. „Me ei taha kuidagi ohustada Soome rahva tervist, aga peame proovima aidata neid inimesi, et nad taas näeksid oma lähedasi,“ rääkis Ratas. „Mõistame, et see on ka Soome jaoks keeruline teema ja laseme terviseametitel juhtida valitsuse poliitikat.“

Ratase sõnul tuleb olla paindlikud ja tuleb proovida siiski mõelda, et mida me ise saame teha, et tööränne taastuks – näiteks testime laevadel ja vaktsineerimispasside kiire kasutuselevõtt.  

Vehviläinen kõneles Soome vaktsineerimiskavast ja kriisist väljumise kavast. Tema sõnul arutab Soome parlament ainult koroonapandeemiaga seotud ja väga kiireloomulisi teemasid.

Ratas andis Soome ametikaaslasele ülevaate ka Eesti poliitilisest olukorrast ja sügisel toimuvatest kohalike omavalitsuste volikogude valimistest. Ta avaldas lootust, et pandeemia on sügiseks kontrolli all ja valimised toimuvad, kuna valimised saab läbi viia ka e-valimistena. Seevastu Soome lükkas oma kevadised valimised edasi.

Veel räägiti kohtumisel digilahendustest ja küberjulgeolekust. Ratas kinnitas, et Eesti on valmis edasi liikuma piiriülese andmevahetusega Eesti ja Soome vahel. Ta tõi positiivse näitena esile digiretsepti eduka projekti ja mullu veebruaris alanud andmevahetuse kahe riigi äriregistrite vahel ning nimetas järgmiste sammudena maksuregistrite andmevahetust ja ühist võitust küberrünnakute vastu.  

Pooled vahetasid küllakutseid ja avaldasid lootust, et pandeemia vaibub ja kahepoolne tihe parlamentaarne koostöö saab jätkuda juba lähiajal silmast-silma kohtumistega. Seevastu hea koostöö Põhja- ja Baltiriikide (NB8) parlamentide esimeeste vahel jätkub juba 20. aprillil videosilla vahendusel. Kohtumise fookuses on pandeemiast tingitud olukord regioonis, kuid kõne all on ka idapartnerlus. Ratas märkis, et Eestis jälgitakse tähelepanelikult mitte ainult pingestunud olukorda Ukrainas toimuvat, vaid ka arenguid Valgevenes. „Meie, Euroopa Liidu liikmed, peaksime jääma oma lähinaabruses progressiivsete arengute kindlaks toetajaks,“ ütles Ratas.

6 kommentaari
 1. Mida 11 kuud ago
  Reply

  siin enam arutada, eestlased lähevad Soome ja ukrainlased tulevad Eestisse. Ja kui Puutin ründab Ukrainat, siis polegi tal kellegagi sõdida.

 2. Ohoo 11 kuud ago
  Reply

  Ratas on olnud sisepoliitikas väga tubli aga välispoliitikas mitte eriti pealegi pani ta välisministriks ebaõiglase ja ebameeldiva naise. MUUSEAS ON KÕIGE ROHKEM UKRAINLASI PÕGENENUD VENEMAALE. VENEMAAL SUHTUTAKSE KÕIGISSE RAHVUSTESSE HÄSTI. Kõige suurem karistus Venemaa elavatele ukrainlastele oleks see kui nad peaksid oma kodumaale tagasi minema. Soome ei topi oma nina teiste riikide siseasjadesseja meil pole vaja seda teha sest nagunii ei arvesta meiega keegi ainult ajaraiskamine.

  • Ratas on reetur 11 kuud ago

   Ja pettur. Maha meie rahva põlgaja.

 3. Nii 11 kuud ago
  Reply

  Kaks aatat tagasi käisin Peterburis ühel eestlasest arstil külas ja tutvusin ühe ukrainlannaga kes tuli Ukrainast Peterburgi elama tütre juurde. Ta ütles et saab Ukrainast pensioni kui meie rahasse ümber panna 80 eurot aga kuna taloli juriidiline haridus sai Peterburis röökoha ka Ta rääkis kuidas toimus Kiievis kunagi verine ja ebaseaduslik võimuvahetus.. Snaipreid õpetati välja Gruusias ja Leedus Viga said korrakaitsjad keda peksti keppidega kuna nad segasid võimuvahetust. Taheti ju EL-u aga neid pole siiani sinna vastu võetud. ja tunti veel kaasa vägivallatsejatele.Aga Ukrainas oli enne seda normaalne elu.

 4. Oi 11 kuud ago
  Reply

  VALGEVENE OLI RAHULIK JA MEELDIV RIIK KUNI VÄLJASPOOLT SAADETI SEDA RAHU RIKKUMA JA MÄSSU ÕHUTAMA NAINE.. Ei jõeta riiki rahuke vaid sekkutakse väljaspoolt ja õhutatakse vihavaenu ja pärast tuntakse kaasa segaduste tekitajatele. . EESTIS VÕIKS JÄLGIDA MEIE OMA RIIGI TEGEVUST JA JÄTTA TEISED RIIGID RAHULE ERITI SELLINE TUBLI RIIK NAGU VALGEVENE. Ratas polekski nagu keskerakondlane koos oma välisministriga. Poola on viletsam riik aga keegi ei haletse sest seal on ebaõiglane president.Jätke teised riigid rahule ja tegelege oma riigi asjadega.

 5. Ratas on reetur 11 kuud ago
  Reply

  Ja pettur. Maha meie rahva põlgaja.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.