Tõnis Mölder: Eesti kliimapoliitika peaks olema ambitsioonikam

Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Täna Riigikogus algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse ’Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035?’ arutelul rõhutasin, et valitsuse üks prioriteete on tõsta Eesti kliimaambitsiooni ning saavutada aastaks 2050 Eestis kliimaneutraalsus.

Praegu Riigikogus kinnitamisel olevasse arengustrateegiasse „Eesti 2035“ on see eesmärk juba integreeritud. Plaanime suurema kliimaambitsiooni sisse viia ka riiklikesse arengudokumentidesse.

Eesmärkide täitmiseks tuleb järgmistel aastatel kasvatada alternatiivsetest allikatest toodetava elektri osakaalu ja võtta kasutusele salvestustehnoloogiaid. Põlevkivist elektri tootmise lõpetamisel on oluline rõhutada sõnapaarile varustuskindlus ja energiajulgeolek. Ühe võimalusena tuleks riigil kaaluda uue põlvkonna tuumaenergeetika kasutuselevõttu. Selleks oleme loonud riikliku tuumaenergeetika töörühma analüüsimaks tuumaenergeetika vajadust ja erinevaid võimalusi selle rakendamiseks.

Põlevkivi kasutamine on seotud paljuski Ida- Virumaa töökohtade ja majanduse- ning sotsiaalpoliitikaga. Kõik sammud, mis me selles suunas teeme peavad olema tasakaalukat ning arvestama piirkonna eripära ning huvi. Ükski Ida- Virumaa inimene ei tohi jääda selles protsessis maha, me saame liikuda edasi ainult üheskoos ja tasakaalukalt.

Kliimaneutraalse Eestini jõudmine on kõigi valdkondade panustamisel ja strateegiliselt tarkade investeeringute korral võimalik ja potentsiaalselt pikaajaliselt tulutoov. Töötame ühiselt selle nimel, et kasutada ELi rahastusallikaid ja riigieelarvelisi vahendeid võimalikult kiire rohe- ja digipöörde läbiviimiseks, mis ei jätaks maha ühtegi Eestimaa inimest ega piirkonda.

3 kommentaari
 1. Kas 11 kuud ago
  Reply

  kliimaneutraalsus Tõmise mõistes tähendab kliimasse ükskõikset suhtumist?

 2. robert 11 kuud ago
  Reply

  Hrustsov läks ajalukku kui lubas 20 aastaga kommunismi jõuda Mõlder läheb ajalukku kui kõige rumalam keskkonnaminister kes isegi jäätmemajanduse oskab uppi keerata ja meie metsamajanduse miinusesse keerata Veel natuke totrust ja keskerakond võitlemas 5 protsendi toetuse pärast Viletsad vennikesed kui esimees isegi vaktsiinisüsti kardab

 3. Tõnis. 11 kuud ago
  Reply

  Mida rohkem metsa maha võetakse, seda rohkem oleme tuultele valla. Tuul juba praegu kannab mulda pinnast ära. Nii mingil hetkel ei kasva meil midagi.
  Metsa langetamine toob praegu raha kuid seda kaua ei jätku. Mis edasi?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.