Välisminister Liimets Kiievis: Balti riigid seisavad ühiselt Ukraina iseseisvuse ja suveräänsuse eest

Foto allikas: Välisministeerium

Täna, 15. aprillil on välisminister Eva-Maria Liimets koos Läti välisministri Edgars Rinkēvičsi ja Leedu välisministri Gabrielius Landsbergisega ühisel visiidil Ukrainas. Visiidi eesmärk on väljendada solidaarsust ja kinnitada toetust Ukrainale pingestunud olukorras, kus Venemaa on koondanud vägesid Ukraina piiril ja okupeeritud Krimmi poolsaarel.

„Seisame ühiselt Ukraina selja taga: rahvusvahelise kogukonna tahe ja panus Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamisel püsib kindel. Ukraina julgeolek on Euroopa julgeoleku seisukohast elulise tähtsusega,“ ütles välisminister.

Tihe päev sisaldas delegatsioonide kohtumisi Ukraina välisministri Dmõtro Kuleba, Ülemraada spiikri Dmõtro Razumkovi, peaminister Denõss Šmõhali, Euroopa ja Euro-Atlandi integratsiooni asepeaministri Olga Stefanõšina ja kaitseminister Andrii Taraniga.

Kohtumistel arutati Venemaa käitumisest tulenevat pingete kasvu Ukrainas ja Ukraina ümber. Kolme Balti riigi välisministrid kinnitasid vankumatut toetust Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

Ministrid mõistsid hukka Venemaa juba kaheksandat aastat kestva destabiliseeriva tegevuse Ukraina idaosas. Tauniti desinformatsiooni levitamist ning OSCE vaatlejate ja humanitaarorganisatsioonide tegevuse piiramist Ukraina territooriumi okupeeritud aladel. Kohtumisel rõhutati, et Venemaa peab täitma endale võetud rahvusvahelisi kohustusi, sealhulgas Minski kokkuleppeid, ja lõpetama Krimmi okupeerimise. 

Ministrid tunnustasid Ukrainat reformide jätkamise eest, mis toimub sisuliselt sõjatingimustes. „Ukraina edusammud õigusriigi ja majanduse edendamisel väärivad tunnustamist ja peavad jätkuma, et Ukraina inimesed saaksid elada stabiilses ja demokraatlikus ühiskonnas. Edukad reformid suurendavad ühiskonna sidusust, parandavad inimeste elujärge, tugevdavad riiki ning aitavad kaasa stabiilsuse tekkele,“ sõnas välisminister. 

Nelja riigi välisministrid allkirjastasid Kiievis ühisavalduse, milles kinnitavad Ukraina, Eesti, Läti ja Leedu tiheda koostöö jätkumist ja valmisolekut seista üheskoos vastu Venemaa Föderatsiooni agressiivsele käitumisele, mis ohustab kogu Euroopa julgeolekut. Avalduses märgitakse, et Ukraina Euro-Atlandi integratsioon tugevdab oluliselt Euroopa stabiilsust ja julgeolekut ning tuuakse esile koostöö tihendamise vajadus kaitse- ja julgeoleku valdkonnas.

Eesti ja Ukraina teevad tihedat koostööd mitmesugustes eluvaldkondades. Alates 2006. aastast on Ukraina Eesti arengukoostöö üks prioriteetriikidest. Möödunud aastal toetas Eesti Ukrainat arengu- ja humanitaarabiga 1,2 miljoni euroga ning tänavu on plaanis seda suurendada kokku 2,35 miljoni euroni. Kokku on Eesti Ukraina arengut toetanud rohkem kui 17 miljoni euroga.  Aastateks 2020–2023 on välisministeeriumi eelarves Eesti ja Ukraina arengukoostöö ja humanitaarabi tegevusteks planeeritud 11,6 miljonit eurot.


Eesti, Läti, Leedu ja Ukraina välisministri ühisavalduse tekst.

10 kommentaari
 1. Aga 11 kuud ago
  Reply

  miks me Venemaale pole kuulutanud boikotti ega emabrgot? Ikka laseme neil sisse tulla ja kaupa meile müüa ja siit osta. Kuhu meie põhimõtted jäävad? Ja kas nii võitlemegi Kremli vallutuste vastu?

 2. Külaskäik päästis sõja 11 kuud ago
  Reply

  USA tõmbas Venemaa ähvarduse peale Ukrainas tagasi: Me ei taha sõtta minna.
  USA president Joe Biden tõmbas ootamatult Ukrainas tagasi Venemaa ähvarduse peale sealt „heaga eemal hoida”. Biden ütles eile neljapäeval, et ei soovi minna sõtta Venemaaga.

  Biden ütles, et Venemaal oleks aeg väed Ukrainast tagasi tõmmata ja lisas, et USA sanktsioonid oleks võinud palju hullemad olla, vahendab Daily Mail.

  Ühtlasi pakkus Biden välja, et võiks sel suvel mõnes Euroopa riigis kohtuda Vladimir Putiniga. Biden pakkus välja, et USA ja Venemaa võiks omavahel koostööd teha.

  „USA ei soovi konflikti Venemaaga,” ütles Biden, „me soovime stabiilset suhet.” Samas hoiatas Biden, et vajadusel võib ka USA sammud astuda.

  Enne seda oli Biden kutsunud tagasi kaks USA sõjalaeva, mis saadeti Mustale merele pärast seda, kui Venemaa hakkas koondama vägesid Ukraina piirile. Venemaa ähvardas seepeale, et USA piirkonnast heaga eemale hoiaks.

 3. Nii 11 kuud ago
  Reply

  Nad võivad seista nii palju kui tahavad ainult neist ei olene midagi. Liimets tegeleb välispoliitikas selliste utoopiliste asjadega et see on lausa naeruväärne. kus on tänu Liimetsa tegevusele midagi muutunud ilmas. Need on kõik vaid sõnad millel pole ,mingit mõtet. Hiljuti saatis Süüriale raha aga seda ei mõistnud keegi hukka et esimene asi kui USA presdent üle noatera suurte rahva rahutste taustal esimese asjana läks Süüriat pommitama. Millegi pärast siis Liimets kaasa ei tundnud Süüria rahvale.

 4. Soo 11 kuud ago
  Reply

  Kuidas küll võis Ratas panna välisministriks sellise ebaõiglase naise kes ei oska üldse välisminidtrina käituda. Tema kaasatundmised on naeruväärsed ja keegi ei pane neid tähelegi kuskil riigis. . Väga palju ukrainlasi on põgenenud Venemaale ja ei tahaks mitte mingil juhul sinna tagasi minna. Venemaal suhtutakse kõigisse rahvustesse hästi mida ei saa üelda Ukraina kohta.

 5. Ohoo 11 kuud ago
  Reply

  Ja mis see seismine aitab. Mitte midagi ei muutu Baltiriikide seismisega. ajavad tühja tuult taga ja saavad veel selle eest raha ka.

 6. Maali Maalt 11 kuud ago
  Reply

  Vene väed ei ole veel Donetskis sees, vaid on Venemaal piiri ääres. Eks iga riik võib oma maal armeed liigutada kuhu tahab. Aga osa USA armeed toodi Saksamaalt Ukrainasse. Ühel päeval vaatasin CNN ja seal näidati, kuidas ühes Venemaa linnas raudteel seisid tankid ja kõrvalteel sõitis rong sõjaväe kraami ja tankidega. Lõpuks, kui ukrainlased tundsid oma raudteejaama ära (Nikolajev) ja siis selgus, et need olid Saksamaalt toodud USA armee varustus, siis kiiresti koristati see video ära. Kunagi USA ei hakka Venemaaga sõdima, vaid sõdib võõraste kätega. Tuli kohe meelde Jüri Luige jutt ja ähvardus Putinile, küll see Putin veel kahetseb. Kahju, et meil pole enam eriti tarku mehi Eestis.

 7. Nojah 11 kuud ago
  Reply

  Kas selle seismise eest saab palka ka. Päris tore on nii reenida EHKKI BALTI RIIKIDEST MIDAGI EI OLENE. Miks nad siis ei seisnud ja ei tundnud kaasa kui usa pommitas Süüriat, iraaki ja Iraani kus hukkus palju inimesi.USA president tegelegu oma riigi asjadega eriti siis kui möllab koroona. Oh kui verejanuline peab inimene olema et sekkub sinna kuhu pole vaja. Selle presidendi ajal on suhtumine mustsnahalistesse jube. USa-s läheb kõik allamäge ja USA sõjaõhutajad sekkuvad teiste riikide siseasjadesse kuid sõja puhkemise korral jäävad kõrvale ja lasevad teistel sõdida. USA-s on kogu aeg rahutused aga nad sekkuvad Ukraina poliitikasse. Mina tunnen kaasa USA rahvale eriti mustanahalistele.

 8. Enn 11 kuud ago
  Reply

  Jüri luik on üks ebameeldiv sõjaõhutaja ja ei taipa et kurja juur on USA president kes tegeleb asjadega mis temasse ei puutu. kohe kui tuli võimule läks Süüriat pommitama ja paistab et talle meeldib sõda ja eks natolased on ka tüdinenud niisama vahtimisest. mulle rääkis üks Venemaale põgenenud ukrainlanna telefoni teel et tema kurvastab selle pärast et et Ukraona sõjaväelased rübdavad venelasi ja kurvastab selle pärast et üks väike nelja aastane vene rahvusest poii sai surma kuuli tõttu ja tal on kahju vanematest. Vene sõjaväge pole Ukrainas ja kas nad kaua suudavad pealt vaadata kui hävitatakse Ukrainas elavate venelaste kodusid ja neid ennast. USA president tunneb vist naudingut võttes osa tapatalgutest. aga ka siis kui toimus verine ja ebaseaduslik võimuvahetus leiti st see on õiglane. Ukraina president ei hooli oma rahvast ja vaesus aina kasvab. Pension pidi olema meie rahasse ümber panduöt 80 eurot.mitte midagi ei tehta pandeemia leviku tõkestamiseks. Paljud ukrainlased on põgenenud Venemaale ja neisse suhtutakse seal väga hästi. Aga meie välisminister muudkui tunneb kaasa rahurikkujatele. Küll on ikka kerge töö aga tulku sellest pole mitte mingisugust.

 9. Eve 11 kuud ago
  Reply

  Küll on meeldiv et Maali Maalt üle hulga aja kirjutab siia oma arvamusi mis on nii õiged ja sisukad. Ta on kondlasti tark ja õiglane inimene.

 10. seisavad ju 11 kuud ago
  Reply

  SEISAVAD JAH ! PILDI PEALT ON NÄHA JU !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.