Jüri Ratase kommentaar kodulaenu tingimuste kohta

Jüri Ratas

Kodu soetamine peab riigi toel noorte perede jaoks muutuma soodsamaks, mitte kättesaamatumaks. Sellest, kui hästi elavad lastega pered, sõltub mitte ainult nende, vaid terve Eestimaa käekäik. Ka laste arv peredes on tugevas seoses sellega, kui heades tingimustes nad elada saavad. Rääkimata aina lisanduvatest üksikvanematest ja kärgperedest, kelle võimalused on reeglina veel kesisemad.

Eesti Pank viitab õigele ohule, kuid pakub valet lahendust. Keskpank tunneb muret, et eluasemeturul võib hinnakasv veelgi kiireneda. Selle tõttu võib kodu soetamine noortele peredele raskemaks muutuda. Lahendusena pakutud riigipoolse toe kitsendamine ja karmistamine võib tekitada vähemalt sama suure probleemi. Võimalusest kasutada pere elamistingimuste parandamiseks riigi tuge jääksid ilma kõik pered, kellel on eeldused veel rohkem lapsi kasvatada.

Lahendus peab aitama lastega peresid. Ühelt poolt tuleb noortele peredele pakkuda laiemaid ja soodsamaid tingimusi oma kodu soetamiseks. Riigi toel võiks kodu ostmiseks pere omafinantseering olla veel väiksem kui 10%, mida on praegu võimalik KredExi toel saada. Teisalt tuleb ära hoida vastavate kulutuste tõusu.

Selleks tuleb hinnata riske ja otsida lahendusi kõigil asjaosalistel üheskoos – keskpangal ja pankadel, lastega perede esindajatel ja kinnisvara arendajatel, ministeeriumitel ja parlamendil. Kavatsen Eesti Pangale teha vastava ettepaneku.

Selleks, et leiaksime tegelikule probleemile tasakaaluka lahenduse, jagan mõningaid fakte, mida meil kõigil tasub vastavates aruteludes arvesse võtta:

✔️ Kinnisvara hinnatõus Tallinnas, Tartus ja Pärnus on viinud korterite ruutmeetrihindade suhte keskmisesse palka väga kõrgele. Seega noore pere jaoks omafinantseeringu kogunemise periood üha pikeneb. Kui sobiva kodu hind jääb 80-120 tuhane euro vahele ja KredExi toel tuleb omafinantseeringuna tasuda sellest 10%, siis 5 aasta jooksul on vaja koguda igakuiselt 130-200 eurot. Keskmise ja madalama sissetulekuga perele pole see lihtne.

✔️ Üpris ebavõrdses olukorras on pered, kes elavad üüripindadel. Korteri üürimine tähendab üldjuhul 40-120 euro võrra suuremat väljaminekut võrreldes laenumaksega. Üürimaksete ja kommunaalkulude kõrvalt on veel keerulisem säästa piisavalt raha oma korteri ostuks.

✔️ Maapiirkondades on üürimise võimalused väga piiratud ja vabade elamispindade kvaliteet pole kiita ning need ei pruugi laenuga ostmiseks sobida.

Praeguste KredExi tingimuste järgi nooreks pereks on perekond, kus kasvab vähemalt üks kuni 15-aastane (kaasa arvatud) laps. Fondi tegevus on ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri pädevuses.

2 kommentaari
 1. eestinen 11 kuud ago
  Reply

  “No ei saa sellest Kaja Kallase valetamisest ja vassimisest üle ega ümber,” kirjutab Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Helle-Moonika Helme. Ta toob näiteks, et eilsel valitsuse pressikonverentsil ütles Kallas algul vastates ühele küsimusele, et ei tea, kas ta on ise KAPO ohuhinnangut näinud. Ja sealt edasi natukese aja pärast teatab: “Ma lugesin ka ohuhinnangut, kus oli sees lause, et inimesed, kes protestivad, tahavad takistada tavapärast riigi toimimist,”

  „Mis mõttes – ta isegi ei tea, kas on näinud või ei ole,“ küsib Helme, lisades, et selline peaminister on ise oht põhiseaduslikule korrale.

  • Siiani kõik kallased on ennast näidanud valetajatena. 11 kuud ago

   Vahet ei ole kas tegu on autorullaga või siis meie viimisega viie rikka hulka.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.