Liimets: tänasel Euroopa päeval tähistame seni saavutatut ja vaatame tulevikku

Foto allikas: Välisministeerium

Täna, 9. mail tähistatakse Euroopa päeva. Välisminister Eva-Maria Liimets rõhutas, et võimalus juba 17 aastat Euroopa Liidu liikmena seda päeva tähistada on suur privileeg. Tagasi vaatamise kõrval on nüüd ka aeg planeerida tulevikku.

„Täna saame lisaks Euroopa päeva tähistamisele rõõmu tunda ka Eesti edenenud majanduslikust heaolust, inimeste toimetuleku paranemisest, igapäevaelu arengust ja meie suurenenud rahvusvahelisest mõjukusest,“ sõnas Liimets. „Euroopa Liidu tugevust on korduvalt proovile pandud – ka viimasel aastal –, kuid soov üksteist toetada ja ühiseid lahendusi leida on püsinud. Sel aastal aitab Euroopa päeva tähendust süvendada eesmärk vaadata kaugemasse tulevikku.“

Euroopa Liit avab täna ametilikult Euroopa tuleviku teemalise konverentsi, mis kestab eeldatavalt 2022. aasta kevadeni. Konverentsi raames oodatakse inimeste arvamusi, ettepanekuid ja mõtteid selle kohta, millises Euroopas nad soovivad elada.

Välisminister Liimetsa sõnul on kõigi meie inimeste osalemine Euroopa tuleviku teemalisel konverentsil võtmetähtsusega. „Iga eestimaalane on ühtlasi ka eurooplane – seetõttu kutsun kõiki kaasa rääkima meie tuleviku üle. Pean oluliseks, et arutelusarjade planeerimisse kaasataks ka võimalikult palju noori, sest neil on värskeid ideid ning Euroopa tulevik puudutab kõige enam just neid.“

Euroopa tuleviku konverentsi teemad on kliimamuutused ja keskkond, tervis, majandus, sotsiaalne õigus, töökohad, Euroopa Liidu koht maailmas, digiüleminek, Euroopa demokraatia, ränne, haridus, kultuur, noored, sport ning väärtused ja õigused, õigusriik, julgeolek ja turvalisus. Rohkem infot Euroopa tuleviku konverentsi kohta leiab siit.

Ühtlasi osaleb välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Märt Volmer täna Euroopa päeva raames virtuaalürituse „Euroopa Liit: olevik ja tulevik“ arutelus „Euroopa Liidu tulevik“. Ürituse korraldajad on MTÜ Tegusad Eesti Noored ja MTÜ AEGEE-Tartu. Rohkem infot siit.

Euroopa päev sai alguse 9. mail 1950. aastal, mil astuti esimene samm praeguse Euroopa Liidu väljakujunemise suunas, kui Prantsusmaa välisminister Robert Schuman esitas Euroopa ühendamise idee. Schumani deklaratsioonina tuntud ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

Nüüdseks on 9. maist saanud Euroopa päev, mis koos lipu, hümni, moto ning ühisraha euroga iseloomustab Euroopa Liidu poliitilist olemust. Euroopa päeva tähistatakse kõikides liikmesriikides tavapäraselt erinevate kontsertide, näituste ja mitmetahuliste vabaõhuüritustega, et kaasa aidata Euroopa-alaste teadmiste kasvule ning suuremale üksteisemõistmisele.

6 kommentaari
 1. Meie 1 kuu ago
  Reply

  ainuvõimalik tulevik on taastada iseseisvus. Selleks tuleb EL-ist välja astuda!

  • Ega nii 1 kuu ago

   Siis peab Kremlist abi otsima!

 2. Nojah 1 kuu ago
  Reply

  Eesti on läinud ühest liidust teise. Ei osatud vabadust hoida. Kuidas me rõõmustasime kui saime oma raha kuid seda kahjuks väheseks ajaks. Meil ei küsita rahva arvamust ja isegi presidenti ei saa me valida–selline on meie demokraatia. Aga kui küsitaks siis ma annaksin suure rõõmuga oma nõusoleku EL-ust lahkumise kohta.need inimesed les istuvad Brüsselis peaksod oma kodumaal tööd tegema. Ma ei tea midagi mis oleks paremaks läinud EL-us olemise ajal.Topitakse oma nina teiste riikide siseasjadesse, tuntakse kaasa valedele inimestele kes rikuvad teiste riikide rahu.Ja meie ka õhutame vihavaenu aga kui keegi tahakski meid rünnata ei läheks ükski riik appi. Aga meid ei kavatse keegi rünnata ja ründajad on meil oma riigis. Pikal Reformierakonna teekonnal taas võimule said paljud tublid inimesed kannatada valesüüdistuste tõttu mis rikkusid nende tervist ja segasid nende tööd. Ei valitud vahendeid et võimule saada ja keegi ei seisnud kaastunnet avaldades. Aga meie välisminister teeb seda pidevalt aga kahjuks valede inimeste suhtes.

 3. Eve 1 kuu ago
  Reply

  Ratas on tulli sisepoliitikas. Paistab et ta ei saanud enam jätkata kuna valesüüdistused jõudsid juba temani. oli võimalik kas edasine au ja kuulsus vüi Savisaare saatus kui ei alistu. Küllap oleks leitu ikka uusi süüdistusi sest Reformi tagatoas on spetsid nende väljatöötamiseks. Aga see et ta määras välisministriks sellise ebaõiglase naise kes mitte midagi head ei tee meie riigile, ma andestada ei saa. Eks ratase välispoliitilised vaated on ka muutunud. Mulle meeldib ekrelaste suhtumine EL-u.

 4. Soo 1 kuu ago
  Reply

  Saavutatu on kurb ja tulevik tume kuna allume liidule ja pole iseseisvad. Täna on ka võidupõha ja täname et meid vabastati okupatsioonist ning mälestame neid kes eurma said kuid muidugi oleks pidanud vabastajad ise välja minema ja andma Eestile iseseisvuse. Praegune Venemaa pole aga meile midagi halba teinud, tahab meiega hästi läbi saada ja on kannatlik. Aga me oleme jälle liidus ja peame vihavaenu õhutama.

 5. Kes on okupant? 1 kuu ago
  Reply

  Venemaa ei olnud okupant. Sakslane tuli ja okupeeris Eesti nagu paljusi teisi maid. Tõde jäägu. Venelased , kelle armees oli eestlaseid lätlaseid ja teised. Nemad vabastasid meie maa ja paljusi teisi maid saksa okupatsioonist. Nüüd jälle meie endi reeturid panid meid jälle teiste alluvusse ja meil ei ole sõnaõigust.
  Mina ei salli praegust liitu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.