Täna on Euroopa päev

Kadri Simson

Euroopa päeva puhul saab avastada Euroopat, jalutades erinevates Eesti linnades, mille keskväljakut kaunistab emadepäevale pühendatud lillevaip.

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ütles tänasel Euroopa päeval, et Eesti seisab vähemalt sama tugevatel alustel, kui aastal 2004 ning Euroopa Liit tervikuna on möödunud 17 aasta jooksul kasvanud nii liikmeskonnas kui ka oma geopoliitilises mõjukuses. „Ma olen veendunud, et valdav enamus eestimaalasi peab meie kuulumist ELi endiselt üheks Eesti edu aluseks. Euroopa on koht, kus tegutsetakse Eestile omaste väärtuste ja eesmärkide alusel ning ka väiksemaid kuulates,“ lisas Kadri Simson.

Euroopa päev, 9. mai on tänavu ühtlasi emadepäev. Sel puhul kaunistab Haapsalu, Jõhvi, Kuressaare, Kärdla, Narva, Põlva, Pärnu, Tallinna ja Võru keskväljakut lillevaip – Euroopa päeva tähistamiseks sümboolselt ELi ja Eesti lipu värvides.

Täna keskpäeval kõlab Tallinna Jaani kiriku torni kellamängus Euroopa hümn – Ludwig van Beethoveni „Ood rõõmule“. Kellamängu saatel avavad kl 12 Vabaduse väljaku lillevaiba Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Üle Eesti läheb lillevaipade kujundamiseks 20 000 potilille, mis sama päeva õhtul kingitakse naistele, kes on tööl  kriisi ajal suure koormusega töökohtades nagu haiglad, päästekeskused, koolid ja lasteaiad, paljud neist ka emadepäeval. Lillekompositsioone saab imetleda hommikul kl 9st õhtul kl 18ni.

Lisaks saab üheksas Eesti linnas – Haapsalus, Jõhvis, Kuressaares, Kärdlas, Narvas, Põlvas, Pärnus, Tallinnas ja Võrus – kolme päeva jooksul (7.-9. mai) mängida Euroopa päevale pühendatud orienteerumismängu. Mängus saab osaleda nutiseadme rakenduse abil. Mängu eesmärk on kõndida läbi kõik kaardil näidatud Euroopa Liidu liikmesriigid ehk kontrollpunktid. Mängu läbijate vahel loosime kümme 300-eurost kinkekaarti puhkuse plaanimiseks Eestis või mujal Euroopas. Eile õhtuse seisuga oli mängu läbinud üle 1000 mängija.

Mis on Euroopa päev?

Euroopa päeva saame nimetada Euroopa Liidu sünnipäevaks. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne (Schumani deklaratsioon), kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas.

1. mail 2021 möödus 17 aastat Eesti kuulumisest Euroopa Liitu.

3 kommentaari
 1. Nojah 10 kuud ago
  Reply

  Simson ei ole vääriline keskerakondlase nime kandma. Ra teab väga hästi et EL-us olles pole meie elu paremaks läimud. Kõik oleneb valitsusest. Ansipi valitsuse ajal vaesus aina kasvas ja võeti vastu üks vale otsus teise järgi. Oleks teistsugune valitsus poleks me olnud üks vaesemaid riike Euroopas. Iga riik peaks olema vaba. Brüsselis käob üks vihavaenu õhutamine Venemaa vastu. Ei tea kas on kade meel et seal on rahulik. Oli vaja saata rahurikkujaid Venemaale ja Valgevenesse. Õnneks ei läinud seal nii halvasti kui Ukrainas kus verisel teel aeti minema president kelle valitsenuse ajal oli Ukrainas normaalne elu. Poetakse USA ees ehkki pooled inimesed ei tahtnud seda presidenti –seda näitasid tänavarahutused. Kohe mindi ka Süüriat pommitama. Ma ei tea mida meie saadikud teevad Brüsselis. Vaid Yana Toom on tubli. Ansip ütles et teeb kõik et laiali ajada valitsuskoalitsioon ja näe tegigi. Keskerakonna pooldajana on mul hakanud meeldima ka EKRE oma õigete arvamustega EL-u kohta.Aga palju õnne emadepäevaks.

 2. EKRET sõimatakse ja laimatakse. 10 kuud ago
  Reply

  EKRE aga on õige. Ratas on reetur ja reeturina ka sureb. Teda ei kasvata miski ümber. Vale kutsub alati järgmise vale.

 3. 10 päeva 10 kuud ago
  Reply

  eest täitus 17 aastat euroliiduvabariigina. NSVL-is olime 3 korda kauem, seega saame veel piinelda ja eestlust hävitada.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.