Riigikogu esimees arutas ametikaaslastega võimalusi immigrantide voo pidurdamiseks

Visiidi foto autor: Erik Peinar, Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas arutas täna Leedus koos Läti ja Leedu ametikaaslaste ning Euroopa Parlamendi esimehega Lukašenka režiimi toetatud ebaseadusliku rände, Euroopa Liidu piirikaitse ja inimõiguste küsimusi.

Ratase sõnul peab Euroopa Liit hoidma oma liitlaste ja partnerite tähelepanu välispiiri olukorral. „Peame otsustavalt ja kiiresti reageerima Lukašenka režiimi hübriidtegevusele,“ ütles ta. „Valgevene toetatud inimkaubandus on vastuvõetamatu. Euroopa Liidu liikmesriikide ühised jõupingutused on aidanud praegu ebaseadusliku piiriületuse lainet ohjeldada, kuid oluline on koos valvel püsida.“

Ratas tõi kolmepoolsel kohtumise Läti ja Leedu ametikaaslasega välja, et küsimus ei ole vaid illegaalsetes immigrantides, vaid täna tuleb arvestada ka septembris toimuva Vene sõjaväeõppusega “Zapad” ning olukorraga Afganistanis. „Kui rünnatakse Leedut või Lätit, siis on see rünnak kogu Euroopa Liidu vastu,“ ütles Ratas. Spiikrid nimetasid rünnakut Euroopa Liidu välispiiri vastu jõhkraks.

Ratase sõnul kõneleti ametikaaslastega ka Euroopa tulevikust ja liidu laienemisest Lääne-Balkanile. Euroopa Liidu edasise arengu ja majanduse seisukohalt on oluline ka toimetulek COVID viirusega. Spiikrid puudutasid kõnelustel ka olukorda Afganistanis. Ühiselt leiti, et Afganistani arengute ja sealt lähtuvate ohtude suhtes peab olema valmis kõigeks, sest Taliban on ettearvamatu ja meil pole tegelikult kedagi, kellega läbi rääkida, sest meie arusaamine rahvusvahelisest suhtlusest põhineb rahvusvahelisel õigusel, mida Taliban seda järginud pole.

Kohtumisel Leedu presidendi Gitanas Nausėdaga rõhutati samuti koostöövajadust Euroopa Liidu liikmesriikide vahel ja läbirääkimise vajadusest illegaalse immigratsiooni lähteriikidega otselendude peatamiseks Minskisse.

Pärastlõunal avaldasid Eesti, Leedu, Läti ja Euroopa Parlamendi spiikrid austust Medininkai veresauna ohvritele Padvarionyse piiripunktis, kus 1991. aasta juulis toimunud rünnakus tapsid Riia OMONi eriüksuslased seitse Leedu ametnikku ning tutvusid olukorraga Leedu-Valgevene piiril. Eilse seisuga on ebaseaduslikult piiri ületanud 4091 migranti.

Riigikogu esimees Jüri Ratas, Läti parlamendi esimees Ināra Mūrniece, Leedu parlamendi esimees Viktorija Čmilytė-Nielsen ning Euroopa Parlamendi president David Maria Sassoli andisid ühise pressikonverentsi Leedu piirivalvekooli juures. Pressikonverentsil kinnitasid kõik osapooled, et piirkonna tähtsaim eesmärk on Euroopa Liidu ja liikmesriikide riigipiiride julgeoleku tagamine. Vajalik on ühendada jõudu ja teha igakülgset koostööd, et otsida ühiseid lahendusi Lukašenka režiimi suunanud ebaseaduslike immigrantide voo pidurdamiseks.

Pressikonverentsi on võimalik järgi vaadata.

2 kommentaari
  1. Puhas 7 kuud ago
    Reply

    jutt. Miks me pole saatnud sinna 600 oma relvameest. Kogemuste omandamiseks. Las jalutavad seal piiril, mitte ei logele siin ega käi laupäeviti vanaema juures kooki-moosi mugimas.

  2. SooJa 7 kuud ago
    Reply

    Ja kuidas see arutlus mõjub kas kohe kohe immigrantide vool katkeb selle arutluse tagajärjel või on see arutlus lihtsalt ajaraiskamine.. Meil on juba välisminister selleks kes käib arutlemas anult kahjuks sellest pole mingit kasu. Meie välispoliitika on nõme ja arutle palju tahad sellest pole mingit kasu. Väikerookid võiksid tegeleda oma riigis toimuvaga ja tegutseda oma riigi kasuks. Välispoliitilised arutlused ei aita kedagi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.